Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

returnare bani card

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008
La ING cele 16 cifre raman la fel cand primesti un nou card, se modifica doar cvv. Se pare ca schimbarea cifrelor de pe card tine de fiecare banca, nu este o regula sa se schimbe.

#20
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006
Luna trecuta am ridicat noul card Visa Electron de la Raiffeisen, si are alt numar pe el. Am avut si la BRD si tot asa se schimba. Naiba stie.

#21
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Eu suspectez ca s-au schimbat din cauza ca undeva numerele alea apar prin rapoarte ca fiind compromise... asa ca le-au schimbat ca sa fie safe.

Edited by rumlegok, 26 April 2017 - 10:01.


#22
Afrikaner76

Afrikaner76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 25.02.2016
Plata se face intotdeauna din contul curent care ramane acelasi mereu indiferent cate carduri schimbi. Cardul in sine este doar un instrument/modalitate de plată atasat intotdeauna unui cont curent.

#23
qawHaq1

qawHaq1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 14.03.2014

 Afrikaner76, on 26 aprilie 2017 - 10:02, said:

Plata se face intotdeauna din contul curent care ramane acelasi mereu indiferent cate carduri schimbi. Cardul in sine este doar un instrument/modalitate de plată atasat intotdeauna unui cont curent.
Exact.

#24
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Numarul cardului se schimba doar daca se schimba tipul cardului.
De ex, la BT am avut VisaElectron fara chip, cand l-am schimbat mi-au dat altul cu chip si cu numere diferite, de atunci am mai schimbat acel card de cateva ori si numarul cardului a ramas neschimbat.
La fel se poate intampla daca primesti un card nou, contactless.

#25
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,191
  • Înscris: 18.04.2008

 easy90rider, on 26 aprilie 2017 - 10:20, said:


La BCR am schimbat un VISA electron contactless cu același tip de card și am avut alte numere. Tata a schimbat la Raiffasen același tip de card și iar a primit alte cifre, la fel și mama la Alpha Bank.

#26
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
In mod normal numarul de pe card si numele de pe card nu se modifica...

#27
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004

 KyKyKyKy, on 26 aprilie 2017 - 09:36, said:


Așae și la BCR.
Nu știu ce bănci pirat au restul de nu se modifică. Posted Image

La BCR am eu 2 si nu s-au modificat.

Doar odata, la unul mi-au inlocuit cardul cu altul cu numar schimbat ptr ca a fost folosit la un ATM la care au prins un bulgar ca incerca sa-l manareasca.

#28
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
La BCR primesti alte 16 cifre pe card, si alte 3 pe spate. La fel si la ING.
Contul asociat cu acel card nu se modifica.

#29
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,563
  • Înscris: 15.06.2004
Am prostul obicei sa le fac copii xerox cand le ridic.
Si pe ultimii 7-8 ani au acelasi numar - inca am toate copiile :) Ba am si vreo doua carduri mai vechi ca n-au vrut sa le distruga, mi le-au lasat.

Ma gandesc sa nu fie ceva legat de versiunea de card - MasterCard - Maestro, sau Visa, Visa Electron.

#30
Talkabout

Talkabout

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 20.09.2006
Pot sa va zic experienta mea legat de asta... anul trecut am platit un bilet de avion cu un card ing, intre timp l-am pierdut, mi-am facut altul (cu alte 16 cifre), anul asta s-a anulat acel zbor, am cerut banii de la Wizz inapoi, si mi-am pus si eu intrebarea asta.. daca am platit cu un card, si aia au facut un refund, primesc banii in contul curent, chiar daca cardul ala e blocat definitiv? Raspunsul celor de la ING a fost ca, chiar daca am alte cifre de card, tot in contul curent primesc banii, cand ei incearca sa imi faca refund.
Insa nu s-a intamplat asa... aia cand au incercat sa-mi bage banii, le-a dat ceva cu "declined".. inteleg ca inainte sa-mi transfere banii, au "incercat" cardul cumva, sa vada daca e activ. Si cum nu mai era, ma miram eu de ce in 15 zile nu primisem nimic. Solutia a fost sa le dau IBAN-ul in clar, sa imi transfere banii in cont.

#31
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006
Numa' asa de putini aveti carduri bancare?Posted Image
Doar 30 de posturi?Posted Image

#32
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
@adisz in ianuarie aveam... 4 la BT, 2 OTP si una la BRD :-D Am renuntat intre timp la OTP si mi-am facut un card la ING :-D Deci tot am 6 carduri!

#33
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Eu va spun ce am spus si mai sus, in mod normal cifrele nu se schimba, daca s-a  intamplat sa le schimbe, e dovada ca prin rapoarte apar ca fiind posibil compromise numerele vechi, asa ca iau masura de precautie si schimba numarul.
Si eu trebuie sa schimb niste carduri in perioada asta, unul l-am schimbat deja si a ramas acelasi (era folosit mai rar si in locatii sigure)... sa vedem si la restul care au fost folosite ceva mai intens...

Edited by rumlegok, 26 April 2017 - 14:59.


#34
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006

 rumlegok, on 26 aprilie 2017 - 14:57, said:

Eu va spun ce am spus si mai sus, in mod normal cifrele nu se schimba.
Daca tu ai lucrat in interiorul unor banci, asa o fi. Dar vezi si tu ca unui mare procent de persoane l-au schimbat. Mie mi l-au schimbat la doua banci distincte. Acum asta ultimul e adevarat ca a venit cu contactless, o fi asta un motiv de schimbat numarul, nu stiu. Toate erau Visa Electron.

Am cont paypal din 2002 si am adaugat la carduri fara numar, n-am prins niciunul care sa se reinoiasca cu aceleasi date pe el.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate