Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Dimensiune parcare

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
sorinache

sorinache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 02.06.2005
Buna ziua,

Am achizionat un loc de parcare intr-un ansamblu rezidential care in schita de cadastru este trecut cu suprafata totala de 12m patrati dar dimensiunea terenului este 2.3mx5.02m (adica 11.546).
Ma poate lamuri cineva cum ramane cu restul de 0.5? Este legala aceasta rotunjire?

Multumesc

#2
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Cum ai masurat? intre benzile albe?
Daca da, masoara de la jumatatea benzilor albe, si vezi cat iti da apoi.

#3
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Poate a gresit careva si a folosit 5.2 in loc de 5.02 sau invers.

#4
sorinache

sorinache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 02.06.2005
Masurat pe teren, la jumatatea benzilor albe dimensiunile sunt 225x474, mai putin decat in cadastru. Dar asta ar fi a 2-a problema - greseala de marcaj. Prima fiind cea din cadastru - rotunjirea suprafetii.

Edited by sorinache, 26 April 2017 - 18:35.


#5
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Locul de parcare e in subteran?

Cred ca esti singurul care s-a apucat sa masoare locul de parcare... ce speri sa faci cu asta? Sa obtii ce?

#6
sorinache

sorinache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 02.06.2005

 f300, on 26 aprilie 2017 - 18:16, said:

Poate a gresit careva si a folosit 5.2 in loc de 5.02 sau invers.

Nu cred ca a incurcat zecimalele, dimensiunea standard pentru un loc de parcare perpendicular pe calea de acces este de 2.3x5m patrati.
Asa zic oamenii pe avocatnet: http://www.avocatnet...la-parcare.html

 rumlegok, on 26 aprilie 2017 - 18:35, said:

Locul de parcare e in subteran?

Cred ca esti singurul care s-a apucat sa masoare locul de parcare... ce speri sa faci cu asta? Sa obtii ce?

Cum ce obtin? Daca am platit 12m vreau sa ii am marcati ca sa ii pot folosi...
Parcarea este afara, in curtea imobilului.
Problema de baza este ca locul trasat este mai mic de 230x500 si s-ar putea sa ies prin portbagaj... in stanga masina, in dreapta perete

Edited by sorinache, 26 April 2017 - 18:44.


#7
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Eu am garajul de 2.8 metri latime si parchez cu partea pasagerului lipita de perete. Debarchez pasagerii inainte sa intru in garaj. 2.3 metri da e si mai nasol mai ales la perete. In general se presupune ca ramane spatiu intre masinile parcate, dar cand esti vecin cu peretele nu mai ramane spatiu. Macar esti linistit ca pe partea aia nu ti-o zgarie nimeni cu portiera. Eu unul daca as sta la oras as prefera sa fiu vecin cu peretele. Ala tot timpul parcheaza bine, poti avea reper exact.
Cel mai simplu ar fi sa vorbesti cu ala de are locul langa tine, ii explici situatia, sa parcheze cat sa ai si tu spatiu intrucat esti vecin cu peretele.
Daca ai peretele pe stanga e naspa, daca il ai pe dreapta e perfect.

Edited by SpeedDemon, 26 April 2017 - 18:59.


#8
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Daca e subteran vezi ca suprafata aia din acte e construita, deci si prin urmare include si zidurile din lateral sau fata/spate.

Exact cum si apartamentul are suprafata construita mai mare si suprafata utila mai mica.

Daca in fata si dreapta ai perete masoara pana in perete, eventual si cu jumatate de perete si revino cu masuri.

#9
User107

User107

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.01.2017
Ai masurat la alti vecini sa vezi cat au? Poate cineva a calculat prost de la inceput si isi scoate paguba pe tine.

#10
sorinache

sorinache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 02.06.2005
Asa arata:
Din perete pana la jumatatea liniei sunt 225, lungimea este 474


[ https://s12.postimg.org/gfroxklbx/parcare.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by sorinache, 26 April 2017 - 19:49.


#11
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009

 SpeedDemon, on 26 aprilie 2017 - 18:55, said:


Daca ai peretele pe stanga e naspa, daca il ai pe dreapta e perfect.

Practic il are pe ce parte vrea el. Depinde cum parcheaza, cu fata sau cu spatele....

#12
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Dimensiunea minima este 2.3*5 m.
Ce latime are calea de acces?

#13
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
nu poţi face o uşiţă-n peretele ăla?

#14
sorinache

sorinache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 02.06.2005

 sarac.lipit, on 26 aprilie 2017 - 20:58, said:

nu poţi face o uşiţă-n peretele ăla?

Inca nu am vazut-o pe vecina... maybe later

Revenind la intrebare, stie cineva daca e legala rotunjirea aia de 0.5?

#15
Shush

Shush

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 22.06.2008
Nu stiu daca e legal sau nu, dar eu am observat ca pe mai toate actele alea de la primarie suprafetele sunt rotunjite in plus.
De ex : apartament 93.9 - acolo apare 94, boxa 2.75 pe hartie e 3, loc de parcate 11.5 si e trecut 12.
Nu poate fi vorba de inselat/furat pentru ca pretul a fost calculat folosind dimensiunile exacte.

#16
trustmygod

trustmygod

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 25.09.2006
Da rotunjirea este legala. Se face in plus sau minus si este prevazut in regulamentul pentru intocmirea documentatiilor cadastrale 700/2014 art. 36 al. d

#17
sorinache

sorinache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 02.06.2005

 Shush, on 27 aprilie 2017 - 07:54, said:

Nu stiu daca e legal sau nu, dar eu am observat ca pe mai toate actele alea de la primarie suprafetele sunt rotunjite in plus.
De ex : apartament 93.9 - acolo apare 94, boxa 2.75 pe hartie e 3, loc de parcate 11.5 si e trecut 12.
Nu poate fi vorba de inselat/furat pentru ca pretul a fost calculat folosind dimensiunile exacte.

Ba eu sesizez o mica ciupeala pentru ca in contract scrie ca am cumparat 12m cu X lei. Daca fac X/11.5 imi da alt pret iar diferenta este semnificativa, cateva sute de euro.

 trustmygod, on 27 aprilie 2017 - 08:19, said:

Da rotunjirea este legala. Se face in plus sau minus si este prevazut in regulamentul pentru intocmirea documentatiilor cadastrale 700/2014 art. 36 al. d

Legal sau nu se pare ca rotunjirea se face pe banii mei
Multumesc pt raspunsuri.

Edited by sorinache, 27 April 2017 - 08:28.


#18
Shush

Shush

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 596
  • Înscris: 22.06.2008
La mine in contract sunt trecute valorile exacte, iar pretul a fost calculat in functie de acestea. Doar in actele acelea s-a trecut rotunjit.
Daca in contract ai 12, tu ai platit pentru 12, dar in realitate ai 11.5 atunci da, te-au inselat.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate