Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Catelul meu latra cand ramane singur

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
mylo9

mylo9

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.04.2017
Buna ziua,

Am un Jack Russell Terrier de 6 ani si de curand am o problema cu el, cand ramane singur mai exact. Ne-am mutat de curand intr-un apartament nou si de fiecare data cand il las singur, chiar si 10 minute, latra incontinuu. Am stat si la casa si la garsoniera si mereu daca ramanea singur, statea cuminte si dormea pana ajungeam acasa. Acum insa, e imposibil sa mai plec de acasa fara el. Aveti vreun sfat cum as putea sa il linistesc?

#2
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
A imbatranit si vorbeste singur :)
Sunt spirite in casa.. :)

Probabil nu s-a obisnuit cu noul apartament, ceva zgomote il deranjeaza...

#3
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005
Nu simte ca e acasa....

#4
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017
Trebuie dresat, primul pas este sa stea cineva cu el, si persoana respectiva sa se ascunda undeva in casa, trebuie vazuta reactia catelului mai inainte.

#5
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

View Postmylo9, on 27 aprilie 2017 - 11:41, said:

Buna ziua,

Am un Jack Russell Terrier de 6 ani si de curand am o problema cu el, cand ramane singur mai exact. Ne-am mutat de curand intr-un apartament nou si de fiecare data cand il las singur, chiar si 10 minute, latra incontinuu. Am stat si la casa si la garsoniera si mereu daca ramanea singur, statea cuminte si dormea pana ajungeam acasa. Acum insa, e imposibil sa mai plec de acasa fara el. Aveti vreun sfat cum as putea sa il linistesc?

Daca pleci d-acasa, de unde stii ca latra?

#6
bycushor

bycushor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 27.01.2007
Exact aceeasi problema am avut-o si noi cu un metis de cocker tot 6 ani si tot dupa  ce ne-am mutat.

Il gaseam in hol tot timpul si latra mai mereu.

I-am facut un culcus si in hol, am lasat haine de'ale noastre sa stea pe ele sa le simta mirosul; am incercat si cu o zgarda antilatrat (asta dupa amenintari ale vecinilor)

Acum la 6 luni dupa mutare este totul ok.

#7
mylo9

mylo9

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.04.2017

View Postbycushor, on 27 aprilie 2017 - 12:24, said:

Exact aceeasi problema am avut-o si noi cu un metis de cocker tot 6 ani si tot dupa  ce ne-am mutat.

Il gaseam in hol tot timpul si latra mai mereu.

I-am facut un culcus si in hol, am lasat haine de'ale noastre sa stea pe ele sa le simta mirosul; am incercat si cu o zgarda antilatrat (asta dupa amenintari ale vecinilor)

Acum la 6 luni dupa mutare este totul ok.

E bine ca exista sperante! :) Si eu i-am facut culcus ba in baie, ba in camera, l-am lasat chiar si in toata casa, cu paturica lui, cu hainele noastre...fara rezultat! Cat stau acasa cu el, nici nu ma baga in seama, doarme pe unde vrea el, nici zgomotele nu il deranjeaza atat cat sa latre. Cum se vede singur, incepe scandalul...ne-am saturat de cate ori ne-au sunat vecinii de sus :). Sper sa se acomodeze incet incet.

View PostErwin_Rommel, on 27 aprilie 2017 - 12:08, said:

Trebuie dresat, primul pas este sa stea cineva cu el, si persoana respectiva sa se ascunda undeva in casa, trebuie vazuta reactia catelului mai inainte.

Am incercat si varianta asta, sa ii urmaresc comportamentul cand nu e atent. Ideea e ca atunci cand simte pe cineva in casa, e linistit. Dupa ce ies pe usa si o incui, nu dureaza 3 minute si incepe concertul :(

#8
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015
Problema e la voi, nu la catel.

Trebuie sa cauti motivul pentru care latra
Banuiesc ca v-ati mutat si dintr-o data l-ati lasat singur.
Ce sa creada el.

Lasatul singur nu e chiar simplu. Nu e o carpa.

Lasa o camera video si filmeaza-l, cauta motivul prima data.
Pot fi soricei, pe care tu nu-i auzi, poate fi doar "locul nou", pot fi vibratii, zgomote cu care nu e obisnuit, mirosuri etc

#9
mylo9

mylo9

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.04.2017

View PostTsunnnami, on 27 aprilie 2017 - 12:39, said:

Problema e la voi, nu la catel.

Trebuie sa cauti motivul pentru care latra
Banuiesc ca v-ati mutat si dintr-o data l-ati lasat singur.
Ce sa creada el.

Lasatul singur nu e chiar simplu. Nu e o carpa.

Lasa o camera video si filmeaza-l, cauta motivul prima data.
Pot fi soricei, pe care tu nu-i auzi, poate fi doar "locul nou", pot fi vibratii, zgomote cu care nu e obisnuit, mirosuri etc

Probabil ca e ceva ce nu ii convine la noi, ca altfel nu imi explic! De cand ne-am mutat, am stat mai mult pe acasa, in speranta ca se va acomoda. Noroc ca serviciul imi permite sa lucrez si de acasa, ca altfel devenea si mai urata treaba. Din ce imi dau eu seama, are o problema sa ramana singur in casa - zgomote se mai aud si cand sunt si eu acasa, si nu latra decat la cele puternice, care ma sperie si pe mine.

#10
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017
Fiind un loc nou, când plecați crede ca il părăsiți acolo.

#11
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postmylo9, on 27 aprilie 2017 - 12:34, said:

E bine ca exista sperante! Posted Image Si eu i-am facut culcus ba in baie, ba in camera, l-am lasat chiar si in toata casa, cu paturica lui, cu hainele noastre...fara rezultat! Cat stau acasa cu el, nici nu ma baga in seama, doarme pe unde vrea el, nici zgomotele nu il deranjeaza atat cat sa latre. Cum se vede singur, incepe scandalul...ne-am saturat de cate ori ne-au sunat vecinii de sus Posted Image. Sper sa se acomodeze incet incet.



Am incercat si varianta asta, sa ii urmaresc comportamentul cand nu e atent. Ideea e ca atunci cand simte pe cineva in casa, e linistit. Dupa ce ies pe usa si o incui, nu dureaza 3 minute si incepe concertul Posted Image

Cheama-l pe vecinul de sus sa stea cu el. :D

#12
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

View Postmylo9, on 27 aprilie 2017 - 12:57, said:


Probabil ca e ceva ce nu ii convine la noi, ca altfel nu imi explic! De cand ne-am mutat, am stat mai mult pe acasa, in speranta ca se va acomoda. Noroc ca serviciul imi permite sa lucrez si de acasa, ca altfel devenea si mai urata treaba. Din ce imi dau eu seama, are o problema sa ramana singur in casa - zgomote se mai aud si cand sunt si eu acasa, si nu latra decat la cele puternice, care ma sperie si pe mine.

Plecarea trebuia facuta treptat
In a doua sau a 3-a  zi o de 2-3 ori cate 10 min, urmatoarea o juma de ora, apoi 2 ore etc
Intr-o saptamana era aranjat.

Apoi trebuia avut grija si INAINTE sa ma mutati sa-i utilati o camera pe care s-o copiati dincolo, unde va veti muta

Eu am avut probleme in Canada, si acolo nu e de joaca si latra pentru ca niste draci de copii loveau usa ca "asta mica" sa latre.
A trebuit sa confectionez usa dubla cu material fonoabsorbant intre usi cu rotita  penrtu a prelua greutatea noii usi, dar am reusit sa nu se mai auda cand latra.

Daca iesi pe hol si stai  in fata usii ce se intampla?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate