Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Telefon pentru un adolescent pana in 1000 ron

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,020
  • Înscris: 29.06.2011
Nokia 5, cred ca am sa cumpar si eu unul pentru sotie. Astept sa apara prin magazine sa-l "butonez".

#20
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,901
  • Înscris: 31.03.2003
Asa v-as arde pentru offtopic...

View PostHider141, on 28 aprilie 2017 - 07:22, said:

Nu stiu sigur cum stau cu garantia, dar dualsim.ro le livreaza cu ROM oficial in lb. romana si acces Google Play.


Pai normal ca review-urile sunt pozitive, daca le lasa imediat dupa achizitie. Dar nu stiu cati mai vin dupa 7-8 luni sa adauge faptul ca bateria nu mai tine nici 2 ore, ca s-a dus ecranul sau au alte probleme grave cu telefonul.
Cat despre recomandari, aici au Xiaomi Redmi Note 4 3GB ram/32GB memorie interna+slot microSD la 1050 lei. In ciuda faptului ca are chipset Mediatek (Helio X20, unul dintre varfurile de gama de la Mediatek), aplicatiile si sistemul de operare ruleaza mult mai fluid decat pe un Galaxy Note 4 optimizat pentru a scoate ultimul strop de performanta din hardware, si bateria ar trebui sa-l tina pana seara oricat l-ar freca cu aplicatiile de socializare.
Nu trebuie modificat, resoftat??

#21
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,901
  • Înscris: 31.03.2003
Mi-am aruncat o privire pe produsele Huawei.
Nu au SAR-ul un pic cam mare?
In plus:
https://www.reddit.c...ely_high_on_my/

#22
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008
Nicio aplicatie instalata pe telefon nu poate da valori macar apropiate de realitate. Ele se obtin in laborator, cu echipamente specializate pe asa ceva.

Pe urma, o valoare SAR mai mica inseamna ca telefonul va avea semnal mai prost si va consuma mai multa baterie pentru a mentine un semnal stabil sau pentru a nu pierde semnalul.

Si nu in ultimul rand, din cate stiu nici pana in anul 2017 nu s-a demonstrat ca emisiile SAR provoaca in mod clar cancer sau altceva. Acum majoritatea tinerilor vorbesc prin FB Messenger, WhatsApp sau folosesc Instagram ori Snapchat, nu mai stau si cvoebsc cate 10 ore la telefon. Mai degraba ar trebui sa te ingrijorezi de ce aplicatii va folosi copilul tau sau cu cine va vorbi, nu de emisiile SAR.

#23
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,901
  • Înscris: 31.03.2003
Nu ma supar eu pe ...forumuri.

Chiar asa de proaste sunt Allview-urile?
http://www.emag.ro/t...elefoane Mobile
a ajuns la 700 ron...

#24
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008
Da, chiar asa de proaste sunt. De la probleme frecvente de soft, care se "repara" numai cu factory reset (se sterge tot de pe telefon si se readuce la stadiul in care era cand a fost scos din cutie), la probleme cu bateria (nu mai tine, se umfla sau chiar ia foc), ecran, touchscreen, poti avea absolut orice problema cu el.

Pe langa asta, in comparatie cu Redmi Note 4 e mult mai slab:
- memorie interna de numai 16GB (care formatati, cu sistem de operare si alte aplicatii sistem pot ajunge si la 11-12 GB disponibili), cand RN4 are 32GB; si de multe ori chinezariile diin gama Allview/e-Boda/etc. au in realitate numai 1-2GB disponibili pentru aplicatii din toata memoria interna, si restul sunt doar pentru poze, muzica si alte fisiere. In conditiile in care aplicatii cum ar fi Facebook ocupa si 300-400MB, iar unele jocuri au si 1,5-2GB, cred ca iti imaginezi cat de frustrat va fi cand va vedea ca nu se poate juca fiindca memoria e impartita extrem de prost.
- rezolutie de 1280x720, spre deosebire de 1920x1080 la RN4
- baterie de ~3100 mAh, fata de 4100mAh cat e pe RN4
-chipset mult mai slab decat la RN4, iar procesorul grafic (esential pentru jocuri) e mult mai vechi si mai slab decat cel din chipsetul de pe RN4.

P.S.: RN4 e Redmi Note 4.

#25
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,901
  • Înscris: 31.03.2003
Pana la urma a iesit un P10 lite. Deocamdata baiatul meu e entuziasmat.
Telefonul e chiar aspectuos si se misca ok.
Multumim tuturor celor care ne-au sfatuit.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate