Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

150-180g proteine/zi - crestere masa musculara

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Kappa17

Kappa17

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 328
  • Înscris: 13.03.2017
Din ce m-am documentat, pentru o crestere optima a masei musculare este nevoie de 150-180g proteine / zi de antrenament.
Intrebarea mea este foarte simpla.. voi ce anume mancati ca sa va atingeti necesarul de proteine?

#2
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Necesarul de proteina pentru hipertrofiere musculara se calculeaza pe kg corp. Cate kg ai ?

#3
Kappa17

Kappa17

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 328
  • Înscris: 13.03.2017

View PostJurasikMan, on 02 mai 2017 - 11:32, said:

Necesarul de proteina pentru hipertrofiere musculara se calculeaza pe kg corp. Cate kg ai ?
76

#4
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
ar trebui specificat si varsta, si tipul de corp (ezomorf, ectomorf, endomorf) si cam ce vechime ai in antrenamente.

#5
Kain_12

Kain_12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 25.11.2009
Si eu sunt interesat de acest lucru. Am 97kg, 1.87-1.88, 20 ani, si sunt endomorf. Fac sala de 1 luna :D

#6
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 16.07.2008
1. Se recomand cel putin 1 gr de proteine per pound of bodyweight pe zi pentru cei care fac efort fizic si pentru hipertrofie. Deci pentru 76 de kg, pe zi ar trebui sa consumi peste 170 grame de proteina.
2. Cea mai simpla metoda este sa consumi cat mai multa mancare "sanatoasa" si bogata in proteine, iar restul sa suplimentezi daca este necesar. Banuiesc ca sursele de proteine sunt arhi-cunoscute

#7
juGGaKNot

juGGaKNot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 29.10.2007
Recomanda cei care vand mai exact.

1.2-1.4g / kg e optim dar peste nu afecteaza negativ decat buzunarul.

#8
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 04.03.2014

View PostKain_12, on 02 mai 2017 - 12:09, said:

Si eu sunt interesat de acest lucru. Am 97kg, 1.87-1.88, 20 ani, si sunt endomorf. Fac sala de 1 luna :D

Eu cred ca la sut de kg si 1.87/1.88 trebuie sa nu te gandesti mai mult la alergat si cardio decat la proteine:)

Edited by ionutzitaly, 02 May 2017 - 22:22.


#9
Kappa17

Kappa17

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 328
  • Înscris: 13.03.2017
Am o nelamurire. 150g proteine / zi de antrenament sau in fiecare zi? Nu de alta dar se simte un pic la buzunar. :lol:

#10
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,014
  • Înscris: 04.03.2014
Cam pe zi, dar vezi ca la suta de kg si incepator proteinele nu cred ca su t o idee buna.

#11
Kain_12

Kain_12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 25.11.2009
Cardio nu pot sa fac, am ligamentul rupt la genunchi, si fac doar upper body. Ideea e ca vreau sa slabesc pe o perioada mai lunga de timp, am renuntat la paine, fast food, dulciuri, sucuri, etc, si vreau sa imi dezvolt si muschii cat mai bine. Picioarele imi sunt mari de la "mama lor", genetic, deci nu e cazul sa ajung "2 bete infipte`n fund".

#12
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
În zilele în care nu mergi la sală poți băga doar peset 100 de gr de proteine, în zilele de sală iei și suplimente și faci peste 150.
Mâncă multe alune, semințe, chestii dinastea.
Trebuie să te gândești că mutle reviste de culturism și specialiști exagterează cu proteinele fix dintr-un motiv. După părerea mea, un om care are un job și nu-și dă viața pentru sală, trebuie să mânce minim 100 de grame de proteine pe zi (când nu merge la sală) și în rest să depășească 150.

View PostKain_12, on 06 mai 2017 - 13:03, said:

Cardio nu pot sa fac, am ligamentul rupt la genunchi, si fac doar upper body. Ideea e ca vreau sa slabesc pe o perioada mai lunga de timp, am renuntat la paine, fast food, dulciuri, sucuri, etc, si vreau sa imi dezvolt si muschii cat mai bine. Picioarele imi sunt mari de la "mama lor", genetic, deci nu e cazul sa ajung "2 bete infipte`n fund".

Ah, în cazul ăsta nu știu, nu știu cum trebuie să faci când slăbești.
Probabil că trebuie să mânci cât mai mutle proteine și să nu exagerezi cu slăbitul/lună, ca să pui masă de calitate.

Edited by Velaxa, 06 May 2017 - 17:44.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate