Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

BMW E90 (163 HP) vs. Opel Astra H GTC (150 HP)

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
grasuxxl4u

grasuxxl4u

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 02.05.2017
BMW 320D 163 Hp sau Opel Astra H GTC 1.9TDI 150 HP
Vreau sa stiu care dintre ele este mai OK dpdv financiar in ceea ce consta intretinerea, piese, durabilitatea pieselor, costurile schimburilor de ulei, filtre, etc.
Precizez ca in cazul achizitionarii opelului se va face remap la 200 HP la buton sport.
Imi plac ambele modele foarte mult. Mai mult tind spre Opel doar dpdv financiar fiind mia ieftin insa cu remapul si ce va mai trebui facut la achizitie se ajunge cam la acelasi pret ca si BMW.

#2
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014
cu siguranta opelul va fi mai ieftin de intretinut, insa fiind sh depinde cum a fost intretinuta fiecare...

#3
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
320d E90 e extraodrinar la tinuta de drum fata de astra h, insa astra are intretinerea mai ieftina. Dar vezi ca motorul de 150cp are ceva probleme la admisie parca. Cel de 120cp ar fi mai fiabil din cate am inteles.

#4
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Sincer, nu inteleg de ce ai nevoi de atatia cai putere. OK, daca chiar ai nevoie scote banu grosssss.
La fel de sincer, nu mi-as lua BMW nici gratuit..Masina e superba, dar prea e asociata cu cocalari, ghiolbanii si parvenitii.
Si nu cred ca sunt singurul sofer care .. Pe cand la Opel, Skoda, tot nemtesti..
Acuma daca imi da cineva un BMW gratuit..Dar e putin probabil..

#5
a3ds

a3ds

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 13,313
  • Înscris: 26.04.2015
Aia cu Opel si VW sunt toti intelectuali fini.

Nu exista E90 320d cu 120/150 de cai, nu mai aiura.

Intre cele 2 masini nu exista nici o comparatie. De Opel nu stiu, e o masina de cetateni cu fwd ieftina.

E90 e o berlina premium cu rwd si sasiu excelent. Dar au probleme la niste generatii de dieseluri, vezi pe forumul monomarca. La N47 parca, dar nu stiu daca la cel de 163 sau 177 de cai.

Verifica inainte bine, ca e costisitoare rau problema.

http://www.autolatest.ro/editorial-auto/sfatul-mecanicilor-nu-cumparati-masini-bmw-echipate-cu-motorul-diesel-2-0-sau-n47-d

Edited by a3ds, 02 May 2017 - 14:50.


#6
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,743
  • Înscris: 04.10.2006
Depinde de bugetul tau. Daca vrei sa cumperi masina de 6-7000 atunci ai sanse mai bune sa gasesti o Astra ok tehnic. Un E90 cu bani putini e posibil sa fie groapa de bani.
Daca ai insa bugetul corect pentru un E90 atunci e de preferat BMW-ul.

Si nu conteaza ce conduc vecinii sau cocalarii. Ia masina care iti place.

#7
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,615
  • Înscris: 23.03.2010
Motorul N47 de la BMW are probleme cu distributia, in sensul ca se rupe lantul in mers cu efectele de rigoare :)

#8
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,938
  • Înscris: 02.09.2005

 badsica, on 02 mai 2017 - 15:06, said:

Motorul N47 de la BMW are probleme cu distributia, in sensul ca se rupe lantul in mers cu efectele de rigoare Posted Image
exact... been there, done that, 5k de euro distractia, noroc ca nu am platit eu

#9
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016

 jericho, on 02 mai 2017 - 15:13, said:


exact... been there, done that, 5k de euro distractia, noroc ca nu am platit eu

  E 3000 lei schimbul de distributie cu piese oe si manopera. Costa 2 k euro tot motorul . Este ca aberezi?
  Nu au toate n47 probleme, nu mai vorbiti din auzite. Si pe forumul monomarca concret nu e nicio masina cu distributia rupta.
Cel mai sigur o schimbi, ca nu e o avere. Oricum iei o masina cu minim 300 k km. In rest, daca ai buget ia E90,  e din alt film fata de astra. Dar daca ai x buget pt ambele, pai cel mai sigur o sa iei pe astra ca sigur e mai cinstita, decat un e90 obosit, cum sunt majoritatea de fapt.  Un e90 lci nu gasesti bun sub 8 k euro. Cel mai sigur probabil un 9 k. Daca nu vrei facelift, atunci iei 2006 cu m47 la 6 7 k euro, insa in jur de 300 350 k km .
Astra probabil cu 6 k gasesti una sub 200 k km si in stare f buna.

#10
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,938
  • Înscris: 02.09.2005
Nu aberez deloc, 5k de euro a costat în reprezentanța BMW și nu a fost doar înlocuirea distribuției.

#11
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Pai si de ce le amesteci? Daca ai schimbat si rotile, le bagi la distributie?

#12
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,938
  • Înscris: 02.09.2005
Damage-ul făcut a fost din cauza distributiei, nu are legătură cu nicio roată.

#13
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,633
  • Înscris: 07.10.2005
Astra are intretinere extrem de ieftina si cu siguranta va fi in stare mai buna, mai noua, cu mai putini km decat un Seria 3 in acelasi buget. Care este insa bugetul?

#14
grasuxxl4u

grasuxxl4u

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 02.05.2017
bugetul este de 5000-6000 strict pentru achizitie... Daca aveti alte sugestii care ar putea intra in acest buget as vrea sa le aud si eu. Ce caut intr-o masina este sa fie sportiva, confortabila, fiabila si ieftina de intretinut. Bineinteles sa arate si bine.

Edited by grasuxxl4u, 04 May 2017 - 12:34.


#15
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,633
  • Înscris: 07.10.2005
La bugetul asta extrem de mic nu are ce sa caute BMW, sper ca nu te incadrezi in grupa celor care isi cumpara sigla chiar daca masina e peste valoarea lor si posibilitatile de intretinere.

Cauta Golf, Focus, Astra, Octavia.

Ce masina ai mai avut sau asta e prima?

#16
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,938
  • Înscris: 02.09.2005
eu am dat de 3 ori bugetul tau si tot nu intruneste toate cerintele tale...

#17
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,615
  • Înscris: 23.03.2010

 grasuxxl4u, on 04 mai 2017 - 12:18, said:

bugetul este de 5000-6000 strict pentru achizitie... Daca aveti alte sugestii care ar putea intra in acest buget as vrea sa le aud si eu. Ce caut intr-o masina este sa fie sportiva, confortabila, fiabila si ieftina de intretinut. Bineinteles sa arate si bine.

Nu exista ce vrei tu. Trebuie sa faci compromis la ceva.
Sfatul meu ar fi sa iei ceva pe benzina, mai ales daca nu faci asa multi kilometrii.

#18
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,615
  • Înscris: 23.03.2010

 cavaliere, on 02 mai 2017 - 23:51, said:

   Nu au toate n47 probleme, nu mai vorbiti din auzite. Si pe forumul monomarca concret nu e nicio masina cu distributia rupta.

E netu plin de astfel de cazuri, parerea mea ca iti asumi un risc prea mare cumparand masina SH cu N47.

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate