Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Link donatii pe youtube

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
De ceva timp fac tutoriale pentru orga si le pun pe youtube. Fac si la cerere, primesc mereu comentarii cu anumite melodii la care se doresc tutoriale. Am facut totul benevol, gratis fara a cere nimic in schimb. Pasiune si cam atat. Primesc de ceva vreme comentarii cu oameni multumiti de tutorialele mele si care ar vrea sa plateasca pentru munca mea. Eu am refuzat, nu am vrut sa ma complic sau sa fac ceva ilegal. Totusi am vazut multi youtuberi care au link de donatii pe canalul lor. Ar fi o idee buna sa fac si eu asa ceva? Bineinteles ca nu as conditiona pe nimeni. E legal sa fac asa ceva? Trebuie sa declar undeva ce castig in urma donatiilor etc? N-as vrea sa am probleme, mai bine ma lipsesc. Eu nu ma pot deplasa, am un prieten care s-a oferit daca e sa faca cont la banca pe numele lui sau card sau ce e nevoie.

Care ar fi varianta cea mai buna? Nu ma pricep absolut deloc, care ar fi pasii necesari? Multumesc.

#2
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Fa-ti un card international Payoneer, Paysera, Viabuy, etc. https://exitcard.ro/
Veniturile din donatii nu se impoziteaza. Deocamdata. Dar pentru asta cred ca trebuie sa iti faci un ong.

#3
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
ONG? Deja ma complic si bani de investit nu am in asa ceva. Daca nu se poate fara, asta e, ma las pagubas.

#4
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007
Fa-ti un cont de paypal.

#5
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Pentru cardurile internationale nu iti trebuie ong, nu trebuie sa te deplasezi. Vezi totusi ca au comisioane diferite, la sume mici unele chiar nu merita.
ONG iti trebuie daca vrei sa iti faci cont in RO. Merge si fara la sume mici dar la cum au turbat astia cu impozitele in ultimul timp nici nu mai stii la ce naiba sa te mai astepti.

#6
Kersim

Kersim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,064
  • Înscris: 15.10.2016
Un simplu buton de donatie de la Paypal cred ca e suficient, sau pur si simplu adresa ta de ppl.

Nu cred ca ai o audienta atat de numeroasa incat sa isi bata cineva capul cu profitul tau.

#7
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Pai la paypal nu poti fara card, cum iei banii? Ar fi mai simplu asa cred dar ce card trebuie pentru paypal, sau nu conteaza?

Edited by gerbil, 02 May 2017 - 18:42.


#8
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Orice card de debit Visa

#9
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,017
  • Înscris: 20.04.2011
Cum se numeste canalul de yt?

#10
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016

 gerbil, on 02 mai 2017 - 18:37, said:

Pai la paypal nu poti fara card, cum iei banii? Ar fi mai simplu asa cred dar ce card trebuie pentru paypal, sau nu conteaza?
Daca vrei sa scoti lei la tine in buzunar, iti faci cam orice VISA, de la orice banca don Romania.
Exista topicuri dedicate.
Daca nu vrei sa te mai complici si cu card, cheltuiesti direct banii din paypal.
Exista citeva magazine romanesti care accepta plata prin paypal, ebay, site-uri chinezesti destule.....

#11
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005

 robert8197, on 02 mai 2017 - 18:47, said:

Cum se numeste canalul de yt?

Este in semnatura.

Nu stiam ca se poate folosi paypal si fara card. Multumesc, fac doar paypal deocamdata (am pus de proba un link pe canal). Ar fi ideal sa cumpar direct cu paypal si asa nu am card si nu pot cumpara de pe site-uri de afara. Are ceva ca am ales business? Sau trebuia personal?

Si totusi am ramas cu o intrebare, e legal sau nu si prin paypal cu donatii? Nu e vorba ca primesc miliarde acum in donatii dar chiar si pt bani putini nu vreau sa am probleme de nici un fel, am destule pe cap.

Edited by gerbil, 02 May 2017 - 20:05.


#12
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Problema cu paypal-ul ala fara card e ca nu prea e acceptat ca plata pe siteurile serioase, mai mut pe siteuri obscure :D
Asta pentru ca paypal-ul fara card e folosit mai mult de tepari si baieti care vor sa faca ilegalitati (piraterie, etc).

Te-ai miscat rapid, deja ai link de donatie

PS: cate views pe luna faci cu clipurile si ce venituri iti aduc pe youtube?

#13
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005
Fa-ti si un cont+card Visa(electron, de preferat) - parca la BT era cu comisioane 0 si asociaza-l la paypal-ul ala.
Vei putea si sa cumperi fara probleme cu paypal in afara si card in romania si, de ce nu, vei putea scoate banii din paypal pe card, daca va fi nevoie.

Chiar daca nu te poti deplasa - poti imputernici pe cineva sa faca asta pentru tine, pe numele tau - ca prietenii ai ii ai, maine nu...


Iar ca si sugestie referitoare la canalul de youtube - incearca sa faci tutoriale si karaoke version pentru muzica straina, ai o gramada de stiluri de unde alege - poti merge chiar pe rock, gotic rock.... vei avea sanse mai mari la donatii decat din muzica aia de petrecere.

Edited by florinel, 02 May 2017 - 20:31.


#14
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,362
  • Înscris: 11.08.2003
Cat timp nu transferi banii pe card, banca habar n-are de banii tai. Si daca banca nu are habar, nici ANAfu' n-are. Ori, cam asta e Bau-Bau tuturor, de ceva vreme.
Daca vrei sa vezi banii in mana si sa te stii tu asigurat, odata pe an, faci un drum la anaful local si pe declaratia 200 (parca) scrii cat ai castigat tu (cat ti-ai transferat in cont). Ei vor lua la cunostinta si te vor pune sa le dai si lor partea ta de munca. Atat! Era vreo 16% ultima data. Daca faci si asta, in afara de faptul ca vei fi un unicorn :) , nu se vor lega de tine.

#15
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Stiu oameni care au declarat la ANAF venituri (nu donatii) facute on-line si dupa ce s-au angajat si au renuntat la munca on-line, le tot trimitea ANAF-ul somatii sa plateasca. Se invatase anaful ca ursul la miere si tot insista chiar daca nu mai era mierea.
Altii care n-au declarat nimic n-au fost deranjati niciodata.
Dar astia castigau bani din freelancing nu din donatii. Daca donatiile nu se impoziteaza de ce sa se duca sa declare venit si sa plateasca impozite?

 gerbil, on 02 mai 2017 - 19:54, said:

Si totusi am ramas cu o intrebare, e legal sau nu si prin paypal cu donatii? Nu e vorba ca primesc miliarde acum in donatii dar chiar si pt bani putini nu vreau sa am probleme de nici un fel, am destule pe cap.
Veniturile din donatii NU se impoziteaza, dar ca sa primesti donatii trebuie sa te inregistrezi ONG. O mai fi si alta cale dar eu nu o stiu.
De aia ti-am recomandat card international pe care apoi il asociezi cu paypal, nu mai ai nici o grija, nu poate anaful sa isi bage nasul in contul ala. Cardul il comanzi de pe net, iti vine acasa in 2-3 saptamani, ti-l activezi pe net si tot atunci iti inregistrezi si codul pin. Functioneaza si in Ro ca orice card normal.
Dar repet, vezi cum e cu comisioanele si care card ti se potriveste mai bine ca altfel nu te mai alegi cu nimic.

#16
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Unde scrie ca nu poti incasa donatie ca PF?

Nici macar Paypal nu are aceasta restrictie, poti incasa donatii si pe cont personal, nu doar pe cont ONG sau PJ.

#17
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005

 florinel, on 02 mai 2017 - 20:21, said:

Iar ca si sugestie referitoare la canalul de youtube - incearca sa faci tutoriale si karaoke version pentru muzica straina, ai o gramada de stiluri de unde alege - poti merge chiar pe rock, gotic rock.... vei avea sanse mai mari la donatii decat din muzica aia de petrecere.

Am si asa ceva dar se pare ca astea prind mai mult. Am si muzica chill out, ambientala compozitii proprii, coveruri Enigma (sunt fan) Cu muzica straina faceam maxim 20 viewuri in zilele bune. Am clipuri puse de ani de zile si de abia au 10 viewuri. Asta se cere, asta fac. Nu fac manele noi sau chiar daca fac le fac pe stilul anilor 90 gen Albatros. De fapt acesta este stilul meu le cant pe gen mai oldies. Cauta la mine ca am si Nothing else matters facuta la orga.

Intreba cineva de venituri pe youtube. Am luat de doua ori 70 de dolari in 5 ani. Mult al dracu.

Zicea cineva ca m-am miscat repede, aveam contul facut de mult dar nu l-am folosit niciodata. Am zis sa pun de proba, oricum nu ma imbogatesc cu el asta sunt sigur. Dar macar de un suc daca iese tot e ceva. O sa vad cu cardul al international cum sta treaba daca merita sa ma complic sau nu. Multumesc tuturor de sfaturi.

Edited by gerbil, 02 May 2017 - 22:13.


#18
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Dupa maini pari tanar.
Incearca sa nu mai filmezi noaptea cu lumina artificiala (becuri clasice), ca se vede naspa, mai ales daca nu ai o camera pro.
Apropo de camera, cu ce filmezi?

Vad ca in medie faci la un clip cam 150 views pe saptamana per clip si ai aproape 1000 subs. Si scoti cam 10 clipuri pe saptamana, deci 1500 views per saptamana.
Unii se lauda ca scot sute de dolari pe luna cu 10.000 views pe saptamana, si deaceea intrebam.

Ce te mai motiveaza sa mai faci asta daca bani spui ca ai facut sub 200$ in 5 ani? :D

Edited by rumlegok, 02 May 2017 - 22:28.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate