Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Modificare retea fibra optica

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
cr1st1an

cr1st1an

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 06.04.2006

Salut,


Am o situatie mai delicata referitor la modificarile de structura ale retelei RDS.

Mai pe larg, in momentul in care mi-am renovat apartamentul mi-am tras frumos, prin pereti, toate cablurile (cablul utp si cel coaxial) pe care le-am tras in prize in fiecare camera.

Acum vin cei de la RDS si imi spun ca trebuie sa imi vina cu fibra optica in casa sa puna un convertor se semnal si sa imi traga alte fire prin casa.

V-ati mai confruntat careva cu problema asta? Cum ati procedat?

Ma gandesc sa trec la alti operatori, oare si ceilalti procedeaza la fel?



#2
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Unde ai router-ul acum?
Tot acolo pui si cel de la Digi.

SAU il pui chiar la intrare, si folosesti vechiul cablu UTP, care vine de afara, de la ONT Digi pana la router-ul tau.

Edited by easy90rider, 27 April 2017 - 14:58.


#3
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 06.09.2004
eu am upc, si din fericire astia folosesc doar cablu coaxial. l-am tras eu prin pereti pana la usa de la intrare si apoi m-au conectat baietii la cutia lor si asta a fost tot. cablul coaxial intra intr-un modem de-al lor de unde se imparte in coaxial pt tv si ethernet pt net. eu lasasem loc intr-o debara pt modem si de acolo trasesem mai departe coaxial si ethernet pe unde aveam nevoie in casa.

din pacate, fiind totul pe coaxial, ma lupt cu 25 mbps viteza la upload...   :)

#4
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,161
  • Înscris: 28.06.2005
Firul de la RDS care iti intra acum in casa, intra direct in perete (caseta cu router) sau cum?

Daca e posibil, fibra va folosi fix traseul actualului cablu si convertorul va lua locul routerului actual (ai unul, sper).
Mai departe ramane la fel cu e cum.

#5
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Bun venit in secolul 21. In acest timp se foloseste fibra optica ca principal mediu de transmisie. Data viitoare poate le tragi si tu prin baghete, plinte etc. Cablurile se mai schimba si ele, nu tin o vesnicie.

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,539
  • Înscris: 15.06.2004

 cr1st1an, on 27 aprilie 2017 - 14:55, said:

Acum vin cei de la RDS si imi spun ca trebuie sa imi vina cu fibra optica in casa sa puna un convertor se semnal si sa imi traga alte fire prin casa.


Pai acum nu vin cu un fir pana in Routerul tau ? Unde il ai acum ? Daca nu ai facut reteaua cum trebuie si ai tras cabluri la intamplare prin casa in loc sa gandesti ca locul Routerului e la usa si de acolo trebuie sa plece cabluri in toata casa, atunci ai o problema.

#7
ronuquet

ronuquet

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,216
  • Înscris: 22.02.2017
Daca poti sa te lupti cu upload-ul de 25 mbps muta-te la UPC, care are doar coaxial. Telekom are tot fibra.

#8
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Pai,esti cam blocat.Toti operatorii folosesc alt cablu decat cel UTP la infrastructura ce iti intra in apartament,si telekom are fibra si RDS,iar UPC vine cu CATV pana in casa.La RDS ai primit upgrade de fibra pentru ca ai contractat un abonament nou sau?

#9
cr1st1an

cr1st1an

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 06.04.2006
Pur si simplu trec pe toata lumea pe noua retea de fibra optica si in curand vor renunta la vechea retea.

 xeleron, on 27 aprilie 2017 - 15:56, said:

Pai,esti cam blocat.Toti operatorii folosesc alt cablu decat cel UTP la infrastructura ce iti intra in apartament,si telekom are fibra si RDS,iar UPC vine cu CATV pana in casa.La RDS ai primit upgrade de fibra pentru ca ai contractat un abonament nou sau?

Edited by cr1st1an, 27 April 2017 - 16:11.


#10
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017
Tragi o cutie solida deasupra usii la intrare in apartament si pui acolo ONT-ul lor (ca sa nu ti-l fure) ...iar diin cutia aia duci serviciile lor in casa. Este cea mai mare greseala mascarea cablurilor prin casa si prin pereti.... se pun plinte externe si pe acolo se trage traseul cablurilor

Edited by bogdan181180, 27 April 2017 - 16:10.


#11
cr1st1an

cr1st1an

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 06.04.2006
Le-am tras prin tub flexibil (copex).
Mi se pare mai elegant.
M-am gandit sa fac un hub, ceva deasupra usii, am si tabloul electric langa, deci pot lua si alimentare electrica de acolo. Totusi as fi preferat sa pun la intrare in apartament dar acolo e problema cu alimentarea electrica.
Din pacate nu stiu layoutul cu ceea ce pune rds (convertor semnal, ruter).
Daca nu.m-am facut bine inteles, eu am tras de la usa intrare cablurile coaxial si utp intr-o doza, in living. De acolo am plecat in fiecare camera la prize.

Edited by cr1st1an, 27 April 2017 - 16:29.


#12
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Dar cum imparti internetul in camere? Ai un router, nu?
Pui ONT-ul chiar langa usa si din el va merge catre router-ul tau pe vechea retea internetul. Simplu.

#13
EricJohn

EricJohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 21.03.2014
Preferabil, pui toate echipamentele în interiorul locuinței.

#14
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

 easy90rider, on 27 aprilie 2017 - 16:35, said:

Pui ONT-ul chiar langa usa si din el va merge catre router-ul tau pe vechea retea, internetul.
Asta e soluția!
În plus, telefonul va fi scos de pe vechiul traseu (firele 7 și 8 din cele 8 ale cablului UTP) ptr. că, ptr. noile viteze (300, 500 și 1000 Mbps) trebuie folosite toate cel 8 fire din cablu.

Edited by Mircel, 27 April 2017 - 17:39.


#15
uNNNk

uNNNk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 04.11.2014
Au venit si la mine pentru a face aceasta schimbare si le-am spus ca am cablurile trase prin perete.
Au pus "router-ul" lor + inca un aparat in apartament langa usa de la intrare si au conectat vechiul fir din casa la acele aparate.
Cea mai mare problema pe care o sa o intampini e ca o sa trebuiasca sa ai o priza aproape de usa pentru acele aparate.

#16
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 cr1st1an, on 27 aprilie 2017 - 14:55, said:

Acum vin cei de la RDS si imi spun ca trebuie sa imi vina cu fibra optica in casa sa puna un convertor se semnal si sa imi traga alte fire prin casa.

V-ati mai confruntat careva cu problema asta? Cum ati procedat?


I-am lasat sa traga, intrucat fibra optica adusa in casa valoreaza mai mult decat aspectul estetic rezultat din reamenajare.

#17
cr1st1an

cr1st1an

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 06.04.2006

 rosix, on 27 aprilie 2017 - 17:42, said:

[/indent]

I-am lasat sa traga, intrucat fibra optica adusa in casa valoreaza mai mult decat aspectul estetic rezultat din reamenajare.
Ti-au pus fibra de aur ☺?

 easy90rider, on 27 aprilie 2017 - 16:35, said:

Dar cum imparti internetul in camere? Ai un router, nu?
Pui ONT-ul chiar langa usa si din el va merge catre router-ul tau pe vechea retea internetul. Simplu.
Da, am un router wireless. Din el se splituieste cablul catre celalalte camere.
Daca pun ONT-ul deasupra de usa intr-o cutie de depozitare electrice si il leg la cablurile vechi e suficient? Mai e nevoie sa puna routerul lor sau il pot folosi pe al meu?

Edited by cr1st1an, 27 April 2017 - 18:22.


#18
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,539
  • Înscris: 15.06.2004
Depinde cu ce vin. Daca vin cu un adaptor EPON/GPON ala iti face doar conversia de la fibra la internet - eventual si TV/telefon - depinde de model.
Atunci ala il poti puen la intrare si conectezi firul de UTP existent deja - doar taiat si mufat in el si duci la routerul tau.

Daca vin cu un GPON cu router integrat atunci e mai problematic. Nu ma ie nevoie de routerul tau. Dar va trebui sa traga fibra pe pererte pana la doza de unde pelca UTP-uriel tale in restul casei si sa puna acolo GPON-ul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate