Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Coduri caen la P.F.A.

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Am o mica nelamurire legata de alegerea codului caen. Sunt in punctul in care demarez infintarea Biroului Individula de Arhitectura, care este un P.F.A. (care functioneaza ca si cod caen  Sectiuena M/ cod 711 sau 7111). Conform modificarilor aduse in lege am inteles ca as putea functonea tot cu acleasi PFA cu mai multe coduri (am gasit ceva articole unde scria pana la 3 coduri).
Am mai intrebat , dar nu am primt un raspuns concert. Pe langa proiectare as mai vrea sa dezvolt ceva in industria producatoare de mobilier (cod caen 361).
Este posibil ?

#2
octavian09

octavian09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 10.01.2011

 lestad_25, on 02 mai 2017 - 12:30, said:

Am o mica nelamurire legata de alegerea codului caen. Sunt in punctul in care demarez infintarea Biroului Individula de Arhitectura, care este un P.F.A. (care functioneaza ca si cod caen  Sectiuena M/ cod 711 sau 7111). Conform modificarilor aduse in lege am inteles ca as putea functonea tot cu acleasi PFA cu mai multe coduri (am gasit ceva articole unde scria pana la 3 coduri).
Am mai intrebat , dar nu am primt un raspuns concert. Pe langa proiectare as mai vrea sa dezvolt ceva in industria producatoare de mobilier (cod caen 361).
Este posibil ?
uite aici:

https://static.anaf..../L_182_2016.pdf

ART. 16
(1) PFA poate avea în obiectul de activitate cel mult 5 clase de activităţi prevăzute de codul CAEN

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Ala-i criteriu general. Mai sunt si activitati conditionate: https://www.onrc.ro/...te-sub-conditie

#4
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.11.2005
Acum cativa ani am fost chemat de finante sa anulez din coduri si sa las doar unul .Daca nu vroiam ma puneau sa platesc pentru fiecare in parte.

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Erai impozitat la norma de venit, si in fuctie de coduri si localitate, se impoziteaza individual sau nu.

#6
lestad_25

lestad_25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 28.07.2010
Ideea era sa nu fac 2 PFA-uri . Cel de proiectare stiu mult prea bine cum e, iar pentru partea de productie am si atelierul , scule  (ideea de baza e sa il ajut pe tatal meu cu atelierul  fiind ceva mic cu productie mica, cum tot iese in pensie a zis sa nu poate sa stea aiurea).
Tot asa cu hartia aia de la Anaf am intrebat contabila de la firma si aparent nu stia nimic. Multumesc pentru promtitudine !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate