Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Schema VU-metru pentru dc-7g3hwa

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005
Salut, am cumparat doua grupuri de leduri(vezi foto) si as vrea sa fac doua VU-metre pentru iesirea unui preamplificator,, stiti o schema buna?

Attached Files



#2
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014

View Postbuncar, on 27 aprilie 2017 - 21:04, said:

Salut, am cumparat doua grupuri de leduri(vezi foto) si as vrea sa fac doua VU-metre pentru iesirea unui preamplificator,, stiti o schema buna?

???

Attached Files



#3
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Cand unul care nu a auzit de google, se intalneste cu unul care nu stie sa citeasca, rezulta o schema ca mai sus.
Initiatorul a cerut o schema pt iesirea unui PREAMPLIFICATOR.

#4
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014

View Postrumegus, on 27 aprilie 2017 - 21:35, said:

Cand unul care nu a auzit de google, se intalneste cu unul care nu stie sa citeasca, rezulta o schema ca mai sus.
Initiatorul a cerut o schema pt iesirea unui PREAMPLIFICATOR.
pai scuze tovarasul profesor,nu eram atent,asa e bine?

#5
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005

View Postrumegus, on 27 aprilie 2017 - 21:35, said:

Cand unul care nu a auzit de google, se intalneste cu unul care nu stie sa citeasca, rezulta o schema ca mai sus.
Initiatorul a cerut o schema pt iesirea unui PREAMPLIFICATOR.
Unii aveti o obsesie pentru expresia "nu ai auzit de google?"...dar culmea, chiar Google-ul te trimite la astfel de forumuri, woow!...daca puneai si un link macar avea si o utilitate(pentru mine) mesajul tau.Evident ca am cautat pe Google inainte sa postez...

Edited by buncar, 28 April 2017 - 01:03.


#6
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 26.02.2008
https://roelectronic...915-simplu.html

Ai totusi nevoie de 1Vvv. Poate mai mult pentru mai multe circuite înseriate si mai multe led-uri. Dacã preul tau nu scoate asa ceva, poti intercala un preamp cu factor mare de amplificare sau un miniamp  intre preu si VU-metru.

Este un post chiar aici pe softpedia cu aceste circuite inseriate pt mai multe LED-uri pe canal.

Attached Files


Edited by orlandobarbulescu, 28 April 2017 - 06:13.


#7
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postbuncar, on 28 aprilie 2017 - 00:59, said:

Unii aveti o obsesie pentru expresia "nu ai auzit de google?"...dar culmea, chiar Google-ul te trimite la astfel de forumuri, woow!...daca puneai si un link macar avea si o utilitate(pentru mine) mesajul tau.Evident ca am cautat pe Google inainte sa postez...
Evident ca, daca ai cautat pe Google, nu stii sa cauti.

#8
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 26.02.2008

View Postbuncar, on 28 aprilie 2017 - 00:59, said:

Unii aveti o obsesie pentru expresia "nu ai auzit de google?"...dar culmea, chiar Google-ul te trimite la astfel de forumuri, woow!...daca puneai si un link macar avea si o utilitate(pentru mine) mesajul tau.Evident ca am cautat pe Google inainte sa postez...

Mi-au trebuit 10 minute sa caut si sa postez ceea ce ti-am trimis. Si...da. Tot de pe Gooooooooooooooooogle.

#9
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

View Postbuncar, on 28 aprilie 2017 - 00:59, said:

Unii aveti o obsesie pentru expresia "nu ai auzit de google?"...dar culmea, chiar Google-ul te trimite la astfel de forumuri, woow!...daca puneai si un link macar avea si o utilitate(pentru mine) mesajul tau.Evident ca am cautat pe Google inainte sa postez...
Daca atunci cand cauti cu Google, te duci la Imagini, ai sa vezi unde te duce....exact aici
Si sa spui ca de acolo nu ai de unde alege, ca nu te cred.
vad ca unii folosesc google, dar nu stiu cum sa il foloseasca util...

Edited by tehnics, 28 April 2017 - 10:37.


#10
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005

View Posttehnics, on 28 aprilie 2017 - 10:36, said:

Daca atunci cand cauti cu Google, te duci la Imagini, ai sa vezi unde te duce....exact aici
Si sa spui ca de acolo nu ai de unde alege, ca nu te cred.
vad ca unii folosesc google, dar nu stiu cum sa il foloseasca util...
Una e sa dai in google si din zecile de scheme sa alegi una la intamplare si alta e sa iti recomande cineva o schema buna, eventual testata.Nu inteleg inflamarea, scopul forumurilor este pentru comunicare, informare.Daca gasesc  pe Google o poza cu o schema sau o schema pe un site, nu am acolo pe cine intreba detalii, aici e mai interactiv, mai concret.Sunt lucruri pe care le gasesc pe google, sunt lucruri pe care nu le gasesc sau le gasesc incomplete...pune-te si lasa pe fiecare topic din forumul asta mesajul "da de google n-ai auzit?" daca tot vrei sa faci o treaba pana la capat...tare va mai plictisiti unii si tare intelepti mai sunteti in mintea voastra...

Edited by buncar, 28 April 2017 - 22:11.


#11
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

View Postbuncar, on 28 aprilie 2017 - 22:00, said:

Nu inteleg inflamarea, scopul forumurilor este pentru comunicare, informare.
Corect. Nu pentru mura-n gura. Abia cand vei veni cu ceva facut si incercat de tine, atunci te putem ajuta cu sfaturi...si cam atat.

View Postbuncar, on 28 aprilie 2017 - 22:00, said:

Daca gasesc  pe Google o poza cu o schema sau o schema pe un site, nu am acolo pe cine intreba detalii, aici e mai interactiv, mai concret.
Vezi ca unele site-uri au poze, descrieri cu mura-n gura cum sa faci, ce anume sa ai in vedere si multe altele. Daca cauti si citesti acolo scutesti mult timp si mai ales nu mai stai sa astepti intrebari pe un forum. Dar stiu, e grea lectura bat-o vina....sau cu engleza e mai nasol ? Atunci Google Translate.

Nu uita te rog ca aici suntem unii care am invatat si fara Google, si fara internet si fara forum...am cautat scheme prin reviste printre carele unele erau gresite si stateam si cautam acul in carul cu fan....asta doar daca vrei sa faci ceva concret sau doar te bagi in seama pe forum. Nu de alta, dar nu esti nici primul si nici ultimul care il iau la rost...

View Postbuncar, on 28 aprilie 2017 - 22:00, said:

...daca tot vrei sa faci o treaba pana la capat...
..si ca sa te citez: Daca vrei sa faci o treaba o vei face cu sau fara ajutor de pe forum. Trebuie doar sa vrei.
Sau chiar vrei sa iti indic pagina aia gasita de Google unde gasesti explicatie cuvant cu cuvant cum trebuie sa faci ? Scuze, din pacate nu fac asa ceva.

Edited by tehnics, 28 April 2017 - 23:54.


#12
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005

View Posttehnics, on 28 aprilie 2017 - 23:53, said:

Corect. Nu pentru mura-n gura. Abia cand vei veni cu ceva facut si incercat de tine, atunci te putem ajuta cu sfaturi...si cam atat.

Vezi ca unele site-uri au poze, descrieri cu mura-n gura cum sa faci, ce anume sa ai in vedere si multe altele. Daca cauti si citesti acolo scutesti mult timp si mai ales nu mai stai sa astepti intrebari pe un forum. Dar stiu, e grea lectura bat-o vina....sau cu engleza e mai nasol ? Atunci Google Translate.

Nu uita te rog ca aici suntem unii care am invatat si fara Google, si fara internet si fara forum...am cautat scheme prin reviste printre carele unele erau gresite si stateam si cautam acul in carul cu fan....asta doar daca vrei sa faci ceva concret sau doar te bagi in seama pe forum. Nu de alta, dar nu esti nici primul si nici ultimul care il iau la rost...

..si ca sa te citez: Daca vrei sa faci o treaba o vei face cu sau fara ajutor de pe forum. Trebuie doar sa vrei.
Sau chiar vrei sa iti indic pagina aia gasita de Google unde gasesti explicatie cuvant cu cuvant cum trebuie sa faci ? Scuze, din pacate nu fac asa ceva.
Ai citit mult la viata ta, dar pacat ca nu ai invatat sa si scrii...esti ceea ce crezi ca esti, dar doar in mintea ta.Nu stiu ce faceai tu in 1986 cand eu invatam sa cant la chitara si aveam 6 ani...nici in 1988 cand citeam despre Thomas Alva Edison, nici in 1997 cand am calcat in primul studio de inregistrari.Apropo de citit, parintii mei aveau o biblioteca care numare aproape 5000 de carti(printre care se numarau peste 1000 de carti de tehnica, tata fiind metrolog), am citit mult, din multe domenii, asa ca nu veni la mine cu genul de aroganta al omului neinteles de ceilalti.Nu a fost electronica ceva care sa imi capteze atentia foarte tare, dar totusi am citit si vreo 20 de carti de tehnica, pentru cultura generala.Daca intreb ceva nu inseamna ca nu stiu, poate doar ma verific sau poate vreau sa stiu mai mult.Daca poti ajuta, ajuta, daca nu, abtine-te, lectii de viata am de la cine lua.

Edited by buncar, 29 April 2017 - 01:32.


#13
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 26.02.2008
Uite discutia mai veche de care vorbeam: https://forum.softpe...u#entry20870360   sau aici   https://forum.softpe...49644-vu-metru/

Edited by orlandobarbulescu, 29 April 2017 - 13:07.


#14
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

View Postbuncar, on 29 aprilie 2017 - 01:30, said:

Ai citit mult la viata ta, dar pacat ca nu ai invatat sa si scrii...esti ceea ce crezi ca esti, dar doar in mintea ta.Nu stiu ce faceai tu in 1986 cand eu invatam sa cant la chitara si aveam 6 ani...nici in 1988 cand citeam despre Thomas Alva Edison, nici in 1997 cand am calcat in primul studio de inregistrari.Apropo de citit, parintii mei aveau o biblioteca care numare aproape 5000 de carti(printre care se numarau peste 1000 de carti de tehnica, tata fiind metrolog), am citit mult, din multe domenii, asa ca nu veni la mine cu genul de aroganta al omului neinteles de ceilalti.Nu a fost electronica ceva care sa imi capteze atentia foarte tare, dar totusi am citit si vreo 20 de carti de tehnica, pentru cultura generala.Daca intreb ceva nu inseamna ca nu stiu, poate doar ma verific sau poate vreau sa stiu mai mult.Daca poti ajuta, ajuta, daca nu, abtine-te, lectii de viata am de la cine lua.
Atunci ramani la citit si chitara si nu incerca domenii care te depasesc. Asa cum si mie mi-ar placea sa cant la pian nu voi reusi pentru ca nu am abilitatea aceea. Cum nici tu nu o ai pentru electronica.
Legat de aptitudinile tale, nu ma impresionezi...sincer. Si eu putea sa iti demonstrez ca am facut si eu destule pe partea tehnica chiar daca sunt cu 2 ani mai mic ca tine....
Iar critica mea e pe aria Electronica...ai pasit aici si ceri mura-n-gura, din pacate nu vei primi mura-n-gura. E ca si cum as incerca eu sa te invat sa canti la chitara pe un forum, asa e si cu electronica si cu orice alt domeniu tehnic.
Legat de gramatica mea, stai cuminte ca nici cel mai prost din curtea scolii nu sunt la gramatica....

View Postorlandobarbulescu, on 29 aprilie 2017 - 13:02, said:

Uite discutia mai veche de care vorbeam: https://forum.softpe...u#entry20870360   sau aici   https://forum.softpe...49644-vu-metru/
Pai, cine sa caute ? Tot noi ? Parca era in regulamentul SP ca inainte sa deschizi gura ( adica un topic )  cauta bine inainte ca s-ar putea sa existe deja un subiect identic sau asemanator...

Edited by tehnics, 29 April 2017 - 13:37.


#15
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015
offtopic
@tehnics
Nu are sens, omul repetă aceleași "argumente" pe care mi le-a servit și mie în urmă cu o perioadă de timp
https://forum.softpe...18#entry2004709
(și răspunsurile anterioare)
Pentru unii e mai ușor sa găsească pretexte pentru a-și scuza comoditatea, decât să aprofundeze informațiile necesare studiind ceea ce îi interesează.
@ buncar
Înainte de a solicita informații e normal sa mai dai și alte amănunte privitoare la piesele de care dispui (un VU-metru nu se face doar cu niște LED-uri) și, de asemenea să dai și unele detalii privitoare la nivelul de cunoștințe în domeniu, ca cel ce face o recomandare să știe cam ce te "coafează".
În altă ordine de idei spuneai că ai colecția completă a revistei Tehnium și alte cărți de electronică. Se găsesc nenumărate scheme de VU-metre în ele, chiar și explicații amănunțite privitoare la modul de funcționare. Ar fi suficient să studiezi două-trei dintre ele și ai înțelege foarte ușor cum funcționează un astfel de montaj, astfel încât ai putea să-ți alegi singur o schema care să corespunda cerințelor tale, indiferent ca o iei de pe net sau din alta sursă.

Edited by Dobrin_M, 29 April 2017 - 13:59.


#16
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

View PostDobrin_M, on 29 aprilie 2017 - 13:46, said:

offtopic
@tehnics
Nu are sens, omul repetă aceleași "argumente" pe care mi le-a servit și mie în urmă cu o perioadă de timp
https://forum.softpe...18#entry2004709
(și răspunsurile anterioare)
Pentru unii e mai ușor sa găsească pretexte pentru a-și scuza comoditatea, decât să aprofundeze informațiile necesare studiind ceea ce îi interesează.
El ar trebui sa inteleaga ca, asa cum el a invatat sa cante la chitara cu un profesor care i-a explicat lucrurile de baza asa e si cu electronica. Trebuie sa inveti lucrurile de baza si sa intelegi cum functioneaza unele lucruri, sa inveti componentele electronice si sa poti face distinctie intre ele ( ca mai era unul la facultate care cerea schema pentru un tranzistor care in realitate era CI ) sa stii niste formule de baza elementare.
Venind si trantind un text de genul : Vreau o schema buna, nu faci decat sa iti aprinzi paie pentru ca aici nu suntem niste magicieni care sa scoatem scheme din joben...schemele tot de pe internet le indicam si tot cu Google le cautam si noi....
Aaaaa, daca initiatorul se axa pe o schema, incerca sa intelega schema, o realiza si apoi avea probleme in functionare, da, cu mare placere ajutam in masura in care se poate, dar nimeni nu va sta sa faca munca de cautare care ai putea sa o faci si tu.....asta nu intelege el.

#17
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 15.04.2005

View PostDobrin_M, on 29 aprilie 2017 - 13:46, said:

offtopic
@tehnics
Nu are sens, omul repetă aceleași "argumente" pe care mi le-a servit și mie în urmă cu o perioadă de timp
https://forum.softpe...18#entry2004709
(și răspunsurile anterioare)
Pentru unii e mai ușor sa găsească pretexte pentru a-și scuza comoditatea, decât să aprofundeze informațiile necesare studiind ceea ce îi interesează.
@ buncar
Înainte de a solicita informații e normal sa mai dai și alte amănunte privitoare la piesele de care dispui (un VU-metru nu se face doar cu niște LED-uri) și, de asemenea să dai și unele detalii privitoare la nivelul de cunoștințe în domeniu, ca cel ce face o recomandare să știe cam ce te "coafează".
În altă ordine de idei spuneai că ai colecția completă a revistei Tehnium și alte cărți de electronică. Se găsesc nenumărate scheme de VU-metre în ele, chiar și explicații amănunțite privitoare la modul de funcționare. Ar fi suficient să studiezi două-trei dintre ele și ai înțelege foarte ușor cum funcționează un astfel de montaj, astfel încât ai putea să-ți alegi singur o schema care să corespunda cerințelor tale, indiferent ca o iei de pe net sau din alta sursă.
Reciteste(recititi, voi astia suferinzi de voi) primul post...nu am cerut o schema de VU-metru oarecare ci o schema pentru piesele cumparate de mine(dc-7g3hwa).Nu stiu daca te-am(v-am) impresionat sau nu si nici nu-s curios, pentru mine esti un necunoscut care se baga in seama facand offtopic.Expresiile de genul "vrei mura in gura" sau "de google n-ai auzit" sunt expresii pe care le-am vazut scrise(de catre oamenii seriosi) unor indivizi care meritau sa li se spuna asta, eu nu consider ca merit asta, daca ma poti ajuta ajuta-ma, daca nu varsa-ti frustrarile pe alt topic si nu mai fa offtopic aici.Ai adus discutia de pe topicul asta intr-un loc unde nu vreau sa cobor asa ca, daca ai/aveti ceva de zis pe subiectul topicului zi-o, daca nu abtine-te sa-ti versi frustrarile aici.Te-am rugat eu sa cauti ceva pentru mine? chiar te rog sa nu o faci si sa ma scutesti cu impresiile astea de "tatuc".Cu intrebarea din primul post ma adresez celor care pricep intrebarea si nu vad in ea o intrebare pusa de un lenes sau de un retardat(daca stiam ce urmeaza specificam din primul post "ii rog pe frustratii plictisiti si aroganti sa se abtina de la ORICE comentarii".

Edited by buncar, 29 April 2017 - 23:59.


#18
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
Bine, atunci daca spui ca vrei sa faci aia, unde sunt restul de piese ?
Apropo, acea rigleta cu led-uri este cu anod comun sau cu catod comun ? Rog pe cei care stiu raspunsul sa nu spuna, sunt curios cat de priceput e colegul.
Si totusi daca faci rost de schema, cum o vei implementa din punct de vedere constructiv ? Pe ce fel de suport ? Ce metoda de constructie a cablajului ?
Daca vrei schema, hai ca iti dau eu una cu microcontroler si sa mor de nu merge pe preamplificator. Serios, e buna schema, asa cum ai cerut.
Asta ca sa iti dai seama ca nu stii ce vrei sa faci.....

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate