Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 

Ananas pe pizza, da sau nu?!

- - - - -
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

Poll: Ananas pe pizza, da sau nu?! (90 member(s) have cast votes)

Ar trebui interzisa pizza cu ananas?

  1. Da! (44 votes [48.89%] - View)

    Percentage of vote: 48.89%

  2. Nu! (46 votes [51.11%] - View)

    Percentage of vote: 51.11%

Vote Guests cannot vote

#19
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Am zis ca nu-mi voi lua vreodata asa ceva, dar ma faceti sa incerc si eu. :lol:

#20
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostBursul, on 27 aprilie 2017 - 12:47, said:

In Italia subiectul e foarte serios. E de recomandat sa mergi in Napoli si sa comanzi o pizza cu ananas. Sa ne zici cat de buna a fost Posted Image
Cu siguranta insa in italia se serveste dupa masa ananas, ca singurul fruct acceptabil dupa masa (nu numai ca nu deranjeaza digestia, dar e chiar singurul fruct care ajuta)
Deci legatura dintre ananas si alte mancaruri exista.

View Postoverseas, on 27 aprilie 2017 - 13:02, said:

Ananasul e binevenit pe o pizza incarcata cu carne, contine bromelaina, o puternica enzima digestiva.
Deci iata

#21
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
In primul rand ca in Napoli nu as putea sa savurez nici o mancare, pt. ca e un oras imputit, mizerabil, scarbos si puturos, in care unui om normal ii vine "sa dea la ratze", nu sa manance.

In al doilea rand, fructele se manaca crude, bine coapte natural, nu la cuptor.

Daca pizza are ananas adaugat dupa ce temperatura ei a scazut sub 45 C, atunci poate sa mearga.
Eu manac salata la masa, inclusiv cu pizza, cu dressing de lamaie si ulei de masline, nu cu otel.

Sunt alte lucruri insa pe care nu le suport:
- ardeiul verde indiferent ca e dulce sau picant.
Un local bun nu ofera ardei verde pt ca sunt mai multi oameni alergici la el. Pe de alta parte imi place ardeiul rosu si dulce si iute, si imi pun peperoncino pe pizza (ciusca romaneasca e chiar mai tare ).
-  oregano nu-mi place. Imi place cimbru.
- salam nu mananc, si nici alte mezeluri, nici pastrama, sunca, etc., chiar daca unele sunt bune la gust, fac urticarie de la ele de la nitriti.

Eu vreau cu sos tomat, dar adevarat, rosii cu gust de rosii, putin busuioc, cimbru, piper, eventual si o linguritza de zahar la cel care se baga la cuptor pt ca se acreste si trebuie compensat.

Branza de capra, mistret, manatarci, urs, nisetru, fazan, sos tomat atat in baza Margherita cat si adaugat peste la sfarsit.
Si o salata de morcov cu gust de morcov, telina proaspata, varza alba si rosie, salata verde-galbena, si dressing de lamaie si putin ulei de masline. Poate sa fie servita si in Italia, dar nu la Napoli...

Edited by loock, 27 April 2017 - 13:18.


#22
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postloock, on 27 aprilie 2017 - 13:17, said:

Si o salata de morcov cu gust de morcov, telina proaspata, varza alba si rosie, salata verde-galbena, si dressing de lamaie si putin ulei de masline. Poate sa fie servita si in Italia, dar nu la Napoli...
imi lasa gura apa. Asa fac si eu, mananc salata la cam orice. Ideal ar fi ca salata sa fie considerata felul principal si pizza aia care e mai mult paine fara valoare nutritiva doar condimentul necesara ca salata sa intre mai bine

#23
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,071
  • Înscris: 04.03.2014
Salata e buna zilic, probabil si din cauza asta italienii sunt considerati cel mai sanatos popor si la longevitatea in top.

Edited by ionutzitaly, 27 April 2017 - 13:32.


#24
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017
Va sfătuiesc sa încercați pizza cu castravete murat si cu nuca. E mult mai buna decât cea cu ananas.

#25
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009
Non mi piace questo piatto. Posso prendere un`altro? Grazie!

#26
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,490
  • Înscris: 30.10.2003
Nu ma asteptam sa fie un scor asa strans. Interesant.

#27
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 07.08.2015
Daca este vb de gust, da, mananc cateodata Pizza cu ananas. Numai ca inlocuiesc sunca de la Pizza Hawaii, care parca nu are nici un gust, cu salam pepperoni. Si iese ceva iute-duce-acrisor. Mie imi place.

Iar daca este vb de ananas ca un no-go pe Pizza, trebuie diferentiat intre pizze, exista mai multe feluri. Si aici nu ma refer neaparat la Pizza New York style sau Chicago style. Nu in toata Italia se face Pizza Napoletana. Aia este ceva deosebit. Cu siguranta pe o Pizza Neapoletana este ananasul un no-go! Ca de altfel multe altele.
Pe de alta parte, nici Pizza Neapoletana nu este pe gustul oricui. Eu cunosc mai multi oameni care au fost relativ dejamagiti de ea. Printre altele, o Pizza Neapoletana veritabila, nu are voie sa fie crocanta. Ma refer la aluat. Aluatul este moale.

#28
ianos76

ianos76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,646
  • Înscris: 01.09.2011
Se spune ca nu te poti "c..a" in gustul omului, ca-i schimbi gustul.....
Combinatia de gust sarat+picant+ dulce nu e deloc neobisnuita.......uitati-va la mancarurile chinezesti.....pui cu ananas, de exemplu..... in Banat se mananca destul de des sosuri mai dulci (sos de gutui, sos de visine) la masa, influenta nemteasca, din cate am inteles.....
In alta ordine de idei, personal nu ma deranjeaza ananasul pe pizza... "pizza is like sex: even when it's bad, it's good enought"......sper ca e corect gramatical........

Edited by ianos76, 27 April 2017 - 13:56.


#29
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
O pizza cu c...t si ceapa? Nu, azi fara ceapa ca am intalnire.

#30
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View PostBursul, on 27 aprilie 2017 - 12:47, said:

In Italia subiectul e foarte serios. E de recomandat sa mergi in Napoli si sa comanzi o pizza cu ananas. Sa ne zici cat de buna a fost Posted Image
chiar ieri am fost cu niste italieni la pizza si o italianca si-a luat pizza cu ananas.....deci nu e draqul chiar asa negru

N-am fost in Napoli dar daca se presupune ca in Napoli poti sa comanzi pizza cu ananas inseamna ca exista in meniu, iar daca exista in meniu inseamna ca e cerere si pentru asa ceva.

on topic. nu-mi place. de fapt n-am fost curios niciodata sa gust. nu pot asocia gustul. Am facut odata gratar cu niste portughezi si printre carne si legume au pus pe gratar si felii de ananas. Eu le-am zis ca-s de parere ca isi bat joc de ananas Posted Image). S-au uitat cam urat la mine ce-i drept.

Edited by bubalus, 27 April 2017 - 14:13.


#31
MasterOfDark

MasterOfDark

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 16.06.2005
la mine  pizza  daca nu are  ananas si  ardei  iute    parca e   goala

#32
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 11.10.2007
in Sicilia am mancat pizza cu cartofi prajiti, care era exact ce va inchipuiti, cu ceva branzeturi, si a fost extraordinara. Pe de alta parte pizza siciliana m-a scarbit de tot cu ceapa in exces si cateva bucati de ansoa. Asta la mama ei.

#33
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Asta e topic facut la misto nu ?

In titlu:
Ananas pe pizza, da sau nu?!

In sondaj ( mult mai mic ):
Ar trebui interzisa pizza cu ananas?

Practic sondajul e alterat de modul in care s-a creat acest sondaj.

Cine se uita la titlu si nu vede intrebarea din sondaj poate zice da - la interzicerea pizzei cu ananas si invers.

Si legat de Italia - au cea mai proasta Pizza.
Nu stiu cum o pot manca. Am incercat in diferite restaurante, unele cu vechime in domeniu si nu mi-a placut.
Am fost aporape in toata Europa. Cea mai buna pizza e la noi ( facuta cu ingredienet italiene ), cea mai proasta in ITALIA.

#34
Alucard

Alucard

    Steven Hyde

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 20.04.2004
NU...

Ca experienta personala, pizza in italia mi s-a parut de un gust spartan ... si gatita la fel. Cum sunt covrigii la noi asa e pizza la ei. Era o pizzerie prin Roma de unde luam ... pizza saracului (nu mai retin exact cum se numeste) - era blat de pizza uns cu ulei de masline si pus un pic de sare ... sau aia doar blat cu sos de rosii si branza ... Am mai fost dus de niste prieteni la un restaurant unde mi-au recomandat sa iau pizza cu manatarci ... Urat ...
Mi se pare prea rudimentara. La mine in urechi, in cap si in simturi cand aud pizza se dezvolta imagini cu diversitate mare de ingrediente/imagini/gusturi ... Asta e, romanul a dus-o mai departe cu toate prostiile pe ea. Mi se pare mai buna la noi.

#35
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,820
  • Înscris: 13.07.2011
Da ca in Romania se pune ketchup pe Pizza nu faci un sondaj, ca asta este cea mai mare crima.

Anus pe Pizza este scarbos, dar cine doreste sa manance sa savureze si gata.

Edited by business11, 27 April 2017 - 14:46.


#36
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,435
  • Înscris: 10.08.2005

View PostBursul, on 27 aprilie 2017 - 12:40, said:

Mai bine injuri un italian de tata (de mama nu cred Posted Image), decat sa-i zici ca mananci pizza cu ananas. Mie imi place si daca foarte multor persoane le place pizza cu ananas, nu cred ca e ceva gresit.
Voi ce parere aveti?
La fel ca maestrul,
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XgNumKU3smU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate