Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Amenintare cu violenta fizica

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
taviandi

taviandi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.02.2012
Buna tuturor. Sunt in dilema, si sfaturile prind bine. Am fost amenintat de catre un var indepartat, sportiv(instructor de cross fit-abia stiu ce presupune asta) intr-un fel atat de bestial incat, desi nu ma consider neaparat anxios, nu imi gasesc linistea de cateva zile. Politia mi-a oferit sa fac o plangere, care va duce la deschiderea unui dosar penal, dar mi-e teama sa nu inceapa sau sa plateasca pe unii sa imi atace familia. Mentionez ca absolut intamplator am un martor, care se cam teme si el, si in plus locuiesc in acelasi cartier, si nu as vrea sa ii fac necazuri nici lui.

#2
denache

denache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.01.2016
Parerea mea este sa il tii pe var cat mai ..indepartat. Poti sa faci si o plangere, daca chiar te simti amenintat pe bune, dar se vor duce sa vorbeasca cu el, atat, chestie care poate agrava situatia. Altfel... evita. Nu deschide dosar penal pentru amenintare, se duc doar sa discute.

#3
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,866
  • Înscris: 22.11.2006
Initiator: Nu te lasa intimidat. Sa stii ca daca ai rabdare, dreptatea va fi de partea adevarului.

Edited by althea, 28 April 2017 - 04:30.
citat mesaj sters


#4
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,584
  • Înscris: 16.08.2010
"Violenta este ultimul refugiu al incompetentilor"  Asimov

"Cainele care latra nu musca" proverb romanesc

Ala e instructor de cross-pinăs-meu... parerea mea. Am vazut atatea buturugi mici care au rasturnat carute mari incat as pune mana pe o scandura...

#5
RazvanGL1

RazvanGL1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 25.03.2010
Linisteste-te prietene, daca vroia sa te bata, ai fi postat ca ai fost batut. Fapt care oricum nu e atat de grav. Doar nu ti-e frica de bataie... Mai grav ar fi daca ti-ar da foc la masina sau ti-ar bate iubita, sotia, copiii etc. Tu esti barbat. Posted Image
Mai importante mi se par motivul pentru care el a recurs la astfel de amenintari si motivul real al temerii tale. Hai, fii sincer cu noi si poate iti putem oferii un sfat pertinent.
In mare ai doua rezolvari: amiabila sau politia. Daca nu faceti amiabila si te amentinta in mod repetat, mergi la politie.
Varu tau e interlop sau se crede astfel? E rromus si i-ai calcat pe mandrie in mod public?

Edited by RazvanGL1, 27 April 2017 - 20:17.


#6
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013
plangere e f ok, deoarece daca patesti ceva in perioada urmatoare primul la care se vor duce va fi el, in plus il baga pe lista neagra si de fiecare data cand se intampla ceva e intrebat de sanatate.

#7
RazvanGL1

RazvanGL1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 25.03.2010

View Postjoseph_lacroix, on 27 aprilie 2017 - 20:24, said:

plangere e f ok, deoarece daca patesti ceva in perioada urmatoare primul la care se vor duce va fi el, in plus il baga pe lista neagra si de fiecare data cand se intampla ceva e intrebat de sanatate.
asa, siii...??! cand va fi chemat sa mai dea o declaratie, el va zice ca nu stie nimic(daca are si avocat nu-l mai ''sparge'' nimeni sa se scape). alte probe nu exista si s-a terminat.
plangerea e buna de altceva: ajungeti la un ''mediator'', politistul judiciarist. Acesta, in functie de cat de ''experimentat'' e si de cat de coios e varu'(fara frica de lege), va reusi sa va impace, nimeni nu pateste nimic sau reclamantul ia bataie si ajunge sa-si retraga si plangerea pt amenintare.

Edited by RazvanGL1, 27 April 2017 - 21:06.


#8
RazvanGL1

RazvanGL1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 25.03.2010
Nu zice, problema nu e simpla. Mai bine zis, decizia  nu e usor de luat

#9
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007

View Postdenache, on 27 aprilie 2017 - 17:59, said:

Parerea mea este sa il tii pe var cat mai ..indepartat. Poti sa faci si o plangere, daca chiar te simti amenintat pe bune, dar se vor duce sa vorbeasca cu el, atat, chestie care poate agrava situatia. Altfel... evita. Nu deschide dosar penal pentru amenintare, se duc doar sa discute.
Cum le stiti voi pe toate. In baza sesizarii (plangerii) persoanei vatamate se poate deschide un dosar penal, sub aspectul savarsirii infractiunii de amenintare, urmarirea penala fiind in rem (fata de fapta), cel putin initial.

View PostRazvanGL1, on 27 aprilie 2017 - 21:01, said:

asa, siii...??! cand va fi chemat sa mai dea o declaratie, el va zice ca nu stie nimic(daca are si avocat nu-l mai ''sparge'' nimeni sa se scape). alte probe nu exista si s-a terminat.
plangerea e buna de altceva: ajungeti la un ''mediator'', politistul judiciarist. Acesta, in functie de cat de ''experimentat'' e si de cat de coios e varu'(fara frica de lege), va reusi sa va impace, nimeni nu pateste nimic sau reclamantul ia bataie si ajunge sa-si retraga si plangerea pt amenintare.
In principiu cam ai dreptate. Trebuie sa existe un material probatoriu destul de evident, simpla declaratie a unui posibil martor, din punctul meu de vedere, si nu numai, este in zadar.

#10
denache

denache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.01.2016
Te contrazici singur. Se vede ca vorbesti din carti, nu din realitatea de zi cu zi.
Ma rog, probabil deja s-a impacat cu varu'...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate