Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...
 Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...

sfat achiziție bicicleta pli...

NVIDIA Shield Programe Romania IP
 

Exemple de job postings de programare scrise cu cap, de oameni competenti

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Voi ce exemple de postari de joburi ati vazut care sunt scrise ca de oameni competenti? Puteti da exemple?

Indiferent de subdomenii sau arii de activitati, ca e QA sau DevOps, programare cu diferite accente (pe algoritmica, arhitectura, etc).

Eu am vazut de curand asta, pune accent pe arhitectura, si in afara de un mic typo, nu vad probleme cu anuntul, atat ca forma cat si continut.
[ https://i.imgur.com/CcmyBtU.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Va rog sa postati imagini (neindexabile), si fara a dezvalui nume de firme, siteuri, etc.

Edited by OriginalCopy, 27 April 2017 - 19:29.


#2
MadMax

MadMax

    Pike hunter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,361
  • Înscris: 14.05.2003
Daca e pentru piata din RO, capul celor care l-au scris e cam ....in nori. Plus ca e foarte generic, sec, nu vad nimic deosebit in anuntul asta (am impresia ca esti autorul).
Exemplu nu am acuma sa dau,dar tin minte un anunt care mergea pe "psihologie inversa". "Daca vrei un job stresant, ore suplimentare, caca-maca-de-iti-vine-sa-urli, atunci nu aplica la acest job"

#3
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,226
  • Înscris: 24.02.2007
Frumos, imi place ca ofera detalii despre ce anume vei face nu doar "vei lucra intr-o echipa asa si invers".

View PostMadMax, on 27 aprilie 2017 - 19:59, said:

Plus ca e foarte generic, sec

E chiar concret, mentionand ca vor un om care sa-i ajute cu o refactorizare. Nu insira doar o lista mare de tehnologii la moda din n domenii, asteptand un om bun la toate.

#4
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Într-adevăr majoritatea job-add-urilor sunt foarte slabe. Probabil ar fi mai bine să fie scrise de oameni tehnici decât de oameni de HR, sau măcar împreună.

Exemplul dat mi se pare și mai slab decât altele, deoarece nu zice absolut nimic despre partea de business a proiectului sau despre firmă. Faptul că se laudă că vei lucra cu experți, mi se pare un flag roșu; dacă-s experți de ce e nevoie mare de refactorizare? De asemenea să rescrii ceva scripturi în php nu mi se pare că are prea mare legătură cu arhitectura software.

Uite aici un exemplu bun de job add unde e vorba despre arhitectură software:
[ https://i.imgur.com/ulWJrg0.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by MarianG, 28 April 2017 - 05:54.
scos link, adaugat imagine


#5
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,226
  • Înscris: 24.02.2007
Cam exagerat IMHO.

#6
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,488
  • Înscris: 18.10.2011

View PostOriginalCopy, on 27 aprilie 2017 - 19:28, said:


Va rog sa postati imagini (neindexabile), si fara a dezvalui nume de firme, siteuri, etc.

Parca Google cauta si in imagini (nu stiu daca le si indexeaza). Asta asa, ca side comment...

View Postm3th0dman, on 27 aprilie 2017 - 23:23, said:

Faptul că se laudă că vei lucra cu experți, mi se pare un flag roșu;

E un barbarism, oricine cu experienta medie se numeste ... expert.

Nu e romanescul expert, om cu capacitati deosebite, la un nivel foarte bun. Orice agentie, firma, iti trimite in vizita un... expert. :D

Acum, sa fim seriosi, joburile din Romania nu au cum sa aiba un grad prea mare de sofisticare.

Nu stiu totusi de unde atata sofisticarie. Ce fac produsele alea pana la urma, sunt interfete pentru robotul daVinci? Pentru ce ti-ar trebui lucruri atat de complicate in ERP, e-commerce etc. Se fac portaluri precum amazon.com la noi?

Pentru ce ti-ar trebui experti care sa stie foarte bine OOP sau DDD? Se modeleaza fluxuri si date pentru vreo megauzina gen B*W pe la noi?

DDD e greu din capul locului, iti trebuie analisti care sa stie domeniul. Dimpotriva, daca te bagi in sofisticarii OOP, ai cu ce sa mentii modelul (extins etc)?

Eu imi dau seama de cineva daca stie OOP, DDD (atat cat stiu si eu...) dupa cateva luni de lucru. Iti dai seama nu cand iti spune la interviu, ci cand te cheama la fata locului sa te intrebe: "aici n-ar trebui sa fac asa?"

Vad in poza ca unui SME i se cer chestii de arhitectura. Cred ca este practic altceva. SME nu e arhitect. SME este intre user si analist:
http://www.developer...-Deployment.htm

In cerintele acelea ai elemente pe care ar trebui sa le stie un SME, un analist, un business modeler, un arhitect. Unele roluri pot fi indeplinite de o singura persoana, dar... LE: acum vad: "API SME", dar OK, daca este SME pe software, e OK...

#7
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,226
  • Înscris: 24.02.2007

View Postaaaa4567, on 29 aprilie 2017 - 00:11, said:

Nu stiu totusi de unde atata sofisticarie. Ce fac produsele alea pana la urma, sunt interfete pentru robotul daVinci? Pentru ce ti-ar trebui lucruri atat de complicate in ERP, e-commerce etc. Se fac portaluri precum amazon.com la noi?

Anuntul din post #4 e pentru o firma de consultanta. Probabil au clienti care cer crema cremelor pentru orice proiect banal si astfel cauta oameni pentru a le satisface cerintele.

#8
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Toate anunturile astea de la firme de consultanta sau de plasare de personal sint cit se poate de haioase. Toate pretind ca o sa lucrezi pentru "a leading blabla company", cu "cutting edge technologies", intr-o echipa de "experts". De fapt tre sa faci ceva cacat de site, care probabil a fost prost implementat de prima data si acuma tre imbunatatit :w00t:

#9
romio79

romio79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,655
  • Înscris: 30.03.2005
Ti se ofera sansa sa faci din rahat bici, aia e bleeding edge

#10
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,932
  • Înscris: 29.10.2014
Ți se oferă șansă să repari codul scris de indieni, asta în timp ce tu trebuie să colaborezi fix cu ei. Adică indienii care au făcut ceva inutilizabil sunt plătiți ÎN CONTINUARE și tu faci toată munca.

#11
romio79

romio79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,655
  • Înscris: 30.03.2005
aia inseamna sa fii mafiot :)

#12
MadMax

MadMax

    Pike hunter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,361
  • Înscris: 14.05.2003

View PostRedDev, on 08 mai 2017 - 08:49, said:

Ți se oferă șansă să repari codul scris de indieni, asta în timp ce tu trebuie să colaborezi fix cu ei. Adică indienii care au făcut ceva inutilizabil sunt plătiți ÎN CONTINUARE și tu faci toată munca.

Da, dar job advertul a fost facut de oameni competenti. Restul e can can

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate