Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

UV 365nm cu acumulator 18650

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
Vreau sa cumpar o lanterna UV dar vreau neaparat cu lumina 365nm (majoritatea celor ieftine sint 390nm)

Am gasit una https://www.aliexpre...2792002575.html

Dar zice ca e alimentata de baterie 18650, celula ca cele folosite in masinile Tesla, laptopuri etc

Din cate stiu eu, 18650 este acumulator nu baterie, si nu am aparat care ar putea incarca asa ceva, costa destul de mult si acumulatorul in sine etc

Foloseste cineva acumulatori din astia? Cu ce ii incarcati?

#2
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Tot de pe acolo cumperi și acumulatori, și încărcător.

#3
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Incarcatoarele de 18650 incep de pe la 1-2$ incluzind transportul (evident din China, pe ebay, aliexpress, etc).
Poti sa incarci si cu o sursa de 4.2V (sau undeva 4.15-4.25 in functie de ce vrei de la acumulatorul ala), montaj banal dar pentru aria de electronica.

Acumulatorii trebuie luati de la un magazin ok (fie el din China dar unul "ok"). Daca iei la intimplare sigur iei un fake umplut cu nisip sau refolosit din vreun acumulator de laptop terminat.

#4
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,806
  • Înscris: 07.08.2008
Eu am luat acumulatori 18650 de pe olx, de la unu care facea rost de ele din baterii de laptop, 1-6lei/bucata in functie de capacitate. Am iesit destul de ieftin + ca alea din China de obicei au ~400-500mAh chiar daca se lauda ca au 2000-4000mAh, nu prea merita.

#5
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,041
  • Înscris: 30.04.2007
daca iti iei o lanterna cu acumulator 18650, mai mult ca sigur ca va veni insotita de un incarcator dedicat.

#6
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Eu incarc 18650 cu un nitecore D2. Nu recomand incarcatoare facute pe vapor, riscurile sint maricele.
Vezi daca lanterna aia are nevoie de acumulatori cu protectie sau fara...

#7
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postr_murphy, on 26 aprilie 2017 - 12:49, said:

daca iti iei o lanterna cu acumulator 18650, mai mult ca sigur ca va veni insotita de un incarcator dedicat.
scrie ca nu vine cu baterie si incarcator nici atat

View Postdan78rom, on 26 aprilie 2017 - 12:50, said:

Eu incarc 18650 cu un nitecore D2. Nu recomand incarcatoare facute pe vapor, riscurile sint maricele.
Vezi daca lanterna aia are nevoie de acumulatori cu protectie sau fara...
Scrie ca merge si cu protectie si fara

#8
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Mda...
La banii aia, cu siguranta nu are protectie pentru acumulatori, deci este recomandat sa folosesti baterii cu protectie. Asta inseamna ca nu poti folosi 18650 recuperate din laptop-uri.

#9
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
La banii aia?! Este chiar destul de mult pentru lanternele de genul asta - ma refer la cele de marca pentru ca no-name gasesti si la de zece ori mai putin!

La 1x18650 de obicei n-ai nevoie de protectie, e un fel de consecinta a faptului ca oricum nu-ti mai merge convertorul boost sub o anume tensiune. Evident, nu ma refer la lanternele cu becuri...

#10
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postdan78rom, on 26 aprilie 2017 - 15:58, said:

Mda...
La banii aia, cu siguranta nu are protectie pentru acumulatori, deci este recomandat sa folosesti baterii cu protectie. Asta inseamna ca nu poti folosi 18650 recuperate din laptop-uri.
Este f scumpa, in general cele UV sint cativa dolari, asta e 20 si ceva...
Dar ce ar putea sa se intample? Si cum? Folosire indelungata fara oprire sau ce anume?

#11
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postf300, on 26 aprilie 2017 - 16:11, said:

La banii aia?! Este chiar destul de mult pentru lanternele de genul asta - ma refer la cele de marca pentru ca no-name gasesti si la de zece ori mai putin!
La 1x18650 de obicei n-ai nevoie de protectie, e un fel de consecinta a faptului ca oricum nu-ti mai merge convertorul boost sub o anume tensiune. Evident, nu ma refer la lanternele cu becuri...
Cu becuri sau cu led? vad ca 18650 e in general asociat cu ledurile

#12
AlexaLesby

AlexaLesby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 18.09.2016
Si eu am cautat una din asta si se pare ca Convoy S2+ UV e cam singura cu lumina UV adevarata si la un pret acceptabil. Restul ori sunt prea scumpe, ori emit ceva lumina mov la ~400nm, care e cam inutila.
Daca o iei sa ne zici cum e. ps: vezi ca o gasesti ceva mai ieftin pe gearbest

#13
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostAlexaLesby, on 27 aprilie 2017 - 16:52, said:

Si eu am cautat una din asta si se pare ca Convoy S2+ UV e cam singura cu lumina UV adevarata si la un pret acceptabil. Restul ori sunt prea scumpe, ori emit ceva lumina mov la ~400nm, care e cam inutila.
Daca o iei sa ne zici cum e. ps: vezi ca o gasesti ceva mai ieftin pe gearbest
Multumesc. Mie mi s-a parut invers, ca e mai scump pe gearbest, pune un link te rog.
Dac ao iau, voi spune fix ce au spus si aia prin review-uri, se pare ca e ok... fiind insa mica, e greu sa acoperi cu ea o camera, adica raza de actiune e limitata, trebuie sa iei cm cu cm la scotocit.
Sint unele mult mai mari, mai de putere, dar si mai scumpe si mai voluminoase

#14
AlexaLesby

AlexaLesby

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 18.09.2016
mie imi apare la 21$ pe gearbest si 25$ pe ali.
Mai e una Jaxman U1 cu led Nichia dar costa peste 50$.

Aici am gasit un forum unde compara Convoy cu MTE si se pare ca sunt aproape identice dpdv al luminii. MTE sunt scumpe - peste 200$ si au tot leduri Nichia dar alt model.
http://www.ultraviol...ht/page__st__20

Pe Aliexpress gasesti si un filtru "ZWB2" pt Convoy care blocheaza complet lumina vizibila

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate