Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Stiu ce o sa fac in vara asta (2017)

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#19
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

View Postjericho, on 27 aprilie 2017 - 08:59, said:

lasa tonul zeflemitor si vino cu argumente, nu cu replici de gradinita... romania este praf la capitolul turism, "ofertele" sunt semnificativ mai scumpe decat echivalentul in strainatate, toata lumea o stie, poate cu ocazia asta afli si tu.

daca pentru tine concediu inseamna burta la soare, mancare si bautura ultra all inclusive si TV cu minim 100 de programe, e foarte probabil sa gasesti bulgaria, grecia si turcia mai ieftine ca mamaia, eforie sau altele asemenea.
iti pot da insa exemple de multe pensiuni din Delta, Bran-Moeciu sau Apuseni, testate de mine, in care cu 100 lei/noapte, ai parte de niste proprietari absolut agreabili, cu care ai putea povesti la nesfarsit, si conditii nu decente, ci chiar luxoase, mult mai bune si mai prietenoase decat orice hotel normal.
sunt locuri mai linistite, in care poti face excursii, drumetii, vizitezi chestii mai neuzuale, te delectezi cu peisaje, poti manca produse locale, iti lasi copiii sa se joace in curte fara emotii, si tu poti sa-ti faci seara un pastrav proaspat pe gratar.

daca tu mi-arati unde in strainatate poti face astea 7 nopti, cu 400 eur (toate costurile, inclusiv transportul), o familie cu copii, te rog sa-mi spui.

Edited by tablagiu_xxx, 27 April 2017 - 09:19.


#20
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 27.07.2006
Nu inteleg de ce va certati.
Unuia nu-i place in Romania, altuia nu-i place afara, care e problema ?
De ce mereu trebuie sa incercam sa-i bagam pe gat celuilalt parerea proprie ?
Personal, cu un copil de 8 ani si venituri peste medie (nu este o lauda, doar ca sa se inteleaga ca mi-as permite vacante pe afara), de 4 ani incoace doar Romania.
Am fost cu cel mic de doua ori in Grecia. Frumos, nimic de zis, dar credeti-ma ca si gratis sa primesc un sejur, nu mai merg la greci. Din motive subiective, bineinteles.
Intr-o oarecare ordine, anii trecuti: Retezat, cheile Nerei, Maramures, cazane, Herculane, mare.
Anul acesta, 5 zile in delta si 7 zile in Parang (la o cabanuta belea, recomandata de un membru al forumului, caruia ii multumesc si aici), totul rezervat.
In toate locurile din Romania cazarea si serviciile au fost excelente. Daca sapi putin pe net, gasesti fara probleme locuri/cazari minunate.

In concluzie, fiind o tara libera, fiecare e liber sa mearga unde vrea si isi permite. N-are rost sfada asta...

Edited by ergon, 27 April 2017 - 09:21.


#21
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,059
  • Înscris: 20.12.2007

View Poston64, on 27 aprilie 2017 - 08:25, said:

ati fost careva in concediu de unii singuri? cum a fost?
Am facut ani de zile city break-uri in capitalele europene plus Istanbul
Fiind pasionat de istorie, ma duceam eu sa vizitez ce imi placea mie , sa intru in vorba cu cine vroiam. Fara vaicareli ca nu am intrat in magazinul ala, nu am cumparat alea, nu un million de chestii muieresti.
Si intotdeauna am iesit superieftin.

#22
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,036
  • Înscris: 02.09.2005

View Posttablagiu_xxx, on 27 aprilie 2017 - 09:18, said:

daca pentru tine concediu inseamna burta la soare, mancare si bautura ultra all inclusive si TV cu minim 100 de programe, e foarte probabil sa gasesti bulgaria, grecia si turcia mai ieftine ca mamaia, eforie sau altele asemenea.
iti pot da insa exemple de multe pensiuni din Delta, Bran-Moeciu sau Apuseni, testate de mine, in care cu 100 lei/noapte, ai parte de niste proprietari absolut agreabili, cu care ai putea povesti la nesfarsit, si conditii nu decente, ci chiar luxoase, mult mai bune si mai prietenoase decat orice hotel normal.
sunt locuri mai linistite, in care poti face excursii, drumetii, vizitezi chestii mai neuzuale, te delectezi cu peisaje, poti manca produse locale, iti lasi copiii sa se joace in curte fara emotii, si tu poti sa-ti faci seara un pastrav proaspat pe gratar.

daca tu mi-arati unde in strainatate poti face astea 7 nopti, cu 400 eur (toate costurile), o familie cu copii, te rog sa-mi spui.

zakopane polonia

in delta te duci degeaba daca iei doar cazare, iar un sejur cu inchiriere barci etc numai ieftin nu poti sa spui ca e, cu banii aia iei trip pe dunare si vezi si o gramada de orase, melk-viena-bratislava-budapesta
bran moeciu este super aglomerat si kitchos, ultima data cand am fost acolo, anul trecut prin toamna, pentru vreo 2 nopti, si am ramaa cu un gust amar, nu m-as duce acolo ca sa ma relexez nici sa ma bati.
in Apuseni am fost in Arieseni, eu nu am gasit conditii de lux la 100 de lei, poate tu ai fost mai norocos

Edited by jericho, 27 April 2017 - 09:28.


#23
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

View Postjericho, on 27 aprilie 2017 - 09:19, said:

zakopane

detaliaza  cat te costa separat, cazarea, transportul pana acolo etc ?

#24
aceton

aceton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 11.04.2017

View Postjericho, on 27 aprilie 2017 - 08:59, said:

"ofertele" sunt semnificativ mai scumpe decat echivalentul in strainatate, toata lumea o stie, poate cu ocazia asta afli si tu.

ontopic: bucovina, zakopane si mamaia + ce s-o mai ivi (city break-uri)
Cred ca te referi la litoral cand zici de oferte scumpe.

#25
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

View Postjericho, on 27 aprilie 2017 - 09:19, said:

zakopane polonia

in delta te duci degeaba daca iei doar cazare, iar un sejur cu inchiriere barci etc numai ieftin nu poti sa spui ca e, cu banii aia iei trip pe dunare si vezi si o gramada de orase, melk-viena-bratislava-budapesta
bran moeciu este super aglomerat si kitchos, ultima data cand am fost acolo, anul trecut prin toamna, pentru vreo 2 nopti, si am ramaa cu un gust amar, nu m-as duce acolo ca sa ma relexez nici sa ma bati.
in Apuseni am fost in Arieseni, eu nu am gasit conditii de lux la 100 de lei, poate tu ai fost mai norocos

In Delta nu e nevoie sa inchiriezi barca singur, ca sa faci o excursii pe canale. Cu cateva milioane faci 2-3 excursii frumoase, nici nu trebuie mai multe in 7 zile, ca ai si marea si plaja.
Bran moeciu e foarte aglomerat daca vrei sa stai in centru sa vezi castelul la geam cand te trezesti; in moeciu de sus spre capatul drumului asfaltat sau in Simon spre capatul vaii, e libertate, liniste si aer curat.
Arieseni nu e singurul loc din Apuseni.

Chiar as vrea sa vad excursie pe Dunare 7 zile pt o familie cu 400 eur toate costurile incluse, inclusiv transport dus intors pana la Budapesta (sau tura incepe de la Giurgiu?). Dai un link ceva ?

Edited by tablagiu_xxx, 27 April 2017 - 09:40.


#26
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,036
  • Înscris: 02.09.2005

View Posttablagiu_xxx, on 27 aprilie 2017 - 09:25, said:

detaliaza  cat te costa separat, cazarea, transportul pana acolo etc ?
transportul l-am calculat in jur de 6-700 de lei cu masina (benzina +vigneta),  mancarea am inteles ca este chiar mai ieftina decat valea prahovei la noi, asta ramane de vazut, iar costul cazarii il ai mai jos, e in zloti, in lei inseamna 1450. De mentionat ca villa e de 4 margarete si e chiar in buricul targului, cand am facut rezervarea se gaseau si la 8-900 de lei pe aceeasi perioada, doar ca erau la 2-3 km de centrul orasului

Attached Files


Edited by jericho, 27 April 2017 - 09:39.


#27
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 14.04.2010
Noi locuim in UK si am decis ca anul asta sa incercam Spania, cu 2 prichindei de 4 ani (gemeni) am decis sa fie 7 nopti intr-un complex cu aqua park (PortAventura) in Tarragona... partea interesanta e ca vrem sa mergem cu masina pana acolo, considerand ca prichindeii sunt destul de mari cat sa "savureze" intr-o anume masura excursia.
La dus vrem sa oprim de 2 ori pe drum: o noapte pe langa Paris si o noapte langa faimosul Millau Viaduct... am vazut niste B&B's in Franta cu adevarat superbe si cu caracter... La intoarcere planul ar fi doar de o noapte...

#28
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,036
  • Înscris: 02.09.2005

View Postaceton, on 27 aprilie 2017 - 09:26, said:

Cred ca te referi la litoral cand zici de oferte scumpe.
la litoral vara si la munte iarna.... multi romania prefera grecia sau turcia vara si austria iarna, daca stii sa cauti gasesti oferte mult mai bune decat ale noastre.

View Posttablagiu_xxx, on 27 aprilie 2017 - 09:34, said:

In Delta nu e nevoie sa inchiriezi barca singur, ca sa faci o excursii pe canale. Cu cateva milioane faci 2-3 excursii frumoase, nici nu trebuie mai multe in 7 zile, ca ai si marea si plaja.
Bran moeciu e foarte aglomerat daca vrei sa stai in centru sa vezi castelul la geam cand te trezesti; in moeciu de sus spre capatul drumului asfaltat sau in Simon spre capatul vaii, e libertate, liniste si aer curat.
Arieseni nu e singurul loc din Apuseni.

Chiar as vrea sa vad excursie pe Dunare 7 zile pt o familie cu 400 eur toate costurile incluse, inclusiv transport dus intors pana la Budapesta (sau tura incepe de la Giurgiu?). Dai un link ceva ?
http://www.travelus....zile-2016/4.htm -  asa, la o prima cautare.... costurile totale depasesc 400 de euro dar nu se compara cu statul in delta prajind peste la gratar toata ziua

Edited by jericho, 27 April 2017 - 09:46.


#29
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008

View PostBursul, on 27 aprilie 2017 - 08:04, said:

Vi s-au aprobat concediile de catre sefi? V-ati facut rezervarile deja? Hai sa vedem unde isi petrec concediile de vara membrii forumului: in tara, la tara, in strainatate?
Sunt patron si merg mereu 7 zile in Antalya.

#30
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017
Nimeni nu merge la munte?

Eu ma gandesc sa merg prin Ceahlau-Tarcau, e tare frumoasa zona aia...si fara avalanse!

#31
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007

View Posttablagiu_xxx, on 27 aprilie 2017 - 09:18, said:

daca tu mi-arati unde in strainatate poti face astea 7 nopti, cu 400 eur (toate costurile, inclusiv transportul), o familie cu copii, te rog sa-mi spui.
Nu poti din cauza transportului, care e scump, dar mancare si cazare gasesti destul de ieftin in multe locuri, mai ales in Asia de SE, dar si in....Las Vegas (desi probabil nu-ti vine sa crezi).

#32
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

View Postjericho, on 27 aprilie 2017 - 09:35, said:

transportul l-am calculat in jur de 6-700 de lei cu masina (benzina +vigneta),  mancarea am inteles ca este chiar mai ieftina decat valea prahovei la noi, asta ramane de vazut, iar costul cazarii il ai mai jos, e in zloti, in lei inseamna 1450. De mentionat ca villa e de 4 margarete si e chiar in buricul targului, cand am facut rezervarea se gaseau si la 8-900 de lei pe aceeasi perioada, doar ca erau la 2-3 km de centrul orasului

650 transport + 850 (cele mai ieftine) = 1500 lei, fara mancare.
In ceilalti 300 lei sau 70 de euro (cati mai raman pana la 400 eur) te incadrezi cu mancarea si alte costuri (excursil etc) la 3 persoane 7 zile ... imi explici cum reusesti ?

#33
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,457
  • Înscris: 30.10.2003

View PostKarhu, on 27 aprilie 2017 - 09:17, said:

Acasa nu-i la Minga? Posted Image
Exista acasa la Minga in Germania si acasa in Romania. Consider ca la parinti tot acasa este.

View PostErwin_Rommel, on 27 aprilie 2017 - 09:44, said:

Nimeni nu merge la munte?
Eu ma gandesc sa merg prin Ceahlau-Tarcau, e tare frumoasa zona aia...si fara avalanse!
Ohoooo. Am planificate 2 weekenduri in Elvetia la munte. Plus weekend-urile si zilele libere de antrenament, o sa-mi iese pe nas muntele. Poate daca ajung in Romania sa merg o noapte cu cortul.
Pacat ca nu mai am timp de o tura cu cortul, mancare din rucsac, spalat la rau, bataie cu cainii ciobanesti, tantari etc, etc :D

Edited by Bursul, 27 April 2017 - 09:50.


#34
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,897
  • Înscris: 25.06.2007

View PostErwin_Rommel, on 27 aprilie 2017 - 09:44, said:

Nimeni nu merge la munte?
Peste 2 sau 3 ani, am in plan o ascensiune pe Fuji :OK:

#35
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
In nici un caz Nigeria
Lagos:
Cea mai scarboasa camera in cel mai jegos "hotel", la periferie, spelunca ordinara, 8-12000 naira adica aprox 40-50 de euro. Igrasie, lumina chioara, pute, usile si mobilierul se dezmembreaza, etc..
Camere comparabile cu 2 stele ale noastre, hotel oarecare, periferie, 150 euro pe noapte.
Camere comparabile cu 3 stele ale noastre, hotel in locatii centrale 350-550 euro pe noapte.

Generatoarele huruie majoritatea timpului si te tin treaz. Nigerienii au curent mai rau decat aveam noi pe vremea comunistilor: doua-patru ore pe zi, indiferent de zona, in zonele bune; fluctueaza zdravan tensiunea si pica din 15 in 15 minute. Aerul conditionat functioneaza uneori. Deseori nu face fata.
Mancare europeana? Maybe. 3000-5000 naira (15-25 euro) o masa modesta, gen bufet

Edited by addysoftware, 27 April 2017 - 09:56.


#36
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 14.04.2010

View PostKarhu, on 27 aprilie 2017 - 09:47, said:

Peste 2 sau 3 ani, am in plan o ascensiune pe Fuji Posted Image

Fuji e numele sotiei?! :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate