Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Marci de stergatoare parbriz

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
Ce firma/modele de stergatoare recomandati? De unde le cumparati?

Personal, am gasit in Auchan lamela "bosch eco" graphite si lamela marca "auchan classic" mai ieftina decat bosch, nu scrie nimic de grafit dar pare mai colorata spre culoarea grafitului. Este la moda acum grafitul, e cel mai indicat? Alta chestie, la cele "auchan" imi recomanda cu 25mm mai lungi la pasager decat la bosch iar la sofer cu 5mm mai scurt. Dar cele bosch sunt de marimea celor originale, deci spun gresit cele "auchan".

#2
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Depinde la ce bani te referi si la ce interval de timp te gandesti ca le schimbi . Eu am luat din " piata " no name cu lamela transparenta la pret minuscul si sterg bine ; cat or sa tina ? Nu conteaza, ca imi cumpar altele ...

#3
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,434
  • Înscris: 26.02.2012
Alca, ieftine si bune, unele m au tinut 3 ani si tot stergeau bine, valeo care sunt cica de "firma" dupa o iarna a trebuit sa le arunc.

#4
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 05.06.2006
Mi se pare aberant sa-ti cumperi stergatoare "de firma".
Eu am luat stergatoare din Cora, la 15 lei setul si au sters foarte bine pana cand m-am trezit intr-o dimineata fara ele... :)
A doua zi am luat am luat altele, tot din Cora, tot cu 15 lei, si si fac treaba de minune. Sunt si azi pe masina, dupa 6 luni. Cand o fi sa le schimb, tot la Core ma duc.
La 15 lei, sa-mi fie cu iertare, dar la ce-mi trebuie altele de 150-200 de lei? Aceeasi viata de functionare au toate... Bine, nu scrie Eco Bosh pe ele... de parca asta ar conta. Sincer, pe astea le vede ploaia si nu mai stropeste parbrizul de frica lor?

#5
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
pai astea bosch eco sunt la 16 lei, apar chiar si pe emag la vreo 11 lei pret redus(dar mai e si transportul). la mine pe cele originale scrie tot bosch.

Edited by 41ex, 26 April 2017 - 23:41.


#6
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,698
  • Înscris: 27.06.2007
Valeo pot sa confirm ca sunt slabe. Am acum unele fabricate în Cehia, mi le-a recomandat un prieten care vinde piese auto și sunt foarte bune. Au trecut iarna fără probleme.

Edited by TLGTLC, 26 April 2017 - 23:45.


#7
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,540
  • Înscris: 17.08.2007
Alc a sunt ok dar nu tin f mult, am un Bosch de care m-am plictisit si tot bine merge. Cu Valeo mi-am luat-o si eu, face un zgomot pe parbriz de innebunesti. Se spune ca astea grafitate sunt mai silentioase dar rezistenta in timp e data de modul de utilizare si calitatea cauciucului

#8
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
cele de pe emag au si v3 in nume, oare e model diferit, sunt mai noi decat cele din auchan? in poza apar cu 4 "gherute" mobile care tin lamela, cele din auchan au 2 iar la capat sunt prinse doar in capat. sunt preferabile cele cu 4?
la mine, cele originale sunt ca cele din auchan.

Edited by 41ex, 27 April 2017 - 01:37.


#9
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,706
  • Înscris: 10.12.2006
Din experienta personala Bosh sunt cele mai ok.

#10
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,552
  • Înscris: 11.06.2010
Bosch.

#11
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postalin62, on 26 aprilie 2017 - 23:29, said:

Alca, ieftine si bune, unele m au tinut 3 ani si tot stergeau bine, valeo care sunt cica de "firma" dupa o iarna a trebuit sa le arunc.
Poti sa ai si Bosch Aerotwin, alea cu 100 lei bucata, iarna se distrug rapid de la gheata.
Valeo, Hella sunt ok, dar fara pretentii de longevitate.

#12
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Post41ex, on 26 aprilie 2017 - 23:14, said:

Ce firma/modele de stergatoare recomandati? De unde le cumparati?

Personal, am gasit in Auchan lamela "bosch eco" graphite si lamela marca "auchan classic" mai ieftina decat bosch, nu scrie nimic de grafit dar pare mai colorata spre culoarea grafitului. Este la moda acum grafitul, e cel mai indicat? Alta chestie, la cele "auchan" imi recomanda cu 25mm mai lungi la pasager decat la bosch iar la sofer cu 5mm mai scurt. Dar cele bosch sunt de marimea celor originale, deci spun gresit cele "auchan".

Ia-ti niste stergatoare VALEO care sa corespunda la cod, nu te baza pe lamelele alea din Auchan. Cateodata isi fac treaba dar, de cele mai multe ori nu, sau nu se potrivesc cu stergatorul.

#13
AlexRe

AlexRe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 03.02.2008
Am ramas dezamagit de Valeo si Bosch, nu sterg bine decat max 3 luni, iar pe timp de iarna scartaie ingrozitor. Am luat din Selgros Goodyear si au mers ok si in liniste vreo 4 luni. Apoi gunoi si altele.

#14
muraru_dan

muraru_dan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 807
  • Înscris: 23.06.2007
Valeo am avut si nu am fost multumit. Bosch aerotwin originale le am de 3 ani si sterg inca bine. E al treile-a set de aerotwin si personal le recomand. Insa iarna daca dai sa stergi indeosebi gheata zgrumturoasa, poti avea lame din titan ca ti le faci praf. O minima grija tot trebuie sa ai.

#15
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,699
  • Înscris: 25.11.2014
Eu am niste stergatoare Hella de vreun an jumate. Iarna asta au mancat zapada si gheata la greu. Merg ca in prima zi. Le-am luat pe iefteneala la oferta. 22 de lei amandoua.

#16
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,348
  • Înscris: 23.04.2007
Valeo gama First(alea ieftine)...sunt first ...price.Cat dai,atat fac.Am si eu un set din alea,au costat 20 ron.Bunicele,dar fara pretentii sa te tina 4 ani.
Seturile alea de la Bosch sau Valeo de 60-80 ron sunt clar mai bune dar nu stiu daca pot zice ca isi merita banii.Am avut si clienti nemultumiti cu asa ceva.
La BMW am luat SWF OEM(tot ei fac OE-ul),150 setul,dar dupa 7 ani inca isi fac treaba.Alt pret,alta calitate.Cel de la luneta a fost 50 ron tot SWF OEM dar dupa vreo 5 ani a inceput sa scartaie.

Edited by AdrianHH, 27 April 2017 - 09:41.


#17
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,665
  • Înscris: 13.07.2011
Eu mereu am folosit marca proprie a marcii auto sau Bosch Twin. Bosch Twin costa cam 25€ (setul) si ma tine 3-4 ani, zic ca merita.

#18
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,873
  • Înscris: 07.11.2006
Cred ca nici daca ar fi din diamant acele stergatoare,nu ar tine mai mult de cateva luni pentru multi care ati postat.Si acele stergatoare,chiar si cele mai ordinare,trebuie intretinute si folosite corespunzator.

View Post41ex, on 26 aprilie 2017 - 23:14, said:

Ce firma/modele de stergatoare recomandati? De unde le cumparati?

Alta chestie, la cele "auchan" imi recomanda cu 25mm mai lungi la pasager decat la bosch iar la sofer cu 5mm mai scurt. Dar cele bosch sunt de marimea celor originale, deci spun gresit cele "auchan".

Uita-te in cartea masinii sa vezi ce dimensiuni trebuie sa aiba stergatoarele pentru masina ta.
Ar mai fi si Champion,ca marca de stergatoare.De asemenea,poti cumpara doar lamela de cauciuc si o inlocuiesti pe cea veche.

Edited by adisz, 27 April 2017 - 12:48.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate