Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Volvo s40 vs golf v

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,827
  • Înscris: 01.11.2005
Volvo fara discutie.

#2
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,278
  • Înscris: 08.11.2016
Volvo zic si eu.

#3
Blom

Blom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 29.06.2009
Pe langa caterinca de rigoare, am avut probleme cu netul fiindca postez de pe telefon. Cu ocazia asta rog un admin sa uneasca posturile daca se poate.

In alta ordine de idei, am 2 oferte si nu sunt hotarat dpdv al performantelor, punctelor forte si slabe dar si a costurilor de intretinere.
Volvo s40, 2.0 diesel 2005 sau golf v 1.6 benzina 2006? Masina va fi folosita in principiu in oras dar nu zilnic

Edited by Blom, 29 April 2017 - 02:02.


#4
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Nici nu exista termen de comparatie. Volvo clar.

#5
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
Si pretul de intretinre , cine il suporta ?
Volvo e doar a fost , a ramas doar "aura" !
Golf benzina !
P.S.-am avut "nebuneala" cu Saab , dar am scapat de el ! S40 , e doar cazan , vremea lu fu !

Edited by tidicristi, 29 April 2017 - 02:39.


#6
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,278
  • Înscris: 08.11.2016
Pai nu stiu ca nu am, dar acum vreo 20 si ceva de ani o colega de-a mea a avut un Volvo, ma rog, de pe vremea aceea, si a avut un acccident, cineva i-a lovit masina in usa soferului si i-a strambat-o destul de bine. Masina care a dat in volvo a fost destul de bine avariata. Colega s-a dus la micii meseriasi, cum erau atunci sa-si repare usa. Aia au descoperit cu stupoare ca acea usa avea trei drugi de fier in ea , drugi pe care ei nu au putut sa-i indrepte nicicum. A trebuit cumparata alta usa. Dar colega ca si sofer nu a simtit nimic in momentul impactului, probabil acele bare de fier au preluat socul. Multi ani, din ce-am citit, volvo a fost cea mai sigura masina. Acum poate nu mai este asa, dar dintre golf si volvo eu as alege clar volvo. Parere strict subiectiva.

#7
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Volvo s40 2005 e construit pe Ford c1, platforma de focus. Unii spun ca e unul din modelele ce au facut Volvo sa nu mai fie ce era
Eu zic sa lasi deoparte ideile de Volvo fara discutii si având in vedere ca ai de ales intre doua masini vechi, sa o alegi pe cea mai bine intrtinuta. La anii aia chiar nu conteaza nici daca scrie Skoda pe ea. Sa fie in stare buna, transimisia etc

#8
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,973
  • Înscris: 06.01.2006
Golf e clar peste Volvo S40.
Volvo S40 e defapt un Focus cu costuri de intretinere de Audi.
Alege Golf pt. ca e mai bun decat Focus cu sigla de Volvo si pt. ca are costuri de intretinere mai mici.

Edited by Kroghy, 29 April 2017 - 06:30.


#9
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

Cand realitatea nu ne ajuta, incepem sa inventam.

Focusul din anii aia era o masina excelenta dpdv tehnic dar era trasa in jos de cateva lucruri care nu aveau legatura cu aceasta partea tehnica ci cu antifonarea, calitatea unor materiale din interior si unele finisaje si alte chestii din astea care au facut ca Focus sa fie cea mai buna masina compacta dar totusi una dintre cele mai bune.
La S40 fix lucrurile astea au fost ameliorate, platforma tehnica fiind excelenta. Legat de intretinerea de Audi, daca vb de A3, da, intretimerea e comparabila cu Audi sau, la fel de bine se poate spune ca e comparabila cu Skoda.
Masina nu are de ce sa aiba intretinerea mai scumpa decat la un Focus.
Legat de scaderea nivelului marcii in anii aia, asta s-a intamplat la modele mai mari, bazate pe Mondeo unde intr-adevar, Volvo nu se ridica la nivelul concurentei.

Pana la urma e vb de preferinte. Daca vezi respiri, bei si mananci doar VW, nu are rost sa te uiti la altceva. Dar cum nu e cazul din mom ce te uiti si la altceva, poti lua ce iti place ca nu gresesti. Ambele sunt masini bune. Legat de motorizarile celor doua, nu exista termeni de comparatie.

#10
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
Volvo S40 este pe platforma comuna cu Mazda 3 si Ford Focus 2

#11
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003
Golf V cu 100.000 Km reali :P

#12
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 tehnics, on 28 aprilie 2017 - 23:41, said:

Volvo fara discutie.
Stai asa, tu centrezi si tot tu dai cu capul?

#13
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,638
  • Înscris: 07.10.2005

 Blom, on 29 aprilie 2017 - 01:42, said:

In alta ordine de idei, am 2 oferte si nu sunt hotarat dpdv al performantelor, punctelor forte si slabe dar si a costurilor de intretinere.
Volvo s40, 2.0 diesel 2005 sau golf v 1.6 benzina 2006? Masina va fi folosita in principiu in oras dar nu zilnic
Care este bugetul? Ai gasit ceva masini?

#14
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

 underb, on 29 aprilie 2017 - 07:44, said:


Cand realitatea nu ne ajuta, incepem sa inventam.

Focusul din anii aia era o masina excelenta dpdv tehnic dar era trasa in jos de cateva lucruri care nu aveau legatura cu aceasta partea tehnica ci cu antifonarea, calitatea unor materiale din interior si unele finisaje si alte chestii din astea care au facut ca Focus sa fie cea mai buna masina compacta dar totusi una dintre cele mai bune.
La S40 fix lucrurile astea au fost ameliorate, platforma tehnica fiind excelenta. Legat de intretinerea de Audi, daca vb de A3, da, intretimerea e comparabila cu Audi sau, la fel de bine se poate spune ca e comparabila cu Skoda.
Masina nu are de ce sa aiba intretinerea mai scumpa decat la un Focus.
Legat de scaderea nivelului marcii in anii aia, asta s-a intamplat la modele mai mari, bazate pe Mondeo unde intr-adevar, Volvo nu se ridica la nivelul concurentei.

Pana la urma e vb de preferinte. Daca vezi respiri, bei si mananci doar VW, nu are rost sa te uiti la altceva. Dar cum nu e cazul din mom ce te uiti si la altceva, poti lua ce iti place ca nu gresesti. Ambele sunt masini bune. Legat de motorizarile celor doua, nu exista termeni de comparatie.


Euvam avut focus 2007 cumparat de nou si l,a, dat pe la 140k km sau pe acolo.
De asemenea, am vrut sa,mI cumpar si un Volvo acum cativa ani. Am vrut serios, am dedicat timp acestei cautari. Cred ca stiu destul de bine despre ce Vorbesc si nu inventez.
Ford 2005 este o masina decenta spre buna si daca nu ma insel este primul sau al doilea an de produvtie un care au inceput sa ofere ceva ok, ca urmare s generatiei precedente ce a fost o petarda.
Totusi, acestea fiind spuse, sacumperi o masina de 12 ani pe baza uneui renume de brand si a faptului ca la momentul aparitiei nu a fost proasta, nu imi pare prea intelept.
De sici si recomandarea mea sa o ia pe cea mai bine intretinuta

#15
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Daca vrei un Volvo adevarat, te uiti de la S60 in sus. Cam asa e la toate marcile premium. La clasa compacta, diferentele fata de marcile de volum, nu se simt prea mult. S40 este un Focus mai confortabil, cu materiale mai bune, mai sigur (tipic Volvo pana la urma). In privinta intretinerii, depinde la ce te referi. Piesele nu sunt mai ieftine comparativ cu VW. Asa cum nici la Mercedes sau BMW nu sunt. Cam asta nu inteleg unii cand compara o marca premium cu una de volum.

#16
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Cred ca omul nu e fan Volvo sa vrea neaparat Volvo "adevarat".
Cred ca doar vrea o compacta buna si intamplator a gasit si un Volvo care sa corespunda cerintelor.
Legat de diferentele dintre compacte, fix cam la ce ai spus tu se cam rezuma.

#17
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007
Am condus ambele masini, f. mult timp, insa acum mai bine de 7 ani, ambele masini in mintile lor, una era 1.9tdi, alta 1.6d.

Volvo era mai antifonat, materialele mai bune, scaunele mai confortabile, suspensia absorbea mai bine gropile, parea mai legat, in schimb spatiul pt pasagerii din spate era mai mic decat in Golf. Din punct de vedere dinamic, golful mi s-a parut un pic mai stabil, in schimb 1.9-le tragea mai bine dar si consuma un pic mai mult. Repet, cu masini in mintile lor.

Vezi ca la Volvo piesele sunt mai scumpe decat la Ford (elemte caroserie ,articulatie, directie etc) mecanicii priceputi mai putini si in ciuda faptului ca imparte ac. motor cu Peugeot/Citroen/Ford/Mazda, la service mecanicii te vor taxa mai mult.

Sincer, intre cele doua Golf. La ac. buget  Golful va fi mai nou si vei avea de unde alege. Ai grija cu dieselurile f vechi, sa nu te alegi cu un cazan.

Edited by ionutMembruAnonimut, 30 April 2017 - 12:11.


#18
Blom

Blom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 29.06.2009
Nu vreau neaparat un Volvo sau neaparat un VW. Inclin putin spre vw dar avand in vedere ca am gasit doua masini care ar corespunde cerintelor mele cer sfaturile celor mai avizati.

Cum am spus, ma intereseaza in primul rand cel mai bun raport calitate/pret (in pret intrand in principiu întreținerea fiindca pretul de cumparare e asemanator). Pe langa asta, intreb daca s ar preta un diesel (in cazul asta volvo) la un sofer "de weekend" in sensul ca nu folosesc masina zilnic, chiar incerv sa evit pe cat posibil traficul infernal.din bucuresti daca am si alte alternative.

Sper ca am fost mai explicit de data aceasta si va multumesc tuturor pt raspunsuri si sfaturi

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate