Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Solutie economisire lunara in EURO

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
fortzoso

fortzoso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 29.01.2017
Nu exista solutii de economisire cu costuri zero. Exista insa solutii la care platesti doar contul curent si nu platesti comision la retragere. Acestea sunt conturile de economii existente la fiecare banca. Spre exemplu eu economisesc la B. Transilvania pt. copil, intr-un cont de economii Kid cont in Euro si in unul in lei. Daca ai rabdare sa nu retragi timp de un an, dupa aia nu mai ai decat comisionul de cc. Trebuie sa vezi daca exista la alte banci cc cu costuri mai mici desi nu cred (majoritatea au cel putin 2 lei lunar)
Parerea mea este ca nu merita sa economisesti doar in Euro, fiindca in functie de momentul retragerii si in functie la ce ai nevoie de ei poate fi mai avantajos in lei sau in euro sau chiar in dolari (eu am economii in toate 3 valutele plus in fonduri mutuale cu risc mediu si scazut, cele din urma pentru termene mai lungi)

#20
Nordstorm

Nordstorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 22.07.2010
fortzoso, oricum ajung 10000-20000LEI in contul de economii cu acces rapid la ING, pentru cheltuieli neprevazute.
Restul prefer sa-i pun deoparte in EURO.

Cumperi o casa, o masina, ceva mai scump, etc. toti vor EURO.
Si uite ce face EURO, a crescut cu un procent de 2 ori mai mare decat procentul dobanzii anuale de la ING.

Edited by Nordstorm, 01 May 2017 - 09:42.


#21
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005
Si cine/ce te opreste sa ai si un cont de economii in euro?

:)

Da, asta mai vine si cu un cont curent in Euro, dar nu vad de ce ar fi un deranj.
Cand vrei sa cheltui euro, faci transfer bancar. Nu scoti numerar.

#22
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Din cate stiu dobanzile sunt de mizerie atat la lei cat si la Euro in momentul de fata, plus ca platesti impozit si CASS, astfel incat ajungi, in final sa platesti mai mult decat ai castigat ca dobanda.

#23
ianisgiovani

ianisgiovani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 05.03.2014
fiind vorba despre euro as indemna la precautie avand in vedere evenimentele viitoare din Europa (ma gandesc in primul rand la alegerile din Franta) care pot duce la fluctuatii importante ale cursului in sens negativ

#24
Nordstorm

Nordstorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 22.07.2010
bine-ar fi sa scada, agoniseala pe ultimii 6 ani am facut-o exclusiv in LEI.

#25
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015

View Postianisgiovani, on 01 mai 2017 - 13:31, said:

fiind vorba despre euro as indemna la precautie avand in vedere evenimentele viitoare din Europa (ma gandesc in primul rand la alegerile din Franta) care pot duce la fluctuatii importante ale cursului in sens negativ
Mai bine in lei... deja vad cum la anul cu 2000 de lei o sa cumperi un apartament la munchen...

#26
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View PostNordstorm, on 30 aprilie 2017 - 19:30, said:

Salut.

As vrea sa-mi schimb economiile actuale din LEI in EURO si sa-i tin intr-o banca care sa-mi permita sa-i retrag fara comisioane.
Nu ma intereseaza dobanda, ci doar posibilitatea de a-i retrage oricand la comision 0.

Ideea ar fi ca lunar, ce pot pune deoparte, sa pun intr-un cont in EURO, la comisioane de transfer si conversie(LEI/EURO) cat mai mici posibil.

Salariul il am in LEI, la ING.

Intrebarea este, la ce banca as iesi cel mai bine facand aceasta alimentare/economisire lunar.
Nu cred ca-ti dai seama dar asa ceva nu e posibil.....

#27
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Eu am un seif Yale rezistent la foc (furnal 960 de grade celsius), certificat 45 de minute pentru stick-uri usb si harduri si 60 de minute pentru hartie. Si prins cu ancore Hilti HST-R de 10mm in placa de beton, evident. Plus asigurare de locuinta cu clauza de furt care imi asigura bani cash vreo 6000 de euro parca.

Daca nu as locui in tari straine unde euroiul muncit se poate retrage oricum, oricand si oriunde (in spatiul euro) cu comision zero, probabil as vara niste teancuri in seif.  

Daca nu ai ce am zis eu mai sus, mai bine platesti comisionul ala.

Edited by izometric, 03 June 2017 - 19:24.


#28
Nordstorm

Nordstorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 22.07.2010
Nu cred ca-ti dai seama, dar asa ceva e doar un lucru de bun simt...
Nicidecum vreo pretentie aberanta.

#29
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View PostNordstorm, on 03 iunie 2017 - 19:22, said:

Nu cred ca-ti dai seama, dar asa ceva e doar un lucru de bun simt...
Nicidecum vreo pretentie aberanta.
E un lucru de bun simt in tarile care au Euro ca moneda nationala ......in restul tarilor trebuie sa schimbi moneda nationala in euro....apoi trebuie sa o schimbi inapoi in moneda nationala ca sa o poti scoate de la bancomat.... oriunde pe glob bancomatul iti da bani in moneda nationala....alte valute le scoti doar de la caserie (cu comision).....Poti scoate euro ( sau alte valute) daca tu ai lei in cont doar in strainatate dar cu comisioane destul de mari si probabil doar daca notifici banca inainte.......la noi nu poti scoate euro din cont prin bancomat...trebuie sa-I treci prin contul de lei inainte......deci orice ai face iesi in pierdere la schimbul valutar pe care-l faci de 2 ori....Euro ii strangi doar cand vrei sa-i folosesti ca euro si nu-i  pui la banca ii tii la ciorap.....

View Postizometric, on 03 iunie 2017 - 19:22, said:


Daca nu as locui in tari straine unde euroiul muncit se poate retrage oricum, oricand si oriunde (in spatiul euro) cu comision zero, probabil as vara niste teancuri in seif.  


Si in Romania comisionul e 0 la retragerea de numerar la bancomat...numai ca aici retragi lei.......

Edited by Clovis, 03 June 2017 - 19:39.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate