Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Nelamurire consum 380V

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
tihyyy

tihyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 24.06.2010
Buna dimineata,

Am o nelamurire si nu prea gasesc niciun raspuns clar si simplu la urmatoarea intrebare.

La un bransament trifazic daca iau un nul si o faza am 220v , daca am un consumator de 1kw la 220v atunci mie cat inregistreaza ceasul de trifazic daca consum doar pe o faza 1kw. cu consumatorul de 220v? Tot 1kw se inregistreaza pe ceasul de trifazic  sau nu?

#2
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,128
  • Înscris: 04.02.2011
Păi un kw e tot un kw, indiferent că vorbim de ~ 5A la 230v sau ~ 3A la 400v sau ~ 3x1A (400v)

Edited by benis, 28 April 2017 - 06:56.


#3
dexlab

dexlab

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 17.08.2016
- Cred ca intrebarea e : daca consum 1kw pe faza R si 0kw pe fazele S si T , ce arata/inregistreaza numaratorul de impulsuri al contorului ?

- Din cate stiam tot 1kw .
- De aceea bransamentul trifazat devine eficient pt. consumatori trifazici , gen motoare , mai multi monofazati (din gospodarie) repartizati pe faze ...

#4
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017

 tihyyy, on 28 aprilie 2017 - 06:41, said:

Buna dimineata,

Am o nelamurire si nu prea gasesc niciun raspuns clar si simplu la urmatoarea intrebare.

La un bransament trifazic daca iau un nul si o faza am 220v , daca am un consumator de 1kw la 220v atunci mie cat inregistreaza ceasul de trifazic daca consum doar pe o faza 1kw. cu consumatorul de 220v? Tot 1kw se inregistreaza pe ceasul de trifazic  sau nu?
Când bei un litru de apa contează ca-lbei din 3 pahare sau dintr-o sticla? Tot 1 litru băut este.

#5
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Dar (citez) "devine eficient" sa bei din 3 pahare.

#6
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 02.03.2008
Poti bea din 3 pahare cu 3 paie deodata.
Cam scartae.

Dar asa e un kw e un kw idiferent de cum il consumi si de unde.
Fie ca iei 333.33(3) din toate 3 fazele fie ca iei 1kw din o singura faza tot 1kw este inregistrat.

Edited by st3fan19, 28 April 2017 - 07:41.


#7
dexlab

dexlab

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 17.08.2016
- nu are rost sa bei simultan din 3 pahare .
- dar un motor trifazic asta face , consumatorii racordati la un bloc de locuinte , aplicatii de redresare tensiune pt. motoare de c.c., ...

#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

 tihyyy, on 28 aprilie 2017 - 06:41, said:

Tot 1kw se inregistreaza pe ceasul de trifazic  sau nu?
Intotdeauna unitatea de putere e aceeasi indiferent de modul de alimentare. Contorul se descurca si inregistreaza corect.

Edited by andreic, 28 April 2017 - 08:58.


#9
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 tihyyy, on 28 aprilie 2017 - 06:41, said:

Tot 1kw se inregistreaza pe ceasul de trifazic  sau nu?
Da.
Altfel toti am fi avut bransamente trifazice, ca sa platim o treime din energia consumata.Posted Image

#10
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Din mai 2000 in UE si Romania este oficial 400 V trifazic si 230 V c.a.

Are 231 nominal in RO..., insa poate avea +/- 5-6 %.
Daca scade sub 216 nu e OK.
Daca e mai mare de 244 V iar nu e OK, chit ca la englezi pe reteaua veche urca si la 253...( au avut 240 inainte)

Legat de consum si masurat, un contor bun trebuie sa masoare tot un KW indiferent ca e trifazic sau nu.

La curent alternativ ai si factor de putere (corectie).
Un factor de putere scazut, care depinde de consumator dar si de cumulul de consumatori finali, duce la pierderi suplimentare.
Un factor de putere scazut se poate imbunatatii prin injectarea in sistem a unei puteri reactive, de genul condensatoarelor de putere sau/si masini sincrone supraexcitate.
Factorul de putere pt curent alternativ, in f. de consumator poate varia lejer intre 0,6 si 0,9.

Edited by loock, 28 April 2017 - 12:07.


#11
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 loock, on 28 aprilie 2017 - 11:51, said:


Legat de consum si masurat, un contoar bun trebuie sa masoare tot un KW indiferent ca e trifazic sau nu.

Ce treaba are biroul de comert cu electricitatea? Posted Image

#12
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Pluralul e la fel si am vrut initial sa folosesc pluralul, apoi am scris din graba.
Am editat oricum, multumesc.

#13
tihyyy

tihyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 24.06.2010
Multumesc de raspunsuri, ok am inteles, ideea e ca vreau sa pun trifazic avand inf ata casei stalpul si avand activitate agricola ar prinde bine o moara, mai sudezi cu trifazic , incalzire aparate de bucatarie samd... la electrica platesc in medie acu 380 lei /luna , deci cred ca merita + asi renunta la lemne si la gaz .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate