Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Casa parter, Iasi

- - - - -
  • Please log in to reply
119 replies to this topic

#19
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,998
  • Înscris: 29.09.2008

 manghels, on 03 mai 2017 - 14:34, said:

In perioadele calde..ii bine sa ai o terasa / foisor bine amplasate..pt ca (eu cel putin) cam acolo tind(em) sa stam(u). Daca eram istet imi trageam ceva cabluri de net/tv/date si pe terasa..(inca nu e tarziu)..
Pe terasa poti sa iti pui un range-extender si ai wifi in toata curtea. Eu lucrez f bine de pe terasa la laptop in anumite perioade ale zilei [daca bate soarele in ecran nu am spor], la tv ma uit la mai rar, am o boxa buna bluetooth si cu un laptop pot rula orice dupa tableta afara daca e nevoie. Sa stai cu tvul pe terasa nu prea am mai vazut, dar or fi unii teledependenti....

#20
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007
Unii nu suporta wi-fi :) Stiu cazuri clare in care s-au "izolat" incaperile...
Altii vor sa vada meciul pe terasa.

#21
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 05.01.2004

 kondas, on 03 mai 2017 - 12:42, said:

120m utili sau construiti? Ti-a iesit compartimentarea cu hol sau fara?
120 utili. Dormitor matrimonial (cu dressing) + doua camere, living, bucatarie cu camara, camera tehnica, baie, baie mai mica (doar dus), vestibul, hol.

Edited by sorin61, 03 May 2017 - 17:11.


#22
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 21.01.2013

 bobitzaaa, on 03 mai 2017 - 15:19, said:

Si eu am 3 bai, dar una e in garaj Posted Image

eu am 2 bai, dar una e in exterior, pentru sezonul cald.

#23
luciant10

luciant10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 06.03.2013
Salut,

Multumesc tuturor care si-au exprimat parerea si au dat sfaturi. Am luat deja in considerare o parte din ele.

Dupa o perioada mai lunga de deliberari si "framantari" in familie, am luat hotararea sa renuntam la proiectul P+1, chiar daca eram aproape de depunere pentru A.C, si sa facem o casa pe parter cu pod mansardabil. Nu stiu daca va iesi mai ieftina constructia, dar cu siguranta vom adauga un plus de confort si va fi mai usor de intretinut. In plus, vom renunta la o baie si un dormitor care nu le-am fi folosit in mod curent.

Ne propunem o casa cu 3 dormitoare, 2 bai si vrem sa ne incadram in 135-140mc. De data asta am prevazut si un beci la subsol, chiar daca va creste un pic costurile, din acelasi motiv al confortului. Am primit si o prima propunere de la arhitect, si am notat deja cateva comentarii:
   - zona de intrare trebuie sa fie inchisa cu un perete spre living si un pic mai lata;
   - semineul e pus aiurea in mijlocul livingului;
   - nu exista evacuare la centrala termica;
   - baile le-as dori o idee mai mari;
   - usa de iesire pe terasa nu cred ca e nevoie sa fie dubla;

De asemenenea, nu sunt f incantat de 3 usi in bucatarie, dar nu gasesc o alta configuratie mai potrivita. Mi-as fi dorit o posibilitate de a iesi pe terasa si din living, dar iarasi nu prea gasesc variante.

Terenul acelasi, 1000mp, front stradal 20m, retrageri de 3m la ambele parti laterale. Acessul in casa dinspre strada(stanga in schita).


Partea de structura nu e hotarata inca, desi in plan apare a fi pe cadre.

Attached Files


Edited by luciant10, 05 July 2017 - 15:12.


#24
Grime

Grime

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 22.07.2005
salut! poate e prea tarziu sau nu, insa solicita parerea unui constructor, sau mai bine spus incepe sa iti cauti. Eu am inceput cautarea prin ianuarie-februarie si abia luna aceasta am reusit sa gasesc ceva ok ca si pret si ssa reusesc sa ma inteleg cu el. Chiar si asa, am parte de surpize cu decalajele.
cand am inceput sa conturez ideea de casa, ma gandeam si eu la parter, insa mi-a sarit repede ideea daorita reglementarilro pe Iasi si datorita terenului. Am ajuns la o solutie de compromis cu Demisol(garaj+depozitare), parter si mansarda cu o suprafata utila totala de 190 mp. iti spun sa iei legatura si cu un constructor sa iti faca o calculatie in baza cantitatilor date de proiectant deoarece s-ar putea sa ai surprize din punct de vedere al costurilor, iesin in dezavantaj facand casa pe parter. Exemplul elocvent este la mine si vecinul meu- el utili 140 pe parter si locuibili, eu 190 dispozi pe 3 niveluri. devizul la mine a fost de 105.000 Euro, la el 110.000 Euro- acelasi constructor. Ambele terenuri cu o diferenta de nivel de 5 m.
ia in calcul toate aspectele, nu te grabi si daca mai poti taia..taie:) eu abia am inceput si deja parca as renunta la o camera de la parter care era birou/guest room..etc
daca terenul iti permite fa demisol- garaj, spatiu de depozitare..orice. asta daca esti omul sa foloseasca garajul.
eu abia am iesit din febra ta si parca as judeca altfel lucrurile:))
atentie cand vrei sa incepi- rezerva constructorul din timp, vb de materiale prin toamna-iarna, daca nu vrei sa te apuci anul acesta si negociaza cu depozitele sa ti le tina la ei pana te apuci.
iti spun de pe acum..atentie cu mesterii din Iasi:) si fixeaza termene clare cu ei(bineinteles prin contract)

#25
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
Pana la constructor..trebuie sa te decizi asupra proiectului..pentru ca nici un arhitect nu-ti da lista de materiale / cantitati..pana nu cotizezi ceva.. (daca nu chiar toata suma pt proiect).
Dupa ce ai proiectul..si suprafetele..si listele de cantitati..poti cauta constructori..altfel..nu te baga nimeni in seamna..sau nu-l poti rezerva pe ochi frumosi..Cel mult iti da un pret en-gros pe o suprafata inmultita cu un cost mediu pe mp pe care-l practica el.
La fel..multi nu te baga in seamna daca nu ai AC..decat asa..la nivel conversational..dar nimic practic..sau pus pe hartie..
Cat priveste mesterii..e o apa si-un pamant,...cam peste tot cred..

De vreo 2-3 ani..de cand is in 'domeniu'..o singura lucrare am vazut..care iese tipla..si pare ca oamenii is seriosi..si profesionisti..Dar casa la care lucreaza e unui arab..si cred ca practica niste preturi de cadem pe spate cu totii..

#26
luciant10

luciant10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 06.03.2013
Stiu ca se zice ca pe parter se construieste mai scump decat cu etaj, si am si zis ca nu ma astept sa ies mai ieftin decat la p+1, desi daca as iesi ar fi bine:). Bugetul a ramas acelasi pentru constructie.  Pe varianta de P+1 am primit oferta de 36k la rosu, vom vedea cum iese doar pe parter.

Inca nu am cantitati de la proiectant, mai lucram la compartimentare. Dar voi incepe sa caut un constructor din timp.  Panta pe teren e destul de mica (2m diferenta pe lungimea de 50m) si nu se justifica demisol.

Chiar daca am pierdut niste bani cu primul proiect, cred ca am luat decizia potrivita mergand pe o suprafata mai mica .

#27
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
O sa incerc sa aflu un contact de la firma de care pomeneam mai sus..si ti-l dau ..Lucreaza bine..merita o vizita pe santier ..daca vrei sa vezi si o lucrare de calitate..

Nu strica sa ceri o oferta..si de la astia care fac treaba buna..Posted Image

Edited by manghels, 05 July 2017 - 20:20.


#28
luciant10

luciant10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 06.03.2013
Plan nou primit de la arhitect cu modificarile cerute. As mai incerca sa  micsorez un pic camera tehnica si sa maresc cu inca 1mp dormitoarele. Sa vedem cum e posibil.


Pareri?Comentarii?

Attached Files



#29
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
arata bine dpmdv ...singura "problema" ar fi accesul la dormitor prin acel dressing dar consider ca e un compromis pe care poti sa il accepti....ba...am mai vazut un compromis: o sa plimbi musafirii prin bucatarie spre terasa...

la cum este conformata structura (pereti interiori neportanti) Probabil ca arhitectul/structuristul s-a gandit la o structura din cadre de beton armat....vom vedea.

#30
luciant10

luciant10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 06.03.2013

 brawnie, on 09 iulie 2017 - 08:36, said:

arata bine dpmdv ...singura "problema" ar fi accesul la dormitor prin acel dressing dar consider ca e un compromis pe care poti sa il accepti....ba...am mai vazut un compromis: o sa plimbi musafirii prin bucatarie spre terasa...

Un hol de acces la dormitor oricum trebuia, si am zis ca nu strica si un dulap pe toata lungimea lui.  Am vazut o zona de noapte interesanta cu o aranjare a camerelor usor diferita pe jurnalul lui idealsistem; voi analiza daca ar merge si la mine mai degraba acel gen de aranjare.

Asa este,din pacate nu am acces la terasa din living; inca ma mai gandesc la aspectul asta dar nu prea gasesc solutii fara sa maresc considerabil suprafata; o alta varianta ar fi sa pun bucararia  la strada si living in continuare, dar cred ca e mai practic cum e acum.

#31
Co5min

Co5min

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,235
  • Înscris: 02.12.2007
La 10mp nu sunt prea mici acele dormitoare ? In cazul meu in care cei 2 copii vor dormi dar avea si alte activitati in acele camere (studiu, joaca) am considerat 14mp ca fiind mai adecvat.

Edited by Co5min, 19 July 2017 - 08:57.


#32
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

 Co5min, on 19 iulie 2017 - 08:47, said:

La 10mp nu sunt prea mici acele dormitoare ? In cazul meu in care cei 2 copii vor dormi dar avea si alte activitati in acele camere (studiu, joaca) am considerat 14mp ca fiind mai adecvat.


Nu...
Nu sunt mici deloc.

#33
luciant10

luciant10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 06.03.2013

 Co5min, on 19 iulie 2017 - 08:47, said:

La 10mp nu sunt prea mici acele dormitoare ? In cazul meu in care cei 2 copii vor dormi dar avea si alte activitati in acele camere (studiu, joaca) am considerat 14mp ca fiind mai adecvat.

O sa incerc sa le mai maresc cam cu 1mp. Ar trebui sa fie suficient. Pentru joaca va fi si curtea si camera de zi. Ideal poarte ar fi 14, sau chiar si mai bine, dar nu ma mai incadrez in suprafata construita propusa de 140-145. Si asa sunt un pic peste.

#34
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,536
  • Înscris: 03.04.2013

 luciant10, on 07 iulie 2017 - 22:48, said:

Plan nou primit de la arhitect cu modificarile cerute. As mai incerca sa  micsorez un pic camera tehnica si sa maresc cu inca 1mp dormitoarele. Sa vedem cum e posibil.
Pareri?Comentarii?
Pfoaiii ce o sa te sparga acoperisul.
Si nu inteleg. Daca bugetul cauzeaza, de ce atitea intreruperi la peretii exteriori. Sho cita durere de cap.

#35
luciant10

luciant10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 06.03.2013

 viotl, on 21 iulie 2017 - 03:50, said:

Pfoaiii ce o sa te sparga acoperisul.
Si nu inteleg. Daca bugetul cauzeaza, de ce atitea intreruperi la peretii exteriori. Sho cita durere de cap.

Da, asa e sunt multe ape la acoperis; si pe mine ma ingrijoareaza un pic. Asta a fost viziunea arhitectului cu intreruperi la peretii exteriori, sa iasa volumetria si sa nu fie un dreptunghi simplu. O sa cer cel pe latura din nord cu dormitoarele sa facem perete drept.

#36
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
O sa doara un pic in buget acoperisul..insa daca-l schimbi..s-ar putea sa afecteze aspectul..feng-shui-ul.

Daca ai cumva planul de invelitoare..cauta oferte in functie de ce vrei sa pui..tabla/ceramica..ca sa vezi unde duce..

Toate chitzibusurile astea..se aduna in buget..si s-ar putea ca la sfarsit sa faci ceva compromisuri..Nu intotdeauna ..planurile de acasa..se potrivesc cu alea din targ..

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate