Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Digi Mobil vs. restul rețelelor.

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Sa ne fi pus sa alegem intre minutele internationale si SMS-urile nationale. Minutele internationale sunt totally useless pentru mine.

Hihihi, greva foamei mi s-a propus mie in 2012 cand nu voiau sa-mi bage fibra si acasa, am ras ca o masa copioasa, eu gurmand inrait greva foamei.

#20
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,517
  • Înscris: 20.10.2006
Actualizare in 2018 a situatiei:
Preturile au ramas cam acceleasi si la Digi si la restul operatorilor, dar:
Telekom ofera internet nelimitat real tuturor abonatilor de anul trecut si acum si clientilor pe cartela.
Restul operatorilor ofera peste 60-70 GB trafic de internet mobil inclus in optiuni/drept bonus, trafic utilizabil la viteze mai mari si pe orice tehnologie, nu maxim 10 GB pe 3G si restul pana la 50 GB pe 4G ca si Digi. Acoperire 4G net superioara, sms-uri nationale incluse, roaming inclus sau macar mai ieftin.

Ma uit un abonament Digi costa 4 euro + tva putand scadea pana pe la 2,5 euro daca faci mai multe abonamente pe accelasi nume. La concurenta pe cartela/abonament telekom ai la 5 euro net infinit mai mult, acoperire mult mai buna, viteze mai mari, sms-uri nationale, minus doar lipsa a mii de minute internationale pe mobil, avantaj e ca fiind cartea poti oricand trece la o oferta mai buna oricand apare aceasta. Luam cazul abonamentului de 4 euro, economisesti cica 12 euro/an adica cam 75 lei/an, din care daca trimti doar 300 de sms-uri/an deja raman 9 euro, daca mai folosesti si date in roaming de 2 ori pe an cate 2-3 GB si vreo 300 de minute de apeluri in roaming deja iesi mai scump cu Digi.

Diferenta de pret a ajuns mica, inexistenta sau in defavoarea Digi.

In conditiile astea mai merita Digi pentru o reducere de pret nesemnificativa, inexistenta sau mai scump decat restul operatorilor? Statisticile au zis deja ca Digi a ajuns la punctul final de ascensiune, ba chiar a inceput sa piarda clienti.


#21
maiorukaki

maiorukaki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,289
  • Înscris: 24.03.2014
normal ca a ajuns acolo (la pierdere de clienti)
cand au vazut granzii ca rds incepe sa aibe (mai) multi clienti au luat masuri si au introdus net, acoperire, oferte infinit mai bune...
rds, companie romaneasca??? eu zic sa va mai  ganditi...

#22
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,380
  • Înscris: 03.03.2016
Nu știu ce vorbiti voi acolo dar deabia ce am intrat pe pagina  orange și ca să am 30 GB trebuie sa plătesc 25 euro, la vodafone 18 euro 5gb,pot face Screenshot_  dacă e nevoie.
Unii vad pe la Orange și Vodafone zegi de giga, unde vedeți fraților, vedeta dublu, în 5D

L.E :

[ https://thumb.ibb.co/fnU85S/Screenshot_20180329_231907_Chrome.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
89 euro =14 GB internet la vodafone

[ https://thumb.ibb.co/eZ5Rs7/Screenshot_20180329_232348_Chrome.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Orange

[ https://thumb.ibb.co/nrDCX7/Screenshot_20180329_232659_Chrome.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Digi:5 euro 50 GB

Concluzie :eu vad zeci de euro pentru că-ți Gigabyte de net la ceilalți operatori iar la digi vad zeci de gigabyte pentru câțiva euro

Edited by Anonymous1986, 29 March 2018 - 22:32.


#23
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,517
  • Înscris: 20.10.2006
Te-ai uitat la abonamente cu subventie majora la telefon deaia. Uite aici ofertele bune la Orange, Vodafone si telekom:
https://www.orange.r...optiuni-prepay/
https://www.vodafone...ndex.htm - aici mai primesti inca 10000 mb gratis pe saptamana daca ai sub 26 de ani plus trafic nelimitat pe retelele sociale)
https://www.telekom....preplan148/  - aici ai trafic nelimitat la cat duce reteaua, unii au facut si 300-500 GB.

Edited by LunaCrystal, 29 March 2018 - 23:20.


#24
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,380
  • Înscris: 03.03.2016
Prima e prepay, la vodafone pagina nu exista, telecom nu ma interesează pentru ca :"Traficul de video streaming va avea latimea de banda de transfer de maxim 1,5 Mbps, ceea ce asigura o rezolutie maxima de 480p pentru acest tip de continut"
La vodafone nu scria nimic de telefon


Edited by Anonymous1986, 30 March 2018 - 04:30.


#25
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,362
  • Înscris: 06.02.2008
Rămân fidel RDS pe partea de net fix. Sunt cei mai buni. Sunt pe Orange însă pe partea de telefonie de aproape 20 de ani. Nu am trecut la alții din comoditate deși de câțiva ani se poate porta numărul. Acum, și datorită Digi, sunt și mai mulțumit de Orange. La opțiunea de 5 euro pe care o încarc lunar pe prepay am doar 2 GB lunar. Dar au dat la bonusuri de am ajuns la peste 180 de GB din care vreo 10 în roaming.

#26
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,517
  • Înscris: 20.10.2006

View PostAnonymous1986, on 30 martie 2018 - 04:18, said:

Prima e prepay, la vodafone pagina nu exista, telecom nu ma interesează pentru ca :"Traficul de video streaming va avea latimea de banda de transfer de maxim 1,5 Mbps, ceea ce asigura o rezolutie maxima de 480p pentru acest tip de continut"
La vodafone nu scria nimic de telefon
Da prepay, fara obligatii pe termen lung si legat la cap, oricand apare ceva mai bun poti sa te portezi, nu dupa 1-2 ani, la fel si a doua. Nu duci nici grija costului suplimentar accidental. La abonamente nici nu are rost sa te uiti daca nu iei si telefon puternic subventionat. La telekom poti folosi ce rezolutie vrei tu cu vpn. La Digi dupa ce termini traficul inclus si uneori si fara sa il termini adio videostreaming.

Uite link-ul corect la oferta Vodafone: https://m.vodafone.r...rtela/index.htm

#27
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
La Digi daca ai 4 G in mod normal nu ai cum sa termini 50 GB, intr-un regim normal de utilizare, adica daca ai casa si net fix.

Eu nu sar de 8 GB, desi ma copilaresc mult facand trafic in oras in timp ce ma plimb.

#28
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,380
  • Înscris: 03.03.2016

View PostLunaCrystal, on 30 martie 2018 - 10:24, said:


Da prepay, fara obligatii pe termen lung si legat la cap, oricand apare ceva mai bun poti sa te portezi, nu dupa 1-2 ani, la fel si a doua. Nu duci nici grija costului suplimentar accidental. La abonamente nici nu are rost sa te uiti daca nu iei si telefon puternic subventionat. La telekom poti folosi ce rezolutie vrei tu cu vpn. La Digi dupa ce termini traficul inclus si uneori si fara sa il termini adio videostreaming.

Uite link-ul corect la oferta Vodafone: https://m.vodafone.r...rtela/index.htm
Îmi dai link de Cartela (oricum la aceea cartela aia traficul e de 5 GB, restul e un bonus care luna asta e dar luna viitoare nu e) , vpn, pe bune, ca să întru pe YouTube, digi online, etc, nu mulțumesc.
Aștept un link cu o oferta de la Orange sau vodafone in care sa scrie negru pe alb ca primesc xxGB lunar contra unei sume de bani, și fără steluțe cu prostii gen trafic în nu știu unde sau prostii de gen maxim 480p,exista asa ceva, dacă da aștept link

L.E :bonusul acela trebuie să-l folosești în 90 de zile apoi te mulțumești cu cei 7 GB de net

Edited by Anonymous1986, 30 March 2018 - 13:50.


#29
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,517
  • Înscris: 20.10.2006
Ti-am dar deja link, iar bonusurile cresc de ceva ani nu scad. Iar daca scad exista portare si apelez/apelezi la ea cu incredere. Si bonusul se primeste lunar, ca e valabil 90 de zile asta e altceva. Si apoi si la Digi o parte din trafic e bonus si ce nu e bonus oricum digi are obiceiuri sa faca des modificari de contract unilaterale - nu e nimic garantat la nici un operator.

Edited by LunaCrystal, 30 March 2018 - 14:27.


#30
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,362
  • Înscris: 06.02.2008
Așa este, e doar un bonus care azi este mâine nu. Dar de vreun an, constant, au câte un bonus care dă zeci de giga. Că e valabil trei luni sau nu, cert este că mereu au prelungit perioada sau au inventat alt bonus la expirarea celui vechi. Eu tind să cred că atât timp cât Digi vor da zeci de giga la câțiva euro ăștia mari vor da bonusuri asemenea chiar dacă opțiunea în sine are câțiva giga. Iar când Digi nu va mai putea duce stilul ăsta de business vor retrage bonusurile fără să poți să le sari în cap. Vor spune, erau bonusuri așa că azi poate fi mâine nu :)

#31
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,517
  • Înscris: 20.10.2006
Pana una-alta eu in luna martie am facut trafic cam 100 GB pe o cartela Vodafone in luna martie din care o buna parte in zone unde Digi nu are 4G sau nu are semnal deloc, 42 GB trafic pe Orange, din care 2,5 GB in roaming SEE (nu am consumat tot traficul inclus), la Digi 7-8 GB trafic, din care cam 1,5 GB in roaming (inca nu e actualizat), in tara am avut limitare de viteza la 128 Kbps pe 3G cateva zile. Daca as folosi zilnic Digi as avea cam permanent limitare la 128 Kbps, 5-10 GB se duc repede, iar in zone cu 4G de la Digi stau destul de putin.

E clar oricum ca daca operatorii mari vor reduce traficul si Digi o va face, si asa au mai avut tentative. La fel invers daca digi taie din beneficii apoi si operatorii mari o fac, cel mai bine s-a vazut cu roamingul - daca Digi nu cerea derogare ci din contra ziceau ca poti folosi 15 GB in roaming indiferent de abonament, acum nu existau planuri tarifare fara roaming la nici un operator, si la orice cartela aveai cel putin 15-20 Gb folosibili si in roaming daca nu tot traficul.

Edited by LunaCrystal, 30 March 2018 - 15:08.


#32
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Digi au fost primii cu multi GB de trafic la abonament si fara taxare suplimentara dupa depasirea traficului inclus. Mai bine 128 kbps decat taxare suplimentara. Si 50 GB sunt arhi-suficienti pentru majoritatea, ca nu sunt suficienti pentru cei care nu stau niciodata acasa, e cu totul altceva, aia trebuie sa aiba GB de la mai multi operatori.

Daca granzii ar reduce numarul de GB, sunt convins ca Digi nu ar face-o, insa invers, daca Digi ar reduce numarul de GB, imediat ar face-o si granzii. Posted Image

Nu ma intereseaza cartelele prepay, eu vorbesc de abonamente si de abonamentul cel mai comod si anume cel in pachet cu serviciile fixe de acasa, adica 4 play.

Luna trebuie sa inteleaga ca el este un caz unic si ca lui nu i se potrivesc decat cartelele prepay de la mai multi operatori.

#33
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Digi are abonament de 2 euro pentru cei ultraeconomici. Are 5Gb inclus pe 3G. Oferte echivalente de la ceilalti operatori? Abonament nu cartela.

#34
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,798
  • Înscris: 14.10.2008
Eu am abonament de 5 euro. Dar nu pretul m-a determinat sa trec la Digi.Mobil ci faptul ca mereu am fost fan RDS datorita serviciilor fixe oferite de ei. Si chiar ma doare undeva ca sunt singurul din familie cu Digi.Mobil. Cu serviciile fixe de la RDS sunt mai toti din Slatina. Si cu cele mobile destui, dar nu din familia mea.

De ce sa-mi bat capul cu reincarcari, fie ele si online cum le lauda Luna? Cel mai fain e abonament cu 4 play. Plus ca acum am prelungit si am 4 luni factura acestui 4 play la jumatate.

Am avut si prepay 1 an de zile si nu mi-a placut deloc. Vodafone-ul pe care il aveam din 2004 cu abonament, l-am trecut pe prepay in 2014 si apoi portat in Digi in 2015.

#35
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,517
  • Înscris: 20.10.2006

View PostNeaceasca85, on 30 martie 2018 - 17:01, said:

Digi au fost primii cu multi GB de trafic la abonament si fara taxare suplimentara dupa depasirea traficului inclus. Mai bine 128 kbps decat taxare suplimentara. Si 50 GB sunt arhi-suficienti pentru majoritatea, ca nu sunt suficienti pentru cei care nu stau niciodata acasa, e cu totul altceva, aia trebuie sa aiba GB de la mai multi operatori.

Daca granzii ar reduce numarul de GB, sunt convins ca Digi nu ar face-o, insa invers, daca Digi ar reduce numarul de GB, imediat ar face-o si granzii. Posted Image

Nu ma intereseaza cartelele prepay, eu vorbesc de abonamente si de abonamentul cel mai comod si anume cel in pachet cu serviciile fixe de acasa, adica 4 play.

Luna trebuie sa inteleaga ca el este un caz unic si ca lui nu i se potrivesc decat cartelele prepay de la mai multi operatori.
Total de acord, in perioada cand Digi si doar digi oferea multi GB de trafic si limitare de viteza in loc de cost suplimentar la depasire si eu am folosit Digi, atunci chiar daca reteaua era proasta, era de luat in calcul datorita pretului semnificativ mai mic, economiseai serios bani cu Digi. Nu toata majoritatea are 50 GB la Digi, uni au si doar 5 sau 10, si nu toata lumea doreste net fix chiar daca sta acasa.

Digi a redus deja traficul pe 4G, a fost initial nelimitat la lansare, acum ... apoi Digi a mai taiat mereu din beneficii, sigur nu se va rusina sa nu o faca iar in viitor.

Oi fi eu caz rar, ca unic sigur nu, sunt destui inclusiv pe forum ce sunt clienti la mai multe retele, insa aici se vorbeste despre Digi la general nu despre anumite persoane.

View PostThe Stressmaker, on 30 martie 2018 - 20:29, said:

Digi are abonament de 2 euro pentru cei ultraeconomici. Are 5Gb inclus pe 3G. Oferte echivalente de la ceilalti operatori? Abonament nu cartela.
Total de acord, pentru cine are semnal Digi si vrea sa fie ultra-economic clar Digi ramane o varianta unica cu acel abonament de 2 euro si 5/50 GB inclusi. La fel si cartelele cu optiunea de 2 euro. Defapt mai degraba cartelele as zice, pentru ca daca o persoana e asa saraca incat sa nu aiba disponibili 25-30 de lei/luna pentru telefon sunt mari sanse sa nu isi poata asuma nici angajamentul ca vor avea 9-10 lei/luna pe termen lung. Sau mai e varianta sa fie imobilizata in casa si sa foloseasca doar servicii fixe.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate