Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...
 Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie
 CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri
 Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 

Catelul meu si cateva probleme

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
De aproximativ 6 luni am un catel care acuma, probabil, are 1 an si 6 luni.
Cand l-am luat de la fostul proprietar acesta nu stia ce varsta are intrucat la gasit pe strada; atat fostul proprietar cat si medicul veterinar la care am fost l-au apreciat (atunci cand l-am luat eu) a avea 1 an.
In masura posibilitatilor, va rog sa ma ajutati referitor la urmatoarele probleme:
1 - Ce rasa considerati ca este? Poate fi ciobanesc de talie medie?
De 6 luni de cand il am, nu a mai crescut si are tot 17,5 kg.
Atat fostul proprietar cat si medicul, l-au considerat o corcitura de ciobanesc mioritic cu "ceva".
2 - Cum sa ii tai ghearele si cu ce?
Prima data l-am dus la doctor intrucat i se incarnase o ghera, dar acuma as vrea sa i le tai singur insa nu stiu la ce distanta fata e pernita e recomandat sa o fac astfel incat sa nu il doara; mentionez ca in ghiara se vede o parte rozalie pe o portiune destul de intinsa fata de pernita si ma intreb daca aceea nu este o zona dureroasa (a se vedea foto).
- Imi recomandati o foarfeca, cleste?
3 - Sa il tund sau nu (la sfarsitul lunii mai ori la inceputul lunii viitoare)?
- Unii sustin ca ciobanescul mioritic nu se tunde.
- In plus imi e groaza sa merg cu el la tuns intrucat e foarte sperios (nu suporta zgomotul uscatorului de par, in general tresare la orice zgomot, pocnitori si tunete mai ales, nu mai spun ce sunete scoate cand trec ambulantele).
4 - Ce sa fac sa nu mai urle dupa mine cand plec de acasa?

Attached Files



#2
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

 altnume, on 01 mai 2017 - 14:18, said:

De aproximativ 6 luni am un catel care acuma, probabil, are 1 an si 6 luni.
Cand l-am luat de la fostul proprietar acesta nu stia ce varsta are intrucat la gasit pe strada; atat fostul proprietar cat si medicul veterinar la care am fost l-au apreciat (atunci cand l-am luat eu) a avea 1 an.
In masura posibilitatilor, va rog sa ma ajutati referitor la urmatoarele probleme:
1 - Ce rasa considerati ca este? Poate fi ciobanesc de talie medie?
De 6 luni de cand il am, nu a mai crescut si are tot 17,5 kg.
Atat fostul proprietar cat si medicul, l-au considerat o corcitura de ciobanesc mioritic cu "ceva".
2 - Cum sa ii tai ghearele si cu ce?
Prima data l-am dus la doctor intrucat i se incarnase o ghera, dar acuma as vrea sa i le tai singur insa nu stiu la ce distanta fata e pernita e recomandat sa o fac astfel incat sa nu il doara; mentionez ca in ghiara se vede o parte rozalie pe o portiune destul de intinsa fata de pernita si ma intreb daca aceea nu este o zona dureroasa (a se vedea foto).
- Imi recomandati o foarfeca, cleste?
3 - Sa il tund sau nu (la sfarsitul lunii mai ori la inceputul lunii viitoare)?
- Unii sustin ca ciobanescul mioritic nu se tunde.
- In plus imi e groaza sa merg cu el la tuns intrucat e foarte sperios (nu suporta zgomotul uscatorului de par, in general tresare la orice zgomot, pocnitori si tunete mai ales, nu mai spun ce sunete scoate cand trec ambulantele).
4 - Ce sa fac sa nu mai urle dupa mine cand plec de acasa?
Ce frumos e .Seamana cu al meu doar ca al meu e gri.Pastor Catalan are ceva din Pastor Catalan.Pana unde ii portiunea roz poti sa tai dar sa fi mai sigur lasa doi milimetri peste partea roz.

#3
qawHaq1

qawHaq1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 14.03.2014

 altnume, on 01 mai 2017 - 14:18, said:

De aproximativ 6 luni am un catel care acuma, probabil, are 1 an si 6 luni.
Cand l-am luat de la fostul proprietar acesta nu stia ce varsta are intrucat la gasit pe strada; atat fostul proprietar cat si medicul veterinar la care am fost l-au apreciat (atunci cand l-am luat eu) a avea 1 an.
In masura posibilitatilor, va rog sa ma ajutati referitor la urmatoarele probleme:
1 - Ce rasa considerati ca este? Poate fi ciobanesc de talie medie?
De 6 luni de cand il am, nu a mai crescut si are tot 17,5 kg.
Atat fostul proprietar cat si medicul, l-au considerat o corcitura de ciobanesc mioritic cu "ceva".
2 - Cum sa ii tai ghearele si cu ce?
Prima data l-am dus la doctor intrucat i se incarnase o ghera, dar acuma as vrea sa i le tai singur insa nu stiu la ce distanta fata e pernita e recomandat sa o fac astfel incat sa nu il doara; mentionez ca in ghiara se vede o parte rozalie pe o portiune destul de intinsa fata de pernita si ma intreb daca aceea nu este o zona dureroasa (a se vedea foto).
- Imi recomandati o foarfeca, cleste?
3 - Sa il tund sau nu (la sfarsitul lunii mai ori la inceputul lunii viitoare)?
- Unii sustin ca ciobanescul mioritic nu se tunde.
- In plus imi e groaza sa merg cu el la tuns intrucat e foarte sperios (nu suporta zgomotul uscatorului de par, in general tresare la orice zgomot, pocnitori si tunete mai ales, nu mai spun ce sunete scoate cand trec ambulantele).
4 - Ce sa fac sa nu mai urle dupa mine cand plec de acasa?
1. Pare un metis de ciobanesc cu... altceva, de talie mai mica. E mai frumos decat un pursange. :)
2. Cleste special pentru gheare. Il gasesti la orice petshop. Se taie doar partea alba a ghearei, partea rozalie are pulpa. Lasi 1-2 milimertri din partea alba. Atentie, daca tai gresit, nu o sa te mai lase sa-i tai ghearele.
3. Nu se tunde sub nicio forma. Are doua randuri de par (par si subpar, acesta din urma ca un puf), care-l protejeaza iarna de frig si vara de caldura. Toaletarea se face prin periaj, pana la baza blanii, scotandu-i "parul mort", cu piepteni cu dinti de metal, nu cu perie. Spalat cu sampon pentru caini, nu mai des de odata pe luna. Recomandat sa fie mai rar decat atat.
4. Nu prea ai ce sa-i faci, abia a trecut de stadiul de pui. Se va obisnui cu programul, daca ii faci unul. Uneori da rezultate bune varianta cu obosirea lui zdravana inainte de a pleca.
Nu uita de vaccinuri si deparazitare, sezonul capuselor a venit in forta. Sa-ti traiasca si sa va bucurati unul de celalalt. :)

#4
gaussboneta

gaussboneta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 28.04.2013
E foarte simpatic.
Pentru unghii, eu l-as duce la vet sau la un salon, mai ales daca nu aveti experienta. Daca unghia e taiata prea sus, sangereaza destul de tare.

#5
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

 zippo68, on 01 mai 2017 - 14:47, said:

Ce frumos e .Seamana cu al meu doar ca al meu e gri.Pastor Catalan are ceva din Pastor Catalan.Pana unde ii portiunea roz poti sa tai dar sa fi mai sigur lasa doi milimetri peste partea roz.
Multumesc. Daca privesc anumite exemplare de Pastor Catalan, imi dau seama de asemanarea izbitoare (plus statura si greutatea)!
Cum ar fi exemplarul de la inceputul acestui videoclip sau cel de la jumatate.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/SbYFti4wJuI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 qawHaq1, on 01 mai 2017 - 15:21, said:

1. Pare un metis de ciobanesc cu... altceva, de talie mai mica. E mai frumos decat un pursange.
2. Cleste special pentru gheare. Il gasesti la orice petshop. Se taie doar partea alba a ghearei, partea rozalie are pulpa. Lasi 1-2 milimertri din partea alba. Atentie, daca tai gresit, nu o sa te mai lase sa-i tai ghearele.
3. Nu se tunde sub nicio forma. Are doua randuri de par (par si subpar, acesta din urma ca un puf), care-l protejeaza iarna de frig si vara de caldura. Toaletarea se face prin periaj, pana la baza blanii, scotandu-i "parul mort", cu piepteni cu dinti de metal, nu cu perie. Spalat cu sampon pentru caini, nu mai des de odata pe luna. Recomandat sa fie mai rar decat atat.
4. Nu prea ai ce sa-i faci, abia a trecut de stadiul de pui. Se va obisnui cu programul, daca ii faci unul. Uneori da rezultate bune varianta cu obosirea lui zdravana inainte de a pleca.
Nu uita de vaccinuri si deparazitare, sezonul capuselor a venit in forta. Sa-ti traiasca si sa va bucurati unul de celalalt.
Da, oamenii pe strada il cred pui de ciobanesc.
Ok
Am inteles. N-am decat o perie cu "ace" metal si capate cu cate o mica biluta, o sa cumpar un pieptene cu dinti de metal, mai ales ca i-a mai crescut blana si nu mai pot patrunde cu peria.
Avem probleme cu spalatul, nu ne place, ne este frica.Posted Image


Am uitat sa intreb ce pot sa fac ca sa ma asculte pe strada, trage in toate directiile dupa mirosuri.


E la zi cu tot; are si cip si medalion cu nr. tel.
Multumesc

 gaussboneta, on 01 mai 2017 - 15:56, said:

E foarte simpatic.
Pentru unghii, eu l-as duce la vet sau la un salon, mai ales daca nu aveti experienta. Daca unghia e taiata prea sus, sangereaza destul de tare.
Multumesc.
Ce bine ca am intrebat inainte sa i le tai.
Oricum nu am inca cleste si daca o fac eu, o sa incep lasand cativa milimetrii de la partea roz.
Sincer am mai incercat sa tai asa foarte putin; am resusit dar clestele nu era adecvat asa ca am renuntat.

Edited by altnume, 01 May 2017 - 17:25.


#6
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Mai sunt cateva probleme, daca binevoiti a ma ajuta si in privinta lor.

Cand l-am luat, vomita desi primea numai carne de pui fara piele (de la spate si piept ii dadeam, si ii dau inca, oasele acelea moi si late; in plus ii taiam/ii tai cu cutitul capetele de la oasele lungi intrucat sunt moi si nu se desfac in aschii), conserva vita (curcan, miel, vanat), boabe, morcov, orez, arpacas, paine (nu i-am mai dat dupa ce am aflat ca nu prea e recomandata); proportia sa fi fost 50% carne.
Am luat doua masuri atunci, am redus cantitatea si nu i-am mai dat supa (era foarte grasa) ramasa in urma fierberii puiului (pulpe si spate).

Rezultatul a fost evident, nu a mai vomitat.
Treptat am crescut cantitatea de hrana si tot nu a mai vomitat.

In ultima vreme, partea feminina din familia noastra la rasfatat tot mai mult si a ajuns de nu mai vrea sa manance din cele enumerate mai sus, decat carne si daca se poate pregatita ca pentru oameni (cand l-am luat manca si coaja de paine ca pe friptura; ce baiat ascultator si nepretentios era el in privinta hranei!).

De o saptamana, nu a mancat mare lucru, cam o data la doua zile (il hranesc de doua ori pe zi, dimineata si seara) si a si vomitat cel putin o data.
De la mine, de la noi, sigur nu a primit nimic nepotrivit, dar nu stiu de la soacra mea care locuieste la parter (ea sustine ca nu i-a dat nimic, insa eu stiu sigur ca ea nu se poate abtine sa nu savureze placerea ce o resimte cand il vede pe Lord cum se bucura la mancarea pregatita pentru ei, din care ii da si lui).
Mentionez ca ii aruncam mancarea neconsumata de la masa precedenta si ii spalam f. bine castronul pentru masa urmatoare.

Azi in sfarsit a mancat de doua ori; nu i-am mai pus decat carne de pui si hrana umeda cumparata (carne de vita).

M-a speriat, nu s-a ma intamplat niciodata in 6 luni sa nu manance o saptamana decat de aprox. 4 ori (nu vroia nici carne, se indeparta cand ii intindeam mana cu o bucata de pui sau altceva ce inainte ii placea).

1 - Cat e de "normal" sa se intample uneori asa ceva (la varsta lui)? Ce utilizati, recomandati ca alimente acum si in general?

2 - Mai avem o problema (care intrucatva s-a mai domolit de o luna, o luna si jumatate):
-  uneori se comporta ca asmaticii cand trag aer in piept (atentie nu expira aerul, il inspira scotand sunetul pe care il scoate de exemplu cel ce face asta intrucat are o flegama in gat pe care incerca sa o rupa) si nu stiu de unde i se trage (la cabinet a spus ca numai daca imi dau trimitere la endoscopie, pot eventual sa afle cauza, iar medicul care face astfel de analize mi-a spus la telefon sa il inregistrez; numai ca Lord nu a mai avut crize, a avut doar episoade scurte pe care nu am reusit sa le filmez).
- alteori se ineaca si tuseste, dar asta o pun pe seama parului ce accidental ii patrunde in gura si pe gat.

3 - Cum sta un astfel de caine cu socialul? Ar trebui sa ma bazez pe el ca fiind sociabil (cu partea canina) sau mai bine sa fiu precaut? Dar in privinta interactiunii cu oamenii (pe strada, dar si in curte)?
Cat a fost iarna nu prea a fost cazul acuma insa,..; a venit un cetatean la noi si daca nu era un gard intermediar..., parea ca vrea sa il sfasie (in rest l-am inchis in casa); pana acuma nu am avut probleme pe strada, dar l-am cam ferit.

Reiterez si intrebarea din interventia precedenta,
4 - Ce pot sa fac (concret) ca sa ma asculte pe strada (trage in toate directiile dupa mirosuri)?

Si inca una.
5 - Dupa lungi tergiversari, nu l-am sterilizat; ce spuneti?
Deocamdata, nu ne face probleme.

Edited by altnume, 01 May 2017 - 20:09.


#7
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Daca probabil are 1 an si 6 luni la partea cu dresajul esti rau tare in urma.Si pana la urma ce e-mascul,femela?Poate te mai poti salva da trebe timp.Oricum,felicitari.

#8
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Aia cu astmaticul, e posibil sa fie un fenomen intalnit adesea la cainii de talie mica: bichon, yorkie, chihuahua. Se numeste stranut invers. Cauta reverse sneezing  pe youtube si vezi daca seamana manifestarile.      https://en.m.wikiped...everse_sneezing

#9
qawHaq1

qawHaq1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 14.03.2014

 altnume, on 01 mai 2017 - 19:45, said:

Mai sunt cateva probleme, daca binevoiti a ma ajuta si in privinta lor...
1. Cauzele care duc la vomitat sunt multiple, cele mai multe fiind un proces natural, fara probleme de sanatate:
- mananca hulpav, mai mult decat are nevoie, la o singura masa; da afara ce a mancat in plus.
- mananca ceva gras- isi curata stomacul, de obicei a doua zi, vomitand o spuma galbena.
- periodic, in special dupa mai multe mese copioase, posteste cate o zi, mananca ceva iarba si vomita excesul de suc gastric pe care stomacul il produce din inertie in exces.
- unele mancaruri pot sa ii provoace voma, daca nu este obisnuit cu ele. De regula, le refuza ulterior.
Daca vomita de mai multe ori intr-o zi, la intervale scurte iar actul este insotit de diaree, trebuie vazut urgent de un veterinar. Exista multe boli mortale care debuteaza astfel.
Daca nu mananca mai multe zile la rand, insa bea apa si e vesel, nu e motiv de ingrijorare. Uneori face asta, in special cand se incalzeste vremea, metabolismul se modifica.
Mancarea cea mai indicata e hrana uscata (boabele). Iei din mai multe categorii si vezi care ii place mai mult. Atentie sa nu fie pentru juniori.
2. E vorba, cum a zis Freddy, de reverse sneezing, mai pe romaneste isi trage mucii :) Nu e motiv de ingrijorare.
3. Chestia cu vecinul e cat se poate de normala, nu are legatura cu socializarea. Isi apara curtea. Fiind un caine de paza nici nu recomand sa ii faci prieteni printre oameni. Socializarea cu alti caini e importanta. Ierarhiile se stabilesc intre ei, de obicei fara lupta.
4. Pentru inceput, o lesa scurta ca sa il tii aproape. Cand incearca sa o ia razna il corectezi din lesa impreuna cu o comanda verbala, care vrei tu. Comanda trebuie sa fie aceeasi pentru fiecare tip de corectie in parte. Dupa ce se supune il lauzi. Asta poate dura ceva timp, dar daca insisti cateva ore pe zi, obtii rezultate rapide. Mult mai rapid reusesti daca la capatul plimbarii il eliberezi din lesa intr-un parc sau o zona libera, nepericuloasa. La urma urmei, mirositul si alergatul sunt viata lui. Va sti atunci ca la capatul mersului in lesa va gusta ceva din placerile vietii :)
5. Castrarea te scapa si pe tine si pe el de o gramada de probleme. Va fi mai putin agresiv cu alti caini insa isi va pastra obiceiurile vechi, de paznic. Nu risti sa-l pierzi din cauza vreunei catele in calduri, pe care la sat o simte de la doi kilometri. Scapa de eventualele boli de batranete cum ar fi prostatita, foarte nasoala si greu de operat la varste inaintate. Daca o faci, in primele doua luni sa fii atent la cantitatea de hrana, are tendinta sa manance mai mult si sa se ingrase. Dupa doua luni, a trecut hopul.

#10
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

 MikeSpike, on 02 mai 2017 - 00:35, said:

Daca probabil are 1 an si 6 luni la partea cu dresajul esti rau tare in urma.Si pana la urma ce e-mascul,femela?Poate te mai poti salva da trebe timp.Oricum,felicitari.
Mascul
Multumesc

 Freddy12, on 02 mai 2017 - 10:51, said:

Aia cu astmaticul, e posibil sa fie un fenomen intalnit adesea la cainii de talie mica: bichon, yorkie, chihuahua. Se numeste stranut invers. Cauta reverse sneezing  pe youtube si vezi daca seamana manifestarile.
E posibil sa fie asta, el inspira aerul ca si in cazul acestui stranut invers, dar numai ca scoate altfel de sunete (poate specifice numai lui).
Multumesc foarte mult, cu prima ocazie aplic metoda sa vad daca da rezultate (sper sa nu fie necesar).

#11
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

 qawHaq1, on 02 mai 2017 - 17:04, said:

1. Cauzele care duc la vomitat sunt multiple, cele mai multe fiind un proces natural, fara probleme de sanatate:
- mananca hulpav, mai mult decat are nevoie, la o singura masa; da afara ce a mancat in plus.
- mananca ceva gras- isi curata stomacul, de obicei a doua zi, vomitand o spuma galbena.
- periodic, in special dupa mai multe mese copioase, posteste cate o zi, mananca ceva iarba si vomita excesul de suc gastric pe care stomacul il produce din inertie in exces.
- unele mancaruri pot sa ii provoace voma, daca nu este obisnuit cu ele. De regula, le refuza ulterior.
Daca vomita de mai multe ori intr-o zi, la intervale scurte iar actul este insotit de diaree, trebuie vazut urgent de un veterinar. Exista multe boli mortale care debuteaza astfel.
Daca nu mananca mai multe zile la rand, insa bea apa si e vesel, nu e motiv de ingrijorare. Uneori face asta, in special cand se incalzeste vremea, metabolismul se modifica.
Mancarea cea mai indicata e hrana uscata (boabele). Iei din mai multe categorii si vezi care ii place mai mult. Atentie sa nu fie pentru juniori.
2. E vorba, cum a zis Freddy, de reverse sneezing, mai pe romaneste isi trage mucii  Nu e motiv de ingrijorare.
3. Chestia cu vecinul e cat se poate de normala, nu are legatura cu socializarea. Isi apara curtea. Fiind un caine de paza nici nu recomand sa ii faci prieteni printre oameni. Socializarea cu alti caini e importanta. Ierarhiile se stabilesc intre ei, de obicei fara lupta.
4. Pentru inceput, o lesa scurta ca sa il tii aproape. Cand incearca sa o ia razna il corectezi din lesa impreuna cu o comanda verbala, care vrei tu. Comanda trebuie sa fie aceeasi pentru fiecare tip de corectie in parte. Dupa ce se supune il lauzi. Asta poate dura ceva timp, dar daca insisti cateva ore pe zi, obtii rezultate rapide. Mult mai rapid reusesti daca la capatul plimbarii il eliberezi din lesa intr-un parc sau o zona libera, nepericuloasa. La urma urmei, mirositul si alergatul sunt viata lui. Va sti atunci ca la capatul mersului in lesa va gusta ceva din placerile vietii
5. Castrarea te scapa si pe tine si pe el de o gramada de probleme. Va fi mai putin agresiv cu alti caini insa isi va pastra obiceiurile vechi, de paznic. Nu risti sa-l pierzi din cauza vreunei catele in calduri, pe care la sat o simte de la doi kilometri. Scapa de eventualele boli de batranete cum ar fi prostatita, foarte nasoala si greu de operat la varste inaintate. Daca o faci, in primele doua luni sa fii atent la cantitatea de hrana, are tendinta sa manance mai mult si sa se ingrase. Dupa doua luni, a trecut hopul.
1 - Am inteles.
Asta cu boabele...., usor de zis; daca ar fi numai intre mine si el ne-am armoniza noi pana la urma intrucat nu sta el sa moara de foame, mananca si boabe daca il las flamand doua zile, dar imi sare familia in cap si pana la urma, nu eu l-am dorit si ales, desi acuma eu am grija de el, iar el m-a ales de sef.
2 - Cu asta mi-ati luat o piatra de pe inima.
3 - Noi suntem cam precauti-tematori si nu prea l-am lasat sa socializeze (numai de 5 ori si numai cu catei de talie mica).
4 - Imi e clar acuma.
5 - Unul dintre motivele pentru care nu l-am castrat a fost fenomenul ce pare a fi stranut invers; ne-a fost teama sa nu fie o problema cu inima (am mai avut o catelusa care avea ceva, un fel de tuse si care s-a dovedit ca suferea de inima) datorita careia o anestezie sa ii fie fatala.
Daca el are probabil un an jumate, nu e prea tarziu?

Multumesc foarte mult.

#12
qawHaq1

qawHaq1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 14.03.2014
Nu e deloc tarziu, eu l-am castrat la 12 ani, din motive medicale.
Inainte de operatie se face de regula un set de sase analize, inclusiv cele pentru inima, pentru a vedea daca rezista la anestezie. Nu costa prea mult. Mai exista varianta anesteziei cu gaz, mult mai sigura, desi un pic mai scumpa. Catelul se trezeste imediat dupa operatie si nu sufera urmarile anesteziei clasice (voma, apatie, somnolenta). Operatia in sine dureaza cinci minute si e foarte simpla.
Tusea de care pomenesti e tuse cardiaca si e cu totul altceva. Se intampla mai des dupa un efort sau sperietura mai intensa si este, intr-adevar, un simptom al unei afectiuni cardiace. Seamana cu tusea umana.

#13
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Adica nu l-ai castrat pana la 12 ani si atunci l-ai castrat din motive medicale? Probabil a fost o situatie anume ce a determinat faptul de a nu fi castrat; situatie ce contravine cel putin actuamente opiniei tale in privinta asta, nu?
Am citit acuma pe net referitor la anestezia inhalatorie, mersi.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate