Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telecabina Piatra-Neamț - Ma...

Am lovit o masina

Comanda US

Dual-boot Windows 11 Pro cu Kubun...
 Favorizarea femeilor atragatoare

Inlocuire baterie JBL Go 2

Cum se scot banii de la NN ?

darlington
 Care sunt cateva companii bune di...

Alimentare cont( top up), de pe c...

Masina noua nu poate fi inmatricu...

Sunt romanii cu adevarat mulț...
 Utilitate vas expansiune pentru a...

Modul wifi aparate aer cond Vortex

Cum sa castigi alegerile pe Tik-Tok

e ok un acumulator chinezesc?

Huawei vs Samsung

- - - - -
  • Please log in to reply
102 replies to this topic

Dany_Darke

Dany_Darke

✠ Fear of the dark ツ

• Grup: Super Moderators
pai si huawei nu ar face update de software daca sesizeaza problema? ca sigur nu vor astepta v8 ca sa treaca si ei la update. pana la urma le afecteaza flagshipul. interesul e mare.

max_01

max_01

Guru Member

• Grup: Senior Members

View PostuNNNk, on 30 aprilie 2017 - 22:30, said:

De asemenea cele 3 Huawei-uri stau mai bine la suportul software, P9 lite urmand sa primeasca Nougat 7.0 (are deja variante beta), iar celelalte 2 avand deja Nougat preinstalat. (P9 lite 2017 are sanse sa primeasca si Android O 8.0, iar P10 lite o sa primeasca sigur aceasta versiune). J5-ul are MarshMallow 6.0.1 si asa o sa si ramana.
Oficial, P9 Lite a primit androidul 7.0.

View Postasda, on 05 mai 2017 - 02:17, said:

Problema nu e asa de mare doar ca e strange, repet, bateria e suficient de buna in raport cu cat iti mananca procesorul si display-ul incat sa nu ai probleme de autonomie dar totusi e frustrant. Nu am mai experimentat un asa consum la alte androide si nu stiu pe seama cui sa-l pun. Se vede cel mai bine peste noapte cand te trezesti dimineata si cu 10-12% mai putina baterie dupa ce-ai inchis toti marii consumatori, datele si ai trecut sistemul pe modul avion sau chiar pe un mod de economisire a energiei integrat in emui.
O alta problema e un bug care se manifesta la mine cand scot de pe modul avion se activeaza automat bluetooth-ul si nu merge sa-l dezactivez din drag and drop-ul meniului ci numai de la sectiunea bluetooth din setari.

Telefonul e foarte tare in rest atat individual cat si fata de concurenta directa in relatia cost/beneficiu, mi-a depasit asteptarile in multe privinte si eu m-am jucat cu el in magazin fizic vreo jumatate de ora in doua randuri inainte sa-l comand, online adca nu ma asteptam sa ma surprinda placut intr-atat...
Poate ca un viitor update al sistemului de operare va rezolva problemele indicate de tine, cauzate de softul sistemului de operare.
Ai mai cumpara acum P10Lite?

asda

asda

Senior Member

View PostDany_Darke, on 05 mai 2017 - 05:04, said:

pai si huawei nu ar face update de software daca sesizeaza problema? ca sigur nu vor astepta v8 ca sa treaca si ei la update. pana la urma le afecteaza flagshipul. interesul e mare.

As ar trebui, uite, de azi noapte, tarziu de tot pana acum, l-am butonat foarte putin si l-am lasat cand pe avion cand foarte putin cu un singur sim activ pe silent, am scris cateva sms-uri, intre timp, a stat maxim 20 minute conectat la net si m-am mai jucat prin setari.

Rezultatul? In 12 ore s-a dus 20% din baterie in atare conditii de utilizare foarte usoara dar sa vedem cine cat a cosnumat : Android OS - 45.51%, Android System 15.97% iar pe locul trei GoogleAccountManageri cu 0.61%, de altfel tti ceilalti consumatori sunt mult mai mici decat cel de pe locul trei. Asta la partea consum software caci la hardware avem : Phone Idle 21.74%, Screen 8.25% si Cell standby 4.43%, urmatorii fiind iarasi foarte mici de 0 virgula ceva..

View Postmax_01, on 05 mai 2017 - 08:01, said:

Poate ca un viitor update al sistemului de operare va rezolva problemele indicate de tine, cauzate de softul sistemului de operare.
Ai mai cumpara acum P10Lite?

Sa speram ca il va rezolva, altfel Huawei s-ar descalifica ceea ce nu cred ca isi permite la nivelul pe care l-a atins...

Pe mine, pana acum nu prea ma loveste cu adevarat problema, practic pentru ca n-am ramas niciodata fara baterie din cauza asta dar s-ar putea intampla. Noaptea de regula il inchid de tot pentru ca economiseste baterie, o protejeaza nefolosind-o inutil, eu nu am nevoie deloc de telefon in acele momente (desigur), alarma stie sa treazeasca telefonul iar acesta booteaza foarte repede si as fi facut-o chiar si fara problema de consum exagerat al androidului.
Pai inca mai am cateva zile bune in care pot sa-i fac retur, aproape o saptamana. Chiar si conditiile astea as mai cumpara un p10 lite pentru ca nu are concurenta reala la noi in tara si pentru ca problemele de software au sanse mari sa fie rezolvate dupa primul update... Sper ca brandul Huawei nu poate avea asemenea scapari.

Interesant e ca telefonul pe masura ce trec zilele haleste din ce in ce mai repede baterie, asta reiese si din meniul bateriei unde imi da la power saving mode din ce in ce mai putina autonomie pe masura ce mai fac setari si mai pun o aplicatie sau doua si nu consuma aplicatiile nici pe departe cat haleste androidul...

Edited by asda, 05 May 2017 - 14:16.

eiffel

eiffel

BusyWorm

• Grup: Moderators
Pana una alta, ca tot am pomenit mai demult de S8-ul de la Samsung, mi-a trecut in final si mie prin mana o jucarie - un S8+.
Se misca bine, parca o idee mai rapid decat P8Lite-ul meu, si pare destul de robust compartyiv cu modelele anterioare.
Camera foto insa e mediocra, un P9 sau P10 ii dau clasa de departe. Nu prea se compara nici cu camerele de la versiunile Lite.

In special in lumina mai slaba se vede ochiometric ca are probleme.

max_01

max_01

Guru Member

View Postasda, on 05 mai 2017 - 14:11, said:

Sa speram ca il va rezolva, altfel Huawei s-ar descalifica ceea ce nu cred ca isi permite la nivelul pe care l-a atins...
Inclusiv cei care folosesc androidul pur pe Nexus au avut probleme cu consumul la versiunea 7.0.Imi zicea un tip ca i-a crescut consumul bateriei cu 305 fata de versiunea 6.1 insa update-ul 7.1. a readus lucrurile la normal.

View Posteiffel, on 05 mai 2017 - 15:52, said:

Pana una alta, ca tot am pomenit mai demult de S8-ul de la Samsung, mi-a trecut in final si mie prin mana o jucarie - un S8+.
Se misca bine, parca o idee mai rapid decat P8Lite-ul meu, si pare destul de robust compartyiv cu modelele anterioare.
Camera foto insa e mediocra, un P9 sau P10 ii dau clasa de departe. Nu prea se compara nici cu camerele de la versiunile Lite.

In special in lumina mai slaba se vede ochiometric ca are probleme.
Ai comparat  LIVE, un P10 versus S8?

Edited by max_01, 05 May 2017 - 19:09.

asda

asda

Senior Member

View Postmax_01, on 05 mai 2017 - 19:09, said:

Inclusiv cei care folosesc androidul pur pe Nexus au avut probleme cu consumul la versiunea 7.0.Imi zicea un tip ca i-a crescut consumul bateriei cu 305 fata de versiunea 6.1 insa update-ul 7.1. a readus lucrurile la normal.

Nici nu ma indoiesc si da, ar trebui s-o remedieze cu primul update la numele, anvergura si pretentiile Huawei..

alin62

alin62

Guru Member

Ai comparat  LIVE, un P10 versus S8?
Era un pamflet, dupa cum vezi compara S8 cu P8 lite.
Ca sa nu mai spunem de...

View Posteiffel, on 05 mai 2017 - 15:52, said:

Nu prea se compara nici cu camerele de la versiunile Lite.

Edited by alin62, 05 May 2017 - 22:45.

Dany_Darke

Dany_Darke

✠ Fear of the dark ツ

nu stiu cum e la s8, insa p10 lite de exemplu face poze inteligibile, desi cu mult zgomot, unde e si normal totusi, in lumina redusa, dar redusa ma refer la lumina monitorului, si aia data la minim pe fundal negru. e cu f2.2, iar s8 e cu f1.7.

mereu vor fi chestii pe care un model va face mai bine ceva decat un altul cae poate ca e flagship, iar cel ieftin sa-i dea clasa intr-un fel sau altul. pana la urma tine de aplicatiile folosite, de optimizarea de soft, nu musai de hardware, cum e cazul camerei.

max_01

max_01

Guru Member

Scuze.Am vrut sa scriu ca  la versiunea de android 7.0., consumul bateriei  a crescut cu 30% fata de versiunea 6.1 insa din greseala am tastat altceva.

alin62

alin62

Guru Member

Camera degeaba are soft bun daca partea hardware e modesta, lentila modesta...
S7 are camera mai buna decat P9 dar S8 are mai proasta? Si pe ce lume o camera de flagship mai ales samsung se compara cu cele de pe modelele low cost?
Asta inseamna ori troll, ori pamflet, ori haterism la maxim. Vezi ex mai sus.

Dany_Darke

Dany_Darke

✠ Fear of the dark ツ

in caz ac nu ai observat, am avut samsung cativa ani si acum huawei, adica exact versusul de aici. nu stiu de ce te ataci si vii cu hateri si alte minuni de genul.

intr-o chestie de genul, e vb de versus si atat. dar trebuie sa fim si obiectivi. o camera buna e degeaba, daca softul nu stie ce sa faca cu ea, dar si invers, daca o camera e mai slaba, softul o ajuta in sensul ca prelucreaza software anumite aspecte, printre care chiar si luminozitatea de care se tot discuta.

cat despre discutia de p8, p9, p10 lite, daca si astea mai sunt low cost .....

ca scade pretul dupa ce mai apar alte modele mai noi, dupa cativa ani de zile, e drept si logic, dar nu le face low cost. este la fel cum ai zice azi ca nokia comunicator care s-ar da cu 2-300 de lei cel mult, face parte din gama low cost, pt ca asta e pretul acum. total gresit. au fost varf de gama la vremea aparitiei, la aceea trebuie sa te raportezi cand il clasezi, nu dupa 3-4 ani sa vii sa spui ca daca a scazut pretul, clasa pt care a fost facut la vremea lui e cu totul alta.

pe logica asta, inseamna ca atunci cand s-a dat s4 la 1 leu, ori s7 la 1300, au ajuns in gama low cost, ca doar le-a scazut pretul, nu? hai sa fim putin realisti.

jegmihai

jegmihai

Senior Member

View PostDany_Darke, on 06 mai 2017 - 13:54, said:

cat despre discutia de p8, p9, p10 lite, daca si astea mai sunt low cost .....
Nu sunt neaparat low-end, ci mai degraba low-mid sau mid-range-uri.

alin62

alin62

Guru Member

View PostDany_Darke, on 06 mai 2017 - 13:54, said:

in caz ac nu ai observat, am avut samsung cativa ani si acum huawei, adica exact versusul de aici. nu stiu de ce te ataci si vii cu hateri si alte minuni de genul.
Eu cred ca ai citit pe alt forum de vii cu reply ul asta.
Hater e cine a afirmat mai sus ca, camera de la s8 se compara cu modelele low de la huawei.
Si la inceputul topicului eu ti am recomandat huawei, dar discutia de mai sus nu mai are legatura cu topicul.
Ai facut o fiarta, mai usor cu acuzele, citeste de doua ori daca nu intelegi ceva.

Cand afirmi ca s8 are camera care se compara cu modelele low de la alte tel nu e hatereala, cand spui de fapt realitatea gata e hatereala...ce a ajuns si forumul asta...si mai ales sa faci hater pe cineva care culmea ti a recomandat huawei...

Edited by alin62, 06 May 2017 - 15:18.

max_01

max_01

Guru Member

View Postjegmihai, on 06 mai 2017 - 14:15, said:

Nu sunt neaparat low-end, ci mai degraba low-mid sau mid-range-uri.
P9 si 1o joaca in liga lui S7 si 8, cea de top,  iar P10Lite in liga lui A5, adica seria de mijloc.La Samsung J-urile sunt liga inferioara.

Edited by max_01, 06 May 2017 - 15:19.

alin62

alin62

Guru Member

Ideea era alta, dar nu s a inteles nimic.

jegmihai

jegmihai

Senior Member

@max, ma refeream la P8 Lite, P9 Lite si P10 Lite, am crezut ca se subintelege din postul lui Dany.

Dany_Darke

Dany_Darke

✠ Fear of the dark ツ

cred ca noi am vb impreuna si ne-am inteles separat, de aceea si disensiunile. acum s-a lamurit fiecare ce a vrut sa spuna si cui a raspuns :P

alin62

alin62

Guru Member

Eu nu am zis niciodata ca huawei sunt proaste, doar ma refeream ca cineva mai sus compara camera de la S8 cu modele lite de la huawei, acum daca a fost doar un pamflet sau era pe bune el stie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate