Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Recomandare motocultor.

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Vreau un motocultor pana in 3000 lei.
Nu ma pricep deloc, de-aia va cer sfaturile.
Vreau sa il cumpar de la Dedeman pentru ca il pot lua in 24 rate fara dobanda prin Cetelem.
Vreau sa ii pot atasa prasitoare, plug, rarita, dispozitiv de scos cartofi si semanatoare porumb. (sunt ceva standarde la sistemul de prindere sau fiecare marca/model are accesoriile lui?)
Sa aiba 7-8 CP. Are un vecin unul de 5 CP si zice ca e cam slab.
Ma gandesc la: https://www.dedeman....-roti/p/7047614
La marci iar nu ma pricep. Stiu doar ca a avut tatl meu o cositoare Ruris, iar cand s-a stricat ceva la ea a fost problema ca nu se gaseau piese de schimb...
Multumesc.

Edited by AMETHIST, 02 May 2017 - 08:11.


#2
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 20.09.2007
Se pare ca nu are review-uri prea bune.

#3
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Cauta matale topicurile despre motosape si motocultoare, vezi care-i diferenta intre ele si fa-ti o parere. Si-apoi vei avea o cu totul alta imagine de ansamblu.

#4
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
DIn ce am mai citit pe net motosapa e mai mica, mai usoara, mai usor de utilizat si se foloseste la maruntit pamantul si cam atat.
Motocultorul e mai mare, mai greu, mai puternic, dar pot si ara cu el chiar daca pamantul e mai tare, pot sa scot cartofii, sa ii prasesc, sa ii ingrop cu rarita, sa seamana porumb.
Deci cred ca de motocultor am nevoie. E vreunul bun pana in approx 3000 lei?

#5
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013
pai pana in 3000 tot motosape gasesti, diferenta e ca unele s cu rele si au pana in 70 kg , ce ai vazut tu locinu ala e pe pinioane , pacat ca in dede nu mai gasesti lc90 modelu vechi chiar de e de 6.5 cp e mai robust. de arat f greu va fi pt avcesorii ai nevoie musai de roti metalice, un motocultor versatil tre sa aibe si ceva mai multe raporte nu doar 2 trepte, la arat ai nevoie de viteza mica ai motorul mai turat ori treapta 1 de l astea e cam rapida, gen ceva pe greu/usor e un prorun cu asa ceva pana in 3000 lei are si diferential independent pe roti ajuta la intoarceri blocheaza rotile independent.

#6
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Deci faza cu aratul cam pica in banii astia...
Recomandati-mi ceva ok pentru restul operatiilor prefereabil in 3000 lei cu minimul de accesorii. Rarita si prasitoare macar si roti metalice daca sunt necesare. Restul le mai iau pe parcurs. Semanatoare sau dispozitiv de scos cartofi, ca oricum nu am nevoie acum de ele.acum.

Edited by AMETHIST, 02 May 2017 - 13:37.


#7
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013
pt accesorii rupe ti 1/2 ore si da un ochi pe topicul de accesorii. acceaoriile vandute de ei nu s cele mai reusite si cam scumpicele, multi useri cu harul manifacturarii si au facut singuri o prasitoare o rarita. pana una alta sa ti zic ce am facut eu. am lc90 loncin , roti metalice am facut din 2 jante tico potrivesc perfect la manicotii lui pe care am sudat din profil t niste bare sa le zic asa oblic nu in v, altii fac v uri din platband. neajunsuri ar di ca se incarca, cele de magazin au gol intre v uri si cade pamantul adunat se gasesc si pe olx la pret mai ok fata de magazin poate si mai bine manufacturate. prasitoarea sfatul meu fa o la un fierar ca aste as fier mort. eu am dat 350 lei cam moale. plug de bilonat nu am, remorca am facut din punte spate tico , regim propriu si cu materiale de prin curte doar profil rectangular/ teva patrata am luat de 6 m. cam in 5-600 lei am iesit. semnatoare iar gasesti model de facut pe aria accesorii sau pe tractorase facute acasa e pe acolo o postate cu una manufacturata. aia di dedemna mi se pare de jucarie, sau iarasi pe olx suceva gasesti cele mai multe accesorii is si mai iestine aduse de la ucrainieni. eu avasa in gradina si vie nu ar folosesc doar frezele. la alegerea motocultorului compara frezele ca si marime si tip se segmentare. spor in alegere

#8
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Pentru plug iti trebuie diesel de minim 10cp.
Pana in 3.000 lei nu gasesti nimic care sa te tina. Numai motorul de calitate costa vreo 3.000 la astfel de utilaj. Altfel numai chinezarii care se strica tocmai cand iti trebuie.
Mai strange bani si ia ceva serios.

#9
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013
ei ca nici  hinezariile nu s de aruncat. intrerinue cum trebuie si folosite pt ce s proectate sunt minunate la usa casei. un motobloc e 5000 lei chinezarie de 8-12 cp si cata treaba poti face cu unu din ala nu ti imaginezi. cine n ar vrea un pasquali lombardini articulat......da cat e unu sh in apele lui....

#10
ViorelSato

ViorelSato

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 14.04.2016
Da,daca asteptam toti sa ne cumparam din astea din vest,foloseam in continuare cazmaua si sapa si o estica/asiatica isi face treaba cu brio,ca motosapa,nu ca tractor,numa sa fie intretinuta,ca altfel face poc imediat.
@ AMETHIST citeste macar cateva zeci de pagini din topicul Motosapa III ,ca au explicat acolo baietii ce si cum depre motosape si sigur vei gasi raspunsurile la toate intrebarile legate de achizitia unei motosape.

#11
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.07.2003
ProRun PT900A

#12
sandusandel

sandusandel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 30.11.2013
https://www.googlead...wILg&adurl=  
Aici cateva modele .

Sau aici.
https://www.googlead...0Q0QwILg&adurl=

Eu cred ca merg pe.
https://www.magnetce...10cp-ms-100-dcf

https://www.compari....200-p341691574/

#13
claudeb

claudeb

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 12.06.2016

View PostFriskey, on 02 mai 2017 - 17:34, said:

Pentru plug iti trebuie diesel de minim 10cp.
Pana in 3.000 lei nu gasesti nimic care sa te tina. Numai motorul de calitate costa vreo 3.000 la astfel de utilaj. Altfel numai chinezarii care se strica tocmai cand iti trebuie.
Mai strange bani si ia ceva serios.
Ai ce ai cu chinezariile,treaba ta,dar,nu stiu ce si cate chinezarii detii,eu am mai multe si sunt multumit foarte.Adevarat ca trebuie sa ai habar de putina tehnica si sa fii un pic mester .Eu am un chinezoi de ala mare si garantez ca rup in doua cu el orice scula de marca similara ca pret.

#14
escher

escher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 17.05.2014
Til.
Prorunul acela nu are mai mult de 5.5 cp /3600rpm.Eu nu stiu de unde scot ei 7 cp din 212 cmc, poate are turbo! Ca sa ari ai nevoie si de ceva putere, sa numai vorbim de aderenta. M-am uitat la caracteristicele motorului LC170Fdin dotarea  Prorun PT900A si are 4,4 Kw.

#15
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,691
  • Înscris: 30.07.2003

View PostAMETHIST, on 02 mai 2017 - 13:32, said:

Deci faza cu aratul cam pica in banii astia...
Recomandati-mi ceva ok pentru restul operatiilor prefereabil in 3000 lei

View Posttil, on 15 mai 2017 - 17:13, said:

ProRun PT900A

View Postescher, on 13 iunie 2017 - 07:33, said:

Til.
Prorunul acela nu are mai mult de 5.5 cp /3600rpm.Eu nu stiu de unde scot ei 7 cp din 212 cmc, poate are turbo! Ca sa ari ai nevoie si de ceva putere, sa numai vorbim de aderenta. M-am uitat la caracteristicele motorului LC170Fdin dotarea  Prorun PT900A si are 4,4 Kw.

Deci, unde am gresit?Posted Image

Omul a cerut recomandare de motosapa. Voila.
Cat despre putere, la arat e aproape ireleventa, importanta e cu spui si tu, aderenta. Deci greutatea. Si sa aiba viteze mici. Deci reductor.
Daca e sa comentam cifrele, teoretic si motosapa mea mica pe curele are 7cp, tind sa cred ca-i are la cata forta pune cand ii ceri. Dar transmisia rudimentara nu stie sa-i puna in valoare.

De ce ne miram la cei sapte cai frumosi? Dacia scoatea acum 30 ani 54cp din 1300cc, pe la 5200rpm. Adica 8.8cp la fiecare 212cmc. E adevarat ca turatia maxima limitata la 3600rpm duce la o taiere de putere maxima, dar aici inca e loc de inginerii, mai ales ca varful de cuplu al unui benzinar e oricum undeva in zona 3000-4000. Cred ca se poate.


Asa ca eu cred in continuare ca Prorun PT900 A era o alegere buna in conditiile cerute. Poate si mai bun ar fi LC1200. Nu am pus mana pe nici una din ele, dar din ce vad, sunt minunate amandoua, in comparatie cu sapaliga mea BSR500, care , sapaliga fiind, face totusi treaba buna.

4.4 kw, deci cam 6cp? Atatia or fi. Orisicat, arhisuficienti la fiarele astea, cum spuneam si pe alt topic, au suficienta putere sa ne infasoare ca pe macaroane daca nu suntem atenti.

#16
romicaalexandru

romicaalexandru

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.04.2017
Are cineva cositoare rotativa la motocultorul Ruris? As dori sa achizitionez si am nevoie de u  sfat.

#17
dacianu11

dacianu11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 30.04.2011
Salut! Ce parere aveti de motocultorul Dragon cu motor honda gcv160 de 5,5 cai? Ma intereseaza sa pot lucra o suprafata de 500mp. Mai exact......frezat, facut randuri  pt cartofi, bilonat, scos cartofi. Este un motocultor usor, dar problema asta o rezolv. Ma intereseaza daca face fata la scos cartofi. are cineva asa ceva?

Edited by dacianu11, 15 January 2020 - 21:15.


#18
Techmasters35

Techmasters35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 08.02.2018
Eu am Loncin Lc90 si ma descurc cu el la frezat 2 gradini,bilonat la cartofi in jut de 15-18arii iar de scos e cam cu cântec.Intr-un an am scos cu el prin august pe un capăt de tarla ca nu puteam sa scot cu tractorul ca dincolo la vecinul era porumb si sa nu deranjez proprietatea am scos cu el.Dar ma obosit.Desi am roti metalice făcute acasă cu greutati in ele tot patina in unele locuri,mai ales ca aici am teren unde mai este piatra.In afara de frezat si bilonat nu il folosesc la altceva.Am mai frezat intre rândurile de cartofi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate