Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Concept: Boring Company by Elon Musk

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#37
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,700
  • Înscris: 04.06.2007
Probabil au calculat ca e mai ieftin si mai rapid sa iti fie transportata masina la o viteza anume, fixa. Sau poate vor exista abonamente pentru a folosi asa ceva.

#38
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007
Daca reuseste sa demonstreze ca e mai ieftin decat construirea de linii de metrou, administratiile vor fi interesate. Extinderea cu vreo 3 km a unei linii de metrou in L.A. parca a costat 2 miliarde de dolari, citeam pe undeva.
Daca reuseste sa scoata un pret mai bun si sa construiasca mai repede, banii vor veni imediat.


#39
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

https://Instagram.com/p/BT_itC8h0Cx/

#40
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016

View Postinuendo0, on 02 mai 2017 - 12:39, said:

Daca reuseste sa demonstreze ca e mai ieftin decat construirea de linii de metrou, administratiile vor fi interesate. Extinderea cu vreo 3 km a unei linii de metrou in L.A. parca a costat 2 miliarde de dolari, citeam pe undeva.
Daca reuseste sa scoata un pret mai bun si sa construiasca mai repede, banii vor veni imediat.

Metroul nu-i acelasi lucru, cind iesi din metrou trebuie transport aditional sau sa fii linga destinatie. Plus statii etc.

#41
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,984
  • Înscris: 15.06.2007
Teoretic ar fi o solutie excelenta tunelurile. Dar, stim noi cat "coasta" un amarat de km de autostrada. Nu ca ar costa el atata cat se zice. Dar e vorba de comisioane,  intermediari, spagi,  ca la final,  cei ce pun mana pe lopata tot platiti prost raman, si baietii destepti fac profit.
Deci daca s-ar negocia km de tunel ca la piata, 3km la pret de 2km,  cu niste sisteme automate performante, s-ar putea sapa rapid,  niste tuneluri si parcari. Dar apoi ma gandesc la cetatenii nostri care pentru 4 lei/h parcarea prefera sa dea ture si sa parcheze pe spatiu verde, si sa riste amenzi de 500-1000de lei, cocotand borduri etc.  La astia sa le faci tunele? Ca doar evident, tunelele vor fi cu taxa.  
Defapt, mi s-ar parea normal sa existe tunele PRIVATE. O firma privata sigur isi scoate pretul /km mai mic decat pe bani publici. Face gura de tunel,  si te scoate din centru  in afara orasului, in 5 minute.  5 -10lei /masina. Iti convine  te bagi, daca nu mori in trafic.  
Si rds  si-a costruit infrastructura pe banii ei.

Edited by tfmercedez, 14 May 2017 - 19:21.


#42
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,457
  • Înscris: 17.09.2007
@tfmercedez, tu te gandeai la noi?
Pai la noi pana si strainii care mai vin sa faca lucrari parca lucreaza cu doua maini stangi, tunelele sunt o chestie foaaarte complicata pentru ca nu-i asa, un constructor la noi le stie pe toate si nu are nevoie de ingineri.
Ma si mir ca se mai lucreaza la metrou, avand in vedere cat s-au caznit sa faca tunelul de la Pitesti care da in A1.
Eu unul de cate ori vad documentare cu constructii civile la americani trag o injuratura, pentru noi aia sunt martieni.
Si da, ai perfecta dreptate cu aia care parcheaza aiurea, de cate ori intru in parcarea de la Cocor trebuie sa fiu atent sa nu-i agat pe cei parcati pe marginea stradutelor...

Ontopic, e o idee interesanta, desi nu are cum sa inlocuiasca metroul (transportul de vehicule si cel de persoane sunt complementare). Si nu, cascarabeta aia de transport public 5 persoane nu inlocuieste metroul.
Astept totusi un studiu, sunt putin sceptic relativ la problemele pe care le poate rezolva, in orasele mari nu poti solutiona asa congestia de trafic auto (nu am timp acum, dar modelarea unui flux auto in aceasta solutie nu e o ecuatie foarte complicata si intuitiv cred ca ar crea mai multe probleme decat ar rezolva).

#43
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007
Eu cred ca e doar un pas intermediar pana la realizarea Hyperlink-ului in tunelele alea. Incepe cu tunele normale, cand stiu cu ce se mananca alea, le videaza si obtine Hyperlink-ul. E o idee prea buna pe care a avut-o acum cativa ani Musk si pe care sa o abandoneze.
Iar Hyperlink-ul e doar un pas intermediar in crearea unui sistem de tranzit subteran pe Marte. Dar nu mai zic nimic ca voi fi considerat nebun. Pe Musk deja il considera.

#44
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016
Ideea cu tunele vidate e veche, nu m-ar mira sa fie din secolul 19.
Evident una e o idee si alta e un stduiu serios cu solutii tehnice, dar ideea exista de mult.
Bineinteles e discutabil cit de relizabile sint tunelele astea pe distantele respective tinind cont de miscarea placilor tectonice si multe alte probleme.

#45
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007
FAQ (Frequently asked questions) despre The Boring Company:
https://www.boringcompany.com/faq/

#46
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007

View Postinuendo0, on 02 mai 2017 - 12:39, said:

Daca reuseste sa demonstreze ca e mai ieftin decat construirea de linii de metrou, administratiile vor fi interesate. Extinderea cu vreo 3 km a unei linii de metrou in L.A. parca a costat 2 miliarde de dolari, citeam pe undeva.
Daca reuseste sa scoata un pret mai bun si sa construiasca mai repede, banii vor veni imediat.

Se pare ca primarul din LA si cel din Chicago ar fi interesati.

https://electrek.co/...igh-speed-rail/

#47
hummin

hummin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 25.06.2017
La nivel declarativ,sigur ca da. O fi an electoral si vor sa fie realesi.

#48
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007
Nu stiu de ce imi pari a fi userul unbrutus.

#49
hummin

hummin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 25.06.2017
Pai vad ca nu e nici banat, nici suspendat, de sa si facă alt cont ? :)
Nu sunt, dar probabil nu ma crezi, asa ca....
Tocmai ala din LA unde cutrmurele sunt la ordinea zilei...
Proiectul ala al lui Musk reprezintă de fapt niste autostrăzi subterane cu puncte de interconectare cu reteaua de suprafața .
Ce i asa de vizionar in asta ? Modul de prezentare ?

#50
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007

View Posthummin, on 28 iunie 2017 - 12:05, said:

Pai vad ca nu e nici banat, nici suspendat, de sa si facă alt cont ? :)
Nu sunt, dar probabil nu ma crezi, asa ca....

Din acelasi motiv din care ziceai ca iti poti face alt cont pe softpedia in 10min doar ca sa mai astamperi elanul unora pe aici care nu iti impartasesc punctul de vedere.
Stilul, ideile si tintele criticilor tale sunt identice cu ale celuilalt user.

#51
hummin

hummin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 25.06.2017
N am spus asa,imi rastalmacesti cuvintele, dar in fine.
Ia sa mai caut si eu ce scrie acel brutus daca tot zici ca rezonam asa in pareri. Marile spirite se intalnesc,ce sa faci ? :D

#52
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 10.04.2006

View Posttiestodj20, on 02 mai 2017 - 07:05, said:

Deocamdata, in urma lui Musk ramane ceva, Tesla ( masini  si baterii auto ), Space X ( care functioneaza incredibil ). Aia  de la NASA se chinuie de zeci de ani sa faca o racheta refolosibila, cu buget de miliarde fara numar, anual.
Un alt proiect al lui Musk este compania care produce panouri solare pentru acoperisuri, vor fi la preturi accesibile pentru oricine.
Ai uitat-o pe cea mai importanta: Paypal, bani electronici.

#53
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
https://electrek.co/...-tesla-model-s/

#54
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007
Am facut rost de prima poza a unui prototip Hyperloop:

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate