Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Volvo s40 vs golf v

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Daca in pret intra in principiu costurile de intretinere, nu lua Volvo. Si nici VW. Poate mai bine o Skoda Octavia. Nu prea le ai cu masinile (nu mi-o lua in nume de rau), motiv pentru care diferentele dintre ele nu ai sa le vezi/simti. Sau destul de putin.

#20
Mihai_mb

Mihai_mb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,570
  • Înscris: 23.09.2016
Daca tot te uiti dupa un Volvo cca. 2005 diesel, te sfatuiesc sa mai dai in urma un an si sa cauti un S40 / V40 in stare buna 2004 cu motorul de 1.9 diesel. Cauta unul bine intretinut, eventual in Germania, cauta-l bine de rugina si motorul de 1.9 diesel ( conceptie Renault ) de pe el e trainic si suficient de puternic in varianta de 115 cai. Masina din punctul meu de vedere e mai eleganta si mai placuta decat V40-ul care a urmat, pe platforma de Focus, iti mai ramane si un ban in buzunar, iar sansele sa ai vreo problema cu motorul de 1.9 sunt semnificativ mai mici fata de 2.0 Tdci-ul proiectat de Ford, un motor mai performant initial, dar care o sa necesite mult mai multa atentie si $ la varsta asta.

#21
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
De ce sa nu aleaga un benzinar de 1.6, in loc de un diesel cu peste 250-300000 km? Inteleg ca e vorba de consum, insa vorbim de un rulaj destul de mare, iar sansele sa apara probleme nu chiar ieftin de reparat, sunt semnificativ mai mari. Pentru 7-8 lei la 100 de km cat ar fi diferenta dintre costurile benzinei si a motorinei, nu cred ca are rost sa se riste... si mai mult. Pentru ca oricum fiind vorba de un sh, un risc exista.
Dar revin cu inca o chestie. Eu m-as uita cu atentie si la Mitsubishi Carisma. Este una si aceiasi masina, fiind defapt construita in parteriat Volvo Cu Mitsubishi. Poate ca nu are confortul unui S40 si nici materialele din interior la fel de placute, insa este o masina (foarte) fiabila la bani mult mai putini. E posibil sa o gasesti si cu un rulaj mult mai mic.

Edited by LauCalin, 02 May 2017 - 10:58.


#22
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,639
  • Înscris: 07.10.2005
Intretinerea este mai ieftina la Golf fata de S40 si e si normal sa fie asa, am cumparat pentru Golf-ul 5 2.0 TDI 140 cp pe care l-am avut placutele fata si spate plus toate consumabile pentru revizie cu 700 lei, toate piese de origine. Am ajuns cu tot cu manopera si completare freon ac la 1.000 lei.

O problema pe care o vad la Volvo in afara de costurile mai mari de intretinere ar fi ca sistemul audio este integrat in bord, daca se strica nu se poate inlocui decat cu tot cu bord si costa foarte mult. La Golf este extrem de usor de inlocuit in caz de probleme sau upgrade.
La vechimea asta riscul sa se strice unitatea audio este foarte mare, tin minte ca masina pe care am vazut unitatea defecta acum ceva timp avea maxim 4 ani.

Edited by Mr. Incredible, 02 May 2017 - 11:57.


#23
Blom

Blom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 29.06.2009

 LauCalin, on 02 mai 2017 - 08:30, said:

Daca in pret intra in principiu costurile de intretinere, nu lua Volvo. Si nici VW. Poate mai bine o Skoda Octavia. Nu prea le ai cu masinile (nu mi-o lua in nume de rau), motiv pentru care diferentele dintre ele nu ai sa le vezi/simti. Sau destul de putin.

daca ma pricepeam nu mai ceream sfaturi aici :))

multumesc inca o data pt raspunsuri

#24
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Sa nu iei VAG e cea mai buna minciuna vanduta.
Un VAG nu e cu nimic mai bun fata de un Opel, Ford, Kia si alte marci in segmentul relativ de pret.

#25
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
Este destul de simplu. Faci peste 12.00km pe an ?

Dc nu, te legi la cap cu un diesel de 2000cmc. Poate sa fie el si rolls royce.

#26
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
golf, dintr-un sigur motiv: sunt mai multe in trafic decat loganuri...
vrei piese? gasesti oriunde...

Edited by arg, 15 May 2017 - 10:11.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate