Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

BMW E90 (163 HP) vs. Opel Astra H GTC (150 HP)

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
N47 e diesel. Prin 2011 au facut recall, dar eu nu mi-as cumpara masina din Romania.

Edited by a3ds, 04 May 2017 - 13:49.


#20
grasuxxl4u

grasuxxl4u

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 02.05.2017

View PostMr. Incredible, on 04 mai 2017 - 12:52, said:

La bugetul asta extrem de mic nu are ce sa caute BMW, sper ca nu te incadrezi in grupa celor care isi cumpara sigla chiar daca masina e peste valoarea lor si posibilitatile de intretinere.

Cauta Golf, Focus, Astra, Octavia.

Ce masina ai mai avut sau asta e prima?

Am avut prima masina o super nova acum 6-7 ani dupa care am trecut la o astra break 1.7 din 2005 care din nevoie am folosit-o de aceea vreau sa trec la ceva sportiv pentru ca ma caracterizeaza mai mult. Am gasit pana acum cat am cautat BMW de la o cunostinta care a adus-o din germania acuma 4 ani si masina este ff bn intretinuta si mi-o da el cu 5500. Are abia 225k la bord din care 150k facuti in germania. Cunosc masina si e ca noua sincer. Iar Opel astra e plina germania de ele pana in 6k euro. deci de ales as avea de unde insa daca exista ceva mai bun sau mai ok din punctele de vedere mentionate anterior ar fi super.

#21
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,048
  • Înscris: 02.09.2005
ai facut vreun curs de pilotaj, de ai ajuns la concluzia ca o masina sportiva te "caracterizeaza mai mult"?

Edited by jericho, 05 May 2017 - 09:20.


#22
grasuxxl4u

grasuxxl4u

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 02.05.2017

View Postjericho, on 05 mai 2017 - 09:19, said:

ai facut vreun curs de pilotaj, de ai ajuns la concluzia ca o masina sportiva te "caracterizeaza mai mult"?

am condus mai multe masini nu doar ce am avut eu si da am ajuns la concluzia ca ma simt mult mai bine in una sportiva decat in oricare alta printre care se numara acest BMW, Hyundai coupe, celica, crx, Mercedes clk,..

#23
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016

View Postbadsica, on 04 mai 2017 - 13:42, said:



E netu plin de astfel de cazuri, parerea mea ca iti asumi un risc prea mare cumparand masina SH cu N47.

Atata doar ca tu habar n-ai despre ce vorbesti. Omul vrea pareri utile nu pareri bazate pe internet.
hint: masina din poza ta nici macar nu are n47, saraca e pe benzina.
  Repet, 6000 e buget de E90 nfl adica din 2005 2006 si are motor m47,, iar daca nu te deranjeaza ca are minim 300 mii km, eu zic sa cauti pe forumul monomarca la rubrica vanzari, asta daca vrei neaparat BMW.  Daca nu,  un Golf, astra sau orice iti place cum arata, fiind criteriu primar. Cel mai sigur vezi tot ce gasesti pe olx la bugetul tau si apoi alegi cateva modele care iti par mai ingrijite.

#24
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007

View Postgrasuxxl4u, on 05 mai 2017 - 10:26, said:

am condus mai multe masini nu doar ce am avut eu si da am ajuns la concluzia ca ma simt mult mai bine in una sportiva decat in oricare alta printre care se numara acest BMW, Hyundai coupe, celica, crx, Mercedes clk,..

Tehnologia, performantele etc avanseaza de la o generatie la alta, o masina veche care era recunoscuta pt performante bune, azi este praf. Degeaba iti iei Celica, se pune un Golf 7 2.0tdi pe tine pe curbe, nici macar nu il mirosi.

La 5-6000e nu gasesti un E90 care sa nu inghita bani, cauta un focus 3, golf 6, astra J, la 6-6500e ar trebui sa gasesti o masina in mintile ei.

Edited by ionutMembruAnonimut, 05 May 2017 - 11:07.


#25
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006
La bugetul tau cauta un Swift Sport, un Clio RS,etc daca tot vrei ceva sport.
BMW nu inseamna neaparat sport. Iar un E90 de 6000 nu stiu daca mai are calutii asa vioi la ce rulaj va alea.

#26
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postgrasuxxl4u, on 04 mai 2017 - 12:18, said:

bugetul este de 5000-6000 strict pentru achizitie... Daca aveti alte sugestii care ar putea intra in acest buget as vrea sa le aud si eu. Ce caut intr-o masina este sa fie sportiva, confortabila, fiabila si ieftina de intretinut. Bineinteles sa arate si bine.

adica frumoasa, laptoasa si devreme acasa ... si pe bani putini.

Edited by avenirv, 05 May 2017 - 15:54.


#27
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.01.2006
L-am vazut azi pe unu cu, un A5 smecher pe un drum cam praf, sa vezi ce ii topaiau rotile din spate de ziceai numa numa, alea din fata nu le-am vazut. Ce stiu clar e ca la Mondeo care l-am avut nu topaiau aproape deloc, dar masina o simteam varza, si nu as fi plecat la drum cu ea asa sub nici o forma, asa ca am facuto ca noua. Daca vrei sa ai un BMW care arata bine in oras, sau in sufragerie e ok, in rest... o sa fi cum zic unii o saracie cu BMW. Eu mai mult as aprecia un om cu masina care si-o permite sa o intretina, altfel esti si naspa, si esti si pericol pe sosea, dar da bine la fetele de la tara sigla aia.

Cum zicea ionut_ionut, un Focus te-ar coafa. E foarte stabila, arata binisor, si probabil o poti intretine asa cum trebuie astfel incat sa fi mandru de masina ta, chiar daca nu e premium, sau RWD sau BMW.

#28
Cristy85

Cristy85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 03.09.2004
am avut 6 ani de zile un astra H GTC 1.7, 2005, cu 100cp, remap la 120CP, iar de 3 ani am un E90 318d din 2011, N47, 2.0, 143cp. E diferenta de la cer la pamant la confort, tinuta de drum, directie (cand tragi de volan chiar vireaza masina:D )... intr-adevar, intretinerea e mai scumpa, distributia costa 3000 lei (fara antigel si ulei), volanta+ambreiaj+manopera costa cam 3000 lei, o revizie e cam 600 lei cu piese aftermarket (fara filtru motorina care e 180 lei OEM).

#29
Stealth89

Stealth89

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.05.2018
Bun venit pe Forumul Softpedia! - Multumesc!

Daca ai lua un M47 de la cineva care a intretunit masina si ai incredere in el este un mare plus catre BMW.
Masina nu e ieftina de intretinut, nu e nici scumpa. Merge bine, sta bine pe drum, incontinu cauti rute ocolitoare doar pentru a conduce, sau o iei mereu pe serpentine... pentru ca.
Depinde ce iti place, masina va fi a ta, nu a mea, nu a lui, nu a celuilalt sau a Dl. Dragnea...
Ia ce iti place, ce iti permiti:). Eu asa mi-am luat si nu regret:)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate