Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Telefon 1000-1500 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,449
  • Înscris: 26.02.2012

View PostDeenman, on 28 aprilie 2017 - 22:53, said:

Comparam telefoane de acelasi pret, iphone 6= 1200 ron impecabil 64 gb cu acte de provenienta, fara sa fie recarosat.

note 4 x sau pro 1000 ron.
Posted Image Posted Image
Baietel, telefoanele se compara la pret de noi nu sh uri de pe olx de la baieti vs nou din magazin.

#20
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View PostDeenman, on 28 aprilie 2017 - 22:53, said:

Comparam telefoane de acelasi pret, iphone 6= 1200 ron impecabil 64 gb cu acte de provenienta, fara sa fie recarosat.

note 4 x sau pro 1000 ron.


Ca nu-ti convine asta e, eu mi-am expus punctul de vedere. Am avut note 4 pro, l-am vandut, am avut mi max, l-am vandut.

NU poti compara mi max care e cat o conserva de 6.44" cu un iphone 6 de 4.7" si sa zici ca asta e mult mai finut...  Posted Image Posted Image
Nu toti vor sa cumpere de pe olx, una e sa ai un telefon nou cu garantie 2 ani si alta e sa ai un telefon fara garantie sau daca are factura si il da la 1200 inseamna ca a fost folosit cel putin 1 an, eu nu as lua un sh folosit atat de mult indiferent ca e iphone sau oukitel. Merita luat de pe olx doar daca are factura si garantie si e luat de maxim 1-2 luni din magazin.
Iphone nu e cel mai bun, e la fel ca si comparatia intre golf 5 pe care il cunosti cu o dacia sandero noua pe care o gasesti in aceeasi bani, ai sa vezi ca fiecare are avantaje si dezavantaje, depinde de ce ai nevoie.
Pe mine un iphone 6 nu m-ar multumi.

Edited by TruculMagic, 28 April 2017 - 22:58.


#21
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,449
  • Înscris: 26.02.2012

View PostClaudiu998, on 28 aprilie 2017 - 22:55, said:

Sa ai 1500 de lei si sa comanzi un xiaomi, asta inseamna sa fii mafiot. Olviuu si xiaomi suna a prea chinezarie. N-as cumpara asa ceva de banii aia never.

In 1500 ori A5 ori Alpha sau P9.a
Xiaomi nu se compara cu oliviu, ca nu stii tu de ei e problema ta dar cu toate astea xioami inca e printre cei mai mari producatori de tel.

Cat despre P9 ai dreptate, este o varianta f buna.

#22
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View PostClaudiu998, on 28 aprilie 2017 - 22:55, said:

Sa ai 1500 de lei si sa comanzi un xiaomi, asta inseamna sa fii mafiot. Olviuu si xiaomi suna a prea chinezarie. N-as cumpara asa ceva de banii aia never.
In bugetul tau intra alte telefoane mai bune, chinezariile astea ofera in 1200 de lei 4 gb ram procesoare cica bune, cu trecerea timpului apare contrariul.
Asus la fel. M-am jucat 5 minute cu o porcarie deasta, are un prieten. Nu i-am zis din bun simt ca a dat banii aia pe degeaba. Pana si aspectul lor arata a ieftinitura, sa nu mai zic de culori, android slab.
In 1500 ori A5 ori Alpha sau P9.
Lg-urile au probleme lor pe partea de soft si probleme cu placa de baza

Nu compara ovliu cu xiaomi... macar atata ma astept de la tine :))
Ce zici ca aia de la olviu au modele de peste 2000lei ?
Chiar... ar putea lua un huawei p9 in acest buget cu garantie si factura sigilat de pe olx. Sau un a5 2017 de pe emag.
Nu toate lg-urile au probleme de soft si cu placa de baza. LG-ul g3 pe care il am (unul dintre telefoanele mele) face 10 luni acuma si nu a avut niciodata probleme cu softul, sa am bug-uri, restart sau probleme cu placa de baza. In schimb LG G4 are probleme cu PB.

#23
Claudiu998

Claudiu998

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 02.09.2016

View PostTruculMagic, on 28 aprilie 2017 - 23:01, said:

Nu compara ovliu cu xiaomi... macar atata ma astept de la tine Posted Image)
Ce zici ca aia de la olviu au modele de peste 2000lei ?
Am boala pe chinezarii bro. Xiaomi si olviuu pana acum 2 ani vindeau telefoane proaste pentru buget de sub 7-800 de lei. Intr-un an sa avansezi asa de mult...Posted Image ; Ok, lumea le lauda ca ofera mult la pret de juma' cat ofera un Măr...Sa cumpere aia care vor sa riste telefoane chinezesti de 2000 de lei, dupa 1-2 ani de folosinta sa vedem cat sunt de  bune. Eu as cumpara ceva de la un brand care in decursul timpului si-a spus cat de cat cuvantul. Nici samsung nu e perfect dar as adauga un+1 vs un xiaomi deasta.

Edited by Claudiu998, 28 April 2017 - 23:11.


#24
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Daca aia e autonomie buna la samsung, atunci eu ma impusc.

Uite aici autonomie buna cu mi max, repet, asta e avantajul telefoanelor xiaomi:

incarcat 1 data si nu full, in alea 8 zile si 15 ore, observa te rog si faptul ca mai avea baterie, folosit dual sim, cu wi fi. Nu mai postez ca si asa mi-am pus mintea cu voi prea mult, si e totusi inutil, pt ca oricum o tineti pe a voastra, chiar daca e aia proasta.

Attached Files


Edited by Deenman, 28 April 2017 - 23:09.


#25
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,449
  • Înscris: 26.02.2012
In primul rand da aia e autonomie f buna nu buna, in al doilea rand pot sa scot si eu chiar 3 saptamani cu el daca l folosesc ca un 3310.
In al treilea rand vad ca a fost incarcat de mai multe ori...deci ce ar trebui sa vad acolo?

Edited by alin62, 28 April 2017 - 23:10.


#26
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Nu este folosit ca un 3310, are screen on time de 10 ore +.

#27
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,449
  • Înscris: 26.02.2012
Bagat in priza de mai multe ori ma tine si un an...
Deci care i faza? Tot ce vad acolo este un telefon incarcat de mai multe ori.

Ca sa nu mai zic ca ideea era de fapt ca samsung are autonomie f buna mai ales pe langa iphone, nu ca are cea mai buna autonomie. Sunt telefoane unele chiar noname care sunt facute special pentru autonomie.

Edited by alin62, 28 April 2017 - 23:14.


#28
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010

View PostClaudiu998, on 28 aprilie 2017 - 23:08, said:

Am boala pe chinezarii bro. Xiaomi si olviuu pana acum 2 ani vindeau telefoane proaste pentru buget de sub 7-800 de lei. Intr-un an sa avansezi asa de mult...Posted Image ; Ok, lumea le lauda ca ofera mult la pret de juma' cat ofera un Măr...Sa cumpere aia care vor sa riste telefoane chinezesti de 2000 de lei, dupa 1-2 ani de folosinta sa vedem cat sunt de  bune. Eu as cumpara ceva de la un brand care in decursul timpului si-a spus cat de cat cuvantul. Nici samsung nu e perfect dar as adauga un+1 vs un xiaomi deasta.

Am 3 Xiaomi Redmi Note 2 in casa, toate 3 au aproape 2 ani. Merg ireprosabil. Si au fost telefoane care au costat vreo 140 de dolari la lansare in China. ( la noi se dadeau cu 700-1000 lei ). Termina cu cacaturile tale "n-am incredere ca-s chinezarii", adu argumente obiective, nu subiective. Xiaomi niciodata nu s-au vandut drept telefoane proaste. Si in comparatie cu Olviu, isi produc singuri telefoanele, nu le iau la gramada de la vreun producator low-end chinez si isi pun sigla.

Edited by Robiacs, 28 April 2017 - 23:15.


#29
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,449
  • Înscris: 26.02.2012
Ca sa revenim la subiect, huawei P9 daca gaseste la banii aia e perfect. Sau pe olx sigilat cu factura.

#30
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017

View PostClaudiu998, on 28 aprilie 2017 - 23:08, said:

Am boala pe chinezarii bro.
De asta Xiaomi vinde milioane de produse pe luna, din cauza ca sunt de proasta calitate??? Eu zic sa te deconectezi de la internet ca ne imbolnavesti pe toti cu prostia ta!

Edited by sSorsy, 28 April 2017 - 23:19.


#31
EskillBasil

EskillBasil

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 28.04.2017
Revenind oarecum la subiect.... Stie cineva cum se descurca modelul Zenfone 3 sau cel de la Huawei (Nova) in VR? PS. As vrea si o recomandare de ochelari vr acceptabili si care se gasesc prin magazinele online de la noi, daca stie cineva... multumesc si pentru raspunsurile anterioare.

#32
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010
Din ce am inteles, si 2k este o rezolutie mica pt VR, dar 1080p... Este o rezolutie suficienta pt a-l folosi normal, insa e prea mica daca ai pretentii de VR.

Oricum, la banii astia cam greu sa ai si pretentii de VR...

Edited by Robiacs, 28 April 2017 - 23:45.


#33
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Daca vrei pt VR atunci incepe cu un LG G3 (ceva mai ieftin nu gasesti), G4 e fail, apoi ar fi samsung s6 (ar trebui sa gasesti in acest buget) si restul chinezarii no-name. Xiaomi nu cred ca are 2k.

#34
EskillBasil

EskillBasil

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 28.04.2017
Inca o nelamurire. Este nevoie de acel sensor COMPASS (busola) pentru a putea fi telefonul folosit pentru VR? Sau doar de giroscop, pentru ca vad ca acel Huawei Nova nu are compass...

#35
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,732
  • Înscris: 28.12.2008
Nu văd de ce ai avea nevoie de busolă. Însă VR-ul ăsta pe telefon nu mi se pare cine ştie ce, am probat şi eu, poate nu în condiţii optime, însă te plictiseşti destul de repede, aplicaţiile/jocurile specifice VR îţi forjează telefonul destul de tare => se încălzeşte şi zboară şi bateria.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate