Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Intrebare legata de soft

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
turbocompresor

turbocompresor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 17.06.2013
Am un samsung galaxy a5 2016 si azi noapte ma trezesc cu anunt ca este soft nou disponibil pentru el (actualizare) La detalii, printre altele, imi spune ca imi instaleaza facboock sau cum naiba s-o scrie. Problema mea se materializeaza sub forma faptului ca nu vreau asa ceva in telefonu meu. Se poate dezinstala dupa actualizare, dat fiind faptu ca se instaleaza direct cu softu? (ii in acelasi regim cu alte aplicatii de sistem, care nu le poti dezinstala, numa aduce la versiunea din fabrica si dezactiva?)
Daca ii cazu din paranteza, cum il fac sa nu-mi mai arate ca are actualizare de soft disponibila?

Scriu aici ca eu am o intrebare legata de soft, nu de telefonu in sine

Edited by turbocompresor, 26 April 2017 - 16:40.


#2
eu-DECEBAL

eu-DECEBAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 01.03.2015
Dezactieaza aplicatia de actualizari daca este posibil sau notificarile pentru aplicatia respectiva. Nu am auzit vreodata ca samsung sa bage Facebook in sistem. Chiar si asa se poate dezactiva. Cel mai probabil se poate dezinstala aplicatia facebook insa dupa o resetare re apare pentru ca este un pachet de instalare in system/vendor/app.

#3
turbocompresor

turbocompresor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 17.06.2013

View Posteu-DECEBAL, on 26 aprilie 2017 - 16:53, said:

Dezactieaza aplicatia de actualizari daca este posibil sau notificarile pentru aplicatia respectiva. Nu am auzit vreodata ca samsung sa bage Facebook in sistem. Chiar si asa se poate dezactiva. Cel mai probabil se poate dezinstala aplicatia facebook insa dupa o resetare re apare pentru ca este un pachet de instalare in system/vendor/app.
daca-i sterg fisierele de acolo?

#4
eu-DECEBAL

eu-DECEBAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 01.03.2015
Trebuie root adica drepturi de administrator asupra sistemului. Nu poti intervenii cu nimic asupra sistemului fara root.  Este pentru pasionati. Cel mai bine intrebi pe cei care au telefonul tau pentru ca ei stiu mai bine cum e.

https://forum.softpe.../page__st__2322

#5
turbocompresor

turbocompresor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 17.06.2013

View Posteu-DECEBAL, on 26 aprilie 2017 - 17:06, said:

Trebuie root adica drepturi de administrator asupra sistemului. Nu poti intervenii cu nimic asupra sistemului fara root.  Este pentru pasionati. Cel mai bine intrebi pe cei care au telefonul tau pentru ca ei stiu mai bine cum e.
am avut inainte de asta un lenovo care o venit direct cu root, ma stiu cat sa nu stric telefonu. Desi nu m-as baga sa-mi dau singur drepturi de administrator, uite dovada ca samsung s-o pus pe facut prostii:
Attached File  wasd.jpg   115.5K   49 downloads
(ii captura de ecran facuta in telefon, da pana sa-mi dau seama ca nu in calculatoru asta am trimis poza, am modificat-o sa o fac jpg si sa-i schimb numele, ma gandeam ca nu mi-o vede forumu)

#6
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,506
  • Înscris: 06.01.2012
Poti sa dai disable la aplicatie din lista de aplicatii dupa instalare. Nu e bine asa?

#7
eu-DECEBAL

eu-DECEBAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 01.03.2015
Nu pot sa cred ca  fac asta! Ce mizerie. Eu nu as folosii aplicatiile facebook niciodata pentru ca sunt niste porcarii! Varianta web[cu limitele ei] e mai buna. Nu cred ca lenovo ala a venit cu root. Apropo de lenovo in system/vendor/app am avut foarte multe joculete si aplicatii de care am scapat din prima zi cand mi-am facut root.

#8
turbocompresor

turbocompresor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 17.06.2013

View Postjeffy86able, on 26 aprilie 2017 - 17:12, said:

Poti sa dai disable la aplicatie din lista de aplicatii dupa instalare. Nu e bine asa?
nu, vreau sa fie scoasa de tot. Este vreun android 6 stabil cu drepturi de administrator care sa poata fi instalat pe el? Stiti pe careva care face treaba asta fara sa imi strice telefonu?

#9
eu-DECEBAL

eu-DECEBAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 01.03.2015
Sfatul meu este sa-i intrebi pe cei din topic cum sta treaba si daca update-ul este ok si nu sunt alte probleme. Nu e asa o mare drama daca poti dezinstala aplicatia sau macar dezactiva. Toti produatorii primesc bani sa ne bage prostii din adtea pe gat. Sa le stea in gat!

#10
turbocompresor

turbocompresor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 17.06.2013

View Posteu-DECEBAL, on 26 aprilie 2017 - 17:16, said:

Nu pot sa cred ca  fac asta! Ce mizerie. Eu nu as folosii aplicatiile facebook niciodata pentru ca sunt niste porcarii! Varianta web[cu limitele ei] e mai buna. Nu cred ca lenovo ala a venit cu root. Apropo de lenovo in system/vendor/app am avut foarte multe joculete si aplicatii de care am scapat din prima zi cand mi-am facut root.

Ba era cu root, cand ii repar ecranu fac un ss si iti arat. L-am cumparat adus direct din china (era in chineza cand l-am primit)
Legat de faceboock nu am nevoie de asa ceva nici ca aplicatie nici ca sait, asa ca nu vreau sa fie in telefonu meu, prin urmare, ori nu-l las sa-si faca actualizarea, ori ii fac actualizarea si-l dezinstalez

View Posteu-DECEBAL, on 26 aprilie 2017 - 17:23, said:

Sfatul meu este sa-i intrebi pe cei din topic cum sta treaba si daca update-ul este ok si nu sunt alte probleme. Nu e asa o mare drama daca poti dezinstala aplicatia sau macar dezactiva. Toti produatorii primesc bani sa ne bage prostii din adtea pe gat. Sa le stea in gat!
eu trec la pasu urmator si nici macar nu le dau voie in telefon, unde-i topicu respectiv?

#11
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,869
  • Înscris: 03.02.2005
Update-urile de la producator includ ceea ce vrea producatorul sa includa, daca contine aplicatia X aceasta va fi inclusa si gata.
De aceea se pot folosi ROM-uri customizate.
Topicul dedicat modelului: Samsung Galaxy A5 (2016)

Edited by Ciubex, 26 April 2017 - 17:44.


#12
eu-DECEBAL

eu-DECEBAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 01.03.2015
https://forum.softpe.../page__st__2322

#13
turbocompresor

turbocompresor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 17.06.2013

View PostCiubex, on 26 aprilie 2017 - 17:43, said:

Update-urile de la producator includ ceea ce vrea producatorul sa includa, daca contine aplicatia X aceasta va fi inclusa si gata.
De aceea se pot folosi ROM-uri customizate.
Topicul dedicat modelului: Samsung Galaxy A5 (2016)
mersi de topic. Rom-u respectiv il gasesc?... Unde?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate