Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Varicela sau altceva?

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
andreea_id

andreea_id

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.01.2016
Buna!
Mama este profesoara si intrand in contact cu mai multi copii, a facut varicela chiar in perioada Pastelui. Cam pe 13-14 i-au aparut bubitele, desi febra, durerile musculare, starile de rau aparusera cu cateva zile mai devreme. Acum 2 zile i-au aparut si fratelui meu vreo 2-3 bubite dimineata, iar inspre seara deja ai mei erau siguri ca e vorba de varicela pentru ca se inmultisera considerabil. Ieri am fost plecata toata ziua la Bucuresti dar cand m am intors aseara era plin de bube si facuse si putina febra, dar in rest nu are stari de rau.
Pe mine m-a tot durut capul de vreo 2-3 zile, dar nu constant, ci ma doare cateva minute, se opreste, incepe iar. Ieri in jurul pranzului am observat ca am un ganglion inflamat dupa ureche. Nu stiu sigur de cand e asa, dar presupun ca as fi observat la dus acum 2 zile daca era. E destul de mare, mai mare ca o boaba de fasole. Si am observat vreo 2 bubulite pe scalp, insa nu erau pustule, deja aveau cojite.
Aseara am observat ca langa ganglionul respectiv s-a mai umflat unul, putin mai mic, iar azi pe la pranz inca unul pe gat.
Bineinteles ca imediat cum m am trezit, mi am verificat corpul sa vad daca au aparut ceva brobonite, si am observat una pe umar, micuta, si inca una pe brat deasupra cotului, ceva mai mare. Ideea e ca deja au lichid (dar nu au fost pete rosiatice inainte, pur si simplu asa au aparut, cu lichid), si nici nu sunt inrosite. Pare ca am 2 picaturi de apa pe piele, fara roseata, fara nimic.
La pranz am baut niste vin, ca cica ar iesi bubitele mai repede, dar vad ca pe burta si pe piept nu am nimic, si pe spate s-a uitat mama si a zis ca nu i se pare ca am puncte rosii sau ceva. Oricum eu pe partea de sus a spatelui am cateva cosuri, si a zis mama ca nu pare sa mai fie vreo brobonita, inafara de acele cosuri.
Mi a crescut si putin febra, 36.9 si eu in mod normal am 36.6 si am luat doar un brufen, pt ca ma durea capul.
Se poate sa nu fie varicela si sa fie altceva? Sau sa fie un caz foarte usor de varicela? Desi nu am facut cand eram mica.

Attached Files


Edited by andreea_id, 27 April 2017 - 17:11.


#2
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

Quote

In lipsa medicului NU se poate pune diagnosticul de varicela! Medicul de familie declara in sistemul national bolile contagioase.  


#3
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
sunt sanse foarte mari sa ai si tu varicela. este perioada anului in care aceasta boala isi face de cap in colectivitati. si cum tu deja stai in casa cu "pacientul zero" (mama ta), iar perioada de incubatie e de aproximativ 2 saptamani, maxim 3, se pare ca si tu si fratele tau ati luat boala de la mama voastra (dar chiar asa, cadru didactic fiind, stiind ca nu a facut varicela, de ce nu s-a vaccinat ? in fiecare an, in perioada asta, e cate o epidemie de varicela prin scoli si gradinite)
stai acasa, ii poti imbolnavi si pe altii. daca lucrezi, ia-ti concediu medical, se acorda fara problema. ce varsta ai ?
suna medicul de familie, sa vezi ce tratament iti recomanda, nu te duce la cabinet, daca ai varicela, esti contagioasa.
nu mai bea vin aiurea, vezi ca mai e o traditie, cica sa-ti pui o carpa rosie imbibata in tuica, pe burta, sa iasa bubele mai rapid. doamne-fereste, cine o mai fi inventat si prostiile astea, nu stiu.
daca ti se confirma diagnosticul de varicela, ai grija in urmatoarele saptamani (maxim 2 luni), dupa varicela imunitatea organismului scade dramatic si te poti imbolnavi foarte usor, in comparatie cu perioada de dinaintea bolii.

Edited by corinadaniela, 28 April 2017 - 09:37.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate