Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Cumparare casa langa calea ferata!?

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#37
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009

 r_murphy, on 28 aprilie 2017 - 18:29, said:

eu zic da, apoi asemenea celor care si-au luat case "la scara avionului" si acum protesteaza impotriva aeroportului, iesiti si protestati impotriva traficului cfr Posted Image poate se muta linia, sau chiar se desfiinteaza.   Posted Image
Asta e cea mai romaneasca chestie posibila ever. Nu cred ca vreun alt neam ar fi putut sa se gandeasca la asa ceva.

#38
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Proprietarul de ce o vinde?

#39
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
O fi fost CFR-ist si s-a saturat, a iesit la pensie, spera ca altul mai tinerel va fi mai fericit, avand casa aproape de locul de munca, doar scoate mana pe fereastra sa ridice bariera, nu trebuiesa se ridice din pat.

#40
Puiutu27

Puiutu27

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 31.05.2016
Mulțumesc pentru răspunsuri,  dar m-ati băgat mai tare în ceata!
Mai aștept păreri in special de la cei care stau aproape de o cale ferata.

Aceasta cale ferata este lângă o strada principala. Trenurile nu sunt multe dar le-am pus dus-intors.

 daniMMM, on 28 aprilie 2017 - 20:09, said:

Proprietarul de ce o vinde?

O vinde ca e prea mare pt o persoană. Asa zice.


#41
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Se vede ca iti place casa.
Gandeste-te ca si daca te obisnuiesti cu zgomotul si vibratiile, ele reprezinta un stres pentru organism.
Dupa cum vezi, investitiile nu se prea fac, calea ferata va deveni mai slaba pe zi ce trece.
Fa un test, stai cu familia in casa respectiva cam o ora, cand sunt mai multe trenuri. Pune un pahar cu apa pe masa si vezi daca se misca apa cand trec trenurile.

#42
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,361
  • Înscris: 06.02.2008
Văd că mulți spuneți că eventualele vibrații sunt pe ultimul plan. Insistați mai mult pe zgomot și locul de joacă al copilului. Nu știu, dar nu cred că o vibrație zilnică de câteva ori sau zeci de ori e chiar ok pentru o construcție. Am avut o rudă într-o comună lângă Focșani care avea calea ferată aproape. Ce-i drept, cred că erau maxim 20 de metri. Era crăpată tencuiala și când trecea marfarul ziceai că e cutremur de 4 pe Richter.

#43
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 BogzaG, on 28 aprilie 2017 - 15:36, said:

Nu te lega la cap.
Vrei sa iti duduie podeaua cand dormi?
Duduie podeaua la 45 de m?
In alte tari se reduce viteza in apropiere de case si totul e ok.

 Serafim606, on 28 aprilie 2017 - 15:40, said:

Zgomotul ca zgomotul, dar crapaturile aparute pe pereti de la vibratii nu ti le repara cfr-ul
Crapaturi la 45 de m??

Si daca se fac crapaturi, nu apareau pana acum?? Ceea ce zici tu e ca stii ca o sa apara dar doar in viitor, si ca apar la 45 de m... esti sigur?

#44
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014
Ce te face sa crezi ca nu a reparat pana acum ca sa creasca pretul casei? Oricum o sa apara mai des crapaturi decat in mod normal. Iar zgomotul e ca la el acasa. Cel mai frumos e cand se saluta astia de pe locomotiva intre ei. E senzatie sa auzi goarna de pe locmotiva la 3 dimineata.

#45
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 Fane, on 28 aprilie 2017 - 15:42, said:

Daca n-as fi constrans de imprejurari as evita. Zgomotul este deranjant, cu toate ca dupa o bucata te obisnuiesti cu el. Sunt o gramada care au case scumpe la oras si le trece tramvaiul prin fata casei, e cam aceiasi chestie. Or sa-ti crape peretii tot timpul.
Dar la cati le-a crapat peretele de la tramvai? Ca sint multe strazi in Buc si alte orase alte lumii unde tramvaiul trece la 5m de casa, nu la 45 de m. 45m este cat jumate de stadion de fotbal

 Serafim606, on 29 aprilie 2017 - 00:09, said:

Ce te face sa crezi ca nu a reparat pana acum ca sa creasca pretul casei? Oricum o sa apara mai des crapaturi decat in mod normal. Iar zgomotul e ca la el acasa. Cel mai frumos e cand se saluta astia de pe locomotiva intre ei. E senzatie sa auzi goarna de pe locmotiva la 3 dimineata.
E interzis asta in apropierea caselor, insa vorbeam de crapaturi, nu de zgomot. Referindu-ne strict la crapaturi, chiar putem simti vibratii la 45 m?
Ce facem cu tramvaiul la cativa m de case?

 Friskey, on 28 aprilie 2017 - 15:53, said:

Pe aici sunt multe case langa cf si niciuna crapata. Mai stiu si altele in alte zone cu trafic intens si nu sunt crapate. Stau la 10-20m de sina cand trec marfarele si nu vibreaza pamantul.
La 45m putin probabil sa mai fie vibratii... insa cred ca majoritatea nu au compilat aceasta distanta si au raspuns in virtutea inertiei, o sa fie rau, o sa crape peretii...

 tiestodj20, on 28 aprilie 2017 - 15:51, said:

Eu locuiesc exact langa calea ferata, asculta sfaturile colegilor de mai sus. Cu zgomotul te obisnuiesti, dar celelalte raman probleme pe termen lung.
Dar la ce distanta? El are 45m pana la casa

 tiestodj20, on 28 aprilie 2017 - 19:07, said:

Prietene, eu locuiesc langa calea ferata, doar vreo 15 - 20 de metri intre casa si tren si crede-ma, la marfar se zguduie. Cum sa vii tu sa zici ca nu se zguduie daca eu stau de-o viata in acelasi loc si asa e mereu?
El isi ia casa la 45m nu la 15-20 ca la tine. totusi, daca se zguduie, s-au crapat peretii?

#46
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014
Nu faci nimic. Il suporti :lol:

E interzis? Sunt satul de mers cu trenul. Sa-i vezi cand trec noaptea prin sate ce se saluta. N-au nici-o treaba cu interzisul la 2 noaptea.

#47
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 caiuscorneliu, on 28 aprilie 2017 - 23:49, said:

Văd că mulți spuneți că eventualele vibrații sunt pe ultimul plan. Insistați mai mult pe zgomot și locul de joacă al copilului. Nu știu, dar nu cred că o vibrație zilnică de câteva ori sau zeci de ori e chiar ok pentru o construcție. Am avut o rudă într-o comună lângă Focșani care avea calea ferată aproape. Ce-i drept, cred că erau maxim 20 de metri. Era crăpată tencuiala și când trecea marfarul ziceai că e cutremur de 4 pe Richter.
Locul de joaca la 45m de casa? Orice copil din Bucuresti are pericolul la cativa metri doar, sosele drumuri cu masini/tramvaie.

Daca casa nu e crapata deja si nu vibreaza, e ok. Se poate testa usor daca se simt vibratiile inainte de cumparare, astepti un tren :)

#48
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,361
  • Înscris: 06.02.2008
Asta spun și eu. Realitatea din teren e cea mai importantă. Eu am dat un exemplu cu vibrațiile, exemplu pe care l-am simțit și văzut cu ochii mei. Dar am spus, erau maxim 20 de metri.

#49
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 Puiutu27, on 28 aprilie 2017 - 21:50, said:

Aceasta cale ferata este lângă o strada principala. Trenurile nu sunt multe dar le-am pus dus-intors.
O vinde ca e prea mare pt o persoană. Asa zice.
Cam ciudat ca nu si-a dat seama ca ii este mare pana acum,verifica sa nu aiba zugraveli si reparatii recente
"Aceasta cale ferata este lângă o strada principala."
Era culmea sa fii fost intre calea ferata  si autostrada

#50
soft0811

soft0811

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 24.03.2005

 Puiutu27, on 28 aprilie 2017 - 15:28, said:

Am gasit o casa ok, dar care se afla la 45 de m de o cale ferata secundara (circa 30 trenuri pe zi, fara cele de marfa).  Ati cumpara o astfel de casa? imi poate spune cineva din experienta proprie?
Dar asta e singura casă pe care ai văzut-o sau pe care o iei în calcul? Nu ai și alte variante? Cu ce te atrage casa asta în mod special? Prețul, suprafața, împărțirea, arhitectura? Că poziționarea clar nu e punctul ei forte...

Strict din punct de vedere investițional ai putea să o iei în calcul dacă obții o reducere semnificativă, având în vedere că, peste ani, dacă vei vrea să o vinzi, potențialii cumpărători își vor pune aceleași întrebări pe care ți le pui tu acum (dacă trenurile vor mai trece pe acolo).

Edited by soft0811, 29 April 2017 - 09:25.


#51
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,108
  • Înscris: 30.04.2007
hai sa-ti zic una profunda  ;-)
zi-i sa-ti arate o factura la gaze pe o luna din iarna.
cunosc o gramada de insi care si-au facut casoaie, ca sa vada lumea cit sunt de potenti, iar dupa prima iarna au vindut-o. era prea acra la intretinere, prea mare pentru ei, nu le-a mai placut faianta din baie, sau alte motive puerile, la care alti "potenti" au pus botul.

#52
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Si de ce ar fi relevanta factura? Poate omul folosea doar bucataria si buda din fundul curtii, restul casei neincalzita.

#53
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 08.04.2009
Am avut o casa in Breaza, Prahova la 50 metri de calea ferata Bucuresti-Brasov. Mai magistrala ca aia nu exista si pe vreama rapostatului si imediat dupa 90' trenurle treceau in draci cam 10 marfare la unul de persoane, si ala de persoane era destul de des. Sute de trenuri pe zi.
   Ideea era ca pe noi ne durea in cot. Auzeam, dar ne obisnuiam. Devenise un soi de zgomot de fundal la care nu ne mai miram si care intrase in constiinta colectiva ca fiind ok, cum ar fi zgomotul greierilor. 25 de secunde, era zgomot. Si? Noaptea cand dormeai nu te deranja, nu te deranja nicicand. Il auzi dar nu il auzi. Face parte din rutina zilnica a omului care locuieste langa calea ferata.
   Vibratiile insa erau o problema. Casa avea 100 de ani si bunicul meu facuse niste anexe care aveau si alea 50 de ani. Cu toate astea, a rezistat suficient. Parca prin 1998 a pus bunicul meu un cofraj de beton de jur imprejur. Cand am demolat-o nu am vazut fisuri in stalpii de rezistenta.....
   Eu zic ca cel mai bine e sa vorbesti cu potentialii viitori vecini, sa-ti zica ei.

#54
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,108
  • Înscris: 30.04.2007

 rumegus, on 29 aprilie 2017 - 10:12, said:

Si de ce ar fi relevanta factura? Poate omul folosea doar bucataria si buda din fundul curtii, restul casei neincalzita.
intr-adevar, nu-i relevanta daca suma de 1500-2000 lei pe luna ti se pare "bani de-o shaorma" ;)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate