Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

P+3E in zona l1a

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
7 replies to this topic

#1
section11

section11

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.04.2017
Acum un an am primit mostenire o casa batraneasca. Terenul are 400m^2 si este plasat in zona l1a in bucuresti, sector 1.
Din cate am vazut se poate construi maxim p+2e cot 1.3 si put 45%.
Exista vreo metoda prin care pot construi p+3e sau p+4e, 300m^2 amprenta la sol si cam tot atata pe etaj?

#2
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,986
  • Înscris: 09.08.2005
Ceri certificat de urbanism pentru ce vrei să faci iar primăria va elibera un certificat pentru elaborarea unui PUZ (plan urbanistic zonal). După asta angajezi un urbanist care va face PUZ, îl va depune la primărie care îl va aproba sau nu. Dureaza minimum un an, mai degrabă un an și jumătate.

#3
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,822
  • Înscris: 06.01.2008
Si daca nu ai pile ori buzunare adanci, pline de plicuri pre-adresate atunci pregateste niste pastile anti-stres plus rezervare la cea mai apropiata clinica de psihiatrie.
Lucrez la o firma de arhitectura, si stiu foarte bine cum decurge situatia in astfel de cazuri. Sunt situatii cand toata elaborarea si aprobarea PUZ-ului poate dura si 4-5 ani daca esti luat la ochi de unii ce au ciuda pe tine (investitori, babe sau mosi care fac scandal, etc.).

Edited by Hider141, 26 April 2017 - 08:59.


#4
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 21.04.2012
Io sunt o "baba' d-aia. Nu am chef ca in spatele casei (P+1), sa imi creasca un P+5 ca au avut unii plicu' gros sa il impinga la primarie. Am fost deja la PS2 sa aflu cum dracului intr-o zona de P+1, Hmax=10m, s-a schimbat brusc regimul. Am coalizat si vecinii, next in line e un proces daca nu se potolesc. Am inteles insa ca oamenii au inceput sa se destepte si astia de la primarie au luat-o mai usor cu modificari de genul L1A ->M3....Posted Image

#5
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012
Cum e ca soarele ca nu ajunga niciodata la ferestrele tele deoarece vecinul si-a facut casa cu 3 etaje mai inalta?!?

#6
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,064
  • Înscris: 07.07.2006
Și eu cunosc blocuri cu construcția blocată sau mai rău (pentru investitor), autorizația anulată cînd blocul era aproape gata.
Să sperăm că se intră și la noi în normal și nu se mai schimbă PUZ-ul după cum vrea fiecare investitor, fără considerație față de dorințele locuitorilor.

#7
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 21.04.2012
https://www.google.d...9!6m1!1e1?hl=en

Chestia aia cacanie de 5 etaje s-a facut doar pe baza de PUZ, fara AC. Sta pustie de vreo 3 ani, a inceput sa dispara tamplaria...pot sa NU imi fie mila ?! Posted Image

#8
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Intrebarea userului este despre cum ar putea comite o ilegalitate. Astfel de discutii sunt interzise de regulamentul forumului.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate