Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Telefon 1000-1500 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
EskillBasil

EskillBasil

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 28.04.2017
Buna seara! Vreau sa achizitionez un telefon care sa aiba o autonomie buna a bateriei, performante bune in jocuri si care sa fie compatibil si fluent in VR. Eu m-am gandit la urmatoarele modele:
1 Asus Zenfone 3 520KL (snapdragon 625, andreno 506);
2 Xiaomi Mi5 Prime (snapdragon 820, andreno 530);
3 LG G4.
Din ce am vazut, acel Asus este bine optimizat si cred ca acesta ar fi prima mea optiune. Despre Xiaomi nu prea stiu ce sa zic, vazand foarte multe thread-uri cu nenumarate bug-uri de soft, motiv pentru care as dori ca cei care detin acest smartphone sa ofere opinii si daca acesta se poate folosi cu ROM-ul cu care vine preinstalat (vazand ca multi doresc sa il schimbe din momentul in care au primit telefonul), stabilitate, etc.
Astept raspunsuri, multumesc anticipat!

#2
Alex522

Alex522

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 18.06.2015
+1 la Asus

#3
sSorsy

sSorsy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 24.03.2017
Sa vedem cine castiga dintre snap 625 vs 820....

#4
fulgerul46

fulgerul46

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 14.11.2011
Xiaomi mi 5 vine cu un rom facut de vanzator ,cu buguri ,deci trebuie schimbat , in rest e tocmai bun. Vezi ca vindea cineva pe forum un mi5 ,daca esti interesat uita-te pe topicul de mi5 si gasesti in ultimele 2 pagini cred

#5
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
categoric mi5... la lg g4 m-as uita doar daca nu ar avea problemele cu placa de baza si ar avea autonomie mai stralucita.

#6
EskillBasil

EskillBasil

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 28.04.2017
Stiu deja cine castiga intre snap 625 si 820 (altfel nu le mai mentionam xD) dar sunt interesat si de calitatea overall al acelui Mi5 in comparatie cu smartphone-ul Asus...

Deci Mi5-ul chiar daca este cumparat de la PCGarage sau Evomag tot vine cu un ROM ce trebuie schimbat? Cei la PCGarage mi-au spus ca vine cu varianta globala oficiala (nu stiu insa daca este buna de ceva...)

Edited by EskillBasil, 28 April 2017 - 20:25.


#7
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Mi5 e flagship, Zenfone e doar un mid-range. Overall, Mi5 este superior lui Zenfone in aproape toate privintele, dar nu ai garantie oficiala si nici suport oficial in Romania.

View PostEskillBasil, on 28 aprilie 2017 - 20:26, said:

Cei la PCGarage mi-au spus ca vine cu varianta globala oficiala
ROM-ul global oficial vine fara aplicatii chinezesti si fara reclame, deci nu ar necesita resoftare. Doar sa nu fie un ROM vendor, iar ei sa-l catalogheze drept global oficial.

#8
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,449
  • Înscris: 26.02.2012

View PostEskillBasil, on 28 aprilie 2017 - 19:54, said:

daca acesta se poate folosi cu ROM-ul cu care vine preinstalat (vazand ca multi doresc sa il schimbe din momentul in care au primit telefonul), stabilitate, etc.
Gresit, rom ul il schimbau pentru ca nu venea cu varianta global, puneau tot rom de la xiaomi dar alta varianta, nu stabilitatea era cauza.

#9
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Nu se compara un flagship cu un mid niciodata... nici la constructie si nici la performante :)

#10
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Vorbiti ca si cum ai face liniute cu telefoanele, care procesor e mai puternic, dejeaba ai procesor puternic daca nu ai soft optimizat 100% perfect. De asta duc lipsa telefoanele xiaomi, si altele.

Am avut inca din toamna, xiaomi redmi note 4 (decacore), apoi din decembrie, xiaomi mi max 3gb/64gb (octacore), am mai avut redmi1s acum 2 ani. Nu spun ca aceste telefoane nu sunt bune, insa dejeaba ai o baza extrem de puternica, daca nu ai un program bine pus la punct care sa scoata tot din telefoane. Samsung e praf, iti ia ochii cu un ecran oled, foarte colorat, insa la baterie sta prost, si cand mai pui faptul ca scot telefoane din 3 in 3 luni, si update-uri doar la flagshipuri atunci renunti din start.

Momentan din cauza colegilor de munca, care au toti iphone, am si eu un iphone 6 de 7 zile. Este primul iOs pe care-l folosesc, usor de folosit, foarte rapid, poze instante, meniu ultra rapid, nu e la fel de bun la bateria ca mi max care pur si simplu tinea 2-3 zile (4850mah bateria) insa asta o pot rezolva cu schimbarea bateriei cu una de 3000mah in loc de 1785mah cat are cea originala de iphone 6. Deci sfatul meu, daca vrei update-uri si bugfixuri, si un telefon stabil, poze bune, se aude bine, arata bine, e foarte slim, iti recomand iphone.

Nu recomand xiaomi sau altceva, pt ca desi ai android customizabil, si poti sa pui ce versiune vrei tu, mereu exista cate un bug minuscul, si asta am intampinat si eu, si reiese si din posturile de pe forumul acesta de ex.

#11
LauEugen

LauEugen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 09.09.2014
Vezi ceva de la Huawei .Nova are tot SD625

#12
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View PostDeenman, on 28 aprilie 2017 - 21:06, said:

Vorbiti ca si cum ai face liniute cu telefoanele, care procesor e mai puternic, dejeaba ai procesor puternic daca nu ai soft optimizat 100% perfect. De asta duc lipsa telefoanele xiaomi, si altele.

Am avut inca din toamna, xiaomi redmi note 4 (decacore), apoi din decembrie, xiaomi mi max 3gb/64gb (octacore), am mai avut redmi1s acum 2 ani. Nu spun ca aceste telefoane nu sunt bune, insa dejeaba ai o baza extrem de puternica, daca nu ai un program bine pus la punct care sa scoata tot din telefoane. Samsung e praf, iti ia ochii cu un ecran oled, foarte colorat, insa la baterie sta prost, si cand mai pui faptul ca scot telefoane din 3 in 3 luni, si update-uri doar la flagshipuri atunci renunti din start.

Momentan din cauza colegilor de munca, care au toti iphone, am si eu un iphone 6 de 7 zile. Este primul iOs pe care-l folosesc, usor de folosit, foarte rapid, poze instante, meniu ultra rapid, nu e la fel de bun la bateria ca mi max care pur si simplu tinea 2-3 zile (4850mah bateria) insa asta o pot rezolva cu schimbarea bateriei cu una de 3000mah in loc de 1785mah cat are cea originala de iphone 6. Deci sfatul meu, daca vrei update-uri si bugfixuri, si un telefon stabil, poze bune, se aude bine, arata bine, e foarte slim, iti recomand iphone.

Nu recomand xiaomi sau altceva, pt ca desi ai android customizabil, si poti sa pui ce versiune vrei tu, mereu exista cate un bug minuscul, si asta am intampinat si eu, si reiese si din posturile de pe forumul acesta de ex.

Asta pentru ca nu ai incercat varianta cu snapdragon 650/652 pe RN4. Mediatekul consuma aproape dublu.
Nu exista baterie de 3000mah pentru iphone 6, nu te mai lasa pacalit de chinezariile alea fake... si sa zici ca e cel mai bun (telefon ce a fost 1000e) si sa-l compari cu un telefon de 200-250e mi se pare putin deplasat. Sau ca arata bine (unde arata bine cu raportul ala corp ecran penibil si spatele aiurea ?) sau ca e foarte slim (e normal, ca tu il compari cu telefoane de peste 5.5" si ala are 4.7"). Sau cu ce e mai usor de folosit ios fata de android ? ce e meniul ala ultra rapid ? am testat si eu iphone 6 si nu e nimic wow. Se compara cu un android de 2-3gb ram, nu stiu ce fel de xiaomi ai avut tu, cat de bine optimzat, din cate am citit despre xiaomi , doar varianta redmi note 4 cu snapdragon e ok, restul sunt cam... prost optimizate.
Unde sta samsung prost la autonomie ? ai incercat seria A 2016-2017 sau J7 2016 ?
Cu ce te ajuta ca ai actualizari ? Practic ei ti-l actualizeaza pana la final cand iti baga un update de merge telefonul ca un melc si trebuie sa-l schimbi sau au cate un update care iti mannca bateria foarte rapid. Au update-uri, este adevarat, insa pe mine nu ma incalzesc cu nimic. Esti ca tipul de azi care avea s3 mini, insa incerca sa bage pe el android 7.1 ... ca sa ce ? Posted Image))))))))
Si acuma sa vina "haterii" apple sa aduca argumente despre cat de wow este iphone.

Edited by TruculMagic, 28 April 2017 - 22:17.


#13
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Tu citesti ce-am scris? sau doar fractionar? ai citit ca am avut si xiaomi mi max? cateva luni? ala are snapdragon. Poti sa taci ca te faci de ras, foloseste un iphone cateva zile, side by side cu un xiaomi si o sa intelegi la ce ma refer.

Daca iti cumperi un iphone, din momentul lansarii ai garantat 3-4 ani de update-uri inainte sa se intample ce spui tu. La xiaomi ai update-uri 1 an de la lansare, si dupa aia PA. Inca sunt multi care asteapta nougat, o sa-l lanseze, il tot lanseaza din 15 februarie incoace, e mai, poate poate.

De neuniformitatea culorilor de pe ecran, in special pe alb, nu zici nimic? sunt telefoane bune, zici ca e firma ta, asa ii aperi.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/aG1S2S3wpbw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Auzi, daca tot vrei sa fii cool, si sa-ti iei telefoane uber, nu te uita la xiaomi, pt ca nu ofera nimic wow, nu exceleaza la camera, nici la design, nici la specificatii, platesti putin, primesti mult, insa slab calitativ.

Daca vrei ceva bun uita-te la oneplus3, sau zte axon 7, sau daca poti salta bugetul pt un p10.

Altfel, eu tot iphone recomand, pt ca vezi tu, il iei acum si peste 1 an valoareaza tot atat.

Si pt truculieftin, care are ignore instant, incerci sa convingi un utilizator care a avut vreo 4 telefoane de la xiaomi, timp indelungat, ca xiaomi fac telefoane bune, mersi, e parerea ta, si nu o respect, eu spun ca xiaomi fac telefoane proaste-medii, slab calitative, cu o gramada de buguri, cu telefoane luate de noi facute retur (citeste pe softpedia in aria dedicata), telefoane groase, grele, vizibilitate slaba in soare, revanzare mica, pt ca scot modele pe banda rulanta, au bateria buna, si putere de procesare mare, optimizarea ramilor este retardata, dejeaba ai 3gb ram daca iti sunt ocupati mereu 50-60% (respectiv 1.3-1.4 gb ram liber).

Edited by Deenman, 28 April 2017 - 22:35.


#14
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View PostDeenman, on 28 aprilie 2017 - 22:25, said:

Tu citesti ce-am scris? sau doar fractionar? ai citit ca am avut si xiaomi mi max? cateva luni? ala are snapdragon. Poti sa taci ca te faci de ras, foloseste un iphone cateva zile, side by side cu un xiaomi si o sa intelegi la ce ma refer.

Daca iti cumperi un iphone, din momentul lansarii ai garantat 3-4 ani de update-uri inainte sa se intample ce spui tu. La xiaomi ai update-uri 1 an de la lansare, si dupa aia PA. Inca sunt multi care asteapta nougat, o sa-l lanseze, il tot lanseaza din 15 februarie incoace, e mai, poate poate.

Te-ai plans de bateria prost optimizata la RN4 si ti-am zis motivul, nu era tocmai din cauza softului !
Cu ce te ajuta atatea updateuri ? Xiaomi ofera updateuri (ex: xiaomi mi4 a inceput cu 4.4 si a ajuns la 6.0.1) asta ar insemna cam 2 ios-uri. Compara flagship-urile nu un flag cu un mid la updateuri, chiar si la mid, xiaomi sta bine fata de altii.
Nu am folosit cateva zile, am folosit 4 ani iphone (l-am luat la scurt timp de la lansare). Iar acuma din cand in cand "butonez" iphone (5s, 6, 6s si 7)... am rude, prieteni, vecini cu iphone-uri si nu mi-ar trebui unul de cand am descoperit frumustea androidului Posted Image  si ma refer la pachetul complet (design, soft, personalizare, rezolutie, raport corp ecran, functii, etc).
Am avut si 3 samsung-uri Alpha care s-ar compara cu iphone 6 si daca ar fi sa aleg intre ele, as merge pe Alpha.
Singurul iphone pe care l-as lua in acest moment ar fi modelul SE de 64gb pentru portabilitate/performante.

View PostDeenman, on 28 aprilie 2017 - 22:25, said:

Si pt truculieftin, care are ignore instant, incerci sa convingi un utilizator care a avut vreo 4 telefoane de la xiaomi, timp indelungat, ca xiaomi fac telefoane bune, mersi, e parerea ta, si nu o respect, eu spun ca xiaomi fac telefoane proaste-medii, slab calitative, cu o gramada de buguri, cu telefoane luate de noi facute retur (citeste pe softpedia in aria dedicata), telefoane groase, grele, vizibilitate slaba in soare, revanzare mica, pt ca scot modele pe banda rulanta, au bateria buna, si putere de procesare mare, optimizarea ramilor este retardata, dejeaba ai 3gb ram daca iti sunt ocupati mereu 50-60% (respectiv 1.3-1.4 gb ram liber).

Mai dedeman... tu nu o sa intelegi ca in acest pret xiaomi are un raport pret/calitate/performante imbatabil. La 1000lei nu iti ofera performante super la camera sau stii din start ca trebuie sa te joci putin cu, costumizarile. Lasa tu culorile si altele, exista si produse cu defect din fabrica, insa de asta ai garantie 2ani. Si iphone mai are probleme la anumite loturi, eu am prins unul fara nici o problema, a mers fara lag sau restart 3 ani, insa am avut si un vecin care l-a trimis pe garantie. Mai tine si de noroc.
Iphone 6 il gasesti nou in acelasi buget cu un RN4 snapdragon nou ? Nu cred.
Nu am xiaomi ca sa le apar firma. Azi am ajuns la comanda cu numarul 20 in mai putin de un an si am avut destule marci (sony, htc, lg, samsung, blackberry, apple) si am descoperit ca nu exista telefonul perfect din toate punctele de vedere.

http://www.emag.ro/t...m/pd/DXTK07BBM/

Acest telefon l-as cumpara in acest moment in bugetul pe care il ai. Mai pui 1-200lei insa ai un telefon mai "stabil", o sa-l poti vinde mult mai usor si nu ai de incercat sa ii pui diferite versiuni de soft pe el pana prinzi ceva ok :)

Edited by TruculMagic, 28 April 2017 - 22:42.


#15
Robiacs

Robiacs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,923
  • Înscris: 18.10.2010

View PostDeenman, on 28 aprilie 2017 - 22:25, said:

Tu citesti ce-am scris? sau doar fractionar? ai citit ca am avut si xiaomi mi max? cateva luni? ala are snapdragon. Poti sa taci ca te faci de ras, foloseste un iphone cateva zile, side by side cu un xiaomi si o sa intelegi la ce ma refer.

Daca iti cumperi un iphone, din momentul lansarii ai garantat 3-4 ani de update-uri inainte sa se intample ce spui tu. La xiaomi ai update-uri 1 an de la lansare, si dupa aia PA. Inca sunt multi care asteapta nougat, o sa-l lanseze, il tot lanseaza din 15 februarie incoace, e mai, poate poate.

De neuniformitatea culorilor de pe ecran, in special pe alb, nu zici nimic? sunt telefoane bune, zici ca e firma ta, asa ii aperi.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/aG1S2S3wpbw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Auzi, daca tot vrei sa fii cool, si sa-ti iei telefoane uber, nu te uita la xiaomi, pt ca nu ofera nimic wow, nu exceleaza la camera, nici la design, nici la specificatii, platesti putin, primesti mult, insa slab calitativ.

Daca vrei ceva bun uita-te la oneplus3, sau zte axon 7, sau daca poti salta bugetul pt un p10.

Altfel, eu tot iphone recomand, pt ca vezi tu, il iei acum si peste 1 an valoareaza tot atat.

Si pt truculieftin, care are ignore instant, incerci sa convingi un utilizator care a avut vreo 4 telefoane de la xiaomi, timp indelungat, ca xiaomi fac telefoane bune, mersi, e parerea ta, si nu o respect, eu spun ca xiaomi fac telefoane proaste-medii, slab calitative, cu o gramada de buguri, cu telefoane luate de noi facute retur (citeste pe softpedia in aria dedicata), telefoane groase, grele, vizibilitate slaba in soare, revanzare mica, pt ca scot modele pe banda rulanta, au bateria buna, si putere de procesare mare, optimizarea ramilor este retardata, dejeaba ai 3gb ram daca iti sunt ocupati mereu 50-60% (respectiv 1.3-1.4 gb ram liber).


Compara telefoanele dpdv al pretului. Xiaomi Mi6 ( varful de gama ), costa de 2-3 ori mai putin ca un iphone 7, prin urmare, nu trebuie comparat cu galaxy s8, iphone 7, etc, ci cu telefoanele ECHIVALENTE ca si pret.

La Xiaomi, ai update-uri de Android 2-3 ani daca e vorba de varful lor de gama. De exemplu, Mi3. Telefon aparut in 2013 cu android 4.3 care a ajuns la android 6.0 oficial. A fost lansat odata cu LG G2 si Galaxy S4. Cele din urma au ramas la Android 5.0. La cele din seria Redmi cu Snapdragon, ai update la cel putin o versiune de Android. La Mediatek, asa e, nu dau nicio actualizare. Insa macar primesti security patch-uri si update-uri la MIUI aproape lunare daca stai pe versiunea stabila.

Iar in legatura cu tenta diferita de culoare intre ecrane. Asa este, am 3 Redmi Note 2 in casa si toate au o tenta putin diferita pt ca sunt producatori diferiti pt fiecare. Insa asa este la MAJORITATEA telefoanelor. Pune 10 Galaxy S8 pe o masa, vei vedea ca toate au o tenta diferita. Asta observi doar cand le pui unul langa altul, cand le folosesti pe rand, n-ai sanse sa-ti dai seama. Se pot regla oricum din setari.

Xiaomi n-au fost niciodata telefoane care sa faca parte din elita. Insa mereu au oferit un raport calitate-pret superior fata de majoritatea producatorilor.

Edited by Robiacs, 28 April 2017 - 22:50.


#16
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,449
  • Înscris: 26.02.2012
Chiar e mai bun un iphone care a fost 1000 dolari fata de un xiaomi de 200 dolari???? Posted Image Posted Image  WOW nu mi vine sa cred...

Cat despre samsung si autonomie proasta ia cu paine

Attached Files


Edited by alin62, 28 April 2017 - 22:53.


#17
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Comparam telefoane de acelasi pret, iphone 6= 1200 ron impecabil 64 gb cu acte de provenienta, fara sa fie recarosat.

note 4 x sau pro 1000 ron.


Ca nu-ti convine asta e, eu mi-am expus punctul de vedere. Am avut note 4 pro, l-am vandut, am avut mi max, l-am vandut.

#18
Claudiu998

Claudiu998

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 02.09.2016
Sa ai 1500 de lei si sa comanzi un xiaomi, asta inseamna sa fii mafiot. Olviuu si xiaomi suna a prea chinezarie. N-as cumpara asa ceva de banii aia never.
In bugetul tau intra alte telefoane mai bune, chinezariile astea ofera in 1200 de lei 4 gb ram procesoare cica bune, cu trecerea timpului apare contrariul.
Asus la fel. M-am jucat 5 minute cu o porcarie deasta, are un prieten. Nu i-am zis din bun simt ca a dat banii aia pe degeaba. Pana si aspectul lor arata a ieftinitura, sa nu mai zic de culori, android slab.
In 1500 ori A5 ori Alpha sau P9.
Lg-urile au probleme lor pe partea de soft si probleme cu placa de baza
S-au te bagi la un sh, dar sa deschizi bine ochii. Note 4, S6...cineva care a facut upgrade. Doar astia vand telefoane bune, ca nu mai au ce face cu ele.

Edited by Claudiu998, 28 April 2017 - 23:00.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate