Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Cumparare casa langa calea ferata!?

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#19
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007
nu.

#20
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,447
  • Înscris: 26.02.2012

 Fane, on 28 aprilie 2017 - 15:42, said:

Sunt o gramada care au case scumpe la oras si le trece tramvaiul prin fata casei, e cam aceiasi chestie.
Da cam acelasi lucru ca intre un vapor de croaziera si o barcuta de pe herastrau...

#21
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Era un banc cu unul ce avea f multi copii, nevasta Mama Eroina, vine televiziunea, intreaba motivul. Omul explica, ca sta langa linia ferata, in fiecare noapte trece un tren ce suiera, el se trezeste, nu mai poate adormi, ce sa faca? Copii.

#22
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Daca intentionezi in viitorul apropiat sa o faci gara, sau sa te lansezi in transport pe calea ferata, depozite, ceva, da-i bataie. Daca nu, alege una langa metrou, spre ex.

#23
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005
La 30 de trenuri pe zi (fara marfare), nu-mi suna a linie secundara.
Poate nu e magistrala, dar e destul de utilizata. De ar fi fost 4-6 trenuri era mult mai ok.

#24
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 02.12.2007
Terminati-o cu basmele, nu duduie, nu zgaltaie nimic. Unde lucrez eu trece trenul pe la 25-30 metri de geamul meu si nu vibreaza nimic.
Mai nasol cand trage goarna chiar in dreptul cladirii.

#25
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Cu valoarea de revanzare oare cum sta o astfel de casa?

#26
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

 bobitzaaa, on 28 aprilie 2017 - 16:32, said:

nu.

Imi place raspunsul tau elaborat 😁

Eu as nuanta un pic. Răspunsul meu este : De principiu NU. Singura ipoteza in care as cumpara ar fi cazul in care nu am de ales. Dacă ar fi sa nu am unde dormi decit sub pod , intr-o casa la 45 de m de calea ferată e lux. Dacă ar fi singura casa pe care mi-as permite sa o cumpăr evident as cumpara-o ( ți-am spus varianta de dormit sub pod nu ma atrage).
In toate celelalte variante as mai cauta, nu s-au terminat casele.

Edited by picomouse, 28 April 2017 - 18:14.


#27
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011
Daca nu ai alternativa cumpar-o, dar doar la jumatate de pret fata de ceea ce cere proprietarul. Motivul pentru care ii dai doar jumatate de pret? Apropierea de calea ferata.

#28
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,092
  • Înscris: 30.04.2007
eu zic da, apoi asemenea celor care si-au luat case "la scara avionului" si acum protesteaza impotriva aeroportului, iesiti si protestati impotriva traficului cfr ;) poate se muta linia, sau chiar se desfiinteaza.   ;)

#29
ionitam

ionitam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 28.04.2015
eu am locuit intr-un bloc aflat langa o cale ferata

nu au fost probleme cu zgomotul ....... s-au inventat termopanele!!!!

daca pretul este unul foarte bun CUMPARA!

 picomouse, on 28 aprilie 2017 - 18:13, said:

, intr-o casa la 45 de m de calea ferată

eu am locuit intr-un bloc aflat la 10m de calea ferata si datorita izolarii fonice nu au fost probleme cu zgomotul

se simteau cateodata unele trepidatii pe timpul zilei dar te obisnuiesti usor cu asta

vb cuiva, mai rau o sa fie ...... dupa ce te obisnuiesti cu ele si ele nu or sa mai fie

Edited by ionitam, 28 April 2017 - 18:51.


#30
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007

 Friskey, on 28 aprilie 2017 - 15:53, said:

Eu stau intr-un bloc chiar langa calea ferata si e poate cea mai linistita zona din oras. Bine ca si traficul feroviar e slab, dar totusi exista. Stau chiar langa gara si trag locomotivele goarna dar deranjeaza putin numai daca sunt geamurile deschise.
Pe aici sunt multe case langa cf si niciuna crapata. Mai stiu si altele in alte zone cu trafic intens si nu sunt crapate. Stau la 10-20m de sina cand trec marfarele si nu vibreaza pamantul.
Totul tine de traficul feroviar, de sol, de calitatea casei, etc. Sunt slabe sanse sa vibreze pamantul avand in vedere ca piatra terasamentului absoarbe foarte bine vibratiile.
Trenurile de pasageri chiar nu fac cine stie ce galagie, vibratii nici atat.
Eu as avea grija la cumparare dar nu m-as alarma atat. E mult mai grav sa ai o strada circulata. Masinile merg mereu, nu circula la program ca trenurile, praf, zgomot continuu, noxe, sirene si motociclete si ziua si noaptea, etc.
Cand trece cate un marfar, daca e incarcat cu fiare sau carbuni, se zdruncina in draci pamantul. Cred ca mai depinde si de calitatea vagoanelor, unele parca au rotile patrate. La cele de persoane nu e nicio problema, doar o scurta vajaiala, car trece.

 Puiutu27, on 28 aprilie 2017 - 15:56, said:

bun.... pe langa cele spuse de voi ma mai gandesc si la altele. Avem un copil mic, va creste va merge si singur la scoala....  . Daca va trece peste calea ferata fara sa se asigure ...... ca e mai scurt drumul? Bat campii sau nu?
Ma mai intreb si daca se va acomoda cu zogomotul daca acum doarme doar in liniste deplina?
Eu si altii am crescut langa calea ferata, ne-am jucat si pe linie cand eram mici... mereu cu atentie la tren. N-a patit nimeni nimic. Totul e sa mai supraveghezi copilul si sa-i explici intr-una ca nu are voie pe linie.

 Tipiric, on 28 aprilie 2017 - 18:04, said:

Terminati-o cu basmele, nu duduie, nu zgaltaie nimic. Unde lucrez eu trece trenul pe la 25-30 metri de geamul meu si nu vibreaza nimic.
Mai nasol cand trage goarna chiar in dreptul cladirii.
Prietene, eu locuiesc langa calea ferata, doar vreo 15 - 20 de metri intre casa si tren si crede-ma, la marfar se zguduie. Cum sa vii tu sa zici ca nu se zguduie daca eu stau de-o viata in acelasi loc si asa e mereu?

#31
ionitam

ionitam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 28.04.2015
la marfare se simt trepidatiile .......... chiar si cu termopane

Edited by ionitam, 28 April 2017 - 19:11.


#32
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Unchiul meu locuieste la casa, la 10m de calea ferata.Cum el inca lucreaza la CFR(la 82ani) a facut in asa fel incat sa schimbe rostul de dilatare al sinei la o distanta de 200m de casa,din zona in care era initial(in dreptul casei).Daca acel rost de dilatare nu ar fi ,practic,trenul ar trece pe [muteste ].Adevarat,vibratia se transmite destul de puternic,iar cand trec trenuri cu marfa,senzatia este ca la ...cutremur...Din pacate,Giurgiu este pe un teren aluvionar si slab,in general.Aceeasi senzatie si la blocurile aflate la 25m de calea ferata...

#33
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013

 Friskey, on 28 aprilie 2017 - 16:12, said:

Mai mult sa te intereseze de vecini. Daca sunt nashpa aia o sa iti manance ficatii, nu trenurile.

Corect........daca la miezul noptii te trezesti cu manele date la maxim?Posted Image

#34
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 business11, on 28 aprilie 2017 - 15:42, said:

1. zgomot
2. mizerie
3. galagie
4. crapaturi
5. vibratii

stai in banca ta.

Inafara de crapaturi si vibratii, cu toate ca nu as baga mana in foc, toate astea le gasesti pe strada mea, in Bucuresti

#35
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BahifrE56ZU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#36
marga32

marga32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,074
  • Înscris: 11.06.2010
Poti sa pui tu si mama termopanelor, legile fizicii nu le poti pacali. Hai ca te poti obisnui cu vibratiile si zgomotul, dar gandeste-te unde se duc copiii tai sa se joace.

Cand ma duceam la tara, la nasa-mea, care statea la cateva sute de metri de liniile ferate, din neant o auzeam "asta e acceleratul de... precis urmeaza un marfar". wtf? In loc sa te bucuri ca am venit pe la tine, te preocupa mersul trenurilor?!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate