Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Încă o creștere de salariu pentru primari

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
21 replies to this topic

#1
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,541
  • Înscris: 08.10.2007
Vă salut stimați colegi!

Deși am evitat mereu să deschid un subiect sau să comentez pe această arie, astăzi s-a umplut paharul și n-am mai rezistat când am văzut această știre.
Pe ce bază se măresc aceste salarii? De unde se iau toți acești bani pentru toate măririle astea halucinante? Iar o să fim datori pe 500 de ani la FMI?

La mine la țară primarul nu mișcă nimic. Când mergi la primărie ți se vorbește de sus, de parcă ai merge la cerșit.
Când întreb de ce nu se face canalizare în localitate și de ce nu se bagă gaz, mi se dă cel mai halucinant răspuns: "nu băgăm gaz pentru că nu avem bani și nimeni nu se va racorda pentru că e scump."
În schimb au asfaltat străzile în bătaie de joc și fără a ține cont nici de cele mai elementare reguli de construcție și de circulație.
Pentru ce să i se mărească salariul acestui primar? A fost ales de cei cărora le dă ajutor social, altfel nu recâștiga niciodată postul de primar.
În afară de primarul din satul meu, am tot văzut pe la știri și diferite emisiuni tot felul de oameni care au ajuns primari și nu știu nici să scrie sau să vorbească.
De ce nu se face o departajare în funcție de competențe și realizări pentru aceste măriri de salarii?

Îmi cer scuze dacă s-a mai discutat, eu am căutata și nu am găsit. Dacă totuși există un alt subiect cu această temă, rog un moderator să-l șteargă pe acesta.

Edited by ammazon, 26 April 2017 - 12:50.


#2
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Doamne ajuta !
Voi va ganditi ce tragedie era daca ne plecau primari sa munceasca in capsunarie ? Cum ar fi stat Gabriela Firea in genunchii ei feciorelnici in fata unui cultivator burtos din Spania ...ha ? Asta cum nu stie multe mi-e ca-l musca pe bietul om de oarece, de riscam un scandal diplomatic .
Acum m-am linistit . Nu cred ca mai pleaca daca ii  maresc guvernatii salariul Posted Image.

Edited by JurasikMan, 26 April 2017 - 12:55.


#3
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,131
  • Înscris: 30.10.2003
Cresc salariile, creste economia. Nici macar lucrurile elementare nu le stiti.  Posted Image  Inca 2-3 mariri de salarii si sa vezi atunci duduiala de economie.

Numai imperialistii americani incearca din rasputeri sa ne submineze economia:

Moody's a inrautatit perspectiva Romaniei de la pozitiv" la "stabil", mentinand insa ratingul Baa3.

#4
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,166
  • Înscris: 29.07.2013

View Postammazon, on 26 aprilie 2017 - 12:45, said:

La mine la țară primarul nu mișcă nimic.

Stimate coleg, de tot ce-ai enumerat mai sus, ar trebui sa-ti aduci aminte in ziua votului !

Eventual cu cateva luni inainte, sa gasesti oameni care sunt de aceeasi parere cu tine, sa gasiti printre voi pe unul care sa merite a fi primar.

Hai ca la oras e mai greu dar la sat cred ca tine :D

Bafta !

#5
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,041
  • Înscris: 30.04.2007

View Postammazon, on 26 aprilie 2017 - 12:45, said:

Pe ce bază se măresc aceste salarii? De unde se iau toți acești bani pentru toate măririle astea halucinante? Iar o să fim datori pe 500 de ani la FMI?


pe aceeas baza pe care bocsescu le-a taiat, adica "ca asa vrea muschiu meu" (al lor/lui de fapt Posted Image )

Iar o să fim datori pe 500 de ani la FMI? - pai nu suntem deja pe 499?  in plus de asta, de ce te plingi, pentru ca datoria nu este a mea si nici a noastra, ci a urmasilor nostri si a urmasilor urmasilor nostri ...in veacul vecilor ...bububuuuummmmm (pentru cunoscatori - apus de soare)

Edited by r_murphy, 26 April 2017 - 13:12.


#6
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,541
  • Înscris: 08.10.2007
Oameni buni, viceprimarul din comuna mea natală nu știe să citească!
La primar dacă merg să-mi cer un drept, cu legea tipărită pe o foaie de hârtie, începe să zbiere că el nu cunoaște așa ceva.
Păi sunt legi date de guvernul care îl plătește, nu e datoria lui să se informeze?
Vă spun sincer, sunt extrem de revoltat, îmi vine să plec din țara asta și să nu mai aud niciodată de aceste locuri.
De când au câștigat alegerile, ăștia tot măresc salarii și pensii. De unde atâția bani dacă economia e pe butuci?
Când ai de rezolvat ceva ce presupune interacțiunea cu instituțiile statului înnebunești, birocrație maxima, sictir și nepăsare din partea lor. Păi și atunci pentru ce le dai bani?
Renunț și eu la ceea ce fac și mă angajez ca bugetar, nu mă interesează de nimic și nu-mi asum nimic și iau 4-5 mii de lei salariu...


LE: Ei spun că vor lua acești bani din bugetul local al primăriilor. La mine la țară primăria nu are bani să plătească iluminatul public, atunci de unde să mai scoată bani pentru măriri de salarii?

Edited by ammazon, 26 April 2017 - 13:20.


#7
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,041
  • Înscris: 30.04.2007
orice asemanare cu persoane reale este pur intimplatoare ..

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-lhO9AOeu68?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,369
  • Înscris: 20.02.2008

View Postargonaut, on 26 aprilie 2017 - 13:08, said:

Stimate coleg, de tot ce-ai enumerat mai sus, ar trebui sa-ti aduci aminte in ziua votului !

Eventual cu cateva luni inainte, sa gasesti oameni care sunt de aceeasi parere cu tine, sa gasiti printre voi pe unul care sa merite a fi primar.

Hai ca la oras e mai greu dar la sat cred ca tine Posted Image

Bafta !

Nu tine. La sat exista masa de manevra care primeste ajutoare de la primarie. De aia avem sate/comune cu aceeasi primari de 20 de ani. Nu pentru ca sunt ei buni si apreciati.
Daca aceste ajutoare ar fi conditionate de obligativitatea de a fi muncit minim 2-3 ani si sa fie acordate pe o perioada delimitata de maxim 2 ani s-ar rezolva multe situatii idioate din tara asta. Dar nu se vrea.

#9
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
aveti canalizare?

#10
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,541
  • Înscris: 08.10.2007
Nu!

#11
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017
NESIMTIRE IN STARE PURA

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Sunt sustenabile aceste cresteri?

#13
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,273
  • Înscris: 06.02.2008
Evident că nu-s. Că dacă erau le dadeau altii înainte.
Le dau ca sa aiba liniste in teritoriu. Dupa  parerea mea salariile bugetarilor ar trebui direct corelate cu economia. Creste cu 5% atât iei si tu. Scade, asisderea.

Edited by caiuscorneliu, 26 April 2017 - 14:49.


#14
gabrolio

gabrolio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 01.07.2007
Ce nu se intelege? Se dau aceste mariri ca respectivii alesi sa puna biciul mai aprig pe protejatii lor pentru urmatoarele alegeri de orice natura. Se stie ca in orice localitate primarul, vicele si acolitii lor tin hamurile, cu atat mai mult in localitatile mici.

Pe de alta parte, in unele cazuri salariul venitul secretarului primariei e mai mare decat al primarului. La consilieri insa, nu sunt de acord sa le cresca deloc, multi dintre ei facand umbra degeaba pamantului, nu stiu o boaba de legislatie.

#15
fflloorryynn

fflloorryynn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 28.12.2008

View Postammazon, on 26 aprilie 2017 - 12:45, said:

Pe ce bază se măresc aceste salarii?
Pe bază că unii vor ca primarii să nu mai fie corupți. Vrei primari incoruptibili în procent cât mai mic, atunci trebuie să le dai salarii mari. Vrei corupție în continuare, atunci să le înghețe salariile, sau chiar să taie din ele. E simplu. Iar dacă cineva e nemulțumit de acestă măsură, poate ieși să aprindă lanterne în piața Victoriei.

Edited by fflloorryynn, 26 April 2017 - 15:29.


#16
lulutza

lulutza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 421
  • Înscris: 30.05.2008
in afara de cei din satele mici, ceilalti au ditamai vilele, masini peste masini si diverse afaceri, asta in timp ce comunele sunt vai de capul lor...pe hartie o fi mic salariul, dar ce scot ei pe langa...ar fi meritat mariri de salariu cei care nu detin averi nejustificate. intr-o comuna de langa arad, a facut don' primar un " parc" in care cica a bagat nu stiu cate sute de mii de euro, iar respectivul parc are cel mult 20 de copacei, 10 banci si cinci cataroaie puse feng shui, probabil luate de langa mures...dar de altfel Dom primar merita o marire de salariu.

#17
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,434
  • Înscris: 26.02.2012

View Postargonaut, on 26 aprilie 2017 - 13:08, said:

Stimate coleg, de tot ce-ai enumerat mai sus, ar trebui sa-ti aduci aminte in ziua votului !
In 2017 voi chiar mai credeti in "puterea votului"?? :)))))) asta e buna

View Postammazon, on 26 aprilie 2017 - 13:15, said:

Renunț și eu la ceea ce fac și mă angajez ca bugetar, nu mă interesează de nimic și nu-mi asum nimic și iau 4-5 mii de lei salariu...
Si caii zburdau pe pereti...vezi ca bugetari sunt si aia cu 1450 lei salariu.

View Postcaiuscorneliu, on 26 aprilie 2017 - 14:44, said:

Dupa  parerea mea salariile bugetarilor ar trebui direct corelate cu economia. Creste cu 5% atât iei si tu. Scade, asisderea.
SI cu ce rezolvi problema? Daca un borfas si a facut deja salariu de 10.000 lei sa zic, dupa o sa i convina sa i creasca cu 5% sau sa i scada putin, dar ala care ia 1500 lei nu prea o sa i convina si ala nu are nici o vina...

#18
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,273
  • Înscris: 06.02.2008

View Postfflloorryynn, on 26 aprilie 2017 - 15:24, said:

Pe bază că unii vor ca primarii să nu mai fie corupți. Vrei primari incoruptibili în procent cât mai mic, atunci trebuie să le dai salarii mari. Vrei corupție în continuare, atunci să le înghețe salariile, sau chiar să taie din ele. E simplu. Iar dacă cineva e nemulțumit de acestă măsură, poate ieși să aprindă lanterne în piața Victoriei.
Ha ha, pe bune? Știi care e rezultatul la noi? Îi dai salariu mai mare și crește plafonul șpăgii, că de, nu poți veni cu șpaga aia mică la un om "valoros". Așa a fost mereu. Am eu o metodă care a dat roade și pe-afară. Îl prinzi cu 1 leu șpagă? Îl dai afară și-i dai și 10 ani. Corupția o stârpesti cu biciul nu cu 30% la salariu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate