Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 Cumparare auto cu nr Germania afl...

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 

Modificare contract credit

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 09.09.2012
Salut,

Am facut recent un credit relativ mic.
Problema e ca eu solicitasem ca acest credit sa fie facut pe o perioada de 12 luni, insa acesta s-a facut pe 60 de luni.

Cand am vazut contractul, am semnalat problema si mi s-a spus ca a fost o eroare de sistem, cel mai probabil.
Bun, am intrebat daca se poate modifica, ce se poate face si mi s-a spus ca dupa ce platesc o prima rata, pot face o cerere si mi se poate emite un nou grafic de rambursare pe 12 luni.

Am fost intrebat daca e ok asa, am zis ca da, am semnat si aia e, din dorinta de a avea banii mai rapid.

Ma intereseaza sa stiu daca treaba asta chiar e posibila. Adica, cei de la banca pot intr-adevar modifica perioada de rambursare oricand vrea clientul?
Eu stiam ca se modifica doar in cazul in care rambursezi anticipat.

Ce ma ingrijoreaza pe mine nu este perioada, ca oricum pot sa-l achit mai devreme, iar rambursarea anticipata nu are comision (dobanda fiind variabila). M-am uitat si la dobanda si vad ca nu ma dezavantajeaza. Adica, presupunand ca platesc rata stabilita in contractul pe 60 de luni, iar extra adaug restul sumei pana la cat as fi dorit eu sa platesc, am cam aceeasi dobanda (diferenta este de 2-3 lei), insa prima de asigurare a creditului este foarte mare. Adica, daca pe contract perioada era de 12 luni -> prima era undeva la 150 lei, insa asa -> este 720 lei.

Vreau sa stiu in ce mod ma dezavantajeaza toata "greseala" asta si cum o pot gestiona mai eficient.
Adica, va fi oare intr-adevar posibil sa merg dupa plata unei rate, sa solicit modificarea graficului de rambursare de la 60 luni la 12 luni?
Sau voi fi nevoit sa achit luna de luna atat cat as fi vrut eu (cat as fi achitat pentru la un credit/12 luni) si sa fac cerere de rambursare anticipata de fiecare data, sa primesc nou grafic de rambursare de fiecare data? Mi se va recalcula acea prima de asigurare in acest caz?
Vreau sa evit complicatiile.

Multumesc!

Edited by MrDerpson, 27 April 2017 - 16:02.


#2
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
Ai intrebat astea la banca ????
Cine ar putea sa iti raspunda mai bine decit banca ?
Cineva aiurea de pe net  ?!
Ah, o sa spui "cineva care a mai fost in situatia asta".
In papucii tai nu e nimeni.
Deci, intreaba la banca, telefonul e gratis.

#3
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 09.09.2012
Nu intelegi, ma intereseaza sa stiu daca a trecut cineva prin asta  - daca a fost posibila modificarea perioadei de rambursare fara a face rambursare anticipata (n-am mai auzit de asa ceva pana acum) + eventual, de a primi un sfat.

Evident ca de la banca mi-au spus ca s-ar putea, insa pe angajatul unei banci il intereseaza sa-si simplifice treaba si sa-si vanda produsul . Pot foarte bine sa merg peste o luna, sa solicit modificarea perioadei in 12 luni si sa mi se spuna ca de fapt nu se poate, ca trebuie sa fac rambursare anticipata luna de luna de acum inainte.

De sunat am sunat, ca eram curios sa vad ce spun si cei de la relatii cu clientii. Posted Image La telefon mi-au spus ca teoretic s-ar putea, insa "de regula" trebuie sa platesti macar vreo 3-4 rate inainte de solicitarea modificarii perioadei.

Ideea e ca n-am nimic in scris, in contract astfel de proceduri nu-s explicate, prin agentii unii angajati nu stiu mai multe decat clientii, iar la relatii cu clientii sunt oameni care-s platiti cu 1,000 lei si habar n-au de capul lor, de fapt nici nu-i intereseaza (nici pe mine nu m-ar interesa daca as fi in papucii lor).

Suntem pe forum, discutam, ne dam cu parerea, asta e scopul. Posted Image

Edited by MrDerpson, 27 April 2017 - 18:24.


#4
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 09.09.2012
Se pare ca se poate modifica. Am mai primit o confirmare.

Am deschis topic degeaba. Cand n-ai ce face... :))

#5
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Se poate face, poate sa solicite oricine o rescadentare, insa de regula se comisioneaza daca este la cererea clientului.
Daca ti-a crescut venitul de exemplu si poti suporta o rata mai mare, poti sa soliciti diminuarea perioadei de creditare, tocmai pentru a plati o dobanda totala (ca valoarea pe toata perioada) mai mica.La fel, se poate solicita si extinderea perioadei, daca este permis (exista limitari la perioadele maxime de acordare impuse de BNR).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate