Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Costuri inlocuire garnitura de chiulasa

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,712
  • Înscris: 06.07.2005
Salut, pe scurt
Nea mecanicu' a schimbat un furtun care pierdea antigel, a strans exagerat un colier si respectivul furtun a plesnit pe drum, aveam viteza mare, s-a incins ca dracu' motorul.
Garnitura de chiulasa e dusa, se aude si ceva bataie metalica la motor (verificat la un drum scurt, nu am continuat sa circul cu masina).
Costurile estimative ale reparatiei adica simeringuri supape, verificat chiulasa de fisuri/rectificat, schimbat uleiul, ce dracu' o mai fi - 2500 de lei piese si manopera(in cazul cel mai fericit). Masina e un Ford Fusion 1.6 benzina.
E prea mult, prea putin, e un pret corect ? In service, cu garantie, nu in spatele blocului.

#2
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Nu da vina pe "nea mecanicu" . Colierul trebuie strans la maxim  (cat suporta). Furtun plesnit , inseamna ca ai luat piesa slaba, cea mai ieftina.

Daca nu aveai muzica la maxim in timp ce conduceai ai fi auzit sunete anormale si te opreai la timp. Apa in circuitul intern, presurizat poate fi peste 100, stai cu ochii pe bord tot timpul, vezi anomalii, nu te opresti cand sare in aer motorul.

Acum.... norocul tau...... Eu zic cel putin 2500 , daca sunt optimist.

Edited by keta, 29 April 2017 - 01:16.


#3
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Daca e cu manopera cu tot si e un service respectabil , sa nu uiti sa duci baietilor o cola ceva ..

#4
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,494
  • Înscris: 13.11.2011
Are dreptate colegul.....unde iti erau ochii?nu ai observat temperatura lichidului de racire?
Înseamnă ca ai mers ceva cu motorul incins de-ai fwtut chiulasa.

#5
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014
ca si urmari, da, se putea preveni cumva situatia, dar acum fiind deja facuta, mai ramane doar sa scoti banul si aia e, 2500 cu garantie, nu e rau si nici exagerat.

legat de strans colierul, pot spune ca am vazut cu ochii mei intamplari de genul si nu e musai vina furtunelor cum ca ar fi proaste, dar nu exclus. stateam de vb cu cineva intr-un magazin care avea si coliere auto si tocmai ce se primea marfa, uitandu-ma la niste produse, iau un colier in mana, avea o margine atat de taioasa, incat ar fi facut invidioasa si o lama de ras. nu mai spun ca acum ceva ani, cand imi mai bagam si eu ghearele pe la auto, vazusem o chestie de genul, tot dupa ce careva se plangea ca ii tot plesnesc furtunele. respectivul mecanic la care mergea pana atunci, avea un stil de strans incat aproape ca macina capul surubului, iar furtunul la capatul scurt era atat de strans, incat il inflorea la propriu. strangea ca disperatul.

asa ca de mecanici de genul sa tot dai, de asta e bine sa-l verifici chiar tu dupa ce umbla, ca nu se stie pe mana cui ajunge masina.

#6
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Ia alt motor. Nu te chinui sa repari la el,ca n-o sa mai iasa.. O sa ai mereu probleme SIGUR.
Is ieftine alea pe benzina la dezmembrari...

#7
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 vimann, on 29 aprilie 2017 - 00:56, said:

Nea mecanicu'
De la serviceul autorizat din spatele blocului?

 mariovrs, on 29 aprilie 2017 - 06:30, said:

Ia alt motor. Nu te chinui sa repari la el,ca n-o sa mai iasa.. O sa ai mereu probleme SIGUR.
Is ieftine alea pe benzina la dezmembrari...
Si apeleaza, din nou, la ieftineala din spatele blocului. Si la mecanicu' care face treaba, dar te lasa cu ochii'n soare. Da' macar e mai ieftin ca la "reprezentanta"? Ieste!

O sa iasa ceva... de vis, desigur!

 keta, on 29 aprilie 2017 - 01:15, said:

Nu da vina pe "nea mecanicu" .
Stii, nu ca as vrea sa fiu porc, da' parca nu as compara un "indie shop" din Anglia cu ce e "atelier" are Vasile prin spatele blocului...

 vimann, on 29 aprilie 2017 - 00:56, said:

E prea mult, prea putin, e un pret corect ?
Poti sa o si pensionezi, daca ai mijloace alternative de transport "mai ieftine"... S'ar putea sa iti convina sa te plimbi cu taxiu', trenu', aveonu' sau altele.

De unde naiba, ma scuzi, sa stie X sau Y cat te costa pe tine transportul si in cat timp iti recuperezi banii dati pe reparatii? Sau vrei sa stii daca la Mester Mare Gheorghe din Deal e mai ieftin ca in buricu' Bucurestiului sau ca la Vasile Vasilov din Bulgaria? [dupa experienta prin care ai trecut, inca ai impresia ca toti mecanicii sunt la fel si se diferentiaza doar prin pret*?]


*Adica, serios, dupa ce ai supt soseta o data, tot mai tare te doare de pret? De ce? Vrei sa repeti experienta suptului sau cum? Sau vrei sa iti rezolvi problema?

Edited by dexterash, 29 April 2017 - 06:56.


#8
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

 mariovrs, on 29 aprilie 2017 - 06:30, said:

Ia alt motor. Nu te chinui sa repari la el,ca n-o sa mai iasa.. O sa ai mereu probleme SIGUR.
Is ieftine alea pe benzina la dezmembrari...
  Si mai adauga o programare la RAR si o caruta de hartii sa il treaca in cartea de identitate. Nu de alta dar altfel nu poti trece ITP-ul .

Edited by PoeOvidiu, 29 April 2017 - 07:00.


#9
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 12.08.2006

 vimann, on 29 aprilie 2017 - 00:56, said:


Nea mecanicu' a schimbat un furtun care pierdea antigel,

...sau furtunul a plesnit din cauza presiunii prea mari in instalatie...find vechi...;)

#10
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010

 PoeOvidiu, on 29 aprilie 2017 - 06:59, said:

  Si mai adauga o programare la RAR si o caruta de hartii sa il treaca in cartea de identitate. Nu de alta dar altfel nu poti trece ITP-ul .
Motorul se considera piesa de schimb ... Nu te mai duci la nici un rar

#11
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007

 mihaiduban, on 29 aprilie 2017 - 08:16, said:

Motorul se considera piesa de schimb ... Nu te mai duci la nici un rar
ASTA E O LEGENDA urbana. in continuare schimbarea motorului se anunta la rar si se trece in cartea de identitate.
scapi doar daca ai in carte ca motorul e fara serie.

#12
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,712
  • Înscris: 06.07.2005

 keta, on 29 aprilie 2017 - 01:15, said:

Nu da vina pe "nea mecanicu" . Colierul trebuie strans la maxim  (cat suporta). Furtun plesnit , inseamna ca ai luat piesa slaba, cea mai ieftina.
Cum a zis si Dany_Darke, s-a taiat de la colier. Mecanicul nu a refolosit colierul vechi ci unul cu surub, care are niste margini ascutite de toata frumusetea.
Acul temperaturii a sarit dintr-o data la maxim, am fost cu ochii pe el tot drumul, plus ca in chichineata asta de masina prost antifonata auzi mai mult drumul decat orice altceva.
Nu ma pot intoarce in timp sa previn beleaua, problema actuala e alta.

 mariovrs, on 29 aprilie 2017 - 06:30, said:

Ia alt motor. Nu te chinui sa repari la el,ca n-o sa mai iasa.. O sa ai mereu probleme SIGUR.
Is ieftine alea pe benzina la dezmembrari...
Vreo 2000 de lei motorul sau 1000 de lei chiulasa, nu stii ce cumperi,deloc ieftin + ca si astea trebuie montate bibilite.

Mersi tuturor de raspunsuri.
Singura varianta in afara de reparatie ar fi sa scap de ea. Ma mai gandesc si vad la ce solutie ajung.

#13
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
@slai ... pai eu am schimbat motorul si dupa aia nu m-a inrebat nimeni laa itp de el ... itp facut " pe bune"

#14
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,712
  • Înscris: 06.07.2005
Scuze ca dezgrop topicul.
In mai 2017 am ajuns, dupa mai multe recomandari la un atelier, am discutat cu mecanicii, 1000 de lei lucrarea cu planare cu tot, garantie 6 luni.
Am facut ITP-ul saptamana trecuta, mi-au tinut-o turata mai mult si a dat apa afara -> imi baga gaze in sistemul de racire. Bine ca nu m-a lasat undeva in pustietate.
E recenta problema, pentru ca am mers cu masina drumuri lungi, turata si n-a avut nici pe dracu'.

Teoria mea e ca ori e chiulasa fisurata, ori probabil trebuia si blocul motor planat (am aflat la masina mea e din aluminiu). Judec bine ?
De data asta ma apuc si o dau eu jos...
E vreun atelier specializat in chiulase unde sa pot sa o trimit sa mi-o verifice pe toate partile si sa o aranjeze profi ?

#15
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Inca nu am mai auzit de planat blocul motor ! Poate masina ta e mai speciala Posted Image
Daca ti-a dat apa afara si clocotea poate ai termostatul blocat .
Cum ai dedus ca-ti baga gazele in sistemul de racire ?!

#16
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,712
  • Înscris: 06.07.2005
Cu alea de fonta e alta poveste, dar blocul meu e din aluminiu.
Termostatul nu e blocat.
Bolboroseste apa din vas in functie de cat de mult turez masina. Miros de gaz.

#17
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 mihaiduban, on 29 aprilie 2017 - 08:16, said:

Motorul se considera piesa de schimb ... Nu te mai duci la nici un rar

Nu in Romania !

#18
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010

 vimann, on 19 martie 2018 - 13:06, said:

Cu alea de fonta e alta poveste, dar blocul meu e din aluminiu.
Termostatul nu e blocat.
Bolboroseste apa din vas in functie de cat de mult turez masina. Miros de gaz.
Depinde din ce zona a Tarii esti.
Aiciam rezolvat eu.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate