Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Pete de ceară(parafină) pe pantaloni

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015
Bună seara colegilor de forum,o simplă întrebare,în afara metodei de eliminare a parafinei sau ceară de pe material textil cu ziar și fier de călcat mai cunoașteți altceva?
Este un material de culoare bleu marin,am încercat metoda de mai sus,dar au råmas petele în aceeași configurație,doar că sunt mai închise la culoare decât ceara în starea inițială nefericitului incident,adică materialul pare umed și acum în zona cu pricina.


#2
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Eu cred ca trebuie sa mai insisti cu fierul . Ori exista ceva solutii chimice , dar trebuie cautat prin magazine .

#3
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017
Cu uscatorul de par ai incercat?

#4
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,969
  • Înscris: 28.10.2006
Recomandat, pe vremea mea, era SUGATIVA, hartie speciala cu calitati absorbante pentru scrisul cu cerneala in locul hartiei de ziar
Poti incerca cu Vanish. Aplicare locala si apoi spalare in masina pe program ECO, cu adaos de Vanish in apa de spalare.
Daca nu da rezultate, incearca la spalatoriile specializate, specificand exact ce doresti.
O alta solutie poate fi curatarea locala cu BENZEN, dar cred ca ai slabe sanse sa gasesti asa ceva.

#5
neoliviu

neoliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 09.09.2004
nu aceasi problema am si eu, trebuie incercat cu un solvent organic (eu nu am cautat inca)

#6
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Spalare la 90 grade la masina

#7
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Banuiesc ca ai fost la biserica si ti-a vandut popa lumanari chinezesti, contrafacute. Mergi la el si  intreaba din ce sunt facute, apoi cauta solventi.

#8
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013
Fierul de calcat incins, sugativa deasupra si dedesubtul petei....Bafta!Posted Image

#9
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,866
  • Înscris: 22.11.2006

 viceroy56, on 02 mai 2017 - 19:16, said:

Recomandat, pe vremea mea, era SUGATIVA, hartie speciala cu calitati absorbante pentru scrisul cu cerneala in locul hartiei de ziar
Poti incerca cu Vanish. Aplicare locala si apoi spalare in masina pe program ECO, cu adaos de Vanish in apa de spalare.
Daca nu da rezultate, incearca la spalatoriile specializate, specificand exact ce doresti.
O alta solutie poate fi curatarea locala cu BENZEN, dar cred ca ai slabe sanse sa gasesti asa ceva.
E din Piatra Neamt, departe de mine ca il ajutam cu benzenul!

#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Dupa tratamentul cu sugativa si fier de calcat , se curata cu neofalina (merge si "benzina" pentru brichete)..

Edited by pasilla, 02 May 2017 - 19:34.


#11
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015

 viceroy56, on 02 mai 2017 - 19:16, said:

Recomandat, pe vremea mea, era SUGATIVA, hartie speciala cu calitati absorbante pentru scrisul cu cerneala in locul hartiei de ziar
Poti incerca cu Vanish. Aplicare locala si apoi spalare in masina pe program ECO, cu adaos de Vanish in apa de spalare.
Daca nu da rezultate, incearca la spalatoriile specializate, specificand exact ce doresti.
O alta solutie poate fi curatarea locala cu BENZEN, dar cred ca ai slabe sanse sa gasesti asa ceva.
Lucrez în rafinărie,găsim ,numai să meargă.
Mulțumesc de informație.

 rumegus, on 02 mai 2017 - 19:26, said:

Banuiesc ca ai fost la biserica si ti-a vandut popa lumanari chinezesti, contrafacute. Mergi la el si  intreaba din ce sunt facute, apoi cauta solventi.
Tocmai de aceea am precizat parafină sau ceară.
Oricum mulțumesc.

 gladiatore, on 02 mai 2017 - 19:15, said:

Eu cred ca trebuie sa mai insisti cu fierul . Ori exista ceva solutii chimice , dar trebuie cautat prin magazine .
Mulțumesc,este de luat în seamă.

 daniMMM, on 02 mai 2017 - 19:18, said:

Spalare la 90 grade la masina
Am spălat după operațiunea cu fierul(de fapt soția a spălat)la tamperatura la care spală de obicei.


 Erwin_Rommel, on 02 mai 2017 - 19:16, said:

Cu uscatorul de par ai incercat?
Sincer nu am încercat,crezi că merge?

 xmanyacs77, on 02 mai 2017 - 19:27, said:

Fierul de calcat incins, sugativa deasupra si dedesubtul petei....Bafta!Posted Image
Mulțumesc,dar sugativă unde se mai găsește?

#12
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013

 ct13mey, on 02 mai 2017 - 19:47, said:



Mulțumesc,dar sugativă unde se mai găsește?
Hartie sugativa ar trebui sa se gaseasca la orice papetarie sau librarie.....Posted Image
Daca nu gasesti comanda aici: https://www.dol.ro/p...-hz0382507.html

#13
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Sugativa se gasea pe la toate libraiile si oficiile postale, acum 30 de ani, mai asteapta si tu 50 de ani, o sa apara si prin Moldova. Ma refer la hartie, ca de alte sugative, e plin.

#14
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Exista niste suluri de servetele alimentare (nu stiu exact denumirea), sint ca hirtia igienica dar nu se dezintegreaza cind dau de apa. Alea sint chestiile cele mai apropiate de "sugativa" pe care le-am vazut in ultimii 15 ani.

#15
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015

 rumegus, on 02 mai 2017 - 19:58, said:

Sugativa se gasea pe la toate libraiile si oficiile postale, acum 30 de ani, mai asteapta si tu 50 de ani, o sa apara si prin Moldova. Ma refer la hartie, ca de alte sugative, e plin.
Să aștept 50 de ani pot,dar să merg până în Moldova?

#16
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 05.06.2006

 ct13mey, on 02 mai 2017 - 19:05, said:

cu ziar
Ziarul din ziua de azi nu mai are aceleasi calitati cu cele din trecut. In trecut hartia era facuta sa absoarba cerneala tipografica, insa acum se folosesc cerneluri ecologice care nu sunt pe baza de apa si plumb.
Aviz amatorilor care-si spala geamurile de la casa cu ziarele sau pliantele de prin cutia postala. Munciti degeaba.

Incearca servetele la sul combinate cu fierul de calcat. Servetelele le gasesti in toate magazinele.

#17
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016

 ct13mey, on 02 mai 2017 - 20:16, said:

Să aștept 50 de ani pot,dar să merg până în Moldova?
Sa vizitezi Moldova , e o optiune , pe cei ce nu stiu sa citeasca , (locatia ta) nu-i baga in seama . Posted Image

Edited by gladiatore, 02 May 2017 - 20:30.


#18
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015

 liviu_np, on 02 mai 2017 - 20:23, said:


Ziarul din ziua de azi nu mai are aceleasi calitati cu cele din trecut. In trecut hartia era facuta sa absoarba cerneala tipografica, insa acum se folosesc cerneluri ecologice care nu sunt pe baza de apa si plumb.
Aviz amatorilor care-si spala geamurile de la casa cu ziarele sau pliantele de prin cutia postala. Munciti degeaba.

Incearca servetele la sul combinate cu fierul de calcat. Servetelele le gasesti in toate magazinele.
Mulțumesc,încercăm și așa,promit să revin cu răspunsuri zilele următoare.
Până atunci ridic o bere virtuală în cinstea tuturor colegilor care au rupt din timpul lor pentru a râspunde întrebării mele.

 gladiatore, on 02 mai 2017 - 20:30, said:


Sa vizitezi Moldova , e o optiune , pe cei ce nu stiu sa citeasca , (locatia ta) nu-i baga in seama . Posted Image
August 2016 ultima dată.
Durău 6 zile.
Mereu cu plăcere.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate