Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Migratie, Colonizare si Colonialism in istoria omenirii

- - - - -
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#19
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Germania a avut 5-10 mil de musulmani inca inainte de 1990, la fel Anglia care a avut si are zeci de milioane de pakistanezi tot din valurile postbelice.
Franta cu Parisul idem zeci de milioane de musulmani postbelici.
Asadar cateva milioane de musulmani in plus la ora actuala nu cred ca schimba situatia anterioara mai deloc.

Edited by Infinitty, 04 May 2017 - 04:32.


#20
KarlAsgar

KarlAsgar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 30.04.2017

View PostInfinitty, on 04 mai 2017 - 04:28, said:

Germania a avut 5-10 mil de musulmani inca inainte de 1990, la fel Anglia care a avut si are zeci de milioane de pakistanezi tot din valurile postbelice.
Franta cu Parisul idem zeci de milioane de musulmani postbelici.
Asadar cateva milioane de musulmani in plus la ora actuala nu cred ca schimba situatia anterioara mai deloc.
Problema e alta:  milioanele care erau inainte  au imigrat legal si  s-au mai cizelat

Milioanele care au venit acum vin din zone de razboi si sunt greu de controlat.

#21
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

View PostInfinitty, on 04 mai 2017 - 04:28, said:

Germania a avut 5-10 mil de musulmani inca inainte de 1990, la fel Anglia care a avut si are zeci de milioane de pakistanezi tot din valurile postbelice.
Franta cu Parisul idem zeci de milioane de musulmani postbelici.
Asadar cateva milioane de musulmani in plus la ora actuala nu cred ca schimba situatia anterioara mai deloc.
Tu esti real?
E FOARTE important procentajul de populatie.
Orice populatie pe masura ce creste isi impune propriile valori. Mai ales musulmanii.

View PostKarlAsgar, on 04 mai 2017 - 07:46, said:

Problema e alta:  milioanele care erau inainte  au imigrat legal si  s-au mai cizelat

Cizelat pe dracu.
(De)generatiile tinere is MAI RELE ca cele vechi.

#22
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Nu stiu ce sa zic, eu cred ca sirienii si irakienii sunt mult mai laicizati decat pakistanezii si kurzii ce au un traditionalism retrograd, iar religia pune capacul.

#23
KarlAsgar

KarlAsgar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 30.04.2017
N-am prea auzit de pakistanezi si kurzi care sa puna de atentate in Vest.

Edited by KarlAsgar, 04 May 2017 - 14:21.


#24
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,501
  • Înscris: 22.12.2015
Pakistanezii au predilectie ca popor spre Wahabism, foarte multi luptatori din ISIL si AQ fiind pakistanezi, sa nu uitam si de acele provincii muntoase de la granita cu Afghanistan-ul care sunt guvernate de talibani. Exista de asemenea si o prezenta locla ISIL in Pakistan & Afghanistan, insa sunt in conflict militar cu talibanii, majoritatea acestor jihadisti fiind de nationalitate uzbeca ( fosta organizatie terorista AQ in Uzbekistan care intre timp i-a jurat credinta lui Baghdadi).

#25
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016
NU EXISTA MUSULMANI BUNI, CA MASA.
Individual da... ca mase insa vor fi mereu fanatici.
Cand se strang mai multi laolalta si depasesc un anumit numar - in Vest l-au cam depasit - se unesc toti si incep sa dea in cap ne-musulmanilor.
Nu conteaza ca-s cu studii la Yale sau de origine martiana.
Islamul zombifica orice.
P-U-N-K-T.

Edited by grrrrr, 05 May 2017 - 08:28.


#26
AlinDoruS

AlinDoruS

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.05.2017

View Postgrrrrr, on 05 mai 2017 - 08:28, said:

NU EXISTA MUSULMANI BUNI, CA MASA.
Individual da... ca mase insa vor fi mereu fanatici.
Cand se strang mai multi laolalta si depasesc un anumit numar - in Vest l-au
cam depasit - se unesc toti si incep sa dea in cap ne-musulmanilor.
Nu conteaza ca-s cu studii la Yale sau de origine martiana.
Islamul zombifica orice.
P-U-N-K-T.
E o afirmatie mult prea xenofoba pentru secolul asta. Terorismul este mai degraba un fenomen provocat, o aparare a unor grupuri de oameni impotriva unor invadatori pe care nu ii pot infrange intr.un razboi standard.

#27
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postdoxan, on 04 mai 2017 - 18:29, said:

Pakistanezii au predilectie ca popor spre Wahabism,
si pana sa-si expuna al wahab doctrina catre ce aveau predilectie?


intuitiv, paraleologia a devenit la dumneata o arta rafinata

#28
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

View PostAlinDoruS, on 07 mai 2017 - 14:49, said:

E o afirmatie mult prea xenofoba pentru secolul asta. Terorismul este mai degraba un fenomen provocat, o aparare a unor grupuri de oameni impotriva unor invadatori pe care nu ii pot infrange intr.un razboi standard.
Ia zi-mi tu mie ce apara sauditii cand ataca cladiri americane, de pilda.
Sau algerianul care violeaza fete tinere frantuzoaice, sau calca oameni cu masina.
Si mai terminati cu '' in secolul asta".
NU EXISTA EVOLUTIE.
In evolutie cred doar imbecilii.
Natura umana e tot aia.
Natura in general e tot aia.
Omul e tot lup pentru om si acuma, ca-n secolele anterioare.
Faptul ca imbecilii vor neaparat ca situatia sa fie altfel nu o va face prin magie sa se schimbe.

Edited by grrrrr, 08 May 2017 - 08:12.


#29
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Sunt platiti pe o filiera unde ei cred ca prin ei lucreaza nationalismul lor, dar in fapt banii vin din occident pt. a justifica viitoarele interventii ale civilizatilor peste babuinii necivilizati ce habar nu au ca scot castane din foc tocmai pt noi minunatul Vest Salbatic.

#30
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

View PostInfinitty, on 08 mai 2017 - 21:40, said:

Sunt platiti pe o filiera unde ei cred ca prin ei lucreaza nationalismul lor, dar in fapt banii vin din occident pt. a justifica viitoarele interventii ale civilizatilor peste babuinii necivilizati ce habar nu au ca scot castane din foc tocmai pt noi minunatul Vest Salbatic.
Pana una-alta marea masa de europeni o duce tot mai prost, indiferent ce locatie si origine au manipulatorii.
Civilizatia noastra e doar o umbra a ce a fost fie si numai acum 50 ani.

#31
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,060
  • Înscris: 12.12.2006

View Postgrrrrr, on 08 mai 2017 - 08:12, said:

NU EXISTA EVOLUTIE.
Nu, dar există dumirire :)
Omul mai învață din istorie.

Bine, cât timp vrea să țină seama de ce a învățat !
Că apoi iar se crede prea deștept și vrea să revoluționeze totul.


Quote

Natura umana e tot aia.
Natura in general e tot aia.
Omul e tot lup pentru om si acuma, ca-n secolele anterioare.
Faptul ca imbecilii vor neaparat ca situatia sa fie altfel nu o va face prin magie sa se schimbe.
Aici ai dreptate, lucrurile nu evoluează de la sine !
Mai ales în ce privește omul. Chiar si cu eforturi e greu să evoluezi.

Altfel, evoluția speciilor e o idee interesantă, și, de ce nu, foarte posibilă.
Nu neapărat pe cadrele pe care e prezentată.

#32
OctavianAA

OctavianAA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 11.05.2016
Se poate americani au creat virusul ala impotriva amerindienilor Zica ,daca doamne fereste europenii destepti se simnt amenintati aduc iadul pe pamant.Americanii is doar cei mai oportunisti dintre europeni ,dar nu cei mai europeni.Si la spatiu si la tot le-am dat ceata.Daca in inters comun se coaguleza mintea din Europa se pisa pe ei in valuri.

Edited by OctavianAA, 24 June 2017 - 17:01.


#33
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View Postgrrrrr, on 09 mai 2017 - 08:23, said:

Pana una-alta marea masa de europeni o duce tot mai prost, indiferent ce locatie si origine au manipulatorii.
Civilizatia noastra e doar o umbra a ce a fost fie si numai acum 50 ani.

Se merge spre singularitatea tehnologica de aceea nimeni nu mai este tentat sa faca investitii uriase cum ar fi constructia de mari orase de la zero si productie in cantitati uriase.
Doar China mai face asemenea lucruri, dar o face pentru suprematia de moment, pentru a demonstra vestului ca il poate substitui complet si sa-i aduca la sapa de lemn inclusiv pe americani, iar alt motiv este asigurarea unui trai ridicat la un anumit nivel pentru miliardul sau de locuitori, momentan a asigurat necesarul doar pentru cca. jumatate sau mai putin de jumatate dintre acestia.

#34
Edit_XYZ

Edit_XYZ

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 06.10.2015

View PostInfinitty, on 25 iunie 2017 - 09:32, said:

Se merge spre singularitatea tehnologica de aceea nimeni nu mai este tentat sa faca investitii uriase cum ar fi constructia de mari orase de la zero si productie in cantitati uriase.

grrrrr vorbeşte despre nivelul de trai tot mai scăzut, şi ţie ţi se pare că vorbeşte despre lipsa construcţiilor de mari oraşe? Non sequitur.

Sau după tine, nivelul de trai mai scăzut este o alegere a europenilor, bazată pe credinţa în conceptul dubios al singularităţii tehnologice?

#35
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

View PostEdit_XYZ, on 25 iunie 2017 - 09:50, said:

grrrrr vorbeşte despre nivelul de trai tot mai scăzut, şi ţie ţi se pare că vorbeşte despre lipsa construcţiilor de mari oraşe? Non sequitur.
Sau după tine, nivelul de trai mai scăzut este o alegere a europenilor, bazată pe credinţa în conceptul dubios al singularităţii tehnologice?

Cam asta este. De ce sa faci ceva a la sec XX cand sec XI va fi ceva complet diferit.

Este ca si cum am fi facut tot mai multe locomotive cu abur si tot mai multe, am fi exploatat carbune tot mai mult, fara sa fi inteles ca viitorul nu mai apartinea nici carbunelui si nici aburului, practic noi am fi avut o retea vasta de cai ferate cu trenuri pe abur, iar ceilalti ar fi avut avioane, vapoare, si autostrazi cu automobile.

#36
Edit_XYZ

Edit_XYZ

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 06.10.2015

View PostInfinitty, on 25 iunie 2017 - 10:30, said:

Cam asta este. De ce sa faci ceva a la sec XX cand sec XI va fi ceva complet diferit.

Este ca si cum am fi facut tot mai multe locomotive cu abur si tot mai multe, am fi exploatat carbune tot mai mult, fara sa fi inteles ca viitorul nu mai apartinea nici carbunelui si nici aburului, practic noi am fi avut o retea vasta de cai ferate cu trenuri pe abur, iar ceilalti ar fi avut avioane, vapoare, si autostrazi cu automobile.

Din nou, aberezi.
Deja ţi-am răspuns la non-sequitur, în postarea anterioară.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate