Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Este safe cu masina in Istanbul?

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
pufy2010

pufy2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 03.01.2010
am lasat masina fara probleme atat in parcari platite, in zona Sultanahmet, cat si pe stradutele din cartierul Fatih.
Condusul in Istanbul nu este atat de dur cum pare. Depinde in schimb de atitudinea ta in trafic. Daca esti temator, circuli cu viteza redusa, practic ii incurci, atunci iti vor taia fata, se vor baga la limita. Daca, in schimb, masina iti permite sa adopti un stil cursiv, la limita agresivitatii, atunci te vor lasa sa-ti vezi de drum. Regula de baza este sa feresti fata masinii si eventual lateralele. Spatele masinii este problema lor. Se tem si ei de amenzi, despagubiri, mers la politie, mai ales ca te vad cu nr. straine.

Succes

#20
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,757
  • Înscris: 18.04.2007
N-am eu mare experiență la condusul prin Istanbul, dar aia care există spune așa: că am plecat și eu cu teamă, dar n-am avut totuși probleme. Aglomerat, fără discuție, dar dacă mergi atent și te adaptezi la stilul local e în regulă. Nu m-am simțit depășit de situație. Nota bene, și ca pieton am căscat ochii bine la traversări.

Despre parcare: am căutat aproape 1 h în zona hotelului parcare free, și n-am găsit ceva convenabil pentru mine (în Sultanahmet). Am găsit în curtea unuia, cu lăsat cheia, dar mi s-a părut foarte scump. Am lăsat-o pe marginea străzii în parcare cu plată, după amiază, urmând ca a doua zi dimineața să plătesc încă o zi. Dar seara târziu, după plimbarea prin oraș, am găsit în apropiere de hotel, tot la trotuar, în zonă fără plată, și n-am mai mișcat-o până la plecare (ăsta era planul oricum, nu-mi propusesem să merg cu mașina prin oraș). Nu s-a atins nimeni de ea 4 zile și 4 nopți.

#21
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,832
  • Înscris: 13.07.2011
safe nu esti nicaieri, degeaba laudati voi Istanbulul, masina ti-o fura si ti-o sparge si daca esti in Austria sau Germania, asa ca stati linistit riscul este intotdeauna. Din 10 oameni care scriu aici pe forum despre Istanbul este greu sa iti faci o parere.

Per total este mai dificil ca in Bucuresti spre exemplu si cu siguranta si mai periculos, degeaba comentam lucruri bune despre turcaleti.

#22
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

 w140, on 26 aprilie 2017 - 21:39, said:

si in Paris se circula mai violent decat in Istanbul, soferii (in special scuter-isti) sunt mult mai agresivi.

Nu la vitezele de pe autostrada in Istanbul...

#23
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,412
  • Înscris: 30.04.2008

 business11, on 27 aprilie 2017 - 09:35, said:

safe nu esti nicaieri, degeaba laudati voi Istanbulul, masina ti-o fura si ti-o sparge si daca esti in Austria sau Germania, asa ca stati linistit riscul este intotdeauna. Din 10 oameni care scriu aici pe forum despre Istanbul este greu sa iti faci o parere.

Per total este mai dificil ca in Bucuresti spre exemplu si cu siguranta si mai periculos, degeaba comentam lucruri bune despre turcaleti.
De cate ori ti-au spart tie sau apropiatilor tai masina in Istanbul/Turcia, Germania sau chiar Austria?, ...vad ca stai in Vienna, sunt tare curios, eventual sa stim si noi care este respectiva zona din Vienna, de care sa ne ferim. Posted Image
Dupa cum deaja am scris, In Istanbul/Turcia am fost de zeci de ori si nu am patit sa-mi fure masina sau din masina, In Austria merg regulat si nu am avut nici un fel de incident de acest gen, iar in Germania am trait/locuit ani buni, si de asemenea nu am avut parte de nici un incident, si nici nu am auzit ca dintre vecini, cunostinte sau prieteni sa fi patit cineva ceva de acest gen.
In schimb in Bucuresti, de la prima vizita (cu autoturismul) am avut "onoarea" sa-mi fie sparta masina in jurul pranzului (parcata in zona Casa Presei Libere, pe bv.Poligrafiei). De atunci sunt foarte atent unde-mi las masina in Bucuresti, noroc ca ajung foarte rar, fortat de imprejurari.

Edited by w140, 27 April 2017 - 22:47.


#24
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,832
  • Înscris: 13.07.2011

 w140, on 27 aprilie 2017 - 22:28, said:

De cate ori ti-au spart tie sau apropiatilor tai masina in Istanbul/Turcia, Germania sau chiar Austria?, ...vad ca stai in Vienna, sunt tare curios, eventual sa stim si noi care este respectiva zona din Vienna, de care sa ne ferim. Posted Image
Dupa cum deaja am scris, In Istanbul/Turcia am fost de zeci de ori si nu am patit sa-mi fure masina sau din masina, In Austria merg regulat si nu am avut nici un fel de incident de acest gen, iar in Germania am trait/locuit ani buni, si de asemenea nu am avut parte de nici un incident, si nici nu am auzit ca dintre vecini, cunostinte sau prieteni sa fi patit cineva ceva de acest gen.
In schimb in Bucuresti, de la prima vizita (cu autoturismul) am avut "onoarea" sa-mi fie sparta masina in jurul pranzului (parcata in zona Casa Presei Libere, pe bv.Poligrafiei). De atunci sunt foarte atent unde-mi las masina in Bucuresti, noroc ca ajung foarte rar, fortat de imprejurari.

Mi-a spart geamul din spate la masina doar pentru ca aveam o geanta de sport pe bancheta din spate. Normal ca in 99% nu sunt austrieci ci la sfarsit tot romani,bulgari, si alte natii est europene sunt cei care fac genul acesta de lucruri. Dar si masini dispar, care le gasesc prin ungaria, romania, albania sau bulgaria. Nu exista zone unde sa te feresti pentru ca si in sectoarele "bune" sunt multi hoti cand stiu ca au ce sa fure, dar si in sectoarele proaste 10, 13-18 este destul de periculos.

In Bucuresti mi-au spart toate 4 cauciucurile asa ca nu pot sa ma plang nici in Bucuresti.

#25
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 alexxxxx, on 26 aprilie 2017 - 16:41, said:

Dupa 30+ vizite la Istanbul, cu toate mijloacele de transport (automobil, tren, avion, daca bagau si ferry ma bagam si la ala), mi se pare putin deplasata imaginea de "In Istanbul nu esti sigur nici pe jos".
Cand vezi orice fel de politist inarmat pana in dinti cu mitraliere de asalt e putin dificil sa spui ca esti safe... si asta nu e de acum, ci de vreo 10-15 ani cand mergeam eu.

 alexxxxx, on 26 aprilie 2017 - 16:41, said:

Semnal se da cu maxim 2-3 secunde inainte sa se traga de volan. Daca e putin inaintea ta, pe o banda paralela, atunci franezi si il lasi sa se bage. Se va baga fara drept de apel, drept urmare e bine sa franezi si sa nu te simti lezat. Fara prostii de domnisoara de genul "avarii de multumesc" sau alte balarii. Ideea e ca traficul sa mearga. Altfel nici nu ar avea cum sa mearga, avand in vedere ca daca ai de traversat 5 benzi in 100 de metri daca stai sa te rogi de toata lumea se duce dracu totul, la ce trafic e. Foarte lejer dai semnal si te bagi, ai grija sa fii vazut si vei fi lasat. Mi se pare multa intelegere in trafic si lumea nu-si pune ambitiile prosteste.
Cu siguranta nu au ambitii prostesti ca in romania, asta asa e. Pe de alta parte, au atat de putine ambitii incat daca se ating in trafic nici nu se opresc.
Ori stim cu totii ca la romani, daca bara de protectie are o zgarietura pe coltul din dreapta, "o facem pe casco" pe toata.
Nu se accepta zgarieturi!

 alexxxxx, on 26 aprilie 2017 - 16:41, said:

Insa cum ti se poate sparge masina in Bucuresti sau Frankfurt, la fel se poate si la Istanbul.
Trebuie sa fii f special in gandire sa compari Frankfurt cu Istanbul...
Si al naiba daca am vazut vreun politist in Frankfurt... mitraliere nici atat

 Tsunnnami, on 26 aprilie 2017 - 18:54, said:

In rest, daca stii sa conduci, mi se pare mai sigur cu masina decat cu avionul
Niciodata, nici statistic, nici in practica.
Oricum, a sti sa conduci nu inseamna a fi adaptat unui sitem bolnav ca la ei.

 pufy2010, on 27 aprilie 2017 - 07:07, said:

am lasat masina fara probleme atat in parcari platite, in zona Sultanahmet, cat si pe stradutele din cartierul Fatih.
Condusul in Istanbul nu este atat de dur cum pare. Depinde in schimb de atitudinea ta in trafic. Daca esti temator, circuli cu viteza redusa, practic ii incurci, atunci iti vor taia fata, se vor baga la limita. Daca, in schimb, masina iti permite sa adopti un stil cursiv, la limita agresivitatii, atunci te vor lasa sa-ti vezi de drum. Regula de baza este sa feresti fata masinii si eventual lateralele. Spatele masinii este problema lor. Se tem si ei de amenzi, despagubiri, mers la politie, mai ales ca te vad cu nr. straine.
Deci daca esti om normal si vrei sa conduci preventiv... nu prea ai sanse :) de aia am intrebat daca e din Buc, pt ca am prieteni din Brasov care nu vor sa intre cu masina in Buc... dar in Istanbul.

 business11, on 27 aprilie 2017 - 09:35, said:

safe nu esti nicaieri, degeaba laudati voi Istanbulul, masina ti-o fura si ti-o sparge si daca esti in Austria sau Germania
Totusi, niste statistici arata niste diferente mari de tot intre austria, germania si istanbul

 business11, on 28 aprilie 2017 - 09:30, said:


Mi-a spart geamul din spate la masina doar pentru ca aveam o geanta de sport pe bancheta din spate. Normal ca in 99% nu sunt austrieci ci la sfarsit tot romani,bulgari, si alte natii est europene sunt cei care fac genul acesta de lucruri. Dar si masini dispar, care le gasesc prin ungaria, romania, albania sau bulgaria. Nu exista zone unde sa te feresti pentru ca si in sectoarele "bune" sunt multi hoti cand stiu ca au ce sa fure, dar si in sectoarele proaste 10, 13-18 este destul de periculos.

In Bucuresti mi-au spart toate 4 cauciucurile asa ca nu pot sa ma plang nici in Bucuresti.
Da, dar faptul ca nu sint austrieci ci tot romani, bulgari, turci demonstreaza mai degraba ca sint niste diferente intre austria, germ si turcia/rom

#26
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,832
  • Înscris: 13.07.2011
teoretic si practic vorbind cine afirma ca Istanbulul este un oras safe atunci este paralel cu lumea, iar despre trafic la fel. Ca nu vi sa intamplat voua nimic este o diferenta imensa intre realitate si parerea si experienta a 10-20 de oameni de pe forumul acesta.

Restul e can can

#27
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

 unbrutus, on 28 aprilie 2017 - 11:14, said:

Niciodata, nici statistic, nici in practica.
Oricum, a sti sa conduci nu inseamna a fi adaptat unui sitem bolnav ca la ei.

Statistica e facuta pentru altii.
Dupa statistica trebuia sa fiu mort de cateva zeci de ori.
La masina/motocicleta ti-o faci singur.

In avion esti la chelremul catova sute de oameni, care, daca au intentia sau gresesc intr-un lant de imprejurari.., esti dus.
Ce sa vorbesc despre siguranta aeroportului din Istanbul?
Si da, poti fi mandru ca faci parte din statistica daca te omoara vreun prost.

Alta parte a statisticii care nu se spune, este ca intr-un accident de avion, probabilitatea creste dintr-o data de la 1:1milion la 100%
In cazul in care esti la volan, merge treptat, si DEPINDE DOAR DE TINE si de deciziile tale.

A stii sa conduci inseamna a fi usor adaptabil oricarui stil de condus

#28
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,832
  • Înscris: 13.07.2011

 Tsunnnami, on 28 aprilie 2017 - 13:00, said:


Statistica e facuta pentru altii.
Dupa statistica trebuia sa fiu mort de cateva zeci de ori.
La masina/motocicleta ti-o faci singur.

In avion esti la chelremul catova sute de oameni, care, daca au intentia sau gresesc intr-un lant de imprejurari.., esti dus.
Ce sa vorbesc despre siguranta aeroportului din Istanbul?
Si da, poti fi mandru ca faci parte din statistica daca te omoara vreun prost.

Alta parte a statisticii care nu se spune, este ca intr-un accident de avion, probabilitatea creste dintr-o data de la 1:1milion la 100%
In cazul in care esti la volan, merge treptat, si DEPINDE DOAR DE TINE si de deciziile tale.

A stii sa conduci inseamna a fi usor adaptabil oricarui stil de condus

pentru tine mersul cu masina depinde doar de tine insuti asa este nu? Dar nu te-ai gandit ca in jurul tau mai se afla sute de mii de alti soferi care la randul lor au raspunderea pentru faptele lor, printre care soferi bauti, soferi in varsta si alti multi periculosi.
In foarte multe cazuri se moare nevinovat, pentru ca un prost intra in tine.

La avion se intampla o catastrofa doua trei pe an, mor 300-900 de oameni, la masina mor 300-900 pe ora, asa ca nu are rost sa comparam.

#29
pufy2010

pufy2010

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 03.01.2010
@ unbrutus

daca prin condus preventiv se intelege sa circuli cu viteza sub valorile de trafic, da, poate fi o problema, pentru ca ii incurci. Fata de situatiile zilnice, in concediu nu mai suntem stresati ca trebuie sa ajungi din punctul A in B la o anumita ora, ci doar in siguranta. Adopta acelasi stil de condus ca si ei, fara sa te stresezi de radare . Vor reduce ei viteza, pt. ca stiu unde sunt amplasate. In zona Izmirului am circulat noaptea, pe o sosea cu 2 benzi, bara la bara,la 140km/h, vreo 50 km. Niciunul nu a franat aiurea, iar echipajele de politie nu au oprit vreun autoturism.

#30
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

 business11, on 28 aprilie 2017 - 13:04, said:

Dar nu te-ai gandit ca in jurul tau mai se afla sute de mii de alti soferi care la randul lor au raspunderea pentru faptele lor, printre care soferi bauti, soferi in varsta si alti multi periculosi.
In foarte multe cazuri se moare nevinovat, pentru ca un prost intra in tine.

Ba da, tocmai gandul  asta m-a si tinut in viata.

Nu, in extrem de putine cazuri se moare nevinovat.

#31
kristina_racoasa

kristina_racoasa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 17.06.2007
Nu mai comparati traficul din Istanbul cu cel din Bucuresti. Nici eu si nici sotul nu intram cu masina in Bucuresti, dar in Istanbul mergem fara probleme.  Chiar daca e aglomerat, se circula si primesti prioritate doar scoțând mana pe geam in caz ca ai gresit banda. In Romania primesti claxoane si injurii. Parcarea, in zona Bayazid, Sultanahmet era 20 lire/24h in februarie, atat acoperita cat si cea dintre cladiri, unde lasi cheile la parcagiu. Noi am lasat-o la cea decoperita si ne-a si spalat masina, gratis...

#32
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015
Mi se pare mult mai periculos in Istanbul decat in Bucuresti

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate