Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

Huawei vs Samsung

- - - - -
  • Please log in to reply
102 replies to this topic

#37
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,566
  • Înscris: 15.06.2004

View Postalin62, on 01 mai 2017 - 12:19, said:

Seria S adica te referi la flagshipurile actuale? S7/S8?

Cat despre soft cred ca te referi la modelele low cost, flagshipurile se misca impecabil.

Nu ma refer la S8 - asta nu l-am vazut personal - dar am vazut ceva review-uri pe net si s-ar parea ca S8 e cel mai bine lucrat Samsung ever. Le-a fost frica dupa ultimele probleme avute si si-au dat maxim de interes. Plus ca au bagat si foarte multi bani in S8 - au taiat serios si din profit, piesele din el costa enorm comparativ cu pretul final. Deci probabil ar iesi din discutie.
Dar am vazut comparativ cu S6 si S7 - in interior sunt lucrate oribil comparativ cu telefoanele ieftine de la Huawei.

Flagshipurile Samsung se misca poate foarte bine, dar un Huawei cu performate relativ apropiate raspunde mult mai bine la comenzi decat ele.

Oricum Huawei clar nu mai intra la categoria "chinezarie". Daca o tin in ritmul din ultimii 3-4 ani probabil vor trece pe primul loc la telefoane in urmatorii 3-4 ani.
Sunt bine lucrate, robuste, chiar si cele ieftine se simt ca fiind de lux in mana si performanta oferita ptr pret le face imbatabile in momentul de fata.

Si sa mai adaug o chestie - legat de P8Lite-ul meu - am obiceiul sa-l opresc noaptea sa nu fiu deranjat. In conditiile astea uit sa mai incarc bateria.
Il folosesc rar ptr net - mai mult sa vorbesc la telefon. Cred ca m-a tinut si 2 saptamani fara incarcare.

#38
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,451
  • Înscris: 26.02.2012
Cum adica S6/S7 e lucrat oribil la interior comparativ cu Huawei? La ce? Si pe cine intereseaza cum e telefonul inauntru?
Asta e prima data cand aud pe cineva ca mai nou samsung e lucrat prost la interior...

Cat de raspuns la comenzi sunt destul de multe review uri pe yt si nu prea am vazut niciunul care sa arate ca ar raspunde mult mai bine la comenzi...

#39
dennis_2005

dennis_2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 17.09.2008

View PostDany_Darke, on 01 mai 2017 - 09:22, said:

hai lasa, de parca ti-ar fi dat o integrala de rezolvat pt a aparea butoanele, asa te plangi. in fine, cui ii place, foloseste, cui nu, sa nu-si cumpere.
Dar intre P10 Lite si Samsung Galaxy A5(2017) pentru ce ati opta?Eliminati partea financiara si va axati va rog, strict pe partea tehnica.
In Germania, Franta dar si SUA, P10 Lite este vandut in configuratia 4GB RAM insa A5(2017) este tot cu 3GB RAM.

Edited by dennis_2005, 01 May 2017 - 18:23.


#40
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
P10 Lite, A5 2017 este mult prea scump pentru ce ofera.

View Postdennis_2005, on 01 mai 2017 - 18:21, said:

Eliminati partea financiara
In acest caz aleg Honor 8, cu 50 de lei mai scump decat A5.

#41
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postjegmihai, on 01 mai 2017 - 18:24, said:

P10 Lite, A5 2017 este mult prea scump pentru ce ofera.

A5 2017 are cateva avantaje fata de P10 lite:
- rezistenta la apa/praf
- giroscop
- Fast Charging
- autonomie uriasa
- ecran AMOLED
- mai multe benzi LTE

#42
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
dar ma scuzi mihai, e aproape la fel ca si p10 lite, insa pt el e prea mult 1300, insa pt honor 8 e numai bun 1700? da, are procesor si chipset mai bun honor, insa in rest e la fel, de fapt cu camera ceva mai proasta decat p10, dar in rest unde e diferenta aia de suma, diferenta de 3-400, iar daca mai scadem pt p10 ca e prea mult 1300, diferenta aia deja e mai mare. cum vine asta?

#43
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Da, dar parca nu merita aprox. 350 de lei in plus. As spune ca 1300-1400 este un pret corect pentru A5.

#44
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View Postjegmihai, on 01 mai 2017 - 19:33, said:

Da, dar parca nu merita aprox. 350 de lei in plus. As spune ca 1300-1400 este un pret corect pentru A5.

Ca unul care a patit-o cu telefoanele "botezate", din punctul meu de vedere face toti banii :D

#45
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

View Postdennis_2005, on 01 mai 2017 - 18:21, said:

In Germania, Franta dar si SUA, P10 Lite este vandut in configuratia 4GB RAM insa A5(2017) este tot cu 3GB RAM.

da, sunt versiuni cu 3 si 4gb, acum asta e, daca asta e piata noastra, luam asa cum e. posibil ca au un alt target in aceste tari si au nevoie de ceva mai bun decat doar 3gb.

la fel cum putem spune si de p8 lite 2017, care la noi se vinde cu denumirea de p9 lite 2017, doar ca sa fie mai pompos si sa atraga clientii. e drept ca nu denumirea ajuta functionarea, ci configuratia interna, insa marketingul ...

ciorbe reincalzite cu denumiri noi au fost si la samsung, vezi s2 si s3 de exemplu. dar aici nu ma refer si la versiunile mini ale flagshipurilor. s1, s3, s4, s5 mini.

#46
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,566
  • Înscris: 15.06.2004
Vezi ca exista si P8 Lite 2017 si P9 Lite 2017.
Nu sunt acelasi telefon. P8 Lite 2017 a fost lansat cu o luna si ceva inainte de P9 Lite 2017. Si nu sunt doar la noi.

#47
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
poti sa dai niste link-uri? ca pana si pe gsmarena scrie ca p8 lite 2017 este de fapt p9 lite 2017 pe unele piete, noi inclusiv.

#48
farockhcm

farockhcm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,918
  • Înscris: 13.05.2013
Mare pacat ca au trecut si astia de la huawei la telefoane cu spatele din sticla... :(  cea mai mare porcarie dupa parerea mea. Arata bine pana pui mana pe el si se umple de amprente,aluneca,se sparge usor,etc. Daca pui husa pe el strici toata frumusetea,de ce ai dat banii pentru spate din sticla daca o acoperi cu o husa?

Metal pe spate e cel mai ok.

#49
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
asta inseamna huawei nova, spatele din aluminiu

#50
farockhcm

farockhcm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,918
  • Înscris: 13.05.2013
Da si ala are si giroscop.

https://forum.softpe...vs-huawei-nova/

#51
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,566
  • Înscris: 15.06.2004

View PostDany_Darke, on 01 mai 2017 - 20:46, said:

poti sa dai niste link-uri? ca pana si pe gsmarena scrie ca p8 lite 2017 este de fapt p9 lite 2017 pe unele piete, noi inclusiv.
Eu am citit articolele cand au fost lansate modelele pe Neowin.
O sa caut, dar sunt cu ceva timp in urma.

#52
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 02.11.2009

View PostDany_Darke, on 30 aprilie 2017 - 23:02, said:

la ce versiune? la 7?

da

#53
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
totusi sunt multi incantati de versiunea asta.  daca e o problema asa mare, de ce nu se manifesta la toti?

#54
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 02.11.2009
Problema nu e asa de mare doar ca e strange, repet, bateria e suficient de buna in raport cu cat iti mananca procesorul si display-ul incat sa nu ai probleme de autonomie dar totusi e frustrant. Nu am mai experimentat un asa consum la alte androide si nu stiu pe seama cui sa-l pun. Se vede cel mai bine peste noapte cand te trezesti dimineata si cu 10-12% mai putina baterie dupa ce-ai inchis toti marii consumatori, datele si ai trecut sistemul pe modul avion sau chiar pe un mod de economisire a energiei integrat in emui.
O alta problema e un bug care se manifesta la mine cand scot de pe modul avion se activeaza automat bluetooth-ul si nu merge sa-l dezactivez din drag and drop-ul meniului ci numai de la sectiunea bluetooth din setari.

Telefonul e foarte tare in rest atat individual cat si fata de concurenta directa in relatia cost/beneficiu, mi-a depasit asteptarile in multe privinte si eu m-am jucat cu el in magazin fizic vreo jumatate de ora in doua randuri inainte sa-l comand, online adca nu ma asteptam sa ma surprinda placut intr-atat...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate