Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Notebook cu SATA 3 merge doar pe SATA 2

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
misterteo

misterteo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 18.11.2007
Buna

Am un notebook ASUS X551MAV si am dorit un upgrade. AM instalat un SSD ADATA SP580 240GB. Totul bine si frumos, nu ceream prea mult de la el deoarece e un sistem modest. Vitezele sunt modeste.

Recent, am descoperit prin ADATA ToolBox si Sandra software ( si inca alte cateva ) ca SDD merge pe SATA 2 nu pe SATA 3. Modul AHCI e setat in BIOS, BIOS updatat la zi la ultima versiune, driverele instalate/incercate si cele de la producator cat si cele Microsoft. Detin Windows 10 Pro cu licenta, copiat de pe site-ul Microsoft...update-uri la zi...

CIneva are vreo parere daca e defect de hardware sau e o alta problema. Cineva s-a batut de asa ceva?

Multumesc.

P.S. Alaturat am cateva screen-uri cu vitezele cat si cu faptul ca imi arata conexiune de 3GB/s...

Attached Files


Edited by misterteo, 26 April 2017 - 16:02.


#2
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
unde l-ai instalat? in bay-ul de hdd sau cu caddy in loc de dvd?

in plus, viteza aia depinde de multe chestii si nu viteza aia face sistemu sa se miste mai repede, ci timpul de acces.

eu zic sa nu-ti bati capu decat daca nu ai vazut imbunatatire fata de hdd.

#3
misterteo

misterteo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 18.11.2007

View Postshmu, on 26 aprilie 2017 - 16:24, said:

unde l-ai instalat? in bay-ul de hdd sau cu caddy in loc de dvd?

in plus, viteza aia depinde de multe chestii si nu viteza aia face sistemu sa se miste mai repede, ci timpul de acces.

eu zic sa nu-ti bati capu decat daca nu ai vazut imbunatatire fata de hdd.

In bay-ul de hdd...am scos HDD si am pus SSD...ma gandeam sa incerc si in locul DVD, dar...am zis ca mai bine e la locul sau. Schimbari se vad, nu foarte mari, ce-i drept. e acceptabil. Dar nah, daca e sa pot scoate maxim din el, de ce nu?

#4
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Instaleaza Intel Rapid Storage sa vedem daca renegociaza linkul.

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,303
  • Înscris: 15.06.2004
Pai in penultima poza - unde iti da specificatiile PC-ului - vad ca ai si incercuit scrie clar - chipsetul nu stie decat maxim SATA 2.
Degeaba e SSD-ul pe SATA 3 - merge la viteza maxima suportata de chipset in acest caz - SATA 300.

SI tinand cont ca vorbim de procesor ATOM eu zic ca mai bine de-atat, nu are cum sa mearga. Ma mir chiar ca merge asa bine.

Si ala nu e notebook. E Netbook.

Adica e ptr navigat pe net si cam atat.

#6
misterteo

misterteo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 18.11.2007
Multumesc pentru raspunsuri. Contactand un reprezentant ASUS mi s-a comunicat ca modelul asta are SATA 3 si cel mai probabil exista o problema/defect hardware. O sa trec pe la un service sa vedem. Multumesc oricum tuturor.

View Posteiffel, on 26 aprilie 2017 - 17:28, said:

Pai in penultima poza - unde iti da specificatiile PC-ului - vad ca ai si incercuit scrie clar - chipsetul nu stie decat maxim SATA 2.
Degeaba e SSD-ul pe SATA 3 - merge la viteza maxima suportata de chipset in acest caz - SATA 300.

SI tinand cont ca vorbim de procesor ATOM eu zic ca mai bine de-atat, nu are cum sa mearga. Ma mir chiar ca merge asa bine.

Si ala nu e notebook. E Netbook.

Adica e ptr navigat pe net si cam atat.


Din cate zice producatorul e NOTEBOOK https://www.asus.com...tebooks/X551MA/

#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,303
  • Înscris: 15.06.2004
Mda, informatiile din Sisoft Sandra nu sunt corecte se pare  - specificatiile de pe site-ul ASUS spun ca ai procesor Pentium, nu Atom, desi practic e pe arhitectura de Atom dar e un pic mai performant. Asta plus dimeniunile ecranului il pot incadra la notebook. Desi generatiile mai noi de Atom - Z-urile il bat la performanta.

Pune cel mai bine Aida 64 si vezi ce indica la SATA.
Nu de alta dar aici toate specificatiile legate de procesorul tau indica doar SATA 2. Nu SATA 3. ( Controllerul e integrat in procesor )

De ex aici - jos in pagina - http://www.cpu-world...tium N3520.html

#8
misterteo

misterteo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 18.11.2007

View Posteiffel, on 27 aprilie 2017 - 20:49, said:

Mda, informatiile din Sisoft Sandra nu sunt corecte se pare  - specificatiile de pe site-ul ASUS spun ca ai procesor Pentium, nu Atom, desi practic e pe arhitectura de Atom dar e un pic mai performant. Asta plus dimeniunile ecranului il pot incadra la notebook. Desi generatiile mai noi de Atom - Z-urile il bat la performanta.

Pune cel mai bine Aida 64 si vezi ce indica la SATA.
Nu de alta dar aici toate specificatiile legate de procesorul tau indica doar SATA 2. Nu SATA 3. ( Controllerul e integrat in procesor )

De ex aici - jos in pagina - http://www.cpu-world...tium N3520.html

Daca e defect controllerul, orice software as incerca tot SATA 2 ar arata, pentru ca el da ceea ce poate, nu ceea ce e programat sa faca ( zic eu ). Procesorul e asta http://www.cpu-world...ron N2930.html Zice ca e doar SATA 2. Inseamna ca nici cei de la ASUS nu stiu ce produc Posted Image

Edited by eiffel, 28 April 2017 - 08:55.


#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,303
  • Înscris: 15.06.2004
Deci e si mai slab decat aparea pe site-ul ASUS la modelul tau - tu ai dat atunci link-ul.

Daca e defect controllerul, nu merge si atat. Nu afecteaza viteza. Ori merge ori nu merge. Mai ales ca e in CPU - e un SoC - sistem on a chip - totul e integrat in procesor.
Defectiune la controller inseaman ca procesorul este defect si poti sa arunci laptopul ca nu va functiona.

Ori tie iti merge la specificatiiel corecte ptr acel model de procesor - in linkul dat de tine mai jos in pagina la Integrated peripherals / components ai Other peripherals unde scrie:
  • PCI Express 2.0 interface (4 lanes)
  • SATA 2.0 interface (2 ports)
  • USB xHCI controller
  • High Definition Audio

Edited by eiffel, 28 April 2017 - 08:58.


#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003

View Postmisterteo, on 26 aprilie 2017 - 16:01, said:

Am un notebook ASUS X551MAV
https://www.asus.com...specifications/

View Postmisterteo, on 27 aprilie 2017 - 18:39, said:

Din cate zice producatorul e NOTEBOOK https://www.asus.com...tebooks/X551MA/
Ai zis de fiecare data alt model. In realitate o fi al treilea!

Edited by neagu_laurentiu, 28 April 2017 - 09:15.


#11
misterteo

misterteo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 18.11.2007

View Postneagu_laurentiu, on 28 aprilie 2017 - 09:14, said:

https://www.asus.com...specifications/

Ai zis de fiecare data alt model. In realitate o fi al treilea!


Stii ce e ciudat? Pe cutia aparatului e X551MAV. Pe carcasa scrie X551M. Cand ma uit la specificatii cu vreun soft imi da ca e X551MA. Te las pe tine sa alegi de care e. Ca nici eu nu stiu sigur.

Stiu doar ca are

Proc Intel Celeron QuadCore N2930 x64 1.83 Ghz TurboBoost pana la 2100 Mhz,
4 Gb RAM DDR3,
HDD 500 MB,
Standard AHCI Controller,
Ethernet 10/100,
Display 15.6" HD,
HDMI,
USB 3.0,
USB 2.0,
Webcam,
Sunet stereo,
VGA,
CD/DVD...
Card Reader,
Bluetooth

Ar fi asta :http://www.emag.ro/laptop-asus-cu-procesor-intelr-celeronr-quad-core-n2930-1-83ghz-4gb-500gb-intelr-hd-graphics-microsoft-windows-8-1-black-x551mav-bing-sx401b/pd/DZWNQBBBM/

ADATA ToolBox imi da alt model. Attached File  aaa.jpg   77.08K   3 downloads

SysInfo imi da Attached File  bbb.jpg   70.49K   3 downloads...

Edited by misterteo, 30 April 2017 - 11:22.


#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,303
  • Înscris: 15.06.2004
Seria este X551M.

La laptopuri exista serii de produse - un sasiu - pe care pot fi diverse configuratii - procesoare diferite, cantitati de memorie diferita, medii de stocare diferite, sisteme de operare diferite sau fara, alt modul wireless, etc.

In cazul de fata avem sasiul X551M, restul literelor - posibil si ceva cifre indica ce s-a pus pe acel sasiu. Deci ce scrie pe cutie, dar si pe laptop - pe eticheta de pe spate unde e si seria, este indicativul corect. Insa carcasa si placa de baza sunt aceleasi.indiferent de modelul din serie.

#13
misterteo

misterteo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 18.11.2007
Exact !

Edited by eiffel, 30 April 2017 - 15:51.
Nu se da quote la postul anterior


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate