Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

Problema ciudata alimentare TV

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
raduci

raduci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 20.03.2006
Salutare!
Intampin o problema ciudata acasa:
Fostul televizor (Samsung) avea momente cand se restarta de unul singur. Nu mai lua nici o comanda si imediat se restarta. Pentru ca era destul de vechi si am zis sa fiu si eu la curent am decis sa iau unul nou (Panasonic). Surpriza mare a fost cand am ajuns acasa si noul televizor se intrerupe mai des decat cel vechi, cam o data la 10 minute. In casa mai am un alt televizor (Philips) in alta camera care merge perfect. Am schimbat priza, am scos cardul RDS fara nici un rezultat. Alte aparate din camera respectiva (receiver, veioze) functioneaza normal nu dau semne de intrerupere deci variatiile de tensiune nu prea pot fi cauza.
Aveti idee ce as mai putea verifica ?
Multumesc!

#2
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
Probeaza cele 2 televizoare (daca mia ai si samsungul) in alte camere / alte locatii.

#3
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017
.

Edited by sSorsy, 29 April 2017 - 16:18.


#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postraduci, on 29 aprilie 2017 - 15:41, said:

Salutare!
Intampin o problema ciudata acasa:
Fostul televizor (Samsung) avea momente cand se restarta de unul singur. Nu mai lua nici o comanda si imediat se restarta. Pentru ca era destul de vechi si am zis sa fiu si eu la curent am decis sa iau unul nou (Panasonic). Surpriza mare a fost cand am ajuns acasa si noul televizor se intrerupe mai des decat cel vechi, cam o data la 10 minute. In casa mai am un alt televizor (Philips) in alta camera care merge perfect. Am schimbat priza, am scos cardul RDS fara nici un rezultat. Alte aparate din camera respectiva (receiver, veioze) functioneaza normal nu dau semne de intrerupere deci variatiile de tensiune nu prea pot fi cauza.
Aveti idee ce as mai putea verifica ?
Multumesc!

Ai o intrerupere pe circuit. Cauta un bec de 100W cu filament, baga-l intr-un fasung si in priza timp de 2 ore si stai in camera aia sa vezi ce se intampla. Daca exista o intrerupere care se manifesta cu intermitenta ar trebui sa observi.  Mai pot fi si fluctuatii de tensiune, dar ar trebui sa fie in toate camerele nu doar in una singura.

Poti sa duci unul din televizoarele noi (care manifesta intreruperi) in alta camera sa vezi daca si acolo se intampla la fel.

Edited by rosix, 29 April 2017 - 17:33.


#5
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Daca nu e de la variatii bruste de tensiune, poate ai tensiune pe borna de antena, de la un tv vechi, al tau, sau al vecinilor, depinde cum iti vine semnalul tv. Pt moment, scoate cablul de antena de la celelalte tv-uri din casa, vezi daca face la fel, apoi scoate antena din tv-ul nou, da-i semnal video din alta sursa (pc, stick, usb)

#6
raduci

raduci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 20.03.2006
Am rezolvat-o. Pentru ca noul TV nu mai inregistreaza pe stick-uri USB si vrea HDD i-am pus un disk de laptop intr-un suport USB pe care il aveam pe acasa. Imediat ce l-am inlocuit cu un hard pe USB dedicat problema a disparut. Oricum sunt nemultumit de TV-ul nou (panasonic tx-58dx750e), ruleaza Firefox deci aplicatii mai putin, nu am HBO Go si nu are nici dual tuner, daca vrei sa inregistrezi ceva nu poti schimba pe alt post ceeace mi se pare culmea stupiditatii si care desfiinteaza insasi ideea de DVR.

#7
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,034
  • Înscris: 14.06.2013
Arunca-l . Sunt convins ca nu face nici clătite!

Edited by AndreiNR, 29 April 2017 - 21:14.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate