Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cea mai buna alegere second in materie de siguranta

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
Marcous

Marcous

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 17.12.2016
Ce sfaturi mi-ati da in privinta celei mai bune alegeri in materie de siguranta a unei masini second pana in 4000 euro? Aspectul nu ma intereseaza.

#2
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,011
  • Înscris: 01.11.2005
Volvo S60

#3
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Clasa compacta la banii astia: Focus, Megane etc

Edited by overseas, 27 April 2017 - 14:02.


#4
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006
Daca vorbesti de siguranta, vorbesti de cea activa si cea pasiva.
Adica modul in care masina franeaza si sta pe sosea si modul in care se comporta la impact.
Cauta o masina stabila, nu barca, cu airbaguri frontale, laterale si cortina si structura de rezistenta solida.

#5
catalucan

catalucan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 24.03.2007
Smart 42 si 44

#6
axl07

axl07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 22.02.2017
Ca si o completare la ceea ce a spus uhu10uhu foarte bine mai sus, conteaza foarte mult si starea actuala a autovehicolului, degeaba a avut masina de noua enspe airbaguri, daca ea a suferit o dauna totala si e vanduta de samsar dupa ce in prealabil a folosit calti si vata ca sa umple locurile unde adineaori erau airbaguri. Cauta o masina cu istoric, si fara interventii majore aparute in urma accidentelor, nu una samsarita.

Edited by axl07, 27 April 2017 - 14:20.


#7
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006
Da, clar, vorbim de masini intregi, nu de 2 in 1. In caz de o masina cu suduri la structura de rezistenta si martori de airbag pacaliti, esti pe calea sigura spre dezastru.

#8
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View PostMarcous, on 27 aprilie 2017 - 13:55, said:

Ce sfaturi mi-ati da in privinta celei mai bune alegeri in materie de siguranta a unei masini second pana in 4000 euro? Aspectul nu ma intereseaza.
Toyota Avensis
PS. Faci cascadorii?

Edited by cata, 27 April 2017 - 14:55.


#9
Silviugabriel1984

Silviugabriel1984

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 01.11.2012
In banii astia: Megane, vectra, golf, octavia, Minim air-baguri frontale si laterale, dar care sa fie la locul lor.....Posted Image

#10
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
Pe partea de siguranță și sisteme de siguranță francezii sunt tătici. Caută un Megane sau o Laguna.

#11
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
Îmi aduc aminte si acum când aveam o Laguna II din 2001 si era ticsita de airbag-uri, opt la numar. Si nu era varianta de top. E prima masină din lume cu 5 stele la testele de sigurantă. Au ascuns până si stropitorile de parbriz sub capota să protejeze pietonii la impact.

Edited by caiuscorneliu, 27 April 2017 - 18:53.


#12
Marcous

Marcous

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 17.12.2016
vad ca Renault e cea mai comuna sugestie...

#13
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Volvo, SAAB sau Mercedes Class C. Atat.
Megane 2 in privinta sigurantei inseamna smecherie a la Renault. Masinile alea nu au luat o stea EuroNCAP pentru un amarat de avertizor acoustic. Pentru ele siguranta nu inseamna EuroNCAP si testele lor standard.

#14
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006
Exact. Fara suparare pentru posesorii de Renault, dar francezii si-au facut publicitate din chestia asta cu stelele vietii. Si au obtinut punctaj maxim pentru ca au proiectat masinile fix pentru testul asta. Dar asta nu inseamna neaparat ca sunt cele mai sigure.

M-a amuzat maxim un vanzator de dacii. L-am intrebat de ce e Sandero mai scump cu 800 euro decat Logan, ca doar e aceeasi masina cu portbagajul taiat.
Raspunsul lui a fost la Logan are 3 stele iar Sandero are 4 si de aia e mai scumpa.  Mindblowing!

Edited by uhu10uhu, 28 April 2017 - 14:22.


#15
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Iti dai seama ca sunt oameni care chiar cred asta? :D :D :D

Chestia asta imi aminteste de ce mi-a zis acum 10 ani un consultant de la VW, cand am fost sa ma interesez de un Polo Happy pe la 9000-10000 de euro, 1.2 64 CP, cu ac, dar fara ABS. Si l-am intrebat de ce sa aleg acel Polo. Si mi-a zis "in primul rand pentru ca e VW". I-am zis "asa, si?". "Pai e cea mai buna masina, prietene" A inceput sa rada, am inceput si eu sa rad, dupa care am plecat.
Dar cumva sindromul s-a pastrat. Acum 4 ani la un "salon auto" din Bucuresti, mi-a zis un tip de la Skoda, foarte sigur pe el dealtfel, ca masinile lor sunt cele mai fiable. Nici o alta masini nu se apropie de fiabilitatea unei Skoda Fabia 1.2 TSI. Cam asta le e publicul, sorry.

#16
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006
Era cat pe ce sa cumpar anul trecut un nenorocit de polo happy. Vanzatorul habar nu avea ca vinde o masina fara ABS. E incredibil cum o masina din 2007 nu are ABS. Si totusi uite ca se poate.

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostLauCalin, on 28 aprilie 2017 - 14:13, said:

Iti dai seama ca sunt oameni care chiar cred asta? Posted Image Posted Image Posted Image

Chestia asta imi aminteste de ce mi-a zis acum 10 ani un consultant de la VW, cand am fost sa ma interesez de un Polo Happy pe la 9000-10000 de euro, 1.2 64 CP, cu ac, dar fara ABS. Si l-am intrebat de ce sa aleg acel Polo. Si mi-a zis "in primul rand pentru ca e VW". I-am zis "asa, si?". "Pai e cea mai buna masina, prietene" A inceput sa rada, am inceput si eu sa rad, dupa care am plecat.
Dar cumva sindromul s-a pastrat. Acum 4 ani la un "salon auto" din Bucuresti, mi-a zis un tip de la Skoda, foarte sigur pe el dealtfel, ca masinile lor sunt cele mai fiable. Nici o alta masini nu se apropie de fiabilitatea unei Skoda Fabia 1.2 TSI. Cam asta le e publicul, sorry.
Pai si aia de la vw sau skoda ce voiai sa-ti zica... mergi la x ca aia au cele mai masini? Daca mergeai la ochiosi sau francezi nu primeai aceleasi raspunsuri? Sa fim seriosi...

#18
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
Eu am recomandat un Renault pentru că omul a cerut siguranță și a plafonat prețul la 4000. Acum aș vrea să văd și eu ce clasa C sau Saab cumpăra el la banii ăia, că așa i-ați recomandat.

În 4000 își ia Laguna din 2007-2008 chiar și 2009.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate