Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Adult major dus cu capul, caut hibiscus

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
zodrac2003

zodrac2003

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 28.04.2010
Vreti versiunea scurta sau lunga? O pun pe cea scurta, ca sa nu plictisesc lumea.
Sunt ditamai galiganul de 1,90 si vreo 98 kg...is motociclist,, pescar...ce mai, cica as fi poama rea :).
Acum ceva vreme prietena mea a avut probleme cu neste hibiscus...de aia de camera, infoiati ca verzele (dublii sau batuti parca ii cheama) si eu, ca un pseudo-domn, am vrut sa ii fac surpriza si sa ii inlocuiesc florile bolnave...am cautat pe net, pana la urma si-a inlocuit cu chiu cu vai floricelele (unul rosu si unul galben erau bolnavi si s-au dus parca). In cautarile mele au inceput sa imi placa hibiscusii, mai ales cand vedeam ce flori mari ca verzele faceau la prietena mea. Am mai citit pe aici din cand in cand, am vazut ca multa lume ii altoieste, si cu putin noroc oamenii ajungeau sa aibe flori de 2 culori pe aceesi floare...foarte fain mi s-a parut.
De vreo 2 ani imi tot zic...ce fain ar fi sa cresc si eu niste flori cu mana mea, sa vad cum se fac mari, sa ii altoiesc eu (imi place lucrul manual, imi place de obicei sa fac machete de vapoare), dar am tot amanat....m-am rezumat la gazonul de pe tarlaua mea de 0.5m/6m de sub geamul apartamentului meu.
Mi-am zis ca gata..ori incep acum, ori nu mai incep niciodata.
Ca urmare sunt in cautare de niste hibiscusi pui pui puiuti, sa ii cresc eu, sa ii altoiesc eu. As vrea sa fie dublii , galbeni si rosii si o alta culoare (portocaliu, alb,rozaliu). Cei galben am inteles ca ar fi Koenig, cei rosii nu stiu denumirea.
In urma unor conversatii cu niste persoane de pe alt forum  cineva care parea ca stie ce vorbeste mi-a zis ca pt portaltoi s-ar preta nu stiu ce specie de hibiscus rosu, specie mai veche, rezistenta.
Acum vine partea mai delicata, dar va dau voie sa aruncati cu oua, rosii, alte legume.
Nu vreau sa ii cumpar, si o sa va explic de ce.
Cand a inlocuit prietena mea florile decedate (ca fapt divers, acum are in jur de 120 flori de toate neamurile in tot apartamentul, deci se pricepe cat de cat la flori zic eu) dupa lungi cautari a luat de pe olx parca florile care i-au placut dupa poze/descriere...normal ca ce era in poze nu a fost si in realitate, i-a garantat ca sunt hibi batuti, etc etc....dupa ce a batut Bucurestiul la ora de varf vanzatorul i-a dat 3 pui de hibi ca vai de ei...i-a luat totusi, i-a bibilit, a facut ce a facut si i-a pus pe picioare (cand i-a luat, din graba si nervi, nu a observat ca cel putin unul avea paraziti, i-au invadat parazitii alte flori din balcon, chin)....acum sunt neste mandrete de flori (inclusiv iarna fac flori pe banda rulanta)...unul nu e batut cum i-a garantat vanzatorul, da se chinuie si el sa tina pasul cu aia batuti :). A mai avut discutii telefonice si cu alti vanzatori de flori pana a ajuns sa cumpere efectiv pe cei 3 norocosi. Din experienta ei am tras concluzia ca riscul de a lua tzepa de la vanzatorii de flori de pe net e destul de mare (ba nu sunt cum zic, ba ii iau deja bolnavi, infestati, etc etc). Eu nu ma pricep la flori asa tare (spre deloc) si cel mai probabil daca o iau in freza de la un asemenea negustor, o sa ma las balta proiectul meu....daca in schimb merge, voi fi stimulat sa citesc mai mult si sa continui.
Deci nu vreau sa cumpar florile din urmatorul considerent: cine nu cere bani pe flori consider ca chiar are mare pasiune pt flori, ca pune suflet, ca e mandru/mandra de floricelele lui/ei, ca nu urmareste profitul (cu toate chestiile negative ce pot decurge), ca are o anumite tipologie si personalitate, eventual ca el/ea este bucuros sa "infecteze" si pe altii cu pasiunea lui/ei si la nevoie sa dea sfaturi . Nu cer hibi deja mari, cu flori, imi sunt de ajuns sa aibe acolo cateva frunzulici mici, sa il cresc eu...nu are farmec daca ii iau deja adulti....prefer sa fie la gradinita :) .
Platesc eu curierul, e normal sa nu pun donatorul sa plateasca el si transportul. Banuiesc ca se pot transporta prin curier, intr-o sticla de plastic cu ceva pamant...sau daca e donatorul aproape de Tg Jiu (locul meu de bastina) pot trage eu fuga cu motocicleta sa ridic personal prichindelul.
Tinta finala e sa ajung la un hibi cu 3 culori, si , ca la teatru, fac poze/ridic cortina si "TANAAAAAAAA....iete ce a iesit din manutele astea doua"...sa il prezint prietenei.
Raspund cu placere la orice comentarii, atat partinente cat si impertinente.
Daca trebuie, las si nr de telefon si adresa de mail...nu le pun acum pt ca poate as incalca cine stie ce reguli ale forumului..
Astea fiind zise....let's dance!!!!!
Attached File  rosu.JPG   51.02K   39 downloads
Attached File  koenig galben.JPG   39.54K   39 downloads
Attached File  rozaliu.JPG   62.53K   36 downloads

Attached Files



#2
fflloorryynn

fflloorryynn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 28.12.2008
Frumos, numai că pe două dintre fotografii scrie flori-și-plante.org. Posted Image

View Postdinte900, on 28 aprilie 2017 - 17:27, said:

"adult major" Posted Image
În lumea anglofonă există și expresia adult tânăr. A scris adult major intenționat, ca să întărească ideea că e „dus cu capul”. Dus după flori firește.

#3
zodrac2003

zodrac2003

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 28.04.2010

View Postfflloorryynn, on 28 aprilie 2017 - 17:33, said:

Frumos, numai că pe două dintre fotografii scrie flori-și-plante.org. Posted Image


În lumea anglofonă există și expresia adult tânăr. A scris adult major intenționat, ca să întărească ideea că e „dus cu capul”. Dus după flori firește.

pai....am luat florile la nimereala de pe net, ca sa va faceti o idee cam ce ar vrea sufletelul meu ...nu am crezut ca e bai daca scrie ceva pe ele.

#4
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Daca asta e varianta scurta, incearca cu ultrascurta, putini au timp si chef sa citeasca o pagina de aberatii despre nimic. Sa nu mai zic de titlu, daca erai adult minor, era altceva...

#5
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Ei, a mai "inflorit-o" si el un pic, ca doar de flori era vorba!

#6
fflloorryynn

fflloorryynn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 28.12.2008

View Postrumegus, on 28 aprilie 2017 - 17:57, said:

Daca asta e varianta scurta, incearca cu ultrascurta, putini au timp si chef sa citeasca o pagina de aberatii despre nimic.
Nu te obligă nimeni să citești tot! Bag-o p-aia cu TLDR.

Edited by fflloorryynn, 28 April 2017 - 18:07.


#7
skyhigh91

skyhigh91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 22.03.2017
sunt misto niste bonsai pentru ce vrei tu..dar cred ca sunt scumpi..si eu as vrea sa fac ceva de genul.. ca un fel de myagy din karate kid:))

#8
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
mai bine o ''deflorezi'' din nou, ii trece repede dupa aia :lol:

Edited by androholic, 28 April 2017 - 18:27.


#9
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,983
  • Înscris: 09.12.2015
O pasiune foarte frumoasă, succes Posted Image 'zodrac2003'

View Postfflloorryynn, on 28 aprilie 2017 - 17:33, said:

Frumos, numai că pe două dintre fotografii scrie flori-și-plante.org. Posted Image  În lumea anglofonă există și expresia adult tânăr. A scris adult major intenționat, ca să întărească ideea că e „dus cu capul”. Dus după flori firește.
Din nefericire nu sunt mulți bărbații care să îndragească florile și în România nu sunt chiar așa de mulți cunoscători ai ''finețurilor' limbilor anglofone și germanofone !

#10
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Initiator, vezi ca poti obtine "pui" de hibiscus prin butasi. Cauta cu "gogu"metode de inmultire mai ales ca baza materiala o ai la prietena si spor la treaba! Te felicit pentru intentie si pasiune!

#11
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012


View PostTheStarkestTruthMatters, on 28 aprilie 2017 - 18:35, said:

O pasiune foarte frumoasă, succes Posted Image 'zodrac2003'
Din nefericire nu sunt mulți bărbații care să îndragească florile și în România nu sunt chiar așa de mulți cunoscători ai ''finețurilor' limbilor anglofone și germanofone !

Voiai să spui anglorome și germanongleze, ah, uitasem și de celebra romgleză. :lol:

Abia aștept să îmi înflorească crinii. Păcat că magia de parfum ține atât de puțin. :(

#12
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007
"Batran" , doar mecanic (am oferit "floarea" de permis , la aia care te "ridica" !) , cum trec pe acasa mai rar , au murit si cactusi !

P.S.- Am ajuns sa "fur" teposi pe unde ii vad ! Ca sa populez balconu !

#13
zodrac2003

zodrac2003

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 28.04.2010
Poate stie lumea de aici....semintele de la marketuri gen hornbach....sunt ceva de capul lor sau ai nevoie de noroc sa iasa ceva din ele? Adica ma gandesc ca provin de la flori fortate, chimizate, poate tratate si ele sa tina mult...sau poate ma insel

#14
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005

View Postzodrac2003, on 28 aprilie 2017 - 19:38, said:

Poate stie lumea de aici....semintele de la marketuri gen hornbach....sunt ceva de capul lor sau ai nevoie de noroc sa iasa ceva din ele? Adica ma gandesc ca provin de la flori fortate, chimizate, poate tratate si ele sa tina mult...sau poate ma insel
Semintele sint in general ok cam peste tot, numa ca unele sint mai pretentioase la incoltit. Uneori mai poti da peste pachete de anul trecut si atunci ai ceva dezamagiri, da asta nu se intimpla prea des. Exceptind alea de scrie ele le bio, toate sint tratate, da in principiu planta  care rezulta din ele nu sufera din asta.


pt portaltoi se zice ca merg f bine soiurile albo lacinatus (pe care il mai gasesti sub citeva variante - Rowena's Wedding, Dainty Pink, etc) si cel "clasic" rosu batut sau nu. O sa fie mai greu sa gasesti altoi pentru ele, de regula cine are de dat ii da la schimb pe altceva sau ii vinde. koening s-ar putea sa mai gasesti, e de stul de comun. rosu la fel, poate si un clasic rose. da in rest o sa fie mai greu sa gasesti ceva.
asa ca idee de ce ai vrea sa cauti, arunca o privire aici
http://www.internati.../A/cvindex1.php

poate daca reusesti sa faci rost de 1-2 hibi mai comuni, cum ar fi koenig sau clasic rose, ai putea sa ii inmultesti si  in decurs de 2-3 ani sa incerci sa faci schimb.
in florarii se gasesc frecvent pe la 20 de lei cei din seria "sunny cities", numiti cairo, madrid, si nu mai stiu cum. nu sint batuti, da pot constitui o baza de schimb.

altoirea cu 3 culori e durere de cap mare, da daca stai bine cu nervii, merita sa incerci.

Edited by gomez99, 29 April 2017 - 07:55.


#15
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011

View Postzodrac2003, on 28 aprilie 2017 - 19:38, said:

Poate stie lumea de aici....semintele de la marketuri gen hornbach....sunt ceva de capul lor sau ai nevoie de noroc sa iasa ceva din ele? Adica ma gandesc ca provin de la flori fortate, chimizate, poate tratate si ele sa tina mult...sau poate ma insel

Da! Plicurile din D ori N. Florabest, etc.
Era o frumusete de gradina amenajata, la Hornbach, acum vreo 2 zile.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate