Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Miopie

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
Fata mea de 12 ani a fost astazi la oftalmolog (dupa ce ne-a spus ca nu vede prea bine acum o luna ) si am inteles ca are miopie "cu minus"  ...
I s-au prescris ochelarii cu - 0,75 ....
Ce inseamna asta mai exact ? Am vazut tot felul de pareri ,dar , nu prea inteleg ...
Pana acum nu am avut de aface cu asa ceva si nu stiu mare lucru despre miopi .....
Tot ce stiu este ca si nevasta-mea a avut miopie tot pe la varsta asta  (nu vedea la departare ) dar cica si-a revenit ...
Ce este de facut ? Ce trebuie sa evitam sa facem (ii place sa citeasca si se prostea cu cititul pe semi-intuneric  )  ? Se trateaza ?
E de rau ?
Astept raspunsuri de la cine stie cum sta treaba , ca pe mine cautatul  pe google m-a bagat in ceata .....
Va multumesc !

#2
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Se mosteneste si trebuie purtati ochelari neaparat! Avanseaza pana la maturitate. Nu e grav, suntem asa multi! Miopii nu vad ok la distanta. Exista si lentile de contact si operatie.

Edited by arab, 02 May 2017 - 19:48.


#3
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Exista ochelari pana la minus 30.

Chiar si la minus 20, daca sunt simultan atat AS (asferice) cat si cu indice de refractie cat mai mare (care cere automat tratament AR antireflex cat mai bun), si se monteaza in rame mai mici si rotunjite, fara colturi si diagonale lungi, plus un sanfren mic la marginea din spate, lentilele inca pot sa fie rezonabil de subtiri si la minus 20....

Un miop cu minus 15, daca ii cad ochelarii pe nas 1mm, sau mai clar, daca nu are rame care se muleaza pe fata cu lentile subtiri AS si cu indice mare de refractie ca sa stea cat mai aproape de ochi, practic e ca si cum ar avea minus 8 sau minus 10 fara ochelari...

Asa ca minus 0,75 e o gluma...

Edited by loock, 02 May 2017 - 19:55.


#4
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010

View Postarab, on 02 mai 2017 - 19:44, said:

Se mosteneste si trebuie purtati ochelari neaparat! Avanseaza pana la maturitate. Nu e grav, suntem asa multi! Miopii nu vad ok la distanta. Exista si lentile de contact si operatie.

de la 12 ani nu prea vreau sa o incurc cu lentile de contact (plus ca-i sta bine cu ochelari :) )
Si operatia e dureroasa ? (cred ca se face cu laser)  implica ceva riscuri?

#5
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Stau si cate 8-10h pe zi la pc si tot nu port ochelari.

View Postmihaiduban, on 02 mai 2017 - 19:53, said:


de la 12 ani nu prea vreau sa o incurc cu lentile de contact (plus ca-i sta bine cu ochelari Posted Image )
Si operatia e dureroasa ? (cred ca se face cu laser)  implica ceva riscuri?
Da, este operatie ireversibila, nu mai poti da inapoi.

#6
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006

View PostYourFan, on 02 mai 2017 - 19:54, said:

Stau si cate 8-10h pe zi la pc si tot nu port ochelari.
inca...

stai linistit ca nimeni nu scapa

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Miopia este un viciu de refractie, nu boala. Se corecteaza vederea prin dioptrie. Va trebui sa i poarte permanent. Nu te speria, nu e grav.

#8
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
asa am avut si eu -0,75, tot la aceeasi varsta. Nu am purtat ochielari aproape deloc. Acum vad perfect. Cam atat de grav este.

#9
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010

View Postloock, on 02 mai 2017 - 19:52, said:

Exista ochelari pana la minus 30.

Chiar si la minus 20, daca sunt simultan atat AS (asferice) cat si cu indice de refractie cat mai mare (care cere automat tratament AR antireflex cat mai bun), si se monteaza in rame mai mici si rotunjite, fara colturi si diagonale lungi, plus un sanfren mic la marginea din spate, lentilele inca pot sa fie rezonabil de subtiri si la minus 20....

Un miop cu minus 15, daca ii cad ochelarii pe nas 1mm, sau mai clar, daca nu are rame care se muleaza pe fata cu lentile subtiri AS si cu indice mare de refractie ca sa stea cat mai aproape de ochi, practic e ca si cum ar avea minus 8 sau minus 8 fara ochelari...

Asa ca minus 0,75 e o gluma...

Nu am retinut eu bine .... parca -1,75 sau -0,75 a zis medicul
Maine iau ochelarii si intreb mai multe detalii ...

View Postalexpet, on 02 mai 2017 - 19:59, said:

asa am avut si eu -0,75, tot la aceeasi varsta. Nu am purtat ochielari aproape deloc. Acum vad perfect. Cam atat de grav este.


Doamne ajuta !
Ma cam speriasem !
Nu mai caut  anapoda pe Google in viata mea Posted Image

Edited by mihaiduban, 02 May 2017 - 20:04.


#10
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Operatia cu LASER (LASIK) se face doar pana la minus 7 si doar dupa ce dioptria e stabilizata, doar daca nu se mai observa cresterea ei in timp.

Implica un artificiu, respectiv remodelarea corneei care saraca nu are nici o vina.

La miopie umoarea apoasa are o presiune pozitiva, sustinuta genetic dar si de stres si altele, si globul ocular se alungeste, astfel se piede focalizarea pe retina.

Peste minus 7 corneea ar ramane prea subtire in urma artificiului remodelarii cu LASER, cu risc evident de rupere si iesire a umorii apoase...

Peste minus 7 se poate face operatie de schimbare de cristalin, cu doua dezavantaje majore:
1 - se pierde autofocusul. Inca e SF un cristalin artificial care sa mimeze unul natural, flexibil si inervat pe muschii oculari, si nerespins de organism. Poate cu celule susa sa se cloneze cristalinul natural, dar clona trebuie si corectata genetic...
2. este corp strain si in ciuda aburelilor unor medici ca sta separat, bla-bla, organismul respinge corpul strain si se face mai repede cataracta - se albeste accelerat cristalinul, care devine opac.

Edited by loock, 02 May 2017 - 20:08.


#11
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Lasand la o parte problema in sine ( adica efectul - mopia ), pare ca nimeni nu este interesat de sursa acesteia . La varsta ei , principala problema este lipsa nevoii de a focaliza la distante diferite , adica pe romaneste, statul prea mult cu ochii in tableta , monitor , TV , telefon , carti ...adica activitati care se petrec in casa unde chi vad clar fara a forta focalizarea la distanta . Ochelarii sunt doar un alt artificiu ( ca tot vorbea colegul de artificii ) care nu regleaza nicidecum sursa problemei ci doar ajusteaza focalizarea artificial , cu ajutorul unor lentile . Purtatul ochelarlor este acum obligatoriu , dar daca contnua acelasi stil de viata , miopia va avansa rapid si iremedabil. Daca insa o obligi sa duca o viata activa , sportiva ,in aer liber , nevoa o va face sa focalizeze ( inconstient ) la distante mari ,lucru care, cu putin noroc, va face ca musculatura din jurul globului ocular sa se aseze corect si sa nu forteze deformarea globului.

#12
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002
stai flex, e o miopie mica. nu-i nici o problema. eu sunt usor miop, acu am -1.50 si am acuitate vizuala de 110% (cu ochelari). operatia mai bine uita de ea, si lentilele de contact daca nu le intretii cum trebuie poti sa faci niste infectii de toata frumusetea care pot duce in cazuri grave la pierderea vederii. ar fi bine sa aiba lumina suficienta la citit.

#13
Nicolaus

Nicolaus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 04.07.2007
Dupa ce incepe sa poarte ochelarii, intreab-o daca vede cu ei la fel de bine si aproape(cum vede fara ei).

#14
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002
cum zicea si JurasikMan, ar fi bine ca daca face activitati la care este nevoita sa priveasca aproape sa ia pauze de cateva minute la fiecare ora si sa iasa afara, ca ochii sa focalizeze la distanta. asta o sa-i si odihneasca ochii fiindca muschii care focalizeaza imaginea pe retina sunt relaxati cand privesti la distanta.

#15
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Daca este -0,75 e o miopie mica. Poate sa poarte ochelari sau nu, dupa cum se simte. Cand va conduce masina ii trebuie.
Operatie nu este cazul si oricum implica riscuri, gen senzatie de nisip in ochi.
Lentile de contact doar daca va mai avansa. E posibil ca la o anumita varsta sa se corecteze de la sine, cum zice sotia ta ca a avut.

#16
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Eu fac parte din generația care nu avea tabletă, calculator etc (nu se inventaseră) și nici TV prea mult (aveam dar pe vremea lui Ceașcă nu prea aveai ce vedea, erau doar 3 ore pe zi și alea pline de omagii).
Și totuși prin clasa a 4-a am început să am miopie, mai întîi -0.25, apoi -.5  etc
Și nu eram singurul !

și a crescut încet, încet
asta e... porți ochelari și basta

PS: -7 e rar, -20 e extraordinar de rar. Majoritatea se stabilizează la net mai puțin (în modul) de -7.

#17
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
va multumesc frumos pentru raspunsuri

deci pana la urma si cititul cauzeaza sanatatii ...  
:)

#18
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
ai spus ca fetita ta s-a plans ca nu vede prea bine. la ce anume s-a referit, nu vedea bine la tabla din clasa ?
daca are dioptrie -0,75, imbunatatirea vederii va fi vizibila la privitul la o distanta mare. la distante mici si medii nu prea se "simte" imbunatatirea (acuitatea) adusa de ochelari. stiu, pentru ca tot -0,75 am avut si eu in liceu. pana atunci credeam ca e normal ca la distante mari sa nu vezi perfect toate detaliile si contururile clare, credeam ca toti vad ca mine :-).
daca dioptria este -1,75, atunci da, este posibil sa nu vada foarte bine/clar la tabla. in ce banca sta fetita ta in sala de clasa ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate