Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Cercetarea științifică despre Popcorn music

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
kelvincristi

kelvincristi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.04.2017
Buna ziua, numele meu este Kelvin Cristiano Barros. Sunt fanatic despre muzica dance din România și vreau să anuleze o mare nedreptate făcută de oameni care cred că au toate cunoștințele din lume în mintea lor și, de asemenea, cred că sunt cei mai buni reprezentanți ai muzicii electronice. Sunt aici să-l apere punct de vedere tehnic și apăra onoarea de un fel de muzica buna calitate. Îmi pare rău pentru greșelile gramaticale, nu vorbesc limba română și nu știu dacă este interzis să scriu în limba engleză aici (ar fi mai ușor pentru mine). Folosesc traducatorul Google, dar sper sa intelegeti.
  Utilizatorii din acest forum au fost incorecți față de utilizatorul Vvr, care a raportat că nu a găsit ceva de genul "popcornul românesc" în muzica de dans. Avea dreptate, dar a fost bombardat de cei care nu înțeleg muzica și generalizează muzica prin plasarea întregului gen în același sac.
Respectul gusturilor este totul, de exemplu, îmi place muzica subterană și populară. Îi ascult pe amândoi în fiecare zi și îmi permite să mă dezvoltă pozitiv în fiecare zi. Vă rugăm să citiți acest subiect "Ce parere aveți despre stilul POPCORN?". Intenţia mea nu este de a face post hunting, dar completează că discuţia de astăzi fără răspuns aşa cum trebuie. Nu am putut participa la discuție deoarece am descoperit-o abia anul trecut.
  Cum puteți vedea o dezbatere cu opinii diferite, unele prejudecate și intolerante. Toate din această discuție s-au încheiat cu aproape 7 ani în urmă.
Ascult ceea ce ei numesc "popcorn" din 2010 și m-am îndrăgostit de timbrele sale. Este stilul muzicii care ma impresionat cel mai mult și principala sursă de inspirație pentru mine să urmăresc o viitoare producție de muzică electronică de carieră cu formare universitară (noroc și privilegiu) și să devin cercetător al temei.
În 2016, am început să cercetez un articol științific pentru a afla istoria celui mai popular stil de muzică de dans a românilor. Am scurs Internetul pentru informații reale, concrete, am găsit referințe bune și m-am speriat de ceilalți. Una dintre ele a fost creată de economiștii români, Florina Pinzaru și Andreea Mitan, care au depreciat implicit populara muzică de dans românească, popularizată în anii 2010, în articolul lor "Social media și marketing al valului muzicii popcorn: succesul romanesc Muzicieni comerciali Analizați prin imaginea lor percepută pe Facebook și YouTube. " Nu am înțeles cum acești cercetători inteligenți au scris atît pejorativ, cît și inconștient, despre muzică, piață și artă, că nu este specialitatea lor. Ei au spus că sonoritatea acestei tendințe muzicale este asemănătoare cu cea a popcornului în microunde, din comentariile anonime de pe Internet. Acest lucru este foarte neîntemeiat și din punct de vedere muzical nu înseamnă nimic. Am terminat cercetarea mea, în prezent, este în proces de evaluare reciprocă. Am încercat să fiu imparțial și să nu-mi dau niciodată emoția concluziile pe care le împărtășesc cu tine:

- Au existat două tendințe majore în muzica de dans populară din România, una dintre ele sa produs în jurul anilor 2000 și altele în jurul anilor 2010.
- Ambele tendințe sunt legate și au evoluat de la subgenele populare ale house music.
- Cea de-a doua tendință a dat naștere la un subgen pe care se numește pejorativ "muzica de popcorn", dar acesta nu avea un nume corect pentru a-și defini calitățile reale ale sunetului.
- Aceste tendințe au fost mult saturate din cauza a mii de artiști care au încercat să reușească cu producția lor. Cu toate acestea, orice stil popular de muzică dance suferă sau suferă de saturație. Acest lucru este normal în muzică, se întâmplă chiar și cu subgenuri de muzică rock și exemple bune nu trebuie să fie depreciate.
- Dupa ce au analizat mii de cantece au concluzionat ca la sfarsitul anilor 2000 a fost format un subgenru al muzicii de dans romaneasca, cu un sunet bine definit, omogen, si prezinta printre altele si timbres din Eurodance, muzica balcanica, Muzica Populara. Nu e vorba doar de Electro house, house music. Nu a fost creat de David Deejay, așa cum a cerut VVR, dar acest artist, împreună cu INNA, Play & Win, Delyno, Edward Maya și mulți alții, sunt unul dintre principalii lor reprezentanți. Nu este un stil de producție muzicală care a ieșit din nicăieri, dimpotrivă, acest tip de muzică a evoluat foarte mult până când existența sa putea fi dovedită.
Împărtășesc câțiva reprezentanți buni ai stilului românesc de muzică dans popularizat în România. Acest stil de producție, care la sfârșitul anilor 2000 a fost un gen unic și diferit în muzica contemporană de dans.


Predecesorii

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/56TKq_qIb40?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Artiștii de tranziție

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bfqKzwaDoLw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Reprezentanții acestei noi subgen (la acel moment)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cxmNGApk4yo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Încă nu-mi pot publica articolul online, dar sper să revin aici și să-ți arăt-o când este pusă la dispoziție de un jurnal științific. Am terminat versiunea în limba portugheză și limba engleză. Eu, ca brazilian, iubesc acest subgen, dar mi-a fost trist să văd că românii nu-i plac propagarea în loc să aprecieze o creație atât de importantă. Ce se întâmplă este că puristii nu se deschid niciodată la lucruri noi și se închid în lumea lor conservatoare. Studiul muzicii este în mare parte compus din oameni conservatori și sunt dispus să-i demonstrez miturile false.
Am o întrebare, eu pot scrie in limba engleza?

Edited by kelvincristi, 01 May 2017 - 00:30.


#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014
este forum romanesc, postezi in limba romana, daca tu personal poti sa scrii in engleza, doar tu stii.

#3
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007
Acuma, pentru un brazilian scrii ok in limba romana. Popcornu' romanesc nu prea prezinta interes decat daca il bagi la microunde si face poc-poc, cu atat mai mult o "cercetare stiintifica" a domeniului. Cel mai popular stil de muzica de dans a romanilor e maneaua. Pam-pam.

#4
kelvincristi

kelvincristi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.04.2017

View Postedy_wheazel, on 01 mai 2017 - 08:05, said:

Acuma, pentru un brazilian scrii ok in limba romana. Popcornu' romanesc nu prea prezinta interes decat daca il bagi la microunde si face poc-poc, cu atat mai mult o "cercetare stiintifica" a domeniului. Cel mai popular stil de muzica de dans a romanilor e maneaua. Pam-pam.

Nu am vorbit despre Manele. Posted Image

#5
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,426
  • Înscris: 10.08.2005
Eu am auzit de muzica pop, dar de pop-corn

View Postkelvincristi, on 01 mai 2017 - 00:20, said:

Buna ziua, numele meu este Kelvin Cristiano Barros. Sunt fanatic despre muzica dance din România și vreau să anuleze o mare nedreptate făcută de oameni care cred că au toate cunoștințele din lume în mintea lor și, de asemenea, cred că sunt cei mai buni reprezentanți ai muzicii electronice. Sunt aici să-l apere punct de vedere tehnic și apăra onoarea de un fel de muzica buna calitate. Îmi pare rău pentru greșelile gramaticale, nu vorbesc limba română și nu știu dacă este interzis să scriu în limba engleză aici (ar fi mai ușor pentru mine). Folosesc traducatorul Google, dar sper sa intelegeti.
  Utilizatorii din acest forum au fost incorecți față de utilizatorul Vvr, care a raportat că nu a găsit ceva de genul "popcornul românesc" în muzica de dans
06 July 2010 -- dupa aproape 7 ani cred ca nici pe Vvr nu-l mai doare

Quote

În 2016, am început să cercetez un articol științific pentru a afla istoria celui mai popular stil de muzică de dans a românilor.
Muzica populara, aia de la tara, dansata la nunti si botezuri, nu aia din cluburi.

Edited by MarianG, 01 May 2017 - 09:35.


#6
kelvincristi

kelvincristi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.04.2017
În acest context, mă refer la muzica electronică de dans(dance music) populară care a fost la nivel global popularizat în jurul anului 2010.

#7
john1980

john1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 01.05.2017
Trebuie trasă o graniţa între perioada 99-2003 reprezentată aici in topic de animal x de ex si mai apoi de o-zone pana prin 2004 si muzica din 2008 reprezentata aici de david deejay. O sa ma exprim mai amatoricesc ptr ca sunt doar ascultator.

Primele provin din hip hopul anilor 97 -98 si poate fi considerat un curent partial integrat in muzica globala sau cel putin regionala sau de anume nisa mai larga. Hip hopul sau rapul german al anilor 96-98 (cei mai cunoscuti nana, akswift, down low si poate si colio) nu era vazut cu ochi prea buni de mai marii muzicii lumii. In sua de ex rockul inca era la putere si considerat stil rafinat. Ca "intemeietor" in romania al primei categorii (de dupa "rap" adica anii 98-20003) poate fi considerat laurentiu duta care a facut trecerea de la hip hop la stilul de tip "house" in romania si s-a implicat activ in formatia animal x (si candy) nu stiu daca si la k-pital si altii. Alta tabara fara legatura cu ei era accent si nu au avut colaborari cu primii

Ultimele (popcorn) provin dintr-un curent relativ nou independent aparut in 2008 cu david deejay inna si altii care l-au preluat imediat. De fapt cei din urma sunt generatia anilor 80 crescuti in muzica eurodance din inceputul anilor 90, cine ar vedea biografia lor (exceptand vocalistele inna alexandra stan si altele care erau mai tinere si probabil nici nu indrageau genul si ar fi cantat orice), ar observa ca majoritatea erau nascuti in anii 75-80 si au trait din plin in prima tinerete muzica eurodance din anii 90 si au lucrat preponderent apoi ca animatori sau deejay la diverse cluburi sau posturi de radio trecand si prin perioada anilor 2000 reprezentata de mai tinerii animal x o-zone 3 se candy andree.

Lafel ca orice curent muzical mai de nişă nici "popcornul" nu a fost vazut cu ochi buni de criticii din toata lumea (trecuti de o varsta) desi succesul la public a fost imens devansand net hip hopul manelele si alte genuri din romania acelor ani.

Dj project si crush&Alexandra ungureanu (poate si dj optic, activ adrian eftimie, dj sava) au fost singurii care cu un stil house dance au umplut perioada relativ goala dintre 2004 si 2008 de la prima perioada la a doua perioada.

Melodiile româneşti cele mai cunoscute din 2008-2011 au fost primite foarte bine în străinătate in europa de vest, astfel câteva melodii cu al stan si inna aparând pe compilaţii alături de ale lor. In perioada anterioara adica 99-2003 doar ozone au aparut pe compilaţiile străine

Stilul acesta s-a redus semnificativ incepand cu sfarsitul anului 2012 (poate si din cauza saturaţiei creeate in cei 4-5 ani si a epuizarii), locul fiind umplut de diverse alte produse neritmate si destul de difuze ca si gen care sunt si azi

Edited by john1980, 27 May 2017 - 09:34.


#8
john1980

john1980

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 01.05.2017

View Postkelvincristi, on 01 mai 2017 - 00:20, said:

Buna ziua, numele meu este Kelvin Cristiano Barros. Sunt fanatic despre muzica dance din România și vreau să anuleze o mare nedreptate făcută de oameni care cred că au toate cunoștințele din lume în mintea lor și, de asemenea, cred că sunt cei mai buni reprezentanți ai muzicii electronice. Sunt aici să-l apere punct de vedere tehnic și apăra onoarea de un fel de muzica buna calitate. Îmi pare rău pentru greșelile gramaticale, nu vorbesc limba română și nu știu dacă este interzis să scriu în limba engleză aici (ar fi mai ușor pentru mine). Folosesc traducatorul Google, dar sper sa intelegeti.

Am o întrebare, eu pot scrie in limba engleza?
nu poţi scrie în engleză pe forum aşa cum nici noi nu scriem în română pe u forum străin sau englez

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate