Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Camera video rovinieta

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

View Postciine, on 27 aprilie 2017 - 11:31, said:

Am ceva camere Mobotix , care au in soft  posibilitatea de a urmari obiecte in miscare  si la o anumita distanta  se poate seta sa faca un JPEG  centrat pe  obiectul in miscare . De asemenea daca sunt legate in cascada  prima camera face urmarirea si a doua iti face fotografia.
Garantez ca sistemul nu poti sa-l pacalesti decit daca te misti ca melcul , fapt ce nu ia in considerare a fi obiect in miscare (  de ex variatii ale lumini solare , nu sunt luate in considerare)
Noaptea lumina IR face ca nr de imatriculare sa para forte luminos si fotografia e foarte reusita in alb negru
M-am uitat la cele Mobotix, parca sunt OZN-uri Posted Image Nu cred ca am vazut asa ceva, mai degraba era ceva Sony.
Iar treaba cu luminozitatea noaptea e foarte adevarata, ma gandesc acuma, am vazut un tutorial pe youtube cu o persioana ce lipea un sticker (ca la tatuajele de guma) pe o cifra din nr. masinii, iar camera nu mai recunoastea acea cifra, dadea alb!

cred ca au niste senzori ce detecteaza fosforescenta.

View PostPlaton, on 27 aprilie 2017 - 11:34, said:

"Cele 63 de puncte noi au costat 8 milioane de euro si vor incepe sa dea amenzi din decembrie, iar autoritatile cred ca incasarile vor ajunge astfel la 250 de milioane de euro anual."

Ce frumos se gandeste in capitalism, investesti 8 si astepti sa scoti 250, oare cate gropi se astupau cu cele 8 milioane de euro ?
Se umpleau toate gropile din DN-uri si E-uri in modul cel mai serios, taiat asfaltul prost, nivelat, frezat, smoala lichida, fibra de sticla, asfalt nou, nivelare cu compactor pe timp cald.

Edited by Erwin_Rommel, 27 April 2017 - 11:41.


#20
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View PostErwin_Rommel, on 27 aprilie 2017 - 11:40, said:

M-am uitat la cele Mobotix, parca sunt OZN-uri Posted Image Nu cred ca am vazut asa ceva, mai degraba era ceva Sony.
Iar treaba cu luminozitatea noaptea e foarte adevarata, ma gandesc acuma, am vazut un tutorial pe youtube cu o persioana ce lipea un sticker (ca la tatuajele de guma) pe o cifra din nr. masinii, iar camera nu mai recunoastea acea cifra, dadea alb!

cred ca au niste senzori ce detecteaza fosforescenta.


Se umpleau toate gropile din DN-uri si E-uri in modul cel mai serios, taiat asfaltul prost, nivelat, frezat, smoala lichida, fibra de sticla, asfalt nou, nivelare cu compactor pe timp cald.

Nu au senzori , totul se face din soft , au unalgoritm destul de complex in care calculeaza cantitatea de pixeli care isi schimba starea si localizarea lor in sistemul 2D. Daca acesta schimbare se face intr-un anumit interval de timp si este localizat , subiectul in miscare este stabilit ca tinta sau daca timpul e prea lung si /sau modificarea se face pt o arie foarte mare inacelasi timp, este considerat modificare de mediu.
Varianta ta cu stikerul poate ca e valabila numai pe timp de noapte.
Camerele mele mobotix au in componenta 2 senzori cmos  foarte mari (ca suprafata cea ce confera calitate la fotografie) care pot fi setati independent si forte complex , lucru ce elimina alarme false ).
Nu stiu daca cele de la drumuri sunt de la mobotix , dar eu am explicat idea dupa care mobotix poate face urmarirea , in cazul celor de la drumuri pot sa abordeze alta solutie , ce stiu ca in momentul in care ti se trimite amenda procesarea se face de catre operator  ( eu am fost intr-o disputa cu cei de la drumuri ) si de multe ori amendeaza si ce nu trebuie  ( cum a fost cazul meu in care am cerut in instanta fotografia) iar calitatea este sub cea de la mobotix, dar numarul de imatriculare se vederelativ bine dar interpretarea poate fi gresita.
Probabil ca sistemul face corelarea intre nr de imatriculare si o baza de date  la un anumit timp, dar operatorul hatareste daca este corecta legatura sau nu , in cazul meu un nr  VL 05 LDP a fost interpretat ca VL-05-LDF , bineinteles operatorul , un dobitoc  nu a vazut ca LDF era un IVECO si LDP era o DACIE papuc

Edited by ciine, 27 April 2017 - 12:14.


#21
ovi_dany

ovi_dany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 22.11.2009
Salutare,

Camerele video de supraveghere pentru roviniete sunt conectate cu cablurile din asfalt tip bucla, se declanseaza camera dupa ce trece autoturismul peste cablu. Camerele video cele instalate in Romania sunt din Ungaria

#22
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006

View PostFane, on 27 aprilie 2017 - 11:31, said:

cele care sunt in localitati nu se ocupa cu rovignete.

Ba da, chiar cu asa ceva se ocupa. Sunt localitati pe drumurile expres, in intravilanul carora se afla amplasate camere video pentru rovinete. Sunt semnalizate cu indicatoarele respective si se afla dupa indicatorul de intrare in localitate.

Exemplu: Harman-Bv pe DN11, cum se vine din Bv spre Tg Secuiesc. Mai sunt si altele amplasate asa!

Cei ce locuiesc in respectiva localitate trec zilnic de mai multe ori prin dreptul lor, deci le trebuie rovinieta valabila continuu. Nasol...nu?

Edited by arab, 27 April 2017 - 15:52.


#23
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

View Postovi_dany, on 27 aprilie 2017 - 15:43, said:

Salutare,

Camerele video de supraveghere pentru roviniete sunt conectate cu cablurile din asfalt tip bucla, se declanseaza camera dupa ce trece autoturismul peste cablu. Camerele video cele instalate in Romania sunt din Ungaria
Cred ca numai pe autostrazi e asa, pe drumurile DN si E putin probabil...nu am vazut asfalt taiat si modificat.

Edited by Erwin_Rommel, 27 April 2017 - 18:31.


#24
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013

View Postovi_dany, on 27 aprilie 2017 - 15:43, said:

Salutare,

Camerele video de supraveghere pentru roviniete sunt conectate cu cablurile din asfalt tip bucla, se declanseaza camera dupa ce trece autoturismul peste cablu. Camerele video cele instalate in Romania sunt din Ungaria
Puteti sa postati cateva poze cu ele? Posted Image

#25
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

View Postciine, on 27 aprilie 2017 - 12:12, said:

Nu au senzori , totul se face din soft , au unalgoritm destul de complex in care calculeaza cantitatea de pixeli care isi schimba starea si localizarea lor in sistemul 2D. Daca acesta schimbare se face intr-un anumit interval de timp si este localizat , subiectul in miscare este stabilit ca tinta sau daca timpul e prea lung si /sau modificarea se face pt o arie foarte mare inacelasi timp, este considerat modificare de mediu.
Varianta ta cu stikerul poate ca e valabila numai pe timp de noapte.
Camerele mele mobotix au in componenta 2 senzori cmos  foarte mari (ca suprafata cea ce confera calitate la fotografie) care pot fi setati independent si forte complex , lucru ce elimina alarme false ).
Nu stiu daca cele de la drumuri sunt de la mobotix , dar eu am explicat idea dupa care mobotix poate face urmarirea , in cazul celor de la drumuri pot sa abordeze alta solutie , ce stiu ca in momentul in care ti se trimite amenda procesarea se face de catre operator  ( eu am fost intr-o disputa cu cei de la drumuri ) si de multe ori amendeaza si ce nu trebuie  ( cum a fost cazul meu in care am cerut in instanta fotografia) iar calitatea este sub cea de la mobotix, dar numarul de imatriculare se vederelativ bine dar interpretarea poate fi gresita.
Probabil ca sistemul face corelarea intre nr de imatriculare si o baza de date  la un anumit timp, dar operatorul hatareste daca este corecta legatura sau nu , in cazul meu un nr  VL 05 LDP a fost interpretat ca VL-05-LDF , bineinteles operatorul , un dobitoc  nu a vazut ca LDF era un IVECO si LDP era o DACIE papuc
Atatea automatizari pe ei dar tot cu operatori au ramas! Cat te-a costat patania in instanta?

#26
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View PostErwin_Rommel, on 27 aprilie 2017 - 18:42, said:

Atatea automatizari pe ei dar tot cu operatori au ramas! Cat te-a costat patania in instanta?
Drumuri , avocat ,timp pierdut si bineinteles 1/2 din amenda pe am platit-o ( evenimentul fiind vechi de un an am considerat ca am omis eu ceva sau cei din jurul meu si nu mi-am dat seama) si  care fiscul nu a mai binevoit sa mi-o remita in baza hotararii judecatoresti, Asa stau lucrurile in ABsurdistan. Bineinteles am mai avut conflicte in instanta cistigate  si cu alte ocazie  cu cei de la drumuri  tot pe aberatii legislative ( taxa pe podetul de acces pe teren privat)

Un strat reflectorizant ar rezolva problema pe timp de noapte ,pe timp de zi eu am mers la cca 2m in spatele unui tir ca experiment  nu stiu rezultatul dar nu are cum sa-ti ia nr pt ca formeaza un unghi mort .
Daca au la baza ca senzori cabluri de presiune, trebuie sa aiva in calcul treshold intre doua masini  si iar e valabila metoda de mai sus, bineinteles metoda e valabila pt cine cunoaste locul respectiv, locul si distanta la care se face fotografia.
Din fotografia trimisa la judecatorie de cnadr  se vedea numai botul masini cu nr de imatriculare sub un unghi de 45 grade si vreau sa zic ca imaginea era foarte proasta , dar lizibil numarul , dar acest lucru creaza multe confuzii si aberatii

Edited by ciine, 27 April 2017 - 19:04.


#27
ovi_dany

ovi_dany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 22.11.2009

View PostErwin_Rommel, on 27 aprilie 2017 - 18:30, said:

Cred ca numai pe autostrazi e asa, pe drumurile DN si E putin probabil...nu am vazut asfalt taiat si modificat.
Te asigur ca pe DN si E este cablu in asfalt. Taierea nu este mare si cablu este subtire, nu prea se observa dar iti garantez ca asa functioneaza.

#28
danbooks23

danbooks23

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 07.06.2012
LISTA camerelor fixe de verificare a valabilităţii rovinietelor:

– judeţul Alba, DN1: Sebeş
– judeţul Arad, DN7: Nădlac
– judeţul Arad, DN79: Arad
– judeţul Argeş, DN65A: Buzoeşti
– judeţul Bacău, DN11: Sănduleni
– judeţul Bacău, DN15: Gârleni
– judeţul Bacău, DN2: Nicolae Bălcescu (cameră dublă)
– judeţul Bihor, DN1: Oşorhei
– judeţul Bistriţa-Năsăud, DN17: Tiha Bârgăului
– judeţul Botoşani, DN29: Băisa
– judeţul Braşov, DN1: Timişul de Sus
– judeţul Braşov, DN1: Şercaia
– judeţul Braşov, DN11: Lunca Câlnicului
– judeţul Braşov, DN11: Hărman (cameră dublă)
– judeţul Braşov, DN73: Râşnov
– judeţul Brăila, DN21: Bărăganul
– judeţul Brăila, DN22: Movila Miresii
– judeţul Brăila, DN2B: Lacu Sărat
– judeţul Buzău, DN2: Mărăcineni (cameră dublă)
– judeţul Caraş Severin, DN6: Mehadia
– judeţul Caraş Severin, DN58: Soceni
– judeţul Călăraşi, DN3: Cuza Vodă
– judeţul Cluj, autostrada A3: Gilău (cameră dublă)
– judeţul Cluj, DN75: Mihai Viteazu
– judeţul Cluj, DN1: Vâlcele (cameră dublă)
– judeţul Cluj, DN1C: Jucu
– judeţul Constanţa, DN38: Moviliţa
– judeţul Covasna, DN12: Sfântu Gheorghe
– judeţul Dâmboviţa, autostrada A1: Petreşti (cameră dublă)
– judeţul Dâmboviţa, DN71: Ulmi
– judeţul Dolj, DN6: Coşoveni
– judeţul Dolj, DN55: Bratovoeşti
– judeţul Dolj, DN56: Podari
– judeţul Dolj, DN65: Pieleşti
– judeţul Galaţi, DN25: Şendreni
– judeţul Galaţi, DN26: Vânători
– judeţul Galaţi, DN24: Cosmeşti
– judeţul Giurgiu, DN5: Călugăreni (cameră dublă)
– judeţul Gorj, DN66: Drăguteşti
– judeţul Harghita, DN12: Sândominic
– judeţul Harghita, DN13A: District Agrita
– judeţul Hunedoara, DN66: Băcia
– judeţul Hunedoara, DN7: Săcămaş
– judeţul Ialomiţa, autostrada A2: Feteşti (cameră dublă)
– judeţul Ialomiţa, DN2A: Giurgeni
– judeţul Iaşi, DN2: Moţca
– judeţul Iaşi, DN28: Leţcani (cameră dublă)
– judeţul Iaşi, DN24: Popricani
– judeţul Ilfov, autostrada A2: Glina (cameră dublă)
– judeţul Ilfov, autostrada A3: Snagov (cameră dublă)
– judeţul Maramureş, DN18: Moisei
– judeţul Mureş, DN15: Sângeorgiu de Mureş
– judeţul Mureş, DN13: Bălăuşeri
– judeţul Neamţ, DN15: Vaduri
– judeţul Neamţ, DN15: Călugăreni
– judeţul Prahova, DN1: Bărcăneşti/Româneşti (cameră dublă)
– judeţul Prahova, DN72: Brătăsanca
– judeţul Prahova, DN1B: Albeşti (cameră dublă)
– judeţul Prahova, DN1A. Măneciu
– judeţul Satu Mare, DN19: Decebal
– judeţul Sălaj, DN1F; Românaşi
– judeţul Suceava, DN2: Iacobeşti
– judeţul Suceava, DN17: Vama
– jud. Teleorman, DN6: Drăgăneşti Vlasca
– jud. Timiş, DN59: Jebel
– jud. Timiş, DN6: Sânnicolau Mare
– jud. Timiş, DN69: Orţişoara
– jud. Tulcea, DN22A: Cătăloi
– jud. Vaslui, DN24: Crasna
– jud. Vaslui, DN24B: Risesti
– jud. Vâlcea, DN64: Ioneşti
– jud. Vâlcea, DN67: Budeşti
– jud. Vâlcea, DN7: Călimăneşti/ Seaca
– jud. Vrancea, DN23: Vulturu

Bafta tuturor!

#29
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,573
  • Înscris: 14.08.2007

View PostPlaton, on 27 aprilie 2017 - 11:34, said:

Ce frumos se gandeste in capitalism, investesti 8 si astepti sa scoti 250, oare cate gropi se astupau cu cele 8 milioane de euro ?
De 31 de ori mai putine decat se asfalteaza cu 250 de milioane :)

#30
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

View Postutopium, on 11 august 2017 - 23:47, said:

De 31 de ori mai putine decat se asfalteaza cu 250 de milioane Posted Image
Cu siguranta scot aia 250 de milioane, in 50 de ani poate.
Avocatul CNADNR.

#31
Notsure

Notsure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 15.05.2016
Exista vreo sursa 100% sigura si la zi cu aceste camere? Am mers fara sa vreau fara rovinieta vreo 2 saptamani, ca imi expirase. Pe toate listele, in Buzau vad o singura camera, la Maracineni, dar am trecut spre Brasov, pe DN10, unde am vazut un indicator cu "camera rovinieta" la Vernesti. Sunt curios daca imi vine amenda in vreo luna-doua sau nu.

PS: Cred ca e aria gresita, dar nu e vina mea, am ajuns aici prin google, iar discutia, desi e despre ce ma intereseaza, e pe aratura fata de sectiunea forumului.

Edited by Notsure, 23 June 2020 - 14:10.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate