Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Sunet ciudat GOLF 4

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
fdrpgl

fdrpgl

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 21.11.2016
Salut. De la ce se poate auzi in halul asta? Tin sa precizez ca face in a-1a dar si a 2-a la fel (n-am incercat a 3-a). Acel sunet ascutit se aude cand iau picioru de pe acceleratie si intra in frana de motor, apoi cand accelerez se aude un sunet mai gros, trosneste ceva pe acolo de vreo 2 ori si ai impresia ca motoru o ia inaintea masinii..

Acel trosnit si pocnituri se aud in jurul pedalelor sub masina si cateodata se si simt. ( Am incercat sa explic cat mai bine posibil). Ceva idei? 1.9 tdi ajm. Multumesc anticipat.

>Rog frumos, cei cu BMW f30 si mecanicii de reprezentanta care nu au nimic bun de adaugat sa se abtina. Multumesc.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fhulsPtaSCQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] ---> SUNETUL SE AUDE MAI BINE DUPA SECUNDA 25*

#2
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Turbina trage sa moara.

#3
fdrpgl

fdrpgl

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 21.11.2016

View Postericmario, on 27 aprilie 2017 - 17:24, said:

Turbina trage sa moara.

Nu la suieratul acela ma refeream. Aia stiu de la ce e, un furtun spart de la intercooler si pierd presiune pe acolo.

Eu ma refeream la lovitura aia cand iau piciorul de pe acceleratie si intra in frana de motor. Asculta mai bine ca se aude destul de clar. Uita-te la video dupa secunda 25 ca se aude mai bine :)

#4
Silviugabriel1984

Silviugabriel1984

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 01.11.2012
Tampoanele de la motor?

#5
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Tampon motor.

#6
campary

campary

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 16.09.2005
Verifica suportii de la motor si cutie de viteze.

#7
fdrpgl

fdrpgl

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 21.11.2016
Multumesc tuturor. Cred ca 99% din raspunsuri, aici si pe alte forumuri au fost la fel. Suport/tampon motor/cutie.

#8
Darkage_

Darkage_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 18.07.2016
Pai si le-ai verificat ( tampoanele de la motor si cutie) sau astepti sa-ti raspunda cineva ceva mai simplu si ieftin, gen " ai un bec ars si de aia trozneste"  ?

#9
fdrpgl

fdrpgl

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 21.11.2016

View PostDarkage_, on 28 aprilie 2017 - 20:21, said:

Pai si le-ai verificat ( tampoanele de la motor si cutie) sau astepti sa-ti raspunda cineva ceva mai simplu si ieftin, gen " ai un bec ars si de aia trozneste"  ?

Tampoanele laterale din ce vad sunt ok, nu se misca indiferent cat as trage de el. "dogbone-ul" nu am cum sa-l verific si trebuie sa ma duc la mecanic sa o urce pe elevator. as paria ca ala e de vina.

#10
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005
Nu prea poti sa iti dai seama din filmare despre intensitatea sunetului - insa cred ca ar putea fi o problema cu partea de amortizare a volantei. Sau, in cazul in care are volanta clasica, atunci arcurile discului de ambreiaj.

#11
fdrpgl

fdrpgl

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 21.11.2016

View Postflorinel, on 29 aprilie 2017 - 12:00, said:

Nu prea poti sa iti dai seama din filmare despre intensitatea sunetului - insa cred ca ar putea fi o problema cu partea de amortizare a volantei. Sau, in cazul in care are volanta clasica, atunci arcurile discului de ambreiaj.

N-am masina de mult dar din ce stiu modelul pe care il am are volant cu masa dubla... Ca sa-ti explic ca poate intelegi mai bine, cand plec de pe loc se aud niste bubuituri groase care se simt cateodata in podea iar cand intru in frana de motor ( mai ales a1-a si a 2-a) se aude o bataie fier pe fier... Eu am fost la mecanic acum 2 saptamani cu alte probleme, cu ambreiajul deja am probleme cu placa & rulmentul dar discul cica e bun, nu patineaza nu nimic. Nici volantul nu bate sau nu bate rau.. El mi-a zis ceva de balansor dar pe atunci nu i-am explicat asa bine si nu era sigur.. Ma mai duc saptamana vitoare pe la el..

Edited by fdrpgl, 29 April 2017 - 18:38.


#12
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,909
  • Înscris: 09.12.2004
Dog bone?!?

Tampon motor obosit am văzut mai des la benzinare. Daca ridici capota, motorul e înclinat spre stinga sau dreapta?

#13
fdrpgl

fdrpgl

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 21.11.2016

View PostEvergreen, on 30 aprilie 2017 - 09:07, said:

Dog bone?!?

Tampon motor obosit am văzut mai des la benzinare. Daca ridici capota, motorul e înclinat spre stinga sau dreapta?

Sincer sa fiu, spre partea dreapta ( sofer) dar cred ca sunt ok suporti laterali si sunt eu paranoic. Oricum ma duc maine la service Posted Image .

Edited by fdrpgl, 03 May 2017 - 16:56.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate