Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

ITP anual la mașinile vechi

- - - - -
  • Please log in to reply
297 replies to this topic

#37
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014

 rumlegok, on 27 aprilie 2017 - 09:46, said:

La noxe pica orice masina mai veche de 5 ani garantat.
  Deci am doua masini defecte? Una de 20 si una de 14 ani care se incapataneaza sa treaca testul de noxe fara probleme de fiecare data.
De fapt una de 4 ani care e vanduta ca E5 dar de fapt e E4 cu smecherii pica mai usor  Posted Image  Nu ca as avea ceva cu alea cu W pe capota. A mele sunt mai putin la moda dar sunt capoase sa treaca ITP-ul fara spaga. Si nu ma deranjeaza sa il fac anual, pana la urma e vorba si de siguranta mea.

  Sa dai spaga la ITP consider ca esti inconstient si nu dai doi bani pe siguranta si viata ta. Ai masina veche si nu poti sa o intretii sa treci pe bune la ITP atunci e cazul sa te duci cu ea la Remat.

Edited by PoeOvidiu, 27 April 2017 - 10:28.


#38
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 arg, on 27 aprilie 2017 - 09:33, said:

eu propun saptamanal.....

la peco la un plin mai facem si un itp ca doar e mai ieftin decat benzina....

Eu propun sa facem ITP lunea ca tot incepe saptamana si vinerea, ca sa plecam linistiti in weekend, si daca se poate sa fie gratis, asta ca sa nu fie guvernul acuzat ca are nevoie de bani, uite domne cum fac rost de bani mintile geniale ale guvernului, sa le dea universul sanatate si putere de munca, sa scoata multe legi din astea

#39
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
@Platon
si'n morcov in teava de esapament....

#40
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 rumlegok, on 27 aprilie 2017 - 09:41, said:

KM se dau inapoi cat vrei... anii nu Posted Image
Nu e chiar asa simplu din pacate. Cum este o masina noua daca are 3 ani ? :)

O lege tipic romaneasca, originala... nu putem niciodata sa copiem de la altii ceea ce functioneaza.

In Anglia, din cate stiu, o masina noua face PRIMUL ITP dupa 3 ani, dar apoi, anual, pt ca evident poate avea dupa 3 ani si 300.000km, ce legatura are varsta cu starea de uzura...

O masina de 3 ani poate avea 18.000km si alta 300.000, la prima discurile de frana sint ca noi, la a doua discurile pot fi in orice stare, pana la a se sfarama la prima frana, in functie de data ultimei inlocuiri

#41
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,642
  • Înscris: 23.04.2007

 rumlegok, on 27 aprilie 2017 - 09:40, said:

masinile vechi
Te rog spune-ne ... asa ... cu cuvintele tale - ce intelegi tu prin "masinile vechi" ?

 rumlegok, on 27 aprilie 2017 - 09:46, said:

La noxe pica orice masina mai veche de 5 ani garantat.
Ce le stii tu ... ca un om mare Posted Image

Edited by adrian_r5, 27 April 2017 - 10:39.


#42
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Păi eu am o fisură pe dreapta la parbriz..ca să trec am dat ceva..acu trebe să dau anual dacă nu îl schimb,unu poate are o gaură în capotă..da si ala..ce tot o trageti întruna cu noxele..

#43
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017

 adrian_r5, on 27 aprilie 2017 - 10:38, said:

Te rog spune-ne ... asa ... cu cuvintele tale - ce intelegi tu prin "masinile vechi" ?
Eu spun ce intelege statul prin masina veche... undeva intre 8 si 12 ani, nici eu nu sunt siguri... la Rabla termenul e de 8 ani ca sa fie considerata rabla, la proiectul ITP anual termenul e considerat de 12 ani ca sa fie considerate rabla

Edited by rumlegok, 27 April 2017 - 10:43.


#44
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,622
  • Înscris: 01.10.2002

 silesax, on 27 aprilie 2017 - 10:40, said:

Păi eu am o fisură pe dreapta la parbriz..ca să trec am dat ceva..acu trebe să dau anual dacă nu îl schimb,unu poate are o gaură în capotă..da si ala..ce tot o trageti întruna cu noxele..
Pai, decat sa dai ceva anual, mai bine repari parbrizul cu rasina sau daca e foarte mare crapatura il schimbi. Sau vrei sa-ti zboare in fata la urmatoarea pietricica? Cat despre masini care sa circule cu gauri de rugina in caroserie, si cu bucati de tabla care cad de pe ele pe sosea, poate mai bine nu...

#45
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 rumlegok, on 27 aprilie 2017 - 10:42, said:

Eu spun ce intelege statul prin masina veche... undeva intre 8 si 12 ani, nici eu nu sunt siguri... la Rabla termenul e de 8 ani ca sa fie considerata rabla, la proiectul ITP anual termenul e considerat de 12 ani ca sa fie considerate rabla

Si acum serios vorbind,masinile de epoca, sa circule pe sosele,chiar trebuie sa faca ITP din ora in ora ? ca nu se stie, ma cum dracu de ne mai suporta pamantul asta?

#46
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

 silesax, on 27 aprilie 2017 - 10:05, said:

Taxe peste taxe ..si lumea aplauda..

Logic.
Tara oitelor si a lupilor moralisti.
Cand vad idiotenia asta de a imbratisa orice taxa desi beneficiile ei sunt 0 pentru cei care platesc, imi vine sa cred ca prostia s-a generalizat chiar si la cei care au apa calda si facultate.

#47
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014

 silesax, on 27 aprilie 2017 - 10:40, said:

Păi eu am o fisură pe dreapta la parbriz..ca să trec am dat ceva..acu trebe să dau anual dacă nu îl schimb,unu poate are o gaură în capotă..da si ala..ce tot o trageti întruna cu noxele..
  Sile, schimba parbrizul ala :)  Si acum te trece cuel fisurat daca nu deranjeaza vizibilitatea, ti-l trece in foaia aia de observatii, la fel ca un bec ars sau altele asemanatoare. Am avut si eu fisurat si mi-a trecut "parbriz fisurat in zona permisa" sau ceva de genul. Oricum l-am schimbat.
  Gaura in capota e deja vorba de rugina care din cate stiu nu se trece la ITP si trebuie sa o repari.

#48
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

 Platon, on 27 aprilie 2017 - 10:48, said:


Si acum serios vorbind,masinile de epoca, sa circule pe sosele,chiar trebuie sa faca ITP din ora in ora ? ca nu se stie, ma cum dracu de ne mai suporta pamantul asta?
nu, doar inainte de fiecare frana....

#49
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 notrust, on 27 aprilie 2017 - 10:48, said:


Logic.
Tara oitelor si a lupilor moralisti.
Cand vad idiotenia asta de a imbratisa orice taxa desi beneficiile ei sunt 0 pentru cei care platesc, imi vine sa cred ca prostia s-a generalizat chiar si la cei care au apa calda si facultate.

Tu nu ai auzit ca zicea domnu coleg mai sus ca nu e taxa.......e doar o plata

#50
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

 Platon, on 27 aprilie 2017 - 10:51, said:

Tu nu ai auzit ca zicea domnu coleg mai sus ca nu e taxa.......e doar o plata

E clar...
Romanii trec la nivelul urmator de prostie, adica aia cronica...

Si eu as vrea ca directorului de la RAR care a avut acesta idee sa i se verifice culoare politica si sa i se verifice averea pana la ultima fisa, si daca e gasit infractor, si sigur o sa fie sa i se faca verificare anuala la jilava si sa li se opresca drepturile tuturor mebrilor familiei lui care au mancat din furaciunea lui.
Sincer imi e dor de dictaturile anilor 1940 pe multi din astia i-as trimite la munca sau la zid.
Acum Codruta si ANI ar trebui sa ia barda si sa-l verifice pe individul cu idei crete.
In general orice om cu putere de decizie care vrea taxe si le voteaza trebuie verificat pana la mortii lui din groapa, dupaia sa ceara bani.

Edited by notrust, 27 April 2017 - 11:02.


#51
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

 rumlegok, on 27 aprilie 2017 - 10:20, said:

Ca ITP nu se face pe bune nicaieri in tara.
Ce zici tu miroase a caz penal.
Dar e o explicatie de ce in Ro unele masini cu 200-300 mii km sunt mai epave ca unele similare din Vest care au kilometraj cel putin dublu.

 silesax, on 27 aprilie 2017 - 10:40, said:

Păi eu am o fisură pe dreapta la parbriz..ca să trec am dat ceva..acu trebe să dau anual dacă nu îl schimb,unu poate are o gaură în capotă..da si ala..ce tot o trageti întruna cu noxele..
Aici la mine la ITP se verifica emisiile, franele, directia, farurile. Nu parbriz si capota...

#52
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,519
  • Înscris: 09.01.2010
Astia de la putere ne iau drept maimutoi, ne baga o multime de taxe "pe gat" , dar sa ne plateasca ca pe cei din vest. Trebuie sa facem astia tinerii ceva ca altfel e vai si amar.

Edited by Swerige, 27 April 2017 - 11:03.


#53
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

 Swerige, on 27 aprilie 2017 - 11:02, said:

Astia de la putere ne iau drept maimutoi, ne baga o multime de taxe "pe gat" , dar sa ne plateasca ca pe cei din vest. Trebuie sa facem astia tinerii ceva ca altfel e vai si amar.
S-a mai explicat ca nu e taxa, la fel cum nu e taxa nici plata data stomatologului atunci cand iti face controlul dentar anual.
Si daca nu consideri importanta starea tehnica a masinii cu care circuli, vezi ca tot asa crede si ghiolbanul cu care te intalnesti in trafic (sau ca pieton, pe trecere) si care nu-si mai poate controla ''bolidul'' caruia tocmai i-a cedat directia sau franele.

Edited by Karhu, 27 April 2017 - 11:23.


#54
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Ce viseaza ziua, legifereaza noaptea (sau, pardon, invers...). O masina intretinuta, indiferent de varsta, trece orice ITP oricand, iar un cazan ramane cazan si la 15 ani, si la 3 ani. Normal ar fi sa intre toate masinile in aceeasi oala. Daca buburuza mea, la 10 ani in campul muncii si 114.000 km, merge la doctor anual si ii schimb tot ce are de schimbat, de ce nu intra in acelasi regim si o masina de 2-3 ani, indiferent de kilometraj?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate